wtorek, 15 maja 2018

Japońska Rodzina Cesarska - kto jest kim?

Po tym, jak w sierpniu 2016 Cesarz Akihito wyraził chęć abdykacji, co było ewenementem w japońskiej rodzinie imperialnej, w której po raz ostatni abdykacja miała miejsce ponad 200 lat temu, a także po zaręczynach jego najstarszej wnuczki Mako i równie zaskakującym przesunięciu jej ślubu kilka miesięcy później, o rodzinie cesarskiej zrobiło się głośno na całym świecie. Jeszcze wcześniej, uwagę mediów przyciągała problematyczna kwestia dziedziczenia tronu i choroba księżnej Masako, ale przecież najsłynniejsza rodzina Kraju Kwitnącej Wiśni to nie tylko Cesarz, Cesarzowa czy Następca Tronu. No właśnie, kto jeszcze?


The Mainichi Shimbun / mainichi.jp


Emerytowany Cesarz Akihito - ur. 23 grudnia 1933 - piąte dziecko i pierwszy syn Cesarza Shōwa (Hirohito) i Cesarzowej Kōjun (Nagako). Panuje od śmierci ojca, czyli 7 stycznia 1989. 10 kwietnia 1959 poślubił Michiko Shōda, pierwszą kobietę "z ludu" w japońskiej rodzinie imperialnej (ich Love Story przeczytacie tutaj). Mają razem troje dzieci. 30 kwietnia 2019 abdykował na rzecz najstarszego syna, księcia koronnego Naruhito jako pierwszy Cesarz po ponad 200 latach. Od tej pory znany jest jako Emerytowany Cesarz - "Jōkō", co jest skróconą wersją "daijo tenno", tłumaczonego jako 'władca emerytowany'. Pośmiertnie otrzyma imię Heisei, takie jak era, w której panował. Jego biografię przeczytacie tutaj.Emerytowana Cesarzowa Michiko - ur. 20 października 1934 jako najstarsze dziecko Hidesaburo i Fumiko Shōda. 10 kwietnia 1959 poślubiła ówczesnego Następcę Tronu Japonii, księcia Akihito, stając się tym samym pierwszą japońską księżną, a następnie Cesarzową, bez korzeni arystokratycznych,. Cesarzową jest od 7 stycznia 1989. 10 kwietnia 2019 świętowali diamentowy jubileusz małżeństwa. Po abdykacji męża w 2019 otrzymała tytuł "Jōkōgō", czyli Emerytowana Cesarzowa. Więcej o niej przeczytacie tutaj.

Embed from Getty Images

Cesarz Naruhito - ur. 23 lutego 1960 - najstarsze z trójki dzieci Cesarza Akihito i Cesarzowej Michiko. Następcą Tronu został po wstąpieniu ojca na tron w 1989. 9 czerwca 1993, po siedmiu latach zabiegań o jej rękę i trzykrotnych oświadczynach, poślubił Masako Owadę, z którą ma jedną córkę. Wstąpił na tron 1 maja 2019 po abdykacji swojego ojca jako 126. Cesarz w historii Japonii, pierwszy urodzony po II wojnie światowej i pierwszy z wyższym wykształceniem. Panuje w erze Reiwa.

Embed from Getty Images

Cesarzowa Masako - ur. 9 grudnia 1963 jako Masako Owada, najstarsza córka Yumiko Egashira i Hisashi Owady, byłego wiceministra spraw zagranicznych i byłego przedstawiciela Japonii w Radzie Narodów Zjednoczonych. Ma dwie siostry, bliźniaczki Setsuko i Reike. Przed ślubem pracowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (więcej: klik). 9 czerwca 1993 poślubiła księcia Naruhito. W 2001 urodziła córkę, księżniczkę Aiko, co wywołało ogromny zawód u Japończyków czekających na narodziny chłopca. Medialny szum doprowadził księżną do ciężkiej depresji. Dopiero od 2014 stopniowo wraca do swoich obowiązków. Po wstąpieniu na tron męża została Cesarzową.

Consulate-General of Japan in São Paulo, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Księżniczka Toshi, Aiko  - ur. 1 grudnia 2001 - jedyne dziecko księcia Naruhito i księżnej Masako. Przy wyborze jej imienia złamano tradycję, bowiem wybrali je rodzice, a nie jak do tej pory Cesarz. Aiko oznacza w języku japońskim "osobę, która kocha innych". Jej narodziny wywołały publiczną debatę, czy pozwolić kobietom obejmować Chryzantemowy Tron, jednak jak do tej pory stanowczo sprzeciwiają się temu środowiska konserwatywne.

Embed from Getty Images

Książę Akishino, Fumihito - ur. 30 listopada 1965 - drugie dziecko i drugi syn jeszcze wówczas księcia Akihito i księżnej Michiko. Jako dziecko znany był jako książę Aya. W 1990 otrzymał zgodę na poślubienie Kiko Kawashimy i utworzenie nowej gałęzi rodziny imperialnej, mimo że zgodnie z tradycją nie było to możliwe, ponieważ jego starszy brat nie był jeszcze wówczas żonaty (więcej: klik). W dniu ślubu otrzymał tytuł księcia Akishino. Doczekali się razem trójki dzieci. Obecnie jest pierwszy w kolejce do tronu, jako że jego starszy brat nie doczekał się syna.

Embed from Getty Images

Księżna Akishino, Kiko - ur. 11 września 1966 jako Kiko Kawashima, najstarsza córka Tatsuhiko Kawashimy, profesora na uniwersytecie Gakushuin i jego żony Kazuyo Sugimoto. 29 czerwca 1990 wyszła za mąż za księcia Fumihito, stając się pierwszą kobietą z klasy średniej, która weszła do rodziny imperialnej (jej teściowa Michiko także była kobietą "z ludu", ale pochodziła ze znacznie zamożniejszej rodziny niż Kiko). Mają razem trójkę dzieci.

Embed from Getty Images

Mako Komuro - ur. 23 października 1991 jako najstarsze dziecko księcia i księżnej Akishino oraz najstarsza wnuczka Cesarza Akihito i Cesarzowej Michiko. 26 października 2021, po czterech latach od ogłoszenia zaręczyn i trzech latach od przesunięcia ślubu, wyszła za mąż za prawnika Kei Komuro. Ich związek wywołał w Japonii wiele kontrowersji, dlatego po raz pierwszy w powojennej historii rodziny cesarskiej zrezygnowano z tradycyjnych ślubnych rytuałów, a sama księżniczka zrzekła się przysługującego jej jednorazowego "odszkodowania" finansowego. W chwili ślubu straciła swój tytuł i przestała należeć do rodziny cesarskiej. Razem z mężem mieszka obecnie w USA. Więcej o jej ślubie przeczytacie tutaj, a o samej księżniczce - tutaj.

Embed from Getty Images

Księżniczka Kako - ur. 29 grudnia 1994 jako druga córka księcia i księżnej Akishino. Ukończyła studia na International Christian University (ICU) w Tokio oraz na Uniwersytecie w Leeds w Wielkiej Brytanii, gdzie studiowała psychologię i nauki sceniczne. Poza wykonywaniem oficjalnych obowiązków, pracuje też na pół etatu dla Japońskiej Federacji Osób Głuchych (JDF).Książę Hisahito - ur. 6 września 2006 - najmłosze dziecko i jedyny syn księcia i księżnej Akishino, a także jedyny wnuk Cesarza Akihito i Cesarzowej Michiko. Zajmuje obecnie drugie miejsce w kolejce do Chryzantemowego Tronu, po swoim ojcu Fumihito.Sayako Kuroda - ur. 18 kwietnia 1969 jako księżniczka Sayako, najmłodsze dziecko i jedyna córka Cesarza Akihito i Cesarzowej Michiko. Przed małżeństwem znana była jako księżniczka Nori. 15 listopada 2005 poślubiła Yoshiki Kurodę i straciła swój tytuł. Nie doczekali się razem dzieci. 19 czerwca 2017 oficjalnie zastąpiła ciotkę, Atsuko Ikedę, na stanowisku najwyższej kapłanki w świątyni shintoistycznej Ise Jingū Shrine. Mimo że nie należy już do rodziny imperialnej od czasu do czasu bierze udział w oficjalnych uroczystościach na dworze cesarskim (np. w październiku 2016 była obecna na bankiecie na cześć króla Philippe'a i królowej Mathilde).
Książę Hitachi, Masahito - ur. 28 listopada 1935 - szóste dziecko i drugi syn Cesarza Hirohito i Cesarzowej Nagako, młodszy brat Cesarza Akihito. Po narodzinach otrzymał tytuł księcia Yoshi. Obecnie jest trzeci w kolejce do tronu. Po ślubie w 1964 z Hanako Tsugaru nadano mu tytuł księcia Hitachi i tradycyjne pozwolenie na utworzenie nowej gałęzi rodziny cesarskiej.Księżna Hitachi, Hanako - ur. 19 lipca 1940 jako Hanako Tsugaru, córka hrabiego Yoshitaka Tsugaru, ostatniego przedstawiciela klanu Tsugaru, oraz jego żony, Hisako Mōri, pochodzącej z klanu Mōri. 30 września 1964 poślubiła księcia Masahito i otrzymała tytuł księżnej Hitachi. Nie mają razem dzieci.Księżna Mikasa, Yuriko - ur. 4 czerwca 1923 jako Yuriko Takagi, córka wicehrabiego Masanari Takagi pochodzącego z klanu Takagi, i jego żony Kuniko Irie, kuzynki drugiego stopnia Cesarza Shōwa. 22 października 1941 wyszła za mąż za księcia Mikasa Takahito, najmłodszego syna Cesarza Taishō i Cesarzowej Teimei, młodszego brata Cesarza Shōwa i najdłużej żyjącego stryja Cesarza Akihito. Doczekali się piątki dzieci, z których obecnie żyją dwie córki nienależące już do rodziny imperialnej. Owdowiała w 2016 i obecnie jest najstarszą członkinią rodziny cesarskiej oraz jedynym żyjącym członkiem rodziny, kóry urodził się w erze Taishō, czyli za panowania swojego teścia.Księżna Tomohito of Mikasa, Nobuko - ur. 9 kwietnia 1955 jako Nobuko Asō jako córka Takakichi Asō, prezesa firmy Asō Cement Co., i jeg żony Kazuko, córki byłego premiera Shigeru Yoshida. 7 listopada 1980 poślubiła księcia Tomohito, najstarszego syna księcia i księżnej Mikasa. Mieli razem dwie córki. Księżna została wdową w czerwcu 2012.

Embed from Getty Images

Księżniczka Akiko - ur. 20 grudnia 1981 - starsza córka księcia i księżnej Tomohito of Mikasa.

Embed from Getty Images

Księżniczka Yōko - ur. 25 października 1983 - młodsza córka księcia i księżnej Tomohito of Mikasa.Księżna Takamado, Hisako - ur. 10 lipca 1953 jako Hisako Tottori. 6 grudnia 1984 poślubiła księcia Norihito, trzeciego syna księcia i księżnej Mikasa, i otrzymała tytuł księżnej Takamado. Doczekali się razem trzech córek. Owdowiała w listopadzie 2002. Możecie ją kojarzyć z uroczystości na zagranicznych dworach królewskich, jako że to przeważnie ona reprezentuje na nich japońską rodzinę cesarską.

Embed from Getty Images

Księżniczka Tsuguko - ur. 8 marca 1986 - najstarsza z trzech córek księcia i księżnej Takamado.Noriko Senge - ur. 22 lipca 1988 jako księżniczka Noriko, druga z trzech córek księcia i księżnej Takamado. 5 października 2014 odbył się jej ślub z Kunimaro Senge, mężczyzną "z ludu", w związku z czym utraciła swój tytuł i przestała należeć do rodziny imperialnej.
Poniżej Noriko (z lewej) z mamą i młodszą siostrą Ayako na otwarciu wystawy w październiku 2018.


Ayako Moriya - ur. 15 września 1990 jako księżniczka Ayako - trzecia, najmłodsza córka księcia i księżnej Takamado. Jest pierwszym członkiem rodziny imperialnej urodzonym w erze Heisei, za panowania Cesarza Akihito. 29 października 2018 poślubiła japońskiego biznesmena Kei Moriya, tracąc tym samym tytuł i oficjalnie przestając być członkiem rodziny cesarskiej. Więcej o jej ślubie przeczytacie tutaj oraz tutaj. Mają razem dwóch synów.
Poniżej (w środku, w szarej sukni) z siostrą Noriko i mężem na inauguracji Cesarza Naruhito.10 komentarzy:

 1. Japońskie księżniczki są takie śliczne,ale trudno mi je rozróżnić,a tym bardziej poprawnie zapamiętać imiona poza Mako i Kako.Dalej się gubię: )

  OdpowiedzUsuń
 2. Rany. Sporo jest kobiet w rodzinie cesarskiej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post tak się kim jest księżniczka Takamado po tym jak pojawiła się na ślubie Carla Philipa i Sofii

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie trochę dziwi że po poślubienia człowieka z poza swoich sfer traci się tytuł i nie jest się członkiem rodziny cesarskiej, A jak się okaże że nikt z głównej gałęzi nie będzie miał synów i chryzantemowy będzie musiał przejść w ręce kobiety, A tradycjonaliści nie pozwolą na koronacje kobiety?. A rodzina wielka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak sobie czytam i zastanawiam się jak to się dzieje, że w rodzinie praktycznie rodzą się same dziewczynki.
  W zasadzie sprawę "zaprzepaścił" ( jeżeli tak można ująć) Książę Hitachi, Masahito . Gdyby miał dzieci a dokładniej jakiegoś syna to sytuacja rodziny nie byłaby tak kiepska jeżeli chodzi o męską część.

  pozdrawiam
  Małgosia

  ps
  w notce kto jest kim w rodzinie jordańskiej wcięło zdjęcia chyba....

  OdpowiedzUsuń
 6. Jaki może nosić tytuł siostra cesarza księżna czy księżniczka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Siostra Cesarza nosi tytuł księżniczki, chyba że wyjdzie za mąż za człowieka nierównego statusem, wtedy go traci.

   Usuń
 7. czy jest w ogóle możliwe aby księżniczka japońska nie straciła tytułu po ślubie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie tak, jeśli poślubi kogoś, kogo Agencja Dworu Imperialnego uznałaby za "równego jej statusem". W praktyce niestety nie, jako że wszystkie arystokratyczne rodziny w Japonii straciły swoje tytuły po II wojnie światowej

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.