czwartek, 23 czerwca 2016

Jak napisać list do członka rodziny królewskiej?

W dzisiejszym poście napiszę trochę na temat tego, jak napisać list do członka rodziny królewskiej lub książęcej.

***Wszystko zależy od tego, do kogo chcecie skierować dany list i na jaką okazję, ale na początku zajmijmy się osobą. Do króla/królowej powinniśmy zwrócić się Your Majesty, po imieniu raczej nie, więc nie piszemy np. Dear Elizabeth, czy Dear Felipe. Za drugim razem (zwrot) warto napisać Madam/Sir. Do księcia/księżniczki możecie zwrócić się imiennie, lub tytułem, jak tylko chcecie. Kolejny punkt to okazja, na jaką piszemy list. Jeśli to urodziny/rocznica ślubu/ślub/święta/chrzest/gratulacje to piszemy wierszyk lub jeśli nie chcecie tego to możecie napisać zwykłe życzenia. W jakim języku? Najlepiej po angielsku, a jeśli znacie narodowy język danego państwa to możecie napisać w tym języku, na pewno Wam odpowiedzą. Po polsku nie wiem, bo nigdy nie wysyłałam, ale żeby się czuć bezpieczniej, lepiej wybrać właśnie angielski :) Jeśli chcecie wysłać zwykły list bez powodu, to możecie napisać tam cokolwiek chcecie. W większości przypadków nie czytają tego członkowie rodziny królewskiej, ale czasem się zdarza . Ja w swoich listach wysyłam zdjęcia Polski, które robiłam sama; na początku najlepiej coś napisać o sobie, nie chodzi o jakiś referat, ale zainteresowania, dlaczego piszecie ten list, dlaczego interesujecie się daną osobą, coś w tym stylu. Zawsze na górze listu, po prawej stronie trzeba napisać miejscowość i datę. List kończycie słowami Yours Sincerely i pod spodem wasz podpis, najlepiej odręczny, bo to oznacza szacunek do odbiorcy i jest mile widziane. Z resztą zauważyliście, że zawsze przy odpowiedziach, sekretarze, bądź członkowie rodzin królewskich podpisują się. Kilka linijek niżej dobrze jest napisać adres zwrotny, żeby mieć pewność, że ta odpowiedź dojdzie do was. Ja zawsze piszę to w dwóch miejscach.  Na kopercie, oczywiście piszecie adres odbiorcy, a z drugiej strony, w lewym górnym rogu znów zwrotny adres. (ja zawsze tak robię). Ten adres lepiej napisać drukowanymi literami, chociaż nawet tak sekretarze się mylą ;) Jeśli macie w imieniu/nazwisku/mieście lub ulicy literkę jak np: ó, ł, ż itd, to nie piszcie kropek ani kresek, zamiast np: Łódź napiszcie Lodz, odpowiedź i tak dojdzie, podpowiadam z własnego doświadczenia ;)

Na tej stronie znajdziecie wiele życzeń na różne okazje. Te są akurat dość krótkie, ale w Internecie można znaleźć mnóstwo innych, także możecie też poszukać na innych stronach ;)Oto przykładowy list, który napisałam specjalnie na potrzeby tego posta( i z tego powodu nie zostanie nigdzie wysłany), dlatego jest napisany na komputerze (zawsze lepiej pisać odręcznie) i życzenia są bardzo krótkie (pochodzą ze strony, którą podałam wyżej), ale chodzi o to, żebyście wiedzieli jak to ma wyglądać :) Jeżeli chcecie o coś zapytać lub chcecie, abym sprawdziła Wasz list, możecie napisać na mój adres pocztowy britishrf@gmail.com Na pocztę wchodzę codziennie, więc na pewno odpiszę :) 
12 komentarzy:

 1. Hej, a czy napiszesz list urodzinowy do Camilli lub Georga?

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej a jeśli ktoś nie napisał na górze listu miejscowości i daty to coś się stanie ? Ale oczywiście swój adres napisałam 2 razy i wszystko zrobiłam tak jak ty, oprócz tej miejscowości i daty...

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny i przydatny post :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja już czekam na list z monako 2,5 msc. Niezwykle długo jak na Monako, prawda Asiu ? :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy post, z przydatnymi informacjami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super post na pewno przydatny temu kto jeszcze nie pisał nic. Może i ja się skuszę wreszcie na napisanie listu

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiesz może jaką pocztą wysłać taki list?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej zwykłym priorytetem

   Usuń
  2. Czy można napisać list na komputerze i wydrukowac?
   Chciałbym napisać do królewskiej rodziny holenderskiej.

   Usuń
  3. Jak najbardziej, ale najlepiej byłoby go wtedy podpisać odręcznie :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.