piątek, 16 grudnia 2022

Koncert kolęd księżnej Kate, księżniczka Bajrakitiyabha nie żyje, świąteczne wizyty + więcej

Portugalia 

Zaczynamy od radosnych wieści z Portugalii - kilka dni temu książę i księżna Braganza Duarte Pio i Isabel ogłosili zaręczyny swojej córki, infantki Marii Franciski, księżnej Coimbry, z prawnikiem Duarte'm de Sousa Araújo Martins. Para zaręczyła się w tym miesiącu na wyspie Timor w Archipelagu Malajskim.
Infantka Maria Francisca urodziła się 3 marca 1997 w Lizbonie jako drugie dziecko i jedyna córka księcia Braganza Duarte Pio, pretendenta do tronu Portugalii, i jego żony Isabel. Jej wybranek, Duarte de Sousa Araújo Martins jest prawnikiem, urodzonym 14 maja 1992 w Lizbonie, wnukiem znanego portugalskiego architekta i malarza João de Sousa Araújo.
Szczegóły ślubu zostaną podane w odpowiednim czasie.

 


Hiszpania

W dniach 12-13 grudnia królowa Letizia przebywała z roboczą wizytą w Los Angeles w związku z otwarciem pierwszego na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych Instytutu Cervantesa. 12 grudnia uczestniczyła w spotkaniu dotyczącym języka i kultury hiszpańskiej w USA. Język hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem zarówno w tym kraju (posługuje się nim 60 milionów osób), jak i na całym świecie.


13 grudnia królowa otworzyła nową siedzibę Instytutu Cervantesa w Los Angeles.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


15 grudnia księżniczka Asturii odwiedziła Hiszpański Czerwony Krzyż. Księżniczka wróciła już do Hiszpanii święta.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images16 grudnia królowa Letizia uczestniczyła w spotkaniu Rady Powierniczej fundacji FAD, której jest honorową przewodniczącą.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Wielka Brytania

13 grudnia królowa Camilla złożyła przedświąteczną wizytę społeczności Emmaus, która wspiera osoby bezdomne na południu Londynu. Dowiedziała się też o ich planach stworzenia przestrzeni dedykowanej kobietom. Królowa jest patronką Emmaus.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images15 grudnia król Charles i królowa Camilla odwiedzili London's Community Kitchen.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images15 grudnia odbył się drugi koncert kolęd księżnej Walii "Together at Christmas" w Westminster Abbey, który w tym roku został zadedykowany królowej Elizabeth II i wartościom, które prezentowała przez całe swoje życie - obowiązkowi, empatii, wierze, służbie, życzliwości, współczuciu i wsparciu dla innych. Dzień wcześniej Pałac Kensington udostępnił nagranie księżnej Catherine dekorującej choinkę w katedrze.


Na koncercie pojawili się: król Charles, królowa Camilla, książę Walii, książę George, księżniczka Charlotte, hrabina Sophie, księżniczka Beatrice i Edoardo Mapelli Mozzi, księżniczka Eugenie i Jack Brooksbank, Zara i Mike Tindall, książę i księżna Gloucester, książę Kentu, książę i księżna Michael z Kentu z synem, synową, córką i zięciem, księżniczka Alexandra, lady Sarah Chatto, a także rodzice i rodzeństwo księżnej Walii. Książę William przeczytał fragment świątecznego przemówienia zmarłej królowej z 2012 roku, roku jej diamentowego jubileuszu.
Koncert zostanie wyemitowany przez ITV 24 grudnia.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Opublikowano nowe zdjęcie księcia i księżnej Walii z dziećmi, które zostało wykorzystane w ich tegorocznej oficjalnej kartce świątecznej. Zdjęcie wykonał zaufany fotograf rodziny, Matt Porteous, latem niedaleko ich domu Anmer Hall.


Tajlandia

Ostatnio doszły nas bardzo smutne wieści z Tajlandii. 14 grudnia księżniczka Bajrakitiyabha, córka króla Mahy Vajiralongkorna i jego pierwszej żony, księżnej Soamsawali, doznała zawału serca podczas biegania ze swoimi psami po parku narodowym Khao Yai, na północny-wschód od Bangkoku. Natychmiast zawiadomiono króla, który przyleciał do Tajlandii z Monachium, gdzie na co dzień mieszka. Księżniczkę przewieziono do szpitala, gdzie lekarze stwierdzili zgon, ale wciąż jest podłączona do aparatury podtrzymującej funkcje życiowe. Dopiero następnego dnia Pałac opublikował oświadczenie, w którym potwierdził zdarzenie, ale nie śmierć księżniczki. Zamiast tego nakazał mnichom w całym kraju o odprawianie modlitw o jej powrót do zdrowia. Źródła podają, że Pałac może odroczyć ogłoszenie jej śmierci aż do Nowego Roku.
Zaledwie tydzień wcześniej, 7 grudnia, księżniczka świętowała swoje 44. urodziny. W 2000 ukończyła prawo i stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Thammasat w Bangkoku. W 2005 uzyskała tytuł doktora prawa na Uniwersytecie Cornell w Nowym Jorku. Później przez krótki czas pracowała przy ONZ w Nowym Jorku, a po powrocie do Tajlandii została prokuratorem generalnym. W latach 2012-2014 była Ambasadorką Tajlandii w Austrii. Pracowała też nad poprawą warunków życia kobiet w więzieniach - to z jej inicjatywy ONZ przyjęło tzw. Reguły z Bangkoku dotyczące traktowania kobiet w wymiarze sprawiedliwości. Prowadziła też projekty wspierające więźniarki w ciąży i ich dzieci oraz pomagające im wrócić do społeczeństwa po zwolnieniu. Księżniczka nigdy nie wyszła za mąż i nie ma dzieci.


Śmierć księżniczki Bajrakitiyabhy jest o tyle problematyczna dla monarchii, że stawia pod znakiem zapytania sukcesję tronu. Zakładano, że to księżniczka obejmie tron po ojcu - byłaby więc pierwszą monarchinią Tajlandii - choć na to potrzebna byłaby zgoda tradycjonalistów. Zgodnie z innym planem, księżniczka miała zostać regentką swojego przyrodniego brata, księcia Dipangkorna - syna króla Mahy z jego trzeciego małżeństwa z Srirasmi Suwadee. Zgodnie z doniesieniami, u księcia stwierdzono zaburzenie rozwojowe, przypuszczalnie autyzm, więc prawdopodobnie nie będzie w stanie rządzić samodzielnie. Król Maha Vajiralongkorn ma jeszcze piątkę innych dzieci, o których wiemy, z drugiego małżeństwa z Yuvadhidą Polpraserth, w tym czterech synów, którzy zostali jednak pozbawieni tytułów i zabroniono im powrotu do Tajlandii (razem z matką mieszkają obecnie w USA, jeden z nich się już nawet ożenił). Oni sami także nie wyrażają szczególnego zainteresowania tronem. Ich siostra, księżniczka Sirivannari, po rozwodzie rodziców wróciła do Tajlandii na życzenie ojca i jako jedyna z rodzeństwa nie została pozbawiona tytułu, nigdy jednak nie była brana pod uwagę jako jego potencjalna następczyni.
Tajską rodzinę królewską bliżej przedstawiała Wam Larissa tutaj. Polecam Wam też ciekawy artykuł na temat sukcesji tronu w Tajlandii i ewentualnych następców króla Mahy w języku angielskim tutaj.Jordania

Królowa Rania 13 grudnia dołączyła do mieszkańców Fuheis w muhafazie Al-Balka na zapaleniu światełek na choince bożonarodzeniowej i odwiedziła galerię sztuki Haret Al Rowaq. Choć w Jordanii dominującą religią jest islam, miasto Fuheis jest zamieszkane w większości przez chrześcijan.


Belgia

Opublikowano tegoroczną kartkę świąteczną od króla Philippe'a, królowej Mathilde i ich dzieci, która będzie odsyłana w odpowiedzi na świąteczne listy i kartki. Autorem fotografii, którą wykonano jesienią w Pałacu Laeken, jest Bas Bogaerts. Z tej samej sesji pochodzą urodzinowe zdjęcia księżniczki Elisabeth, opublikowane w październiku. Razem z rodziną do zdjęć pozowały ich pupile, Jeep i Simba.


Dania

13 grudnia królowa Margrethe wręczyła Nagrodę Amalienborg, którą ustanowiła razem z mężem po swoim wstąpieniu na tron w 1972.

W 14. kartce z adwentowego kalendarza Dwór Królewski opublikował zdjęcia księżniczki Atheny budującej domek z piernika - popularną w krajach skandynawskich ozdobę świąteczną - w Paryżu. Fotografie wykonała księżna Marie.

14 grudnia królowa Margrethe przyjęła na audiencji świeżo upieczonych poruczników Szkoły Oficerskiej.

Po południu razem z księciem Frederikiem zaprosiła pracowników rodziny królewskich na świąteczne przyjęcie w Pałacu Christiansborg.

16 grudnia, w kolejnej kartce z kalendarza, Dwór Królewski opublikował nagranie z wieczornego spaceru księcia Christiana i księżniczki Isabelli, którzy podziwiali dekoracje świąteczne w Kopenhadze.


Niderlandy

12 grudnia królowa Maxima przyjęła w Pałacu Huis ten Bosch Premiera Wietnamu, z którym rozmawiała o postępie w zapewnianiu wszystkim mieszkańcom kraju dostępu do usług finansowych.

13 grudnia królowa razem z królem Willemem-Alexandrem wydała lunch w Pałacu Noordeinde dla 27 osób, które w ostatnim czasie odebrały nagrody za swoją działalność w różnych sektorach - sztuki i kultury, sportu czy biznesu.


14 grudnia odwiedziła miasto Nijkerk w Geldrii.

15 grudnia wzięła udział w corocznej Świątecznej Gali Muzycznej 2022 organizowanej przez fundację Méér Muziek in de Klas, której jest honorową przewodniczącą. Królowa co roku bierze udział w nagraniu gali, która jest transmitowana w telewizji 26 grudnia.


Szwecja

13 grudnia król Carl Gustaf i królowa Silvia przyjęli w Pałacu Królewskim tegorocznych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla.


W zeszłym tygodniu, przed rozdaniem Nagród Nobla 10 grudnia, księżniczka Victoria i książę Daniel uczestniczyli w nagraniu programu telewizyjnego "Snillen spekulerar" z udziałem tegorocznych laureatów nagrody w Bibliotece Bernadotte w Pałacu Królewskim. Program został wyemitowany 15 grudnia.

16 grudnia para książęca, niestety bez dzieci, odebrała choinki od Związku Studenckiego, który co roku przed świętami dostarcza drzewka do Pałacu Królewskiego.

Monako

13 grudnia książę Albert i księżna Charlene wręczyli prezenty świąteczne osobom korzystającym z pomocy Monakijskiego Czerwonego Krzyża.

Wieczorem para pojawiła się na corocznej aukcji choinek stowarzyszenia Action Innocence Monaco.


14 grudnia w towarzystwie księżniczki Stephanie byli obecni na obchodach 10-lecia Fundacji Księżnej Charlene z Monako.

Później para książęca z księciem Jacques'em i księżniczką Gabriellą wręczyli prezenty świąteczne dzieciom podczas przyjęcia zorganizowanego na dziedzińcu Pałacu Książęcego.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesKsiężna udzieliła niedawno wywiadu Monaco Matin, w którym przyznała, że czuje się dużo lepiej. "Czuję mniej bólu i znacznie więcej energii. Kontynuuję rekonwalescencję, aby odzyskać równowagę. To zajmie jeszcze trochę czasu, ale jestem szczęśliwa. Moja rodzina i ci, których kocham, są moją opoką".


Luksemburg

15 grudnia książę Guillaume i księżna Stephanie razem z księciem Charlesem złożyli ostatnią w tym roku wizytę w domu dla osób starszych CIPA Haaptmanns Schlass w Berbourg.

8 komentarzy:

 1. Podoba mi sie jako jedyna wśród świątecznych kartek królewskich tegoroczna kartka dworu belgijskiego gdyz cała rodzina w ładnej aranżacji pozuje do specjalnego zdjęcia z tej okazji dla rodaków oraz fanów Belgii. Cieszy mnie równiez wyraznie widoczna poprawa kondycji księznej Charlene, jej piekna twarz wyraża zadowolenie i radość z powrotu do obowiązków a jej wybory modowe bardzo mi sie podobają. .

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo smutne wieści z Tajlandii :(
  Już teraz jestem bardzo ciekawa, co będzie z sukcesją.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziwna historia w Tajlandii nie bardzo rozumiem skąd te opóźnienia w potwierdzeniu śmierci księżniczki
  Z koncertu kolęd zrobiła się fajna świąteczna tradycja miło zobaczyć rodzinę królewską w komplecie

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mi przykro, że księżniczka z Tajlandii nie żyje. Szkoda tylko, że dwór nakazuje podtrzymywać jej życie, pomimo iż już jej z nami nie ma. To obłęd. Nie jest to humanitarne. Nie rozumiem dlaczego nie chcą ogłosić jej śmierci. Bardzo młodą osobą była.
  Czy wiadomo dlaczego synowie króla zostali pozbawieni tytułów i zakazno im wstępu do Tajlandii?

  Podobno księżniczka Leonor ma chłopaka?

  Szczerze mówiąc mi nigdy nie podobały się kartki świąteczne Kate i Williama, bo to jest po prostu zwykłe zdjęcie. Według mnie na kartce świątecznej powinno się umieszczać zdjęcie w stylizacji bożonarodzeniowej tak jak ma to miejsce w Norwegii.

  Czy ktoś z czytelników oglądał dokument Meghan i Harrego na Netflixie i chciałby podzielić się wrażeniami, czy nie ma o czym pisać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawa z pozbawieniem synów tytułów jest dosyć skomplikowana. Po tym jak Maha i Yuvadhida pobrali się w 1994 po kilkunastu latach romansu, Maha wcale nie przestał romansować i wkrótce nawiązał romans z Srirasmi Suwadee. Dwa lata później postanowił odejść od żony i ożenić się z kochanką. Yuvadhidzie się to oczywiście nie spodobało i razem z dziećmi uciekła do Wielkiej Brytanii, a Maha oskarżył ją o romans z marszałkiem. Do konfliktu włączyła się jego matka, królowa Sirikit, która nigdy nie popierała związku syna z Yuvadhidą i nie chciała, by ich dzieci kiedykolwiek znalazły się w kolejce do tronu. Powiedziała mu, że pozwoli mu na ślub z Srirasmi, jeśli rozwiedzie się z Yuvadhidą i jednocześnie pozbawi synów tytułów. W maju 1996 Maha zabrał córkę z powrotem do Tajlandii, a Yuvadhidzie i synom zabronił powrotu.
   Co do Leonor - podobno tak. Zdaniem hiszpańskich mediów to podobno Pablo Paez Gaviria, 18-letni hiszpański piłkarz.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za wyjaśnienie!

   Usuń
  3. Zgadzam się z kwestią kartek świątecznych, świąteczna sceneria o wiele bardziej do mnie przemawia.

   Oglądałam dokument o Harry & Meghan i właściwie mam mieszane uczucia. Z jednej strony nie podoba mi się wywlekanie brudów rodzinnych i udzielanie wywiadów, robienia filmów skoro tak bardzo chcieli prywatności. A z drugiej strony chyba rozumiem co miał na celu ten dokument, a mianowicie przedstawienie całej tej sytuacji z swojej strony, trochę wybielenie się. Na ile to była prawda tego się nigdy nie dowiemy.

   Usuń
  4. Tak, H@M znalezli sie w trudnej dla siebie sytuacji i próbuja najlepiej jak potrafia z niej wyjsc ale niestety to rozwiązanie jakie znalażli im dobrze nie posłuzy chocby wszystko co mówili bylo szczerą prawdą. Ja im współczuję i zycze aby wszystko monarchii angielskiej jak najlepiej sie ułozyło bo jednak cos jest nie tak i to od dawna.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.