niedziela, 25 października 2015

Dynastia Aga Khan


Książę Rahim, Aga Khan IV, księżna Salwa i księżniczka Zahra z księciem Walii w 2019 - Ian Jones / the.ismaili

Aga Khan (lub spolszczona wersja, Aga Chan) to honorowy tytuł ostatnich czterech imamów głównego wyznania chodżów (ismailitów indyjskiego pochodzenia, którzy wyznają inną formę islamu). Chodżowie uznali dynastię Aga Khan'ów niejako za swoich władców/przywódców duchowych i nadali im tytuł imamów Nizarytów (odłamu szyickiego, wyznawanego przez Aga Khan'ów), a zatem NIE jest to monarchia.
Wprawdzie w 1938r. rząd brytyjski pozwolił potomkom imamów na noszenie tytułów książęcych, ale miało to związek z ich arystokratycznym pochodzeniem (od proroka Mahometa) oraz posiadanym obywatelstwem brytyjskim.
Aga Khan'owie nie mają państwa, którym mogliby rządzić. W rzeczywistości jest to islamska sekta, której główni "przewodnicy" mają tytuły królewskie. Właśnie te tytuły najbardziej mylą media i miłośników monarchii, którzy Aga Khan'ów "wrzucają do jednego worka" z prawdziwymi reprezentantami ustroju monarchistycznego.
Dziś przedstawię Wam trzy pokolenia tej rodziny.

***


rexwordpuzzle.blogspot.com

Książę Aly Salman Aga Khan, znany po prostu jako Aly Khan, przyszedł na świat 13 czerwca 1911r.  w Turynie, we Włoszech.
Jego ojcem był urodzony na terenie dzisiejszego Pakistanu, Aga Khan III (Sułtan Mahommed Shah), a matką Włoszka, Cleope Teresa "Ginetta" Magliano. W tym samym roku tylko w lutym, parę dotknęła tragedia, gdy ich pierwszy syn, Giuseppe Mahdi Aga Khan zmarł. Nie wiadomo, ile dokładnie chłopiec miał wówczas lat, ale szacuje się, że nie więcej niż osiem.

Aly z matką/ pinterest.com

Mały Aly pobierał naukę w Indii i we Francji. Niewiele wiemy o jego dzieciństwie, poza tym, że w wieku 15 lat został osierocony przez matkę, która zmarła na skutek powikłań pooperacyjnych.
Po liceum, Książę rozpoczął studia prawnicze w Anglii.

fanpop.com

W 1939r. Aly wstąpił do Francuskiej Legii Cudzoziemców, służył w Egipcie i na Bliskim Wschodzie. Później jego kariera wojskowa się rozwijała i w 1957r. został pułkownikiem, ale tym razem w armii pakistańskiej. Otrzymał wiele odznaczeń.

Po zakończeniu kariery wojskowej, Książę pełnił funkcję ambasadora ONZ w Pakistanie.

18 maja 1936r. poślubił Wielmożną Joan Barbarę Guiness (z domu Yarde-Buller), byłą żonę kapitana Thomas'a Loel'a Guiness'a, członka brytyjskiego parlamentu. Ślub Aly'ego i Joan odbył się zaledwie kilka dni po finalizacji rozwodu kobiety.
Po ślubie Guiness przyjęła islam oraz imię Tajuddawlah.

Ślub Aly'ego i Joan. Państwo młodzi trzymają za ręce synka Joan, Patrick'a/ gentlemansgazette.com

Ówczesne media były dosyć zdziwione ożenkiem Księcia, bowiem miał on opinię playboya. Był wcześniej zaangażowany w wiele przelotnych związków, często ze znanymi kobietami. Wśród nich była np. Thelma, Wicehrabina Furness, która w tym samym czasie spotykała się Aly'm i ówczesnym Księciem Walii (znanym później jako Król Edward VIII).


Małżeństwo Aly'ego i Joan nie było jednak małżeństwem z miłości, przynajmniej nie ze strony pana młodego. Jak przyznał wiele lat później:  Miałem już dość kłopotów. Joan była rozsądną i porządną dziewczyną, więc pomyślałem, że gdy się z nią ożenię, będę się trzymał z dala od kłopotów.

Pierwsze dziecko pary, Książę Karim Aga Khan, przyszło na świat w Genewie, siedem miesięcy po ślubie.
Drugi syn, Książę Amyn Muhammad Aga Khan urodził się kilka lat później. Para wychowywała również syna Joan z pierwszego małżeństwa, Patrick'a.

Aga Khan III, książę Aly, książę Karim i książę Amyn - flickr.com

Aly i Joan rozwiedli się w atmosferze skandalu w roku 1949. W trakcie sprawy rozwodowej na jaw wyszły liczne romanse Księcia, m.in. z Pamelą Churchill (wnuczką premiera Winston'a Churchill'a). Z kolei Joan krótko po rozwodzie rozpoczęła długoletni związek z 2. Wicehrabią Camrose.

famousfix.com

27 maja 1949r. w ceremonii cywilnej i następnego dnia w ceremonii kościelnej, Aly Aga Khan poślubił w Cannes swoją najsłynniejszą małżonkę, aktorkę Ritę Hayworth.
Amerykanka dla ukochanego porzuciła karierę aktorską, ale nie przeszła na islam. Zaraz po ślubie wyznała, że rozważa zmianę religii, ale po narodzinach córki pary, Księżniczki Yasmin Aga Khan (ur. 26 grudnia 1949r.), Hayworth kategorycznie odmówiła mężowi wychowywania córki w duchu islamu i postanowiła, że będzie ona chrześcijanką.

Aly i Rita w dniu ślubu/ gentlemansgazette.com

Drugie małżeństwo Księcia nie mogło się oczywiście obejść bez kolejnych skandali. W 1951r. został zauważony podczas tańca z aktorką Joan Fontaine, w tym samym klubie nocnym, w którym poznał swoją ówczesną żonę.
Zaraz potem Rita wniosła pozew o rozwód w stanie Nevada, do którego wyprowadziła się wraz z córką. Tłumaczyła to później tym, że istniało wysokie ryzyko, że Aly zechce porwać Yasmin.
2 września 1951r. Hayworth oficjalnie wniosła pozew o rozwód. Za przyczynę podała "skrajne okrucieństwo natury psychicznej" męża.

therake.com

Po rozwodzie pary wróciła kwestia wyznania ich córki. Aly miał podobno zaoferować Ricie milion dolarów za to, żeby Yasmin zamieszkała z nim oraz by została wychowana na muzułmankę.
Była żona odrzuciła jego propozycję, a swoją decyzję tłumaczyła tak:  

Nic nie jest w stanie sprawić, żebym nie dała Yasmin szansy życia tutaj, w Ameryce, wśród naszych cennych wolności i zwyczajów. Szanuję religię muzułmańską, a także wszystkie inne religie, ale moim największym życzeniem jest, aby Yasmin wychowywała się jako normalna, zdrowa, amerykańska dziewczynka, w chrześcijańskiej wierze. Nie ma na świecie żadnych pieniędzy, za które byłabym wstanie poświęcić prawo tego dziecka do życia jako normalna chrześcijanka, tu w USA. Po prostu nie ma na świecie niczego, co mogłoby się równać z jej świętym prawem do takiego życia. I jestem gotowa dać to Yasmin, bez względu na cenę.


Pierwsze oficjalne zdjęcie małej Yasmin z rodzicami/ grabpage.info


Aly już nigdy później się nie ożenił.
11 lipca 1957r. jego ojciec, Aga Khan III, zmarł. Następnego dnia odczytana została ostatnia wola zmarłego, zgodnie z którą Aly został pominięty w sukcesji, a nowym imamem Aga Khan'ów stawał się jego najstarszy syn, Karim, wówczas student Harvardu. Był to pierwszy przypadek pominięcia kogoś w sukcesji w całej, ponad tysiącletniej historii sekty.
Oficjalne stanowisko dotyczące ostatniej woli Aga Khan'a III brzmiało:

Ze względu na zasadnicze zmiany jakie zostały poczynione na świecie w ciągu ostatnich lat, w związku z wielkimi zmianami jakie się dokonały, w tym odkryciami w dziedzinie nauki atomowej, jestem wielce przekonany, że w najlepszym interesie społeczeństwa Szyickich Muzułmańskich Ismailitów jest, aby po mojej śmierci zastąpił mnie ktoś młody, kto został wychowany i rozwijał się w czasie tych ostatnich lat, kto jest w samym środku tej nowej ery i kto wprowadzi nowe światło na swoje stanowisko.


Aga Khan III/ simerg.com

12 maja 1960r. Aly Aga Khan zmarł na skutek licznych, poważnych urazów głowy, doznanych w wyniku wypadku samochodowego. Jego samochód zderzył się z innym pojazdem na przedmieściach francuskiego miasta Suresnes. Książę jechał wtedy ze swoją ciężarną dziewczyną, Bettiną Graziani, na przyjęcie. Zmarł wkrótce po przewiezieniu go do szpitala. Bettina odniosła tylko lekkie obrażenia, ale w wyniku szoku poroniła. Szofer Aly'ego, który jechał wówczas na tylnym siedzeniu, oraz kierowca drugiego auta, również przeżyli.

Aly i Bettina - telegraph.co.uk

Książę został pierwotnie pochowany na terenie swojej posiadłości w południowej Francji, Château de l'Horizon. Później, 11 lipca 1972r., jego szczątki zostały przeniesione do Damaszku.

Całą swoją fortunę zostawił dzieciom, a 280 tysięcy dolarów zapisał Bettinie.***
Książę Shah Karim Al Hussaini, czyli obecna głowa rodu Aga Khan jako Aga Khan IV, przyszedł na świat 13 grudnia 1936r. w Genewie. Urodził się jako wcześniak, ale lekarze orzekli, że jest całkowicie zdrowy.
Dzieciństwo spędził głównie w Nairobi, gdzie pobierał naukę w domu. Jednym z nauczycieli Karim'a i jego brata, Amyn'a, był profesor Uniwersytetu Muzułmańskiego Aligarh, którego zatrudnił dziadek chłopców, Aga Khan III.
Później Książę uczył się w słynnym Instytucie Le Rosey w Szwajcarii, najdroższej szkole z internatem w Europie, której absolwentami jest wielu członków rodzin monarszych z całego świata.
9 lat później ukończył ją z wyróżnieniem i za namową dziadka poszedł na Harvard, gdzie studiował historię.

thegentlemansjournal.com

11 czerwca 1957r., w wieku zaledwie 20 lat, Karim zastąpił w swojego zmarłego dziadka i został 49. imamem Aga Khan'ów. W jednej chwili ze studenta prestiżowego uniwersytetu, stał się niejako monarchą.
W ciągu nocy moje życie całkowicie się zmieniło. Obudziłem się mając poważne obowiązki wobec milionów istnień ludzkich. Wiedziałem, że będę musiał porzucić swoje nadzieje na zrobienie doktoratu z historii, mówił później Książę.

Aga Khan IV podczas tańca z Księżną Grace z Monako/ graceandfamily.tumblr.com


W 1959r., już jako Aga Khan IV, ukończył Harvard i otrzymał tytuł magistra historii. Był również zapalonym narciarzem. W 1964r. reprezentował Iran na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

unofficialroyalty.com


Karim znacznie różnił się od swojego dziadka i ojca, którzy wyrobili sobie opinię playboyów. Był odpowiedzialnym młodym mężczyzną, który umiejętnie posługiwał się swoim bogactwem, a nade wszystko kochał sport.
Książę miał jednak ogromne problemy ze wścibskimi paparazzi:

Podjąłem wszelkie środki ostrożności, jeśli chodzi o przyjaciół. Nauczyłem się nie okazywać publicznie swoich emocji. Nigdy nie siadam obok kobiety, z którą paparazzi mogą mnie później wiązać. 
Tutaj w Gstaad, często chodzę na fondue do bistro na obrzeżach wioski, bo właściciel nikomu nie pozwala robić u siebie zdjęć. Przestałem chodzić do konkretnych kin w Paryżu, bo odkryłem, że ktoś z personelu poufnie informuje ich, że tam jestem. 
Zdaję sobie sprawę, że przytaczam teraz ekstremalne przypadki, ale zdarzyło się, że skradziona została moja poczta, a służący zostali przekupieni. Bliscy mi przyjaciele zrobili mi zdjęcia, kiedy u nich byłem i sprzedali je prasie. Dostawałem pogróżki na automatycznej sekretarce. 
Wszystko o czym marzę, to poszanowanie mojego życia prywatnego. Czy to wygórowana prośba?

simerg.com


22 października 1969r. w ceremonii cywilnej i 6 dni później w kościelnej, Aga Khan IV poślubia byłą brytyjską modelkę, Sarah Frances "Sally" Croker-Poole. Obie uroczystości odbyły się w domu Karim'a w Paryżu. Sally po ślubie przyjęła imię Salimah Aga Khan.

Ślub Karim'a i Sally/ pinterest.com

Para doczekała się trójki dzieci:
 • Księżniczki Zahr'y Aga Khan (ur. 18 września 1970r.)
 • Księcia Rahim'a Aga Khan (ur. 12 października 1971r.)
 • Księcia Hussain'a Aga Khan (ur. 10 kwietnia 1974r.)

Salimah z dziećmi - pinterest

W 1984r. Karim i Sally ogłosili separację i zaczęli żyć osobno. Jednak dopiero w 1995r. ich małżeństwo oficjalnie zakończyło się rozwodem.


Imam ożenił się ponownie 30 maja 1998r. z Niemką, Gabriele zu Leiningen (z domu Homey), która po ślubie przyjęła imię Inaara Aga Khan.
Gabriele była wcześniej żoną Księcia Karl'a Emich'a zu Leiningen. Para doczekała się córki, Theresy (ur. 26 kwietnia 1992r.), która zajmuje sto piętnastą pozycję w sukcesji do brytyjskiego tronu.

Ślub Karim'a i Gabriele/ dailymail.co.uk


Karim i Gabriele mają jedno dziecko, syna Aly'ego Muhammad'a Aga Khan (ur. 7 marca 2000r.).
8 października 2004r. para wniosła pozew o rozwód, który został sfinalizowany w marcu 2014r. Wspólnie sprawują opiekę nad synem.

Embed from Getty Images

Według magazynu Forbes Aga Khan IV jest obecnie jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Jest właścicielem m.in. setek koni wyścigowych, stajni, ekskluzywnego jacht klubu na Sardynii, prywatnej wyspy na Bahamach, dwóch prywatnych odrzutowców, wartego 100 milionów dolarów jachtu wyścigowego oraz wielu nieruchomości w kilku krajach (najwięcej na południu Francji).
Dysponując tak ogromną fortuną, Karim nie zapomina również o potrzebujących. Około 600 milionów dolarów przeznaczył na organizacje charytatywne działające w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie, przede wszystkim na walkę z globalnym ubóstwem oraz na poprawę sytuacji kobiet.

ismalili.net***


heraldsun.com.au


Księżniczka Zahra Aga Khan, podobnie jak ojciec, kształciła się w Instytucie Le Rosey i na Harvardzie na kierunku studia nad rozwojem. Obie szkoły ukończyła z wyróżnieniem.

insideismailism.wordpress.com

Obecnie Zahra jest dyrektorem Departamentu Pomocy Społecznej w biurze Aga Khan'a IV. Pracuje również nad innymi projektami finansowanymi przez rodzinę, na rzecz pomocy społecznej, kobiet i młodzieży.

charteworld.com

21 czerwca 1997r. poślubiła brytyjskiego biznesmena i byłego modela, Mark'a Boyden'a. Ceremonia miała charakter cywilny i anglikański. Ślub kościelny odbył się w Chateau de Chantilly pod Paryżem. Wśród gości znaleźli się: ówczesna Para Królewska Hiszpanii i Książę Hassan bin Talal z Jordanii.

Zahra i Mark podczas przyjęcia weselnego/ godesssaintnoblewomannun.blogspot.com

Zahra i Mark mają dwójkę dzieci, córkę Sarę i syna Iliyan'a. Rozwiedli się w 2005r.

Księżniczka Zahra z Sarą i Iliyanem w 2018 - the.ismaili***


Rahim Aga Khan z żoną w dniu ogłoszenia ich zaręczyn/ bellazon.com


Książę Rahim Aga Khan, jako najstarszy syn obecnego imama, jest jego bezpośrednim następcą.
Ukończył Uniwersytet Brown'a w 1995r. i zajmuje się ekonomicznym rozwojem firm ojca.

Embed from Getty Images

26 kwietnia 2013r. ogłoszono zaręczyny Rahim'a z modelką, Kendrą Spears. Para pobrała się 31 sierpnia 2013r. w Zamku Bellerive, w Genewie, a panna młoda przyjęła imię Salwa Aga Khan.

ismailimail.wordpress.com


11 kwietnia 2015r. na świat przyszedł syn pary i prawdopodobny przyszły imam, Książę Irfan. 2 stycznia 2017 Salwa urodziła drugiego syna, Księcia Sinana.

Pierwsze zdjęcie Irfana - theismaili.org

theismaili.org


***


pinterest.com

Książę Hussain Aga Khan jest obecnie prezesem Funduszu Aga Khan'ów na rzecz Kultury. 

theismaili.org


27 kwietnia 2006r. ogłosił swoje zaręczyny z Kristin J. White, Amerykanką, którą poznał podczas studiów na Uniwersytecie Columbia. Ślub cywilny odbył się 15 września 2006r., a kościelny dzień później. Kristin przyjęła islam i imię Khaliya Aga Khan.
W 2013r. para rozwiodła się.

pinterest

29 września 2019 w Genewie w prywatnej ceremonii Książę ożenił się ponownie, z Amerykanką Elizabeth Hoag, która wcześniej przeszła na islam i zmieniła imię na Fareen. Ślub cywilny odbył się 27 września. Więcej o tym tutaj.

Anya Campbell Photography / the.ismaili


ismailimail.wordpress.com, gentlemansgazette.com

11 komentarzy:

 1. Jak tak popatrzałam na syna Karima i Gabriele to z wyglądu mi przypomniał kogoś, wiesz Larisso kogo :) notka świetna, super się czyta ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale w tym islamie wszyscy się rozwodzą:) Został tylko Rahim i mam nadzieję,że on nie zostawi tak pięknej kobiety.

  OdpowiedzUsuń
 3. Można by z tego coś wywnioskować - że 95% małżeństw zawieranych przez Aga Khanów kończy się rozwodem :p

  Kendra jest bardzo ładna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ... i biorą za żony artystki ;) Kandra też pracowała i podobno nadal pracuje za zgodą męża w showbizie jako modelka ;)

   Usuń
 4. Kendra troszeczkę dziwnie wyszła na zdjęciu zaręczynowym :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ależ się naczekałam na ten post! - nareszcie ;) Podoba mi się!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem i najmocniej przepraszam za to opóźnienie. Mam nadzieję, że było warto tak długo czekać ;)

   Usuń
  2. Pewnie, że tak!

   Usuń
 6. Zapraszam na ''Notkę Jubileuszową''. http://royal-letters.blogspot.com/2015/10/notka-jubileuszowa.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Tez uderzyły mnie te rozwody...

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.