Złoty jubileusz króla Carla XVI Gustafa

 

W 2023 król Szwecji Carl XVI Gustaf świętuje 50-lecie panowania. Rocznica jego wstąpienia na tron przypada dokładnie 15 września, ale obchody jubileuszu planowane są przez cały rok.


Nadchodzące wydarzenia


15 września

Te Deum i uroczysta zmiana warty na dziedzińcu Pałacu Królewskiego

Bankiet w Pałacu Królewskim

16 września

Przejazd króla Carla Gustafa i królowej Silvii ulicami Sztokholmu


Wizyty regionalne


W jubileuszowym roku para królewska zamierza złożyć wizyty regionalne we wszystkich 21 prowincjach Szwecji. Poniżej plan wizyt.
  • 14 czerwca - Visby w prowincji Gotlandia
  • 20 czerwca - Malmö w prowincji Skania
  • 22 czerwca - Sztokholm
  • 17 sierpnia - Falun w prowincji Dalarna
  • 21 sierpnia - Gävle w prowincji Gävleborg
  • 24 sierpnia - Halmstad w prowincji Halland
  • 31 sierpnia - Umeå w prowincji Västerbotten
  • 7 września - Karlstad w prowincji Värmland


Obchody jubileuszu


1 stycznia

Dwór Królewski opublikował nowe zdjęcie króla wykonane przez Throna Ullberga w Rikssalen w Pałacu Królewskim w Sztokholmie - tym samym miejscu, w którym w 1973 odbyła się intronizacja Carla Gustafa na króla Szwecji.

Thron Ullberg/The Royal Court of Sweden


20 stycznia

Król Carl Gustaf, królowa Silvia, Następczyni Tronu, książę Daniel, książę Carl Philip i księżna Sofia wzięli udział w jubileuszowym koncercie i kolacji w Pałacu Królewskim, rozpoczynając tym samym obchody 50-lecia panowania króla Carla Gustafa i 500. rocznicy wyboru Gustava Wazy na króla Szwecji. W trakcie koncertu wykonano po raz pierwszy marsz skomponowany przez Erika Berndale z okazji złotego jubileuszu króla Carla Gustafa. Na wieczór zaproszono przedstawicieli wszystkich szwedzkich prowincji i zasłużone dla kraju osoby.9 lutego

Król Carl Gustaf i królowa Silvia w Nyköping w prowincji Södermanland rozpoczęli swoje podróże po Szwecji w ramach obchodów jubileuszu. Po powitaniu przez gubernator, obejrzeli jubileuszową wystawę w muzeum Sörmland, przespacerowali się ulicami miasta i wysłuchali jubileuszowego marszu.


16 lutego

Druga z serii zaplanowanych wizyt regionalnych pary królewskiej odbyła się w Jönköping w prowincji Jönköping. Król i królowa odwiedzili centrum kultury Kulturhuset SPIRA, odsłonili pamiątkowy kamień, wzięli udział w obiedzie wydanym przez gubernator i jubileuszowych uroczystościach w Rådhusparken, a na koniec spotkali się z przedstawicielami lokalnych stowarzyszeń.


9 marca

Para królewska w ramach swoich podróży odwiedziła Västerås w prowincji Västmanland w środkowej Szwecji. Na początek udali się do Sali Koncertowej Västerås, w której król wygłosił przemówienie, a następnie przespacerowali się po parku Vasaparken i wzięli udział w lunchu wydanym przez gubernatora prowincji na zamku Västerås. Wizytę zakończyli w lokalnym muzeum historii Västmanland.


10 marca

Król Carl Gustaf, królowa Silvia, księżniczka Victoria, książę Carl Philip, księżna Sofia oraz księżniczka Christina wraz z mężem otworzyli jubileuszową wystawę "Od Wazów do Bernadotte" w Pałacu Królewskim w Sztokholmie. W tym roku, oprócz 50-lecia panowania obecnego monarchy, przypada również 500. rocznica wybrania Gustava I na pierwszego króla Szwecji z dynastii Wazów.


30 marca

Jubileuszowa wizyta regionalna w Luleå w prowincji Norbotten. Z powodu choroby królowej król odbył ją sam, powitany przez gubernator prowincji. Wziął udział w jubileuszowych uroczystościach w Domu Kultury, ceremonii plenerowej w City Park, którą zwieńczył przelot sił powietrznych, odwiedził muzeum Norbotten, w której zobaczył wystawę fotograficzną prezentującą zdjęcia ze swoich wizyt w tym regionie Szwecji na przestrzeni ostatnich 50 lat, a na koniec uczestniczył w lunchu wydanym przez gubernator Norbotten.


3 kwietnia

Król Carl Gustaf i królowa Silvia w ramach swoich jubileuszowych podróży po Szwecji przybyli do Östersund w prowincji Jämtland. Najpierw odwiedzili regionalne muzeum Jamtli, gdzie przygotowano dla nich program artystyczny o historii Jämtland, a król wręczył stypendia i otworzył jubileuszową wystawę fotograficzną. Później odbył się obiad wydany przez gubernator prowincji. Po nim para królewska przespacerowała się ulicami Östersund i dotarła do Stortorget, gdzie zorganizowano główne obchody z częścią artystyczną, przemówieniem monarchy i wręczeniem odznaczeń zasłużonym sportowcom z regionu.


20 kwietnia

Kolejna jubileuszowa wizyta pary królewskiej miała miejsce w Karlskrona w prowincji Blekinge. Król i królowa odwiedzili Muzeum Blekinge, gdzie zobaczyli wystawę poświęconą historii Szwecji i otworzyli wystawę fotograficzną stworzoną z okazji złotego jubileuszu panowania króla. Później zasadzili pamiątkowy dąb w parku, przespacerowali się po mieście i spotkali z mieszkańcami oraz obejrzeli występy artystyczne zorganizowane z okazji jubileuszu w kościele Fredrikskyrkan. Po południu wzięli udział w obiedzie wydanym przez gubernator Blekinge i wspięli się na punkt widokowy Bryggareberget, z którego zobaczyli całą Karlskronę i Stare Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 25 lat temu.


27 kwietnia

W trakcie swojej siódmej wizyty regionalnej zorganizowanej z okazji 50-lecia panowania króla para królewska odwiedziła Uppsalę. W jej trakcie tradycyjnie zobaczyli wystawę fotograficzną w Upplands Museum oraz wzięli udział w miejskich obchodach jubileuszu, a później przejechali powozem ulicami miasta na zamek, gdzie odbył się lunch wydany przez gubernatora prowincji. Po południu zasadzili pamiątkowe drzewko i obejrzeli przelot floty powietrznej nad zamkiem.8 maja

Wizyta regionalna Härnösand w prowincji Västernorrland z okazji złotego jubileuszu. Jej program obejmował: jubileuszowe występy artystyczne w teatrze, pamiątkową wystawę fotograficzną, odsłonięcie rzeźby "Ignis", przejazd ulicami miasta samochodem, który niegdyś należał do księcia Bertila (stryja króla), jubileuszowy program na rynku, obiad w rezydencji gubernator prowincji Västernorrland i wizytę w centrum nauki Technicus.


12 maja

W ramach kolejnej ze swoich jubileuszowych podróży po kraju para królewska zawitała do Örebro w prowincji Örebro. Po powitaniu przez gubernator prowincji na stacji kolejowej (na miejsce król i królowa przyjechali pociągiem) odwiedzili centrum kultury Kulturkvarteret, gdzie obejrzeli występy artystyczne i zobaczyli jubileuszową wystawę fotograficzną podsumowującą dotychczasowe wizyty króla Carla Gustafa w regionie. Następnie zasadzili pamiątkowe drzewko, przeszli przez park na zamek Örebro, gdzie gubernator prowincji wydała na ich cześć obiad, a na koniec obejrzeli jubileuszowe występy w Stadsparken.


16 maja

Dziesiąta wizyta regionalna odbyła się w Kalmar w prowincji Kalmar, gdzie król i królowa zasadzili pamiątkowe drzewko, przespacerowali się ulicami miasta i obejrzeli przygotowane występy artystyczne na placu. Później zostali zaproszeni na obiad do rezydencji gubernatora, a na koniec zobaczyli jubileuszową wystawę fotografii króla z wizyt w regionie na zamku Kalmar.


25 maja

25 maja para królewska odwiedziła Linköping w prowincji Östergötland. Na początek przejechali powozem ulicami miasta na zamek, gdzie zorganizowano jubileuszowe obchody, a następnie zasadzili drzewko na pamiątkę swojej wizyty i zjedli obiad wydany przez gubernatora. Po południu przespacerowali się po zamkowych ogrodach i spotkali się z personelem regionalnego oddziału Sił Powietrznych.


31 maja

Ostatni dzień maja para królewska spędziła w Växjö w prowincji Kronoberg na kolejnej z szeregu jubileuszowych podróży po Szwecji. Najpierw odwiedzili muzeum Utvandrarnas hus poświęcone szwedzkiej emigracji, w którym zobaczyli wystawę stałą oraz czasową, zorganizowaną z okazji 50-lecia panowania króla. Później przeszli do parku Linnéparken na oficjalne miejskie obchody złotego jubileuszu. Po obiedzie wydanym przez gubernator Kronoberg wysłuchali występów muzycznych w wykonaniu młodzieży i odwiedzili ekologiczny ogród miejski Östrabo, w którym odsłonili pamiątkową ławkę.


4 czerwca

W swoją kolejną jubileuszową podróż król Carl Gustaf i królowa Silvia udali się do Goteborga w prowincji Västra Götaland. Przejechali powozem ulicami miasta na jubileuszowe występy zorganizowane na placu, a po nich zobaczyli wystawę fotografii z poprzednich wizyt monarchy w regionie. Na koniec gubernator Västra Götaland wydał dla nich obiad w swojej rezydencji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.