poniedziałek, 14 listopada 2022

74. urodziny króla Charlesa III

 Dzisiaj swoje 74. urodziny obchodzi król Charles, jeszcze do niedawna książę Walii. Z tej okazji w dzisiejszym poście przedstawię bliżej jego postać, skupiając się na jego narodzinach i ciekawostkach z życia.

“Jej Królewska Wysokość Księżniczka Elizabeth, Księżna Edynburga, bezpiecznie urodziła Księcia dzisiaj o godzinie 21:14. Jej Królewska Wysokość i jej syn mają się dobrze.” Ten zwięzły komunikat Pałac Buckingham wydał o godzinie 22:10 (czasu londyńskiego) 14 listopada 1948, obwieszczając światu narodziny obecnego króla Charlesa III. Mały książę przyszedł na świat w Pałacu Buckingham, jest więc prawdopodobnie ostatnim brytyjskim monarchą, który nie urodził się w szpitalu. W chwili narodzin ważył 3,3 kilograma.


W Pałacu Buckingham na narodziny chłopca niecierpliwie czekali: książę Philip, grając w squasha, oraz ówczesna para królewska, król George i królowa Elizabeth. O narodzinach syna książę Edynburga dowiedział się od lekarza, który odbierał poród, i natychmiast pobiegł do żony. Później poszedł po teściów i przedstawił im ich pierwszego wnuka. W międzyczasie powiadomiono też królową Mary, prababcię noworodka, która natychmiast ruszyła w drogę do Pałacu Buckingham.


Pierwsze opublikowane zdjęcie księżniczki Elizabeth, późniejszej królowej, i Charlesa.

Książę otrzymał imiona Charles Philip Arthur George (drugie i czwarte z imion odpowiednio na cześć ojca, księcia Edynburga oraz dziadka ze strony matki, króla George’a VI). Był pierwszym z czwórki dzieci ówczesnej pary książęcej Edynburga i po narodzinach zajął 2. miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu. Nikt wówczas nie przypuszczał, że zaledwie trzy lata później zostanie Następcą Tronu po nagłej śmierci dziadka i będzie sprawował tę rolę najdłużej w historii, przez ponad 70 lat. Wstąpił na tron w wieku 73 lat, co czyni go najstarszym w chwili objęcia władzy brytyjskim monarchą.

Embed from Getty Images

Jako pierwszy brytyjski Następca Tronu Charles uczęszczał do szkół zamiast być nauczanym przez prywatnych nauczycieli w Pałacu, a w czerwcu 1970 ukończył Trinity College na Uniwersytecie w Cambridge z tytułem licencjata (najpierw studiował archeologię i antropologię, a następnie historię). Przez rok uczył się też walijskiej historii i języka na Uniwersytecie w Aberystwyth i do tej pory posługuje się tym językiem w czasie swoich wizyt w Walii.

Embed from Getty Images

Po studiach zaczął służbę w brytyjskich Siłach Zbrojnych - Królewskich Siłach Powietrznych RAF i, wzorem ojca, dziadka i swoich pradziadków, w Królewskiej Marynarce Wojennej. Wyszkolił się wówczas na pilota odrzutowca i helikoptera oraz nurka. Jest tym samym pierwszym brytyjskim monarchą będącym wykwalifikowanym nurkiem (choć nie pierwszym w tej rodzinie - książę Philip również nim był). Charles nurkował m.in. pod lodem Arktyki w Kanadzie w 1975 czy w cieśninie Solent w Wielkiej Brytanii, badając wrak XVI-wiecznego okrętu wojennego Mary Rose pochodzącego z czasów króla Henry’ego VIII.

Embed from Getty Images

Jest jednym z najciężej pracujących członków brytyjskiej rodziny królewskiej - w 2008 odbył 560 wyjść, a w 2011 ponad 600. W zeszłym roku odbył ich niemal o połowę mniej (“tylko” 385), ale mimo to znalazł się na drugim miejscu pod względem ich liczby, tuż za swoją siostrą, księżniczką Anne, u której naliczono ich 387. Jest patronem, prezesem lub członkiem ponad 420 organizacji działających m.in. w obszarze ochrony środowiska i klimatu, rolnictwa, sztuki, ochrony zabytków, zdrowia, archeologii czy promowania tolerancji. Najbardziej znaną organizacją powstałą z jego inicjatywy jest Prince’s Trust, ale poza nią założył prawie 20 innych organizacji wspierających młodych ludzi, edukację, sztukę czy ochronę środowiska.

Embed from Getty Images

W ochronę środowiska i walkę ze zmianami klimatu zaangażował się już w latach 70., na długo przed tym nim zyskało to powszechną uwagę. W wieku 21 lat wygłosił swoje pierwsze przemówienie na temat zanieczyszczenia środowiska jako przewodniczący Welsh Countryside Committee. Z jego inicjatywy zainstalowano panele słoneczne na dachu Clarence House oraz Highgrove House, a do ogrzewania swojej szkockiej rezydencji Birkhall używa biomasy. Na oficjalne wyjścia w Londynie podróżuje w pełni elektrycznym Jaguarem. Jak pewnie pamiętacie, ma też Aston Martina zasilanego bioetanolem - produktem ubocznym powstającym przy produkcji wina czy sera.

Embed from Getty Images

Oprócz tego, jest także autorem lub współautorem ponad 20 książek, w tym jednego audiobooka (spis wszystkich znajdziecie tutaj), łyżwiarzem, wiolonczelistą i utalentowanym malarzem (uwielbia malować akwarelami, zwłaszcza pejzaże). Próbował też swoich sił na scenie (m.in. będąc uczniem Gordonstoun School w listopadzie 1965 zagrał główną rolę w szkolnej adaptacji Makbeta Szekspira, w czasie studiów na Trinity College wstąpił do grupy teatralnej Dryden Society i występował w skeczach, a w 2016 wystąpił gościnnie w show Shakespeare Live! From The RSC zorganizowanym z okazji 400. rocznicy śmierci Szekspira), a nawet w telewizji (wystąpił gościnnie w jednym z odcinków Coronation Street, uczestniczył w występie magików teatralnych Magic Circle, którego jest członkiem od 1975, a w 2012 został prezenterem pogody w BBC Scotland).


Z ciekawostek kulinarnych wiemy, że jego typowe śniadanie obejmuje muesli ze śliwkami z jego sadu w Highgrove House, nie jada lunchu, jego ulubionym daniem jest jagnięcina z grzybowym risotto, a ulubioną herbatą - Darjeeling z miodem i mlekiem.


8 komentarzy:

 1. "niecierpliwie czekali: książę Philip, grając w squasha" - wybacz, ale rozbawił mnie ten fragment :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest zabawne, choć nie było to moją intencją :D

   Usuń
 2. W sumie Karol nie był zbyt szczęśliwym człowiekiem. Dzieciństwo w atmosferze chłodu, koszmar w szkole, nieudane małżeństwo, długie oczekiwanie na tron. Unieszczęśliwiał siebie i innych. Dobrze, że w ostatnich latach czuje się szczęśliwy.

  alessandra

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem, jakim cudem znajduje na te wszystkie aktywności czas, tyle pracując. Jest naprawdę wszechstronnym człowiekiem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem pełna podziwu dla jego zaangażowania w walkę o ochronę środowiska. Widać, że robi to z przekonaniem i oddaniem. Ogólnie jawi się jako osoba o wielu talentach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem, czy wiedziałas Gabrysiu, ale Karol był bardzo dobry z historii i ogólnie przedmiotów humanistycznych. Maturę z matematyki zdał dopiero za trzecim razem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tym, że jest raczej "umysłem humanistycznym" niż "ścisłym" wiedziałam, ale nie słyszałam wcześniej, że oblał egzaminy z matematyki, więc dziękuję :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.