poniedziałek, 12 września 2022

Złoty jubileusz: bankiet w Pałacu Christiansborg

 Obchody 50-lecia panowania królowej Danii zakończył tradycyjnie bankiet w Pałacu Christiansborg.
Na bankiet zaproszono 400 osób, w tym pary królewskie Szwecji i Norwegii oraz Pary Prezydenckie Islandii i Finlandii. Królowa Silvia założyła nową błękitną suknię i Nine Prong Tiarę, natomiast królowa Sonja miała na sobie żółtą suknię i Emerald Parure (z przykrością stwierdzam, że jej stylizacja podobała mi się najmniej spośród wszystkich pań, głównie przez tę suknię. Może sama, bez biżuterii, wyglądałaby dobrze...). 

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesSzmaragdy wybrała również królowa Anne-Marie - Greek Emerald Parure idealnie pasowały do jej pięknej szmaragdowej sukni. Z kolei księżniczka Benedikte, podobnie jak królowa Silvia, nosiła błękitną suknię i Berleburg Fringe Tiarę.

Embed from Getty Images


Królowa Margrethe, która kontynuując swoją tradycję, założyła Pearl Poire Tiarę, witała przybywających gości razem z księciem Frederikiem, księżną Mary, księciem Joachimem i księżną Marie. Księżna Mary zachwyciła w nowej wersji złotej sukni projektu Jespera Hovringa - do tej pory nosiła ją dwukrotnie, m.in. pozując do oficjalnego portretu, ale teraz postanowiła ją przerobić. Do tego założyła Danish Ruby Parure. Z kolei księżna Marie wybrała nową żółtą suknię od Rikke Gudnitz i Diamond Floral Tiarę.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesNiestety, tym razem wśród gości zabrakło siostrzeńców królowej Margrethe. Wbrew przewidywaniom niektórych, nie pojawili się również jej najstarsi wnukowie, książę Nikolai i książę Felix.

Riddersalen (Salę Rycerską) Pałacu Christiansborg przystrojono w barwy jesieni, które monarchini sama wybrała. Na dekoracje kwiatowe składały się: pomarańczowe, różowe i czerwone dalie, ciemnoczerwone kwiaty szarłatu zerwane w ogrodach Pałacu Fredensborg, różowe zatrwiany oraz pomarańczowe trojeście.


Tradycyjnie jako ostatni miejsca na Sali zajęli najbardziej znamienici goście - król i królowa Szwecji, król i królowa Norwegii oraz Pary Prezydenckie Islandii i Finlandii. Po nich jako ostatnia weszła duńska rodzina królewska.

Bankiet rozpoczął się minutą ciszy zainicjowaną przez królową, która chciała w ten sposób uczcić pamięć zmarłej przyjaciółki: "Kiedy witam ten wieczór na tym uroczystym bankiecie w Christiansborg, nie jest on pozbawiony smutku. W czwartek, 8 września zmarła królowa Wielkiej Brytanii Elizabeth II. Robi to na nas duże wrażenie. Dlatego chciałabym prosić wszystkich, aby wstali i uczcili ze mną minutą ciszy królową Elizabeth i jej długą pracę".


Później królowa rozpoczęła swoje przemówienie, w którym wspominała historię swojego wstąpienia na tron oraz wsparcie, które udzielili jej ojciec, król Frederik IX, zmarły mąż, książę Henrik oraz matka, królowa Ingrid. Podziękowała również Frederikowi, Mary, Joachimowi i Marie za ich "odpowiedzialny i sumienny wysiłek" w wypełnianiu jednocześnie królewskich i rodzicielskich obowiązków. "Wasza czwórka jest moim stałym wsparciem i radością, zarówno w kraju, jak i za granicą, ze wszystkim, co wam się przydarza i we wszystkim, co robicie, oraz jako dobrzy i kochający rodzice moich ośmiorga wnucząt", powiedziała. Wspomniała też krótko wszystkich poprzednich duńskich monarchów - znanych i tych zapomnianych, którzy "od ponad tysiąca lat bronią naszego kraju". 

"Minęło już 50 lat odkąd dołączyłam do tej długiej kolejki [królów Danii - przyp. Blue Blood] - do tego samego zaangażowania i do tej samej odpowiedzialności - ale zawsze czułam szczerą radość i wdzięczność za mój czyn, wspierany przez cały naród Danii, naród Wysp Owczych i naród Grenlandii."

Na koniec ciepło powitała zgromadzonych gości, zwłaszcza pary królewskie i Prezydentów z żonami. Jak powiedziała, żaden inny naród na świecie nie utrzymuje tak bliskich relacji jak mieszkańcy krajów nordyckich.

Królowa Margrethe usiadła pomiędzy królem Carlem Gustafem i królem Haraldem, którzy zaraz po niej są najstarszymi "stażem" głowami państw nordyckich. Poza nimi, przy głównym stole siedziały również m.in.: księżniczka Benedikte, królowa Anne-Marie, Pierwsze Damy Islandii i Finlandii oraz Premier Danii Mette Frederiksen, która jako druga zabrała głos tego wieczoru. Swoją mowę rozpoczęła od oddania hołdu królowej Elizabeth, a później mówiła o bliskich relacjach łączących duńską i brytyjską rodzinę królewską oraz wspomniała o wojnie toczącej się w Ukrainie.

Embed from Getty Images

Menu obejmowało: timbale z przegrzebków z Wysp Owczych i duńskiego homara w sosie dyniowym z imbirem podawane na przystawkę, piżmowoła z Grenlandii z tartą z warzywami i sosem z dzięgielu i solonych pąków cebuli, oraz jubileuszowe ciasto z musem waniliowym, chrupiącymi migdałami i kremem karmelowym na spodzie z makaroników. Zaserwowano wino z zamkowej winnicy w Cahors oraz cuvée wyprodukowane specjalnie z okazji jubileuszu 50-lecia panowania królowej Margrethe.

Embed from Getty ImagesO oprawę muzyczną w trakcie kolacji zadbał zespół muzyczny Straży Królewskiej Royal Life Guards (Den Kongelige Livgardes Musikkorps) oraz różni duńscy artyści. Piosenkę na cześć zmarłego księcia Henrika w języku francuskim zaśpiewała Clara. Z kolei Malte Ebert zadedykował swoją piosenkę  miłosną królowej Margrethe, której na koniec wręczył różę. Szczególnie książę Frederik i księżna Mary byli zachwyceni jego występem, księżna aż popłakała się ze śmiechu. Wystąpili również: Teitur, muzyk, kompozytor i piosenkarz z Wysp Owczych w duecie z Julie Berthelsen z Grenlandii, a jako ostatni duński piosenkarz rockowy Thomas Helmig. Duński Dwór Królewski zdecydowanie idzie z duchem czasu, nie wyobrażam sobie takiego występu na bankiecie w Pałacu Buckingham ;)Jako ostatni swoje wzruszające przemówienie wygłosił książę Frederik, który porównał pełnienie obowiązków monarchy do kierowania statkiem. 

"Chodzi o umiejętność odczytywania wiatru i aktualnych warunków. Chodzi o poznanie swojego statku i załogi. Chodzi o odnalezienie się na otwartym morzu. Jeśli ktokolwiek pozostał na obranym kursie, to tylko Ty. Bo stoisz, gdy inni klęczą na pełnym morzu. Masz odwagę zastąpić statek psim zaprzęgiem, gdy morze jest zamarznięte. I potrzeba więcej niż odrobiny wiatru, żeby tobą potrząsnąć. Może dlatego, że w Twoich żyłach płynie krew marynarza. Może dlatego, że stoisz mocno i pielęgnujesz swoje korzenie. Może dlatego, że dałaś się poprowadzić czemuś większemu."

Embed from Getty Images

Wspomniał zmarłą królową Elizabeth: "Całe życie żeglowania oferuje zarówno wzburzone wody, jak i wzburzone morza. Nie da się tego uniknąć. Zaledwie kilka dni temu straciłaś bliską przyjaciółkę po drugiej stronie Morza Północnego. Poufne wsparcie przez wiele lat. Takie jest życie."

Zapewnił również matkę, że kiedy nadejdzie jego czas, jest gotów podjąć jej obowiązki kapitana statku.

"[...] możesz być pewna, że kiedy nadejdzie czas, pokieruję statkiem do przodu z tym, co dzielimy jako balast. Będę przewodził nim z honorem, troską i czujnym okiem, aby gwiazdy zawsze świeciły i prowadziły mnie tak, jak prowadziły Ciebie i innych przed nami."

Embed from Getty Images


Jak powiedział, oboje się uzupełniają: "Ty malujesz. Ja ćwiczę. Ty wykopujesz znaleziska z przeszłości. Ja zakopałem się, żeby nie zostać wykrytym w czasie pobytu w wojsku", czym rozśmieszył zebranych. Ale, jak dodał, na szczęście odziedziczył po niej siłę. To, co ich łączy, to odpowiedzialność za statek. "Podążam za tobą tak, jak Ty za swoim ojcem i jak Christian podąży za mną. W ten sposób nasze życia pokrywają się - na szczęście - ale tylko Ty trzymasz ster. Dowódca jest tylko jeden na moście między pokoleniami z tą samą misją." Na koniec zapewnił, że jako jej zastępca stoi tuż za nią, "Lojalny i pełen szacunku dla podróży, którą odbyłaś i nadal zabierasz nas wszystkich w dalszą drogę" oraz wzniósł na jej cześć okrzyk "Niech żyje Jej Królewska Mość" oraz dziewięciokrotne "Hurra".Królowa Margrethe, podobnie jak księżna Mary, była wyraźnie wzruszona słowami syna i dumna, i uściskała go, kiedy skończył.


Główne obchody złotego jubileuszu królowej Danii mamy już za sobą, ale to jeszcze nie wszystkie uroczystości. W przyszłym tygodniu czeka nas jeszcze przyjęcie, ponownie w Pałacu Christiansborg, z udziałem członków rządu i Parlamentu, a później także przesunięte jubileuszowe przyjęcie w Ratuszu w Kopenhadze. Jego data nie została na razie podana.

2 komentarze:

  1. Kolejne piękne uroczystości Mary ponownie zachwyca dawno nie widzieliśmy jej w Ruby Parure ❤️ podoba mi się też kreacja księżniczki Benedikte

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie wygrywają stylizacje królowej Sylwii, królowej Anne Marie i księżnej Mary.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.