sobota, 28 marca 2015

Rumuńska Rodzina Królewska


Długo się zastanawiałam, którą zdetronizowaną rodzinę królewską powinnam Wam dzisiaj przedstawić, ale w końcu wybór padł na tą, która jest jedną z najbliższych mi monarchii.


***

royalhats.wordpress.com

Rumuńska monarchia jest stosunkowo młoda. Powstała dopiero w latach 1859-1877 w wyniku unii personalnej pomiędzy Hospodarstwem Wołoszczyzny i Mołdawii. Przejdźmy jednak do wydarzeń z XX wieku.


25 października 1921r., Pałac Peleş w mieście Sinaia- to tu na świat przychodzi Mihai, wnuk ówczesnego Króla Rumunii, Ferdinanda I. Młody książę był synem najstarszego syna władcy, Carola, który cieszył się niechlubną reputacją playboya, oraz jego drugiej żony i jednocześnie kuzynki drugiego stopnia, Księżniczki Heleny (córki Króla Grecji).

Mihai w wieku 8 lat

20 lipca 1927r. Król Ferdinand umiera. Nie pochwalając hulaszczego trybu życia syna, wcześniej wyznaczył na Następcę Tronu swojego wnuka. Mihai ma niespełna 6 lat, gdy zostaje królem. Władzę sprawuje za niego Rada Regencyjna w składzie: Książę Nicolae (wuj Mihai'a), patriarcha Miron Cristea i Pierwszy Prezes Sądu Kasacyjnego Gheorghe Buzdugan.
Nie wszyscy są jednak zadowoleni z regencji. 8 czerwca 1930r. z inicjatywy niezadowolonych z nowej formy rządów polityków, na tronie zasiada ojciec małoletniego Króla, Carol, który panuje jako Carol II. Helena nie zostaje Królową Rumunii, ponieważ nie mogła już znieść ciągłych zdrad męża i rozwiodła się z nim 2 lata wcześniej.

Niestety i tym razem Rumuni nie są zadowoleni z nowej władzy. 6 września 1940r. rząd marszałka Iona Antonescu dokonuje zamachu stanu i ponownie obsadza na tronie 19-letniego już Mihaia.


Rozpoczyna się 7 letni okres jego panowania, jednak na nieszczęście przypada on na burzliwy okres w dziejach świata, II Wojnę Światową. Ostatecznie, w 1947r. monarchia zostaje zastąpiona reżimem komunistycznym, a Mihai udaje się na emigrację do Szwajcarii.

Tuż przed przymusową abdykacją, Król jedzie do Londynu na ślub swojej krewnej, Księżniczki Elizabeth z Philipem Mountbatten'em. To tam poznaje swoją przyszłą żonę, Księżniczkę Anne Burbon-Parmeńską (jej biografię znajdziecie tutaj, a Love Story tutaj).
24-latka jest potomkinią duńskiego króla, Christiana IX.

dailytelegraph.com.au

Oczarowany Mihai oświadcza się 16 dni później w Lozannie, jednak zaręczyny nie zostały dobrze przyjęte przez rumuński rząd. Zaczęto podawać do wiadomości publicznej nieprawdziwe informacje, jakoby Król opuścił kraj z powodu swojej wybranki, podczas gdy faktycznie został do tego zmuszony przez komunistów.

10 czerwca 1948r. w Atenach para bierze ślub w obrządku prawosławnym, z powodu braku otrzymania papieskiej dyspensy na ślub katolicki (Mihai odmówił złożenia obietnicy, mówiącej o tym, że ich przyszłe dzieci będą wychowywane w wierze katolickiej). Na miejsce ceremonii wybrano Salę Tronową Pałacu Królewskiego. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele monarchii Rumunii (w tym ojciec Mihai'a oraz jego siostry, choć nie zostali oni zaproszeni), Danii, Grecji, Jugosławii, Włoch, Rosji i Hanoweru.


Po ślubie para mieszkała w różnych miastach europejskich, m.in. Florencji, Lozannie, Hampshire i Hertfordshire. Ostatecznie para osiadła w końcu w Versoix pod Genewą, ale od kilku lat mieszkają też przez kilka miesięcy w roku w Zamku Săvârşin w zachodniej Rumunii.


Parze urodziło się aż 5 córek:

 • Księżniczka Margarita (ur. 1949r.)

 • Księżniczka Elena (ur. 1950r.)

 • Księżniczka Irina (ur. 1953r.)

 • Księżniczka Sofia (ur. 1957r.)

 • Księżniczka Maria (ur. 1964r.)

Para Królewska z najstarszymi córkami

Mihai i Anne otrzymują w końcu papieską dyspensę i biorą ślub 6 listopada 1966r. w obrządku katolickim, tym razem w Monako. W tym ważnym dniu towarzyszą im córki.

Anne tradycyjnie jest nazywana Królową Rumunii, choć poślubiła Mihai'a, gdy nie był już królem. W 1992r. po raz pierwszy odwiedziła ojczyznę męża, a następnie wielokrotnie do niej powracała reprezentując Króla, któremu w latach 1993-1997 odmówiono wpuszczenia do kraju (powodem była obawa rządu ze względu na zbyt entuzjastyczne reakcje Rumunów w związku z przyjazdem Króla).
Swoje diamentowe gody w czerwcu  2008r. Para Królewska świętowała już razem w Rumunii.


Królowa Anne zmarła 1 sierpnia 2016 w wieku 93 lat, król Mihai 5 grudnia 2017 w wieku 96 lat.


Wróćmy teraz do córek Mihai'a i Anne, gdyż pojawia się tutaj wątek... polski.

Od góry, od lewej: Król Mihai I, Królowa Anne, Księżniczka Irina, Michael, Angelica, Nicholas, Księżniczka Margarita i Księżniczka Elena

Najstarsza Margarita przyszła na świat w Szwajcarii. Od najmłodszych lat wraz z siostrami wychowywana była w miłości do Rumunii, religii prawosławnej i tradycji.

Księżniczka Margarita w młodości

W dzieciństwie wakacje spędzała najczęściej w Balmoral oraz innych rezydencjach należących do Brytyjskiej Rodziny Królewskiej. Letnia przerwa była dla niej świetną okazją do spędzenia czasu z dziećmi Królowej, Charles'em i Anne, z którą łączyła ją szczególnie bliska więź. Często też odwiedzała swoją rodzinę z Grecji, Danii, Włoch i Luksemburga. Lubiła te wyjazdy, gdyż dzięki nim mogła się wyrwać choć na parę tygodni ze Szwajcarii, w której mieszkała. Jak kiedyś przyznała: Nie cieszyła mnie magisterka, nie cieszyła mnie szkoła, nie cieszyła mnie Szwajcaria. Zrobiłam magisterkę, a następnego dnia zdałam prawo jazdy, by jak najszybciej opuścić to miejsce.

Rumunię po raz pierwszy odwiedziła dopiero w roku 1990 wraz z Sofią. Gdy w roku 1990 wysiadłam z samolotu i po raz pierwszy w życiu postawiłam nogę na ojczystej ziemi, by towarzyszyć konwojowi humanitarnemu, przeżyłam nie lada wstrząs: znałam ulice, ale ich nie rozpoznawałam, rozumiałam sposób myślenia ludzi, ale pierwszy raz słyszałam, jak mówią, wspominała po latach.

Vanity Fair / vanityfair.com

21 września 1996r. poślubiła o 11 lat młodszego Radu Dudę, któremu 1 czerwca 1999r. przyznano tytuł Księcia Hohenzollern-Veringen. (Love Story tutaj)
Para nie ma dzieci, jest jednak bardzo zaangażowana w sprawy Rumunii oraz fundację Księżniczki, The Princess Margarita of Romania Foundation, która pracuje nad poprawą systemu socjalnego w Rumunii.

romaniaregala.ro

Druga z sióstr, Elena miło wspomina dzieciństwo w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, choć zawsze tęskniła za "ojczyzną, której nie mogła odwiedzić".
Odkąd tylko skończyła szkołę, Księżniczka była zaangażowana w pomoc innym, m.in. uchodźcom z Etiopii, ofiarom reżimu Ceaușescu.
Jej pierwsze publiczne wystąpienie w Rumunii miało miejsce 19 kwietnia 1992r., w Wielkanoc.

Księżniczka Elena z drugim mężem - royalhats.wordpress.com

20 lipca 1983r. poślubiła dr Robina Medforth-Mills w cywilnej ceremonii w brytyjskim Durham, a 24 września w obrządku prawosławnym w Lozannie.
Po 8 latach małżeństwa małżeństwo zakończyło się rozwodem. Elena w 1998r. poślubiła Alexandra McAteer'a, który otrzymał tytuł Jego Ekscelencji
Księżniczka ma dzieci jedynie z pierwszym mężem, który zmarł w 2002r., Księcia Nicholasa i Karinę Medforth-Mills.

Nicholas, który urodził się 1 kwietnia 1985, interesuje się samochodami (podobnie jak dziadek, Król Mihai), wędkarstwem i golfem. Od 2008r. jest zaangażowany w sprawy Rumunii, gdzie przeprowadził się na stałe w styczniu 2018. Mówi też płynnie po angielsku i rumuńsku.


Nicholas od 2010r. spotykał się z Irlandką, Rebeccą Byatt, która dosyć często pojawiała się z nim publicznie, jednak po paru latach rozstali się. W sierpniu 2017 zaręczył się z Aliną Binder, ślub kościelny odbył się 30 września 2018 w Sinaia.

romania-insider.com

1 sierpnia 2015 we wciąż zastanawiającym oświadczeniu król Mihai pozbawił swojego wnuka przyznanego mu kilka lat wcześniej tytułu i praw do tronu. Jak wkrótce się okazało, na tę decyzję mogła wpłynąć wiadomość, że Nicholas spodziewa się nieślubnego dziecka z niejaką Nicoletą Cirjan. Rozpętało się prawdziwe zamieszanie, zapytana Nicoleta odmawiała podania, kto jest ojcem jej dziecka, a Nicholas przez wiele miesięcy zaprzeczał, by miał z nią romans. Przeprowadzone w 2019 po trzech latach od narodzin Iris Anny badania DNA potwierdziły, że dziewczynka jest córką Nicholasa. Więcej o tym tutaj.

okmagazine.ro

O Karinie nie wiadomo zbyt wiele. Urodziła się w 1989 i prawdopodobnie mieszka z matką i ojczymem w Easington w Wielkiej Brytanii. Jej matką chrzestną była słynna brytyjska pisarka, Catherine Cookson.

imgrum.org

Karina na ślubie brata we wrześniu 2018 - © David Nivière 2018

Podobno w każdej rodzinie znajdzie się jakaś czarna owca. W przypadku Rumuńskiej Rodziny Królewskiej można by tak było nazwać Księżniczkę Irinę. Zacznijmy jednak od początku.

Irina jako ostatnia z córek opuściła rodzinny dom i przed trzydziestką wyjechała do pracy w USA. 
Wielokrotnie odwiedziła Rumunię, ale w przeciwieństwie do sióstr, nigdy nie podjęła żadnych oficjalnych obowiązków (oprócz trzech) w związku ze swoim tytułem.

4 października 1983r. poślubiła Szweda Johna Kreuger'a w cywilnej ceremonii w Phoenix. Po 20 latach małżeństwo się rozpadło, jednak zostało po nim dwoje dzieci:
 • Michael Kreuger (ur. 1985r.)- poślubił Tarę Littlefield, z którą ma syna Kohena (ur. 2012r.)
 • Angelica Kreuger (ur. 1987r.)- poślubiła Richarda Roberta Knight'a, z którym ma dwie córki, Courtney Biancę (ur. 2007r.) i Dianę (ur. 2011r.)
Irina wyszła ponownie za mąż 10 listopada 2007r. za Johna Wesley'a Walker'a w Reno w stanie Nevada.

John i Irina

W jednym z wywiadów Angelica wyznała, że odkąd matka wyszła za Walker'a, całkowicie odizolowała się od rodziny. Najwyraźniej miał on zgubny wpływ na Irinę, o czym przekonaliśmy się 15 sierpnia 2013r.
Wtedy to, Irina Walker została aresztowana wraz z mężem za organizowanie nielegalnych walk kogutów, a także prowadzenie nielegalnego kasyna w Irrigon, w stanie Oregon.
W październiku 2014r. została skazana na 3 lata nadzoru kuratora (dzięki przyznaniu się do winy i okazaniu skruchy).

Jak ja lubię takie zdjęcia :P


Księżniczka Sofia przyszła na świat w Pałacu Tatoi w Atenach. Od dziecka pasjonowała się fotografią i dziś zajmuje się nią profesjonalnie.

Gdy w 1990r. przyjechała wraz ze starszą siostrą, Margaretą do Rumunii, odwiedziły one wiele tamtejszych społeczności i sierocińców. Księżniczka wspominała potem ten pobyt tak: Widziałyśmy okropne rzeczy, niewyobrażalne fizyczne i psychiczne cierpienie.

Sofia w młodości
Dziś Sofia jest aktywną członkinią The Princess Margarita of Romania Foundation. W związku ze swoją pracą, coraz rzadziej przyjeżdża do Rumunii, czego bardzo żałuje.

W 1998r. poślubiła Alaina Biarneix'a, posługującego się fałszywym tytułem Księcia Michael'a z Laufenburga. Król Mihai nie poparł małżeństwa córki uznając Alaina za oszusta.

Niedługo po ślubie na świat przyszła córka pary, Elisabeta-Maria, a w 2002r. małżeństwo rozpadło się.Wreszcie najmłodsza z córek, Maria. Przyszła ona na świat w Kopenhadze. Jej ojciec nie był obecny przy porodzie, gdyż przebywał wtedy służbowo w Stanach. O narodzinach dowiedział się telefonicznie.

Maria po studiach podjęła pracę w public relations w Nowym Jorku. Później przeniosła się do Nowego Meksyku, gdzie prowadziła prywatną praktykę, jednak w 2015 przeprowadziła się na stałe do Rumunii, gdzie podjęła królewskie obowiązki.

romaniaregala.ro

I w końcu dochodzimy do naszego ojczystego wątku. 1 września 1995r. Maria poślubia polskiego szlachcica, Kazimierza Mystkowskiego. Ślub odbył się w Nowym Jorku, a wśród zaproszonych gości byli nowożeńcy, Książę Pavlos i Księżna Marie-Chantal.
Para rozwiodła się w 2003r. i nie ma dzieci.

7 stycznia 2015r. poinformowano, że Księżniczka wyprowadza się na stałe do Rumunii, gdzie będzie spełniać swoje obowiązki w Pałacu Królewskim.Zapewne interesuje Was jak w Rumunii dziedziczy się tron. Otóż przed zniesieniem monarchii tron dziedziczyło się wg. prawa salickiego. Wedle ogólnie przyjętych zasad, zdetronizowana rodzina królewska nie może zmienić zasad dziedziczenia tronu, chyba że zostanie ona z powrotem przywrócona.
W tym wypadku oznacza to, że w związku z tym, iż Mihai nie ma synów, po jego śmierci linia wygasa, a tron przejmuje głowa rodu Hohenzollern-Sigmarinen, Karl Friedrich Hohenzollern.

Karl Friedrich Hohenzollern - schwarzwaelder-bote.de

Rodzina nie zaakceptowała jednak takiego stanu rzeczy i 30 grudnia 2007r. Mihai ogłosił akt pt. "Fundamentalne Prawa Rodziny Królewskiej Rumunii", w którym uznał za spadkobierczynię praw do korony rumuńskiej swoja najstarszą córkę Margaritę i nadał jej prawo do posługiwania się tytułem Strażniczki Korony Rumuńskiej. Zmiana zasad dziedziczenia ma prywatny charakter i rodzina pragnie, aby w przypadku restauracji tron dziedziczono wg. tych zasad, czy dziedziczenia na zasadzie primogenitury męskiej.

Zgodnie z tymi zasadami Księżniczka Margarita jest Następczynią Tronu. Nie ma jednak dzieci, więc następna w kolejce jest jej siostra, Elena i później jej syn, Nicholas.
29 października 2014r. w związku z wyrokiem skazującym, Irina i jej potomkowie zostali skreśleni z listy sukcesji.Podsumowując, wygląda to tak:

Księżniczka Margarita (Księżniczka Koronna Rumunii, Strażniczka Korony) & Książę Radu

1) Księżniczka Elena & Alexander McAteer

2) Karina Medforth-Mills

3) Księżniczka Sofia

4) Elisabeta-Maria Biarneix

5) Księżniczka Maria


Warto też wspomnieć, że kilka miesięcy temu przeprowadzono w Rumunii sondaż wg. którego 58.2% Rumunów wolałoby pozostać przy republikańskiej formie państwa, podczas gdy 20.4% chciałoby monarchii. Co ciekawe najwyższe poparcie dla idei monarchii odnotowano w grupie wiekowej 18-30, podczas gdy dla republiki była to grupa wiekowa powyżej 50 lat.
A tak na koniec, to znalazłam dosyć zabawny obrazek:


Oficjalna strona RRK na Facebook'u

33 komentarze:

 1. kapitalna notka! :D a tak swoją drogą książe Nicholas to całkiem przystojny męzczyzna :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta i bułgarska RK to moje ulubione zdetronizowane monarchie <3 myślę że obecne żadna monarchia zdetronizowana nie
  ma szans na restaurację :( a szkoda :( /Lena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że Bułgarska będzie następnym razem ;)

   Usuń
  2. a i jeszcze coś: W jakim obrządku Leka II bierze ślub? /Lena

   Usuń
  3. Oboje z Elią są muzułmanami (sunnitami) ;)

   Usuń
  4. o jaaa... a możemy spodziewać się białej sukni i welonu? /Lena

   Usuń
  5. Myślisz bo ja jestem ciekawa czy rumuńska rodzina królewska w ciągu najbliższych 10 lat nie ma szans na powrót?

   A w ogóle to jak myślicie jaka jest szansa w ciągu dajmy na to 10-15 lat powrót rodziny królewskiej w jakimkolwiek kraju ewentualne jej usunięcie w kraju o ustroju monarchistycznym.

   Usuń
  6. Do Leny: Myślę, że jak najbardziej. Wcześniej królowe Albanii nosiły "europejskie" suknie ślubne. Ten islam w Albanii to taki dziwny trochę, bo mało kto tam wygląda na muzułmanina. Elia nie nosi czarczafu i nie sądzę, żeby po ślubie go nosiła.

   Do Anmi: Cóż, niedawno były w Rumunii wybory prezydenckie i podobno zwycięzca wygrał je głównie dlatego, że obiecał, że Rodzina Królewska będzie miała szersze kompetencje i że będzie się starał ją przywrócić. Niektórzy uważają, że żeby przywrócić monarchię to starze pokolenie, które utożsamiało ten ustrój z uciskiem i za wszelką cenę dązyło do republiki powiem brzydko musi wymrzeć. Wtedy nowe pokolenie, które widzi wady ustroju republikańskiego doprowadzi do restauracji monarchii. W Rumunii to w ogóle jest tak dziwnie, bo niby jest prezydent, ale to monarchia ma tam teraz tak duże kompetencje, że to wygląda tak jakby tam były dwie władze.
   Ja osobiście uważam, że Rumunia ma szanse na restaurację, myślę, że taką szansę ma również Iran. Te wszystkie islamskie ugrupowania terrorystyczne narodziły się w Iranie właśnie po zniesieniu monarchii i myślę, że państwa zachodnie powinny przede wszystkim dążyć do tego, żeby ten ustrój tam przywrócić, bo tylko wtedy działo się tam dobrze. Co do reszty, to myślę, że to nikła szansa. W większości przypadków członkowie tych zdetronizowanych monarchii zamienili się po prostu w celebrytów i nie będą potrafili się przystosować w przypadku restauracji.
   Podobno największe szanse na usunięcie monarchii ma Hiszpania, ale osobiście nie wierzę, żeby miało to nastąpić. Myślę też, że za jakieś 20-30 lat upadnie tajska monarchia po, niestety jak przewiduję, krwawych i pełnych terroru rządach Mahy.

   Usuń
  7. Co do Hiszpanii to się zgodzę i jakoś nie bardzo lubię tamtą rodzinę królewską a Letizia nijak mi się podoba jako Królowa... dziewczynki w ogóle uważam nie będą przygotowane do swojej roli.

   Usuń
  8. Grecka czy Włoska "monarcha" to rasowi celebryci natomiast Rumuńska czy Bułgarska angażuje się w sprawy charytatywne oraz polityczne i wydają się być gotowi do objęcia władzy. Nawet Leka jest doradcą prezydenta Albanii i myśle że byłby dobrym królem. /Lena

   Usuń
  9. Co do Włoskiej się zgodzę, ale nie co do Greckiej. Owszem Pavlos nie nadaje się na króla, nie zna nawet płynnie greckiego (w przeciwieństwie do brata Nicholasa) a jego dzieci to już w ogóle, co podobno martwiło bardzo Króla. Pavlos spędza w Grecji tylko wakacje i to rzadko, bo więcej siedzą na Karaibach. Celebrytami bym ich nie nazwała, chyba, że wnosisz po tym, ze Marie Chantal prowadzi własną markę odzieży i sklepy (gdyby tego nie robiła to pewnie każdy nazywałby ją nierobem co często słychać w przypadku Kate Middleton) i jej przyjaźni z Valentino?
   Sam Król Grecji mówił, że nie widzi szans na powrót do monarchii.

   Usuń
  10. Zgadzam się z Tobą, Leno. Jeszcze Irańska Rodzina Cesarska się udziela, podobnie jak Niemiecka, Austriacka (chociaż Francesca porzuciła królewskie życie dla sztuki) i wiele innych, ale na pewno nie większość Greckiej i w całości Włoska RK.

   Ja z kolei uważam, że Marie-Chantal stała się celebrytką. Niedawno wzbudziła zresztą ogromne kontrowersje. 6 marca to rocznica śmierci Króla Pavlosa I (w tym roku przypadała 51. rocznica). 16 marca odbyło się w Grecji uroczyste upamiętnienie Pavlosa i Federici (dziadków Pavlosa). Jest to bardzo ważne wydarzenie dla greckiej monarchii. Pojawiła się Para Królewska, Nikolaos z Tatianą, Księżniczka Irene i Pavlos bez Marie-Chantal. Wniosek, MC jako teoretycznie żona Następcy Tronu nie pojawiła się na ogromnie ważnym wydarzeniu związanym z monarchią, ale jakoś kilka dni wcześniej nie miała problemu pojechać do Kalifornii na oscarową imprezę zorganizowaną przez Vanity Fair.

   Usuń
  11. W zeszłym roku cała rodzina była na 50 rocznicy w Atenach, były uroczystości przy grobie, msze i wszyscy byli, także uważam, że tamto wydarzenie było ważniejsze niż to w tym roku ;) Może była chora, to tak samo jak Księżna Marie nie pojawiła się na pogrzebie przyjaciela DRK i jednocześnie męża najlepszej przyjaciółki Królowej Petera Herringa, a byli wszyscy prócz nie. Wiem, że to nie ta ranga, ale jednak się nie pofatygowała. Natomiast na ostatnią imprezę z mężem już przyszła. Kto wie czy tam naprawdę się kierują w wyborze uroczystości.

   Usuń
  12. Odnośnie Pavlosa to mówi bardzo dobrze po grecku, podobnie jak jego brat i siostra. To ich młodsze rodzeństwo ma problem z językiem greckim. Już jakiś czas temu wstawiałam tu film z youtube, który to potwierdza. Pavlos zna bardzo dobrze swój ojczysty język, ale faktycznie jest to dziwne, że jakoś nie przykłada wagi do tego aby jego dzieci znały ten język... Maria Olympia sama potwierdziła to w wywiadzie dla Tatler'a, że nie zna języka greckiego. I zgodzę się z Wami. Obserwując ich ostatnio mam wrażenie, że on i MC wolą być celebrytami. Skoro pojawiła się możliwość przeprowadzki do Grecji to czemu z niej nie skorzystali? Aż tak nie chcą zabierać młodszych dzieci ze środowiska w jakim się wychowały/wychowują? Oczywiście Nikolaos z Tatianą mają tutaj łatwiejszą drogę, bo nie mają na razie dzieci, wiec łatwiej było się im przenieść, podobnie jak król i królowa. Ale mimo wszystko jestem zdziwiona, że Pavlos i Marii-Chantal nie zdecydowali się na przeprowadzkę. Bardzo dobrze, że MC ma pracę i swoją firmę. Ale czemu ani razu nie wspierała grecki świat mody? Powinna to zrobić, prawda? Tutaj mam żal do niej. Tym bardziej, jak ma takie kontakty w świecie mody, to czemu nie pomoże swoją osobą Grecji? Co mnie jeszcze ciekawi a nie zostało potwierdzone. Zarówno Marii-Chantal, jak i Tatiana bywają na uroczystościach kościelnych w Grecji. Obie przeszły na greko-katolicyzm. Ale czy znają chociaż w podstawach język grecki skoro uczestniczą w nabożeństwach i mszach, które odbywają się w tym języku? Larissa, wiesz może coś na ten temat?

   Odnośnie notki. No co tu dużo się rozpisywać. Po raz kolejny wyszło doskonale :) Ty wiesz, po naszej rozmowie na filmwebie, że czekałam również na tą notkę ^_^

   Ileana

   Usuń
  13. Bardzo się cieszę, że post Ci się podoba :) Z tego co mi wiadomo, Marie-Chantal nie zna greckiego, choć możliwe, że zna kilka formułek po grecku związanych z nabożeństwami ( tak jak napisałaś). Tatiana jeszcze uczy się greckiego. Naukę zaczęła dopiero po przeprowadzce do Grecji.

   Usuń
  14. I jestem przekonana, że Tatiana nauczy się i będzie mówić płynnie, a MC w ogóle się nie przyłożyła przez lata.

   Usuń
 3. ten Kazimierz strasznie przypomina brata księżnej Diany, Charles'a

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to jest brat Diany - Charles z żoną Catherine Victorię Lockwood, a nie Kazimierz z Marią :)
   Tu inne zdjęcie z ich ślubu: http://cdn.theroyalforums.com/forums/attachment.php?attachmentid=191374&d=1126223578

   Usuń
  2. Haha, co to późna pora robi z człowiekiem? :D A tak coś mi nie pasowało, że Kaziu taki do Williama podobny ;)
   Dziękuję dziewczyny, już poprawiam błąd :)

   Usuń
 4. Trzeba było umieścić Nicholasa na tej liście kawalerów z rodzin królewskich, która tutaj się pojawiła ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że kiedyś jeszcze się pojawi nowy post o królewskich kawalerach ;)

   Usuń
 5. Jestem pod wrażeniem, bardzo wyczerpująca notka:D Też bardzo lubię tę RK, a zwłaszcza, no cóż, Nicholasa:DD Polecam jego oficjalny fanpage (https://www.facebook.com/pages/Principele-Nicolae-al-Romaniei/210834488960284?fref=ts), w galerii jest dużo aktualnych zdjęć księcia, który jest moim zdaniem, uroczy:D Trzeba zauważyć, że jeszcze parę lat temu miał dość pokaźną nadwagę, ale zaliczył bardzo udaną metamorfozę.
  W ogóle mam wrażenie, że obecnie już na stałe mieszka w Rumunii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, Nicholas faktycznie nie miał idealnej figury. Bardzo wziął się za siebie po zerwaniu ze swoją dziewczyną Rebeccą i odkąd udziela się publicznie w Rumunii.
   Nie mieszka tam jeszcze na stałe, ale bardzo często tam przebywa, więc myślę, że przeprowadzka jest tylko kwestią czasu :)

   Usuń
  2. A wiesz coś więcej na temat tego związku jego? Może dopisz do notki :)

   Usuń
  3. Niestety nie za wiele wiadomo o samym związku. Trwał jakieś 2 lata, brak jakichkolwiek szczegółów. I właśnie się zorientowałam, że jest błąd w poście. Na tym zdjęciu, gdzie powinna być siostra Nicholasa, Karina, jest właśnie Rebecca. Muszę przerobić trochę ten post zatem.

   Usuń
  4. Hmm filigranowa to ona nie jest ;) Ale widać, że książę nie zwraca uwagi tylko na super piękności z figurą modelki :) Jakieś pocieszenie dla "zwykłych" dziewczyn ;)

   Usuń
 6. Notka jest super!
  Druga wojna światowa pisze się z małych liter.

  OdpowiedzUsuń
 7. W środę Nicholas skończy 30 lat.

  OdpowiedzUsuń
 8. Musiałaś się napracować, co do notki. Wiele pożytecznych informacji :) Przy okazji, dodaję się do obserwatorów. Wysłałam e-maila, i prosiłabym o odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 9. czegoś nie rozumiem...
  Skoro ta RK jest zdetronizowana, czyli jej nie ma/Rumunia nie jest monarchią?
  W takim razie dlaczego nazywani są oni królem, księżniczką, itp?
  Niby nie ma monarchii a oni pełnia swoje funkcje..?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. We wszystkich zdetronizowanych monarchiach jest tak, że tytuły zostają i są dalej dziedziczone z pokolenia na pokolenie. W Rumunii jest jeszcze o tyle inaczej, że Rodzina Królewska sprawuje takie typowe królewskie obowiązki typu bankiety w Pałacu, audiencje, eventy itp.

   Usuń
 10. Hej, wiem, że post jest bardzo stary, ale dopiero teraz miałam okazję się z nim zapoznać i zauważyłam, że w treści jest o tym, że Michał pojechał na ślub Elżbiety II "niedługo po abdykacji". Tylko że to ślub odbył się najpierw - 20 listopada, a Michał abdykował 30 grudnia. Fajnie by było, gdyby zostało to poprawione.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.