sobota, 31 grudnia 2022

Najważniejsze wydarzenia 2022

 W ostatnim poście w tym roku pora przyjrzeć się najważniejszym wydarzeniom 2022 roku. Mijający rok opisałabym jako słodko-gorzki - z jednej strony mieliśmy dwa piękne jubileusze panowania, okrągłe (i nie tylko) urodziny, zaręczyny czy śluby, ale z drugiej byliśmy świadkami schyłku drugiej epoki elżbietańskiej czy przedwczesnej śmierci córki króla Tajlandii.9 stycznia, Wielka Brytania


Już kilka dni po Nowym Roku mieliśmy pierwszą okazję do świętowania - 40. urodziny księżnej Cambridge. Z tej okazji Pałac Kensington opublikował trzy nowe zdjęcia księżnej "w stylu wiktoriańskim" z sesji zdjęciowej wykonanej przez Paola Roversi'ego. Fotografie stały się częścią wystawy "Coming Home" National Portrait Gallery, której księżna jest patronką, i zostały wystawione w trzech miejscach bliskich jej sercu: Berkshire, St. Andrews oraz na wyspie Anglesey.

14 stycznia, Dania


Początek roku należał jednak do skandynawskich rodzin królewskich. Najpierw królowa Margrethe świętowała złoty jubileusz panowania - 50 lat od jej wstąpienia na tron minęło dokładnie 14 stycznia. Część obchodów niestety z uwagi na pandemię została przesunięta na wrzesień, ale odbyła się specjalna Radu Stanu oraz obchody w duńskim Parlamencie. W południe natomiast rodzina królewska złożyła wieniec na grobie króla Frederika IX w Katedrze Roskilde, którego 50. rocznica śmierci przypadała tego dnia. Później królowa odebrała gratulacje, a wieczorem wzięła udział w kolacji-niespodziance zorganizowanej przez rodzinę w Pałacu Amalienborg. Udzieliła też wywiadów duńskim magazynom, a 21 stycznia otworzyła wystawę "En Dronnings Smykkeskrin" w Muzeum Amalienborg. Więcej znajdziecie na dedykowanej stronie na blogu tutaj.

Steen Brogaard, Kongehuset ©


16 stycznia, Egipt


16 stycznia ostatni król Egiptu Fuad II obchodził swoje 70. urodziny. Z tej okazji jego synowa, Noal Zaher, i córka, księżniczka Fawzia Latifa, opublikowały jego nowe zdjęcia wraz z życzeniami.
Fuad urodził się w 1952 jako syn króla Farouka i jego drugiej żony, królowej Narriman Sadek. Kilka miesięcy później, 26 lipca 1952 wstąpił na tron po abdykacji swojego ojca, który miał nadzieję, że dzięki swojej abdykacji uspokoi rewolucjonistów i przywróci poparcie dla egipskiej monarchii. Tak się jednak nie stało i cała rodzina musiała udać się na wygnanie (w tym nowy, kilkumiesięczny monarcha). 18 czerwca 1953 Egipt formalnie proklamowano republiką. Fuad dorastał w Szwajcarii, gdzie mieszka do dzisiaj. 10 kwietnia 1976 w ceremonii cywilnej poślubił Dominique-France Loeb-Picard, która przeszła na islam, przyjmując imię Fadila. Doczekali się trójki dzieci i czwórki wnucząt, ale małżeństwo nie przetrwało i rozwiedli się w 1996.


21 stycznia, Norwegia


Księżniczka Ingrid-Alexandra skończyła 18 lat. Część uroczystości z tej okazji została przesunięta na lato, ale opublikowano jej nowe oficjalne zdjęcia. Kilka dni wcześniej księżniczka spotkała się z przedstawicielami wszystkich władz państwowych Norwegii, a w dniu urodzin uczestniczyła w swojej pierwszej Radzie Stanu i odebrała gratulacje. Wieczorem natomiast wyemitowano jej pierwszy wywiad telewizyjny. Więcej przeczytacie tutaj.

Ida Bjørvik, Det kongelige hoff


30 stycznia, Jordania


Król Jordanii Abdullah świętował okrągłe, 60. urodziny. Z tej okazji opublikowano kilka nowych zdjęć, w tym jedno z młodszym synem, księciem Hashemem, który tego samego dnia skończył 17 lat.

5 lutego, Dania


Księżna Mary obchodziła swoje 50. urodziny. Z tej okazji pojawiło się wiele nowych oficjalnych zdjęć i wywiadów, których udzieliła magazynom. Księżna otworzyła też dwie wystawy powstałe z okazji swoich urodzin, "Mary i Księżne Koronne" w Koldinghus oraz "Crown Princess Mary 1972-2022" na zamku Frederiksborg, a także Australijski Ogród swojego imienia w Kopenhaskim Zoo i centrum naukowe przy Uniwersytecie w Kopenhadze oraz wzięła udział w show "Mary 50 år - vi fejrer Danmarks kronprinsesse". Powstał również specjalny dokument "Mary 50 år - Man kan kun være sig selv" oraz wyjątkowy album fotograficzny "Mary H.K.H". Sam dzień urodzin księżna spędziła prywatnie z rodziną, ale po południu odebrała gratulacje od zgromadzonych pod Pałacem Amalienborg Duńczyków. W marcu natomiast odbyła się przesunięta z uwagi na pandemię uroczystość zorganizowana przez fundację księżnej Mary Fonden. Więcej przeczytacie w tych postach.

Hasse Nielsen ©5 lutego, Niemcy


Tego samego dnia odbył się ślub księżniczki Beatrice z Prus, najstarszej z piątki dzieci księcia Fredericka Nicholasa (znanego pod drugim imieniem) i Victorii Lucindy Mancroft, z Edmundem Jennerem w Holy Trinity Church w Bosham w hrabstwie West Sussex. Zaręczyny pary ogłoszono we wrześniu 2021.
Księżniczka Beatrice w chwili narodzin 10 lutego 1981 nie była księżniczką, była znana jako Beatrice von Preussen, z uwagi na fakt, że małżeństwo jej rodziców zostało uznane za morganatyczne. Jej ojciec, książę Nicholas, był najstarszym z piątki dzieci księcia Friedricha z Prus (czwartego syna ostatniego Następcy Tronu Niemiec Wilhelma, wnuka ostatniego Cesarza Niemiec Wilhelma i praprawnukiem królowej Victorii).
6 lutego, Wielka Brytania


Tego dnia przypadał niezwykły jubileusz 70. rocznicy wstąpienia na tron królowej Elizabeth II (link) - pierwszy taki jubileusz w historii Wielkiej Brytanii. Tak jak przy poprzednich jubileuszach tej monarchini, główne obchody przesunięto na lato, a królowa dzień ten spędziła prywatnie w Sandringham House, jako że była to również 70. rocznica śmierci jej ojca. Niemniej pojawiło się nagranie królowej przeglądającej kartki nadesłane jej z tej okazji, a dzień wcześniej odbyło się przyjęcie dla lokalnej społeczności. Opublikowano również wiadomość od monarchini.

Embed from Getty Images


12 lutego, Norwegia


Kilka dni później księżniczka Astrid, starsza siostra króla Haralda, obchodziła swoje 90. urodziny.
Astrid Maud Ingeborg przyszła na świat w 1932 jako druga córka ówczesnego Następcy Tronu Olava (późniejszego króla Olava V) i księżnej Märthy, urodzonej jako szwedzka księżniczka. Okres II wojny światowej razem z matką i rodzeństwem przeczekała w Waszyngtonie. Po powrocie do Europy kontynuowała naukę, m.in. na Uniwersytecie w Oksfordzie, na którym przez dwa lata studiowała ekonomię i historię polityczną. Rozwijała też swoje zainteresowania rękodziełem, zwłaszcza krawiectwem i ceramiką. Po śmierci matki w 1954 aż do ślubu młodszego brata pełniła obowiązki pierwszej damy Norwegii. 12 stycznia 1961 poślubiła Johana Martina Fernera, z którym doczekała się pięciorga dzieci, sześciorga wnucząt i dwójki prawnucząt. Owdowiała w styczniu 2015.


25 marca, Liechtenstein i Luksemburg


W kościele San Pedro Claver w Kartagenie w Kolumbii odbył się ślub księcia Josefa-Emanuela z pochodzącą z Kolumbii Maríą Claudią "Cloclo" Echevarría Suárez. Książę jest synem księżniczki Margarethy z Luksemburga (młodszej siostry wielkiego księcia Henri'ego) i księcia Nikolausa z Liechtensteinu (młodszego brata księcia Hansa-Adama), i obecnie pracuje jako architekt w Londynie. Jego wybranka jest natomiast córką Felipe Echavaria Rocha, którego przodkowie przybyli do Kolumbii z Kraju Basków, i Evelii "Chiqui" Suarez, znanej bizneswoman z Kartageny. Cloclo założyła  własną firmę konsultingową dla latynoamerykańskich marek Sí Collective. Para zaręczyła się latem 2021.


3 kwietnia, Jordania


Książę Hamzah bin Hussein, przyrodni brat króla Abdullaha, rok po nieudanej próbie zamachu stanu, w którą był zamieszany, zrzekł się swojego tytułu. W wydanym krótkim oświadczeniu stwierdził, że jego "osobiste przekonania, które wpoił mi ojciec i których starałem się w życiu trzymać, nie są zgodne z podejściami, trendami i nowoczesnymi metodami naszych instytucji".
Sprawa miała swój ciąg dalszy w maju. W trakcie święta Id al-Fitr Hamzah miał podobno sprowokować Gwardię Królewską. Po tym wydarzeniu, 19 maja król Abdullah zdecydował się umieścić brata w areszcie domowym w jego dotychczasowej rezydencji, zatwierdzając zalecenie powołanej rady. W obszernym liście, który streściłam Wam tutaj, monarcha przedstawił "występki" Hamzaha, które skłoniły go do podjęcia takiego kroku.
27 kwietnia, Serbia


Kilka tygodni później książę Peter (najstarszy z trzech synów obecnego pretendenta do tronu Serbii, księcia Alexandra, i jego pierwszej żony, księżniczki Marii da Glorii Orleans-Braganza) zrzekł się praw do tronu w imieniu swoim i swoich ewentualnych potomków na rzecz młodszego brata, księcia Philipa. Akt podpisał w Sewilli, gdzie na co dzień mieszka, w obecności księcia Philipa i księżnej Danici, którzy stali się nową dziedziczną parą książęcą Serbii; matki oraz jej drugiego męża. W wydanym oświadczeniu napisał, że Następca Tronu powinien mieszkać ze swoją rodziną w Serbii. Powody jego decyzji nie są znane, choć spekuluje się, że może to mieć związek z plotkami o jego nieślubnej córce albo konfliktem z macochą, księżną Katherine. Książę Alexander w wydanym oświadczeniu życzył synowi szczęścia, zaznaczył jednak, że procedura zrzeczenia się przez niego praw do tronu nie odbyła się zgodnie z obowiązującymi w rodzinie królewskiej zasadami.30 kwietnia, Dania


W kaplicy Pałacu Fredensborg odbyła się konfirmacja księżniczki Isabelii, starszej córki księcia Frederika i księżnej Mary. W prywatnej ceremonii wzięła udział rodzina i bliscy przyjaciele: rodzice i rodzeństwo księżniczki, królowa Margrethe, książę Joachim i księżna Marie z dziećmi, książę Nikolai i książę Felix oraz rodzice chrzestni księżniczki - królowa Belgów Mathilde, księżniczka Alexia z Grecji, Peter Heering, Nadine Johnston, Marie Louise Skeel i Christian von Buchwald. Więcej przeczytacie tutaj.


28 maja, Bułgaria


W Porreres na Majorce w ściśle prywatnej ceremonii pobrali się księżniczka Mafalda, najstarsza córka księcia Kirila z Bułgarii (i tym samym wnuczka ostatniego cara Bułgarii Simeona II) i księżnej Rosario, i brytyjski finansista o libańskich korzeniach Marc Abousleiman. Na uroczystość zaproszono bułgarską, hiszpańską i norweską rodzinę królewską, ale nie pojawiły się żadne zdjęcia nowożeńców. Para pobrała się po ośmiu latach związku.

Embed from Getty Images3-4 czerwca, Dania


Po 19 latach znajomości książę Gustav, 7. książę Sayn-Wittgenstein-Berleburg, syn księżniczki Benedikte z Danii, i Carina Axelsson, była modelka i autorka książek, wreszcie mogli stanąć przed ołtarzem. Skromna ceremonia cywilna odbyła się 3 czerwca w altanie ogrodowej na należącym do księcia zamku Berleburg, natomiast ślub kościelny wzięli po południu następnego dnia w kaplicy zamkowej. Świadkami pary zostali kuzyn Gustava, książę Frederik z żoną, księżną Mary. Więcej o samej ceremonii, jak i powodach, dla których musieli czekać niemal 20 lat zanim zostali małżeństwem, przeczytacie w tym poście.


2-5 czerwca, Wielka Brytania


W pierwszych dniach czerwca odbyły się główne obchody Platynowego Jubileuszu królowej Elizabeth II, które obejmowały: Trooping the Colour, zapalenie jubileuszowej latarni "Tree of Trees", nabożeństwo dziękczynne w Katedrze św. Pawła, przyjęcie w Guildhall, wyścigi Epsom Derby, koncert "Platinum Party at the Palace", jubileuszowe wizyty w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej, przyjęcia uliczne Big Jubilee Lunch w Wielkiej Brytanii i poza jej granicami oraz paradę Platinum Jubilee Pageant. Więcej informacji znajdziecie tutaj.


7 czerwca, Norwegia


Księżniczka Martha Louise, po wielu miesiącach spekulacji, ogłosiła swoje zaręczyny z szamanem Durekiem Verrettem, z którym spotyka się od kilku lat. Data ślubu jak na razie nie została ustalona, ale poinformowano, że Durek Verrett nie przyjmie tytułu.


7 czerwca, Wirtembergia


W szpitalu w Ravensburgu w wieku 85 lat zmarł książę Wirtembergii Carl. Książę urodził się 1 sierpnia 1936 we Friedrichshafen jako drugi syn i piąte z sześciorga dzieci księcia Wirtembergii Philippa Albrechta i jego drugiej żony, arcyksiężniczki Rosy z Austrii. W czerwcu 1959 jego starszy brat, książę Ludwig, zrzekł się swoich praw, w związku z czym to Carl został spadkobiercą ojca i nową głową rodziny po jego śmierci w 1975. 21 lipca 1960 w Altshausen ożenił się z księżniczką Diane d'Orleans, córką ówczesnego hrabiego Paryża Henri'ego (VI). Doczekali się razem czterech synów, dwóch córek, szesnaściorga wnucząt i jednej prawnuczki. Po śmierci Carla nowym księciem Wirtembergii został jego wnuk Wilhelm.

Embed from Getty Images


10 czerwca, Szwecja


Księżniczka Madeleine skończyła 40 lat. Dzień ten spędziła prywatnie ze swoją rodziną na Florydzie, ale Dwór Królewski opublikował jej nowe zdjęcie z sesji wykonanej przez Lindę Broström.

 Linda Broström/The Royal Court of Sweden16-17 czerwca, Norwegia


Na początku lata miały miejsce przesunięte ze stycznia oficjalne obchody 18. urodzin księżniczki Ingrid Alexandry - najpierw gala w bibliotece Deichman Bjørvika w Oslo (link) zorganizowana przez norweski rząd, a następnego wieczoru bankiet wydany przez króla Haralda i królową Sonję w Pałacu Królewskim, na którym aż trzy spośród przyszłych europejskich królowych zadebiutowały w tiarach (więcej tutaj). W międzyczasie Dwór Królewski opublikował także nowe oficjalne zdjęcia księżniczki - po raz pierwszy w tiarze (tutaj).


17 czerwca, Meklemburgia


W Pałacu w Mirowie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim odbył się ślub cywilny dziedzicznego księcia Meklemburgii Alexandra, drugiego z trójki dzieci i następcy tytularnego księcia Meklemburgii Borwina, i przedsiębiorczyni o tureckich korzeniach Hande Macit. Zaręczyny pary ogłoszono w grudniu 2020.


21 czerwca, Wielka Brytania


Książę Cambridge obchodził swoje okrągłe, 40. urodziny. Z tej okazji wydano jego trzy nowe oficjalne zdjęcia wykonane na początku miesiąca, kiedy na ulicach Londynu sprzedawał magazyn Big Issue, który dla ludzi bezdomnych jest szansą na zarobienie pieniędzy. Książę napisał też artykuł do nowego wydania magazynu, wyjaśniając, dlaczego zdecydował się na ten krok i dlaczego działalność organizacji takich jak Centrepoint wspierającej osoby bezdomne jest bliska jego sercu.

   6 lipca, Jordania


Król Abdullah i królowa Rania ogłosili zaręczyny starszej z dwóch córek, księżniczki Iman, z Jameelem Thermiotisem o greckich korzeniach. Para zaręczyła się dzień wcześniej w obecności rodziny. Ślub odbędzie się w 2023 roku.8 lipca, Wielka Brytania


Książę i księżna Gloucester (kuzyn królowej Elizabeth jako wnuk króla George'a V) świętowali tego dnia złotą rocznicę ślubu. Z tej okazji opublikowano ich nowe oficjalne zdjęcie wykonane przez Aarona Chowna w ogrodach Pałacu Kensington, gdzie mieszkają w apartamencie nr 1. Książę Richard, który jako młodszy z dwóch synów ówczesnego księcia Gloucester Henry'ego pracował jako architekt, i urodzona w Danii sekretarka Birgitte van Deurs Henriksen, pobrali się 8 lipca 1972 w St Andrew's Church w Barnwell po kilku latach znajomości. Niespełna trzy miesiące później, po nagłej śmierci starszego brata, księcia Williama, w katastrofie lotniczej 28 sierpnia 1972, książę Richard został spadkobiercą ojca do tytułu.
Doczekali się syna i dwóch córek oraz ośmiorga wnucząt.14 lipca, Szwecja


Księżniczka Victoria świętowała swoje 45. urodziny - tradycyjnie na Olandii urodzinową piosenką, którą zaśpiewali jej Szwedzi i chór dziecięcy pod Pałacem Solliden oraz wieczornym koncertem w ruinach zamku Borgholm. Dwór Królewski wydał także tego dnia jej nowe oficjalne zdjęcie.

Linda Broström/The Royal Court of Sweden17 lipca, Wielka Brytania


Kilka dni później przypadały 75. urodziny księżnej Kornwalii. Jubilatka ten dzień spędzała prywatnie, ale wydano jej nowe oficjalne zdjęcia autorstwa Chrisa Jacksona i księżnej Kate. Fotografie wykonane przez tą ostatnią trafiły do jubileuszowego wydania Country Life, którego redaktorką została księżna Camilla. Kilka dni wcześniej świętowała także na urodzinowym lunchu zorganizowanym przez magazyn The Oldie dla osób starszych.


17 sierpnia, Jordania


Nieco ponad miesiąc po zaręczynach córki jordańska para królewska ogłosiła kolejne zaręczyny w swojej rodzinie - Następcy Tronu księcia Husseina i Rajwy Khaled bin Musaed bin Saif bin Abdulaziz Al Saif, córki biznesmena z Arabii Saudyjskiej, Khalida bin Musaeda Al-Saifa. Książę Hussein oświadczył się wybrance w jej domu rodzinnym w Rijadzie w obecności członków obu rodzin. Jak dzisiaj poinformowano, ślub planowany jest 1 czerwca 2023 roku.3 września, Niemcy


W kościele św. Mikołaja w Wolfpassing niedaleko Wiednia odbył się ślub księcia Augusta-Frederika Sayn-Wittgenstein-Berleburg, trzeciego z czwórki dzieci i młodszego syna księcia Ludwiga Ferdinanda (wnuka 4. księcia Sayn-Wittgenstein-Berleburg Richarda) i szwedzkiej hrabianki Yvonne Wachtmeister af Johannishus, z Mią Rohlą, austriacką modelką i podcasterką, praprawnuczką słynnego kompozytora Richarda Straussa. Para zaręczyła się latem 2021.


3 września, Bułgaria i Jordania


Tego samego dnia w Jordanii księżna Miriam, wdowa po księciu Turnovo Kardamie (najstarszym synu cara Bułgarii Simeona), poślubiła księcia Ghazi bin Muhammada, króla Jordanii Talala i tym samym kuzyna króla Jordanii Abdullaha oraz jego bliskiego doradcę. Choć pan młody jest muzułmaninem, księżna Miriam zdecydowała się pozostać prawosławna.
Pochodząca z Hiszpanii księżna Miriam, na co dzień projektantka biżuterii, w 1996 poślubiła księcia Kardama i doczekała się z nim dwóch synów, księcia Borisa (ur. 1997) i księcia Beltrána (ur. 1999). W sierpniu 2008 na skutek wypadku samochodowego książę Kardam doznał poważnego uszkodzenia mózgu i zapadł w śpiączkę farmakologiczną. Zmarł 7 kwietnia 2015 w Madrycie.
Dla księcia Ghazi bin Muhammada również jest to drugie małżeństwo - poprzednie, z Areej Zawawi, zakończyło się rozwodem w 2021. Para ma czwórkę dzieci: księżniczkę Tasneem (ur. 1999), księcia Abdullaha (ur. 2001), księżniczkę Jennah (ur. 2003) i księżniczkę Salsabeel (ur. 2014).


8 i 10 września, Wielka Brytania


We wrześniu oczy całego świata (nie tylko królewskiego) zwrócone były jednak na Wielką Brytanię, gdzie 8 września o godzinie 15:10 czasu brytyjskiego w swoim ukochanym Balmoral w Szkocji w otoczeniu dwójki najstarszych dzieci zmarła królowa Elizabeth II. Była najdłużej panującym i najstarszym monarchą Wielkiej Brytanii w historii, najdłużej urzędującą głową państwa na świecie i drugim najdłużej panującym monarchą w historii świata. Miała 96 lat. Została pochowana w krypcie pod Kaplicą św. Jerzego na zamku Windsor, obok zmarłego męża, rodziców i siostry.

Embed from Getty Images

Wraz ze śmiercią królowej Elizabeth, na tron wstąpił pierwszy od ponad 70 lat król Wielkiej Brytanii, Charles III. Jego proklamacja, czyli symboliczne rozpoczęcie panowania, odbyła się 10 września w Pałacu św. Jakuba przy udziale m.in. królowej Camilli i nowego księcia Walii Williama. Więcej o ceremonii przeczytacie tutaj.

Embed from Getty Images


10 września, Belgia


Drugi weekend września obfitował w wiele różnych wydarzeń poza proklamacją nowego króla Wielkiej Brytanii, choć zostały one dostosowane do okoliczności. W Brukseli odbył się ślub księżniczki Marii Laury, najstarszej z trzech córek księżniczki Astrid i arcyksięcia Lorenza i tym samym siostrzenicy króla Philippe'a, z Williamem Isvy'm. Rano miała miejsce ceremonia cywilna w Ratuszu, natomiast po południu w Katedrze św. Michała i św. Guduli ceremonia kościelna. Więcej o uroczystości pisałam w tym poście.

Embed from Getty Images


10-11 września, Dania


W drugi weekend września zaplanowano też przesunięte ze stycznia uroczystości z okazji złotego jubileuszu panowania królowej Margrethe. Niestety, z uwagi na śmierć przyjaciółki duńska monarchini musiała odpowiednio dostosować jubileuszowe uroczystości, a niektóre całkowicie odwołać. Ostatecznie duńska rodzina królewska wraz z zaproszonymi gośćmi wzięła udział w wieczornej gali w Teatrze Królewskim, nabożeństwie w Katedrze Marii Panny, lunchu na jachcie Dannebrog (link) oraz bankiecie w Pałacu Christiansborg (link). Poniżej jedno ze zdjęć wykonanych przed bankietem i opublikowanych kilka dni temu.

Per Morten Abrahamsen ©15 września, Hiszpania


Tego dnia przypadały okrągłe, 50. urodziny królowej Hiszpanii Letizii. Zdecydowałam się o nich wspomnieć, choć z uwagi na wydarzenia w Wielkiej Brytanii przeszły one niemal bez echa i w związku z tym nie powinny się znaleźć w tym podsumowaniu. W tym miejscu odsyłam Was do dwóch postów, które z tej okazji pojawiły się na blogu: na temat działalności charytatywnej Letizii (link) oraz mało znanych faktów z jej życia (link).
(Poniżej jedna z fotografii opublikowana z okazji 40. urodzin jeszcze wówczas księżnej Asturii.)

Embed from Getty Images17 września, Meklemburgia


Przed ołtarzem kościoła miejskiego w Neustrelitz w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie stanęli dziedziczny książę i dziedziczna księżna Meklemburgii Alexander i Hande. Ślubu parze udzieilili niemiecki pastor Bernhard Szymanski oraz holenderski pastor Sjaak de Boer (para mieszka razem w Rotterdamie, gdzie Hande dorastała, i początkowo właśnie w tym mieście planowali się pobrać). Ślub cywilny wzięli dokładnie trzy miesiące wcześniej. Więcej o uroczystości pisała Wam Albina na swoim blogu tutaj.


28 września, Dania


Pod koniec września największą uwagę królewskich fanów przykuła duńska rodzina królewska. W szokującym komunikacie Dworu Królewskiego poinformowano, że dzieci księcia Joachima 1 stycznia 2023 stracą przysługujące im tytuły księcia/ księżniczki wraz z predykatem Jego / Jej Wysokości i będą znani jako Jego / Jej Ekscelencja hrabia / hrabina Monpezat. Nikolai, Felix, Henrik i Athena zachowają jednak swoje miejsca w linii sukcesji. Decyzja królowej Margrethe spowodowała rozdźwięk w duńskiej rodzinie królewskiej, ponieważ po raz pierwszy pomysł ten został przedstawiony w maju, ale o ostatecznej decyzji książę Joachim i jego rodzina zostali powiadomieni zaledwie kilka dni przed wydaniem oświadczenia. Jak napisano, królowa tą decyzją "chce stworzyć ramy, dzięki którym czwórka jej wnucząt będzie mogła w znacznie większym stopniu kształtować własne życie, nie będąc ograniczana szczególnymi względami i zobowiązaniami, jakie pociąga za sobą formalna przynależność do instytucji Domu Królewskiego". Więcej o sprawie tutaj.

Embed from Getty Images19-20 października, Luksemburg


Dziedziczny książę Guillaume i dziedziczna księżna Stephanie świętowali swoją 10. rocznicę ślubu, z okazji której wydano ich nowe oficjalne zdjęcia. Para udzieliła też kilku wywiadów, w których opowiedziała o szczegółach ceremonii, ostatnich dziesięciu latach i rodzinie, która już za kilka miesięcy powiększy się o kolejnego członka. Na blogu pojawił się specjalny post tutaj.


22 października, Włochy


W Katedrze St Louis na terenie kompleksu Les Invalides w Paryżu w ceremonii kościelnej pobrali się książę Joachim Murat (syn 8. księcia Murat i 7. księcia di Pontecorvo i tym samym potomek króla Neapolu Joachima Murata) i Yasmine Briki. Na swoich świadków para wybrała księcia Muhammada Alego z Egiptu i księcia Lekę z Albanii. Poza nimi, obecni byli także m.in. księżna Noal Zaher i książę Jean-Christophe Bonaparte.
Ślub cywilny wzięli w marcu 2021. W sierpniu zeszłego roku doczekali się syna, Joachima.


7 listopada, Luksemburg


Księżniczka Alexandra, jedyna córka wielkiego księcia Henri'ego i wielkiej księżnej Marii Teresy, zaręczyła się z Nicolasem Bagory'm. Jak ogłoszono kilka dni temu, para pobierze się w ceremonii cywilnej w Ratuszu w Luksemburgu 22 kwietnia, natomiast ślub kościelny wezmą tydzień później, 29 kwietnia w kościele Saint Trophyme w Bormes-les-Mimosas we Francji.


8 listopada, Norwegia


W wydanym oświadczeniu księżniczka Martha Louise poinformowała, że zdecydowała się zaprzestać wykonywania oficjalnych obowiązków i zrzec swoich patronatów. Decyzję podjęła po wielu tygodniach rozmów z resztą rodziny w związku z zamieszaniem, jakie spowodowało promowanie przez nią medycyny alternatywnej i praktyk narzeczonego, Dureka Verretta. Jednocześnie zachowa swój dotychczasowy tytuł. Więcej tutaj.12 listopada, Dania


Duńska rodzina królewska uczestniczyła w trzeciej, ostatniej części jubileuszowych uroczystości z okazji 50-lecia panowania królowej Margrethe, zorganizowanych w Ratuszu w Kopenhadze przez władze miasta. Przyjęcie było przekładane aż dwukrotnie, ale wreszcie mogło się odbyć bez większych zakłóceń.


14 grudnia, Tajlandia


Księżniczka Bajrakitiyabha, córka króla Mahy Vajiralongkorna i jego pierwszej żony, księżnej Soamsawali, podczas wieczornego spaceru z psami doznała udaru krwotocznego mózgu na skutek pęknięcia tętniaka, co spowodowało zatrzymanie akcji serca i w konsekwencji śmierć mózgu. Księżniczka jednak do tej pory jest sztucznie utrzymywana przy życiu w szpitalu w Bangkoku, gdzie regularnie odwiedza ją rodzina. Pałac w wydanym następnego dnia oświadczeniu potwierdził zdarzenie, ale do tej pory utrzymuje, że jej stan jest "stabilny". Śmierć księżniczki stawia pod znakiem zapytania sukcesję tronu, jako że do tej pory to Bajrakitiyabha była uznawana za potencjalną Następczynię Tronu lub regentkę swojego przyrodniego brata, księcia Dipangkorna, który cierpi na zaburzenie rozwojowe i przypuszczalnie nie będzie w stanie samodzielnie rządzić. Więcej tutaj.15 grudnia, Portugalia


Ogłoszono zaręczyny Infantki Marii Marii Franciski, księżnej Coimbry, z prawnikiem Duarte'm de Sousa Araújo Martins. Infantka jest drugim z trójki dzieci księcia i księżnej Braganza Duarte Pio i Isabel. Para zaręczyła się w grudniu na wyspie Timor w Archipelagu Malajskim. Daty ślubu na razie nie podano.29 grudnia, Badenia


Na zamku Salem nad jeziorem Bodeńskim w wieku 89 lat zmarł margrabia Badenii Maximilian, drugie z trójki dzieci i najstarszy syn księżniczki Theodory (tym samym siostrzeniec księcia Edynburga Philipa i kuzyn króla Charlesa III) i margrabiego Badenii Bertholda. Nowym margrabią Badenii został jego najstarszy syn, książę Bernhard.
Książę Maximilian urodził się 3 lipca 1933 w Salem. W 1961 zaręczył się ze swoją kuzynką, księżniczką Beatrix Hohenlohe-Langenburg, ale wkrótce później się rozstali "z powodów osobistych". 23 września 1966 w ceremonii cywilnej i 30 września tego samego roku w ceremonii kościelnej poślubił arcyksiężniczkę Valerie z Austrii (córkę arcyksięcia Huberta Salvatora), z którą doczekał się jednej córki i trzech synów oraz czwórki wnucząt. Głową rodziny książęcej Badenii został po śmierci ojca 27 października 1963.


To moja subiektywna lista najważniejszych/najgłośniejszych wydarzeń 2022 roku. Jak wyglądałaby Wasza? Co jeszcze by się na niej znalazło, a co byście z niej usunęli? Piszcie w komentarzach :)

10 komentarzy:

 1. Dzięki za podsumowanie, oczywiście najważniejsze wydarzenie to śmierć królowej Elżbieta. Bardzo jestem ciekawa co przyniesie nowy 2023 rok.Mysle że koronacja Karola będzie jednym z ważniejszych wydarzeń

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten rok z pewnością zapamiętamy z uwagi na Diamentowy Jubileusz i śmierć Elżbiety II
  Świetne podsumowanie ciekawe jak potoczy się dalej sprawa księżniczki w Tajlandii? Czekam niecierpliwie na dzisiejszy bankiet w Danii i liczę że Mary założy Ruby Parure Tiara

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dziękuję za ciekawe podsumowanie. To był bardzo, bardzo intensywny rok.

  Aleksandra

  OdpowiedzUsuń
 4. "z uwagi na wydarzenia w Wielkiej Brytanii przeszły one niemal bez echa i w związku z tym nie powinny się znaleźć w tym podsumowaniu" - chwila, ale tytuł posta brzmi "najważniejsze wydarzenia" (a nie np. "najsłynniejsze"), więc to, że o tych urodzinach mówiono mniej, absolutnie nie dyskwalifikuje ich z tego zestawienia. :D Jeśli 40. urodziny żony wnuka monarchini czy najmłodszej córki króla się tu znalazły, to 50. urodziny żony króla tym bardziej tu pasują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale generalnie w Podsumowaniach roku zamieszczam tylko informacje o tych uroczystościach, które były w jakiś sposób obchodzone, np. nie wspominałam o 65. urodzinach księżniczki Caroline z Monako (podobnie jak nie pisałam o jej 60. urodzinach parę lat temu), bo ani nie zorganizowano jakichś uroczystości z tej okazji, ani nie opublikowano nowych zdjęć. Tak samo w tym roku nie będę wspominać o 85. urodzinach króla Juana Carlosa, chyba że rodzina królewska zaskoczy nas jakimś obiadem z tej okazji jak to było pięć lat temu. Powód jest prosty - nie chcę Was zanudzać wszystkimi okrągłymi urodzinami, także tych mało znanych royalsów, które w żaden sposób nie zostały upamiętnione, w przeciwnym razie pewnie połowa tego postu tego właśnie by dotyczyła :)

   Usuń
  2. Rozumiem. :) Myślę, że jednak jeśli mowa o takich "naprawdę okrągłych" wyjątkowych rocznicach (jak 50) czy jakichś przełomowych (jak 18 lat), to warto wspomnieć o nich w przypadku tych najważniejszych royalsów - a Letizia jako królowa raczej do nich należy (tym bardziej że wśród królewskich fanów jest na pewno świetnie znana). Jednak już 85. urodziny króla, o których wspominasz, faktycznie w przypadku braku nowych zdjęć czy uroczystości można pominąć.

   Usuń
  3. Swoją drogą bardzo ciekawe jak bez echa przeszły 50 urodziny królowej Letizii a jak na "bogato" były planowane obchody 50 urodzin księżnej Mary .

   Usuń
  4. To prawda, aczkolwiek zawsze uważałam, że skandynawskie rodziny królewskie znacznie huczniej potrafią świętować ważne dla siebie rocznice niż pozostałe monarchie :)

   Usuń
 5. To był naprawdę historyczny rok zmian przez śmierć Królowej Elżbiety, ale tak ogólnie poza dwoma jubileuszami nie działo się aż tak dużo. Co najważniejsze, po pandemii monarchie powróciły do normalnego funkcjonowania.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.