czwartek, 16 czerwca 2022

Kolacja z okazji 18. urodzin księżniczki Ingrid Alexandry

 16 czerwca o godzinie 19.00 odbyła się gala zorganizowana przez norweski rząd z okazji 18. urodzin księżniczki Ingrid Alexandry w bibliotece Deichman Bjørvika w Oslo. Galę, podobnie jak jutrzejszy bankiet, początkowo planowano w styczniu, kiedy księżniczka świętowała swoje 18. urodziny, ale obie uroczystości musiały zostać przełożone z dobrze nam znanych powodów.

Embed from Getty ImagesNa kolacji, poza księżniczką, pojawiła się również jej najbliższa rodzina: król Harald, królowa Sonja,książę Haakon i księżna Mette-Marit, bracia Ingrid Alexandry, książę Sverre-Magnus i Marius Borg Høiby, księżniczka Martha Louise z narzeczonym Durekiem Verrettem oraz księżniczka Astrid (siostra króla).

Embed from Getty Images

Poza księżniczką i jej rodziną, na uroczystość zaproszono również przedstawicieli wszystkich norweskich środowisk: od oficjalnych urzędników i reprezentantów okręgów, przedstawicieli norweskich organizacji charytatywnych i stowarzyszeń, przez sportowców, naukowców, osobistości świata kultury i inne zasłużone osoby, aż po członków wszystkich Okręgowych Rad Młodzieżowych (Youth County Council) i wyróżniające się młode osoby ze wszystkich okręgów.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

 

Obowiązywał black tie. Ingrid Alexandra na ten wieczór wybrała zwiewną białą suknię do kostek od Monique Lhuillier. Oryginalnie suknia jest bez rękawów, ale księżniczka dodała do niej szal.

Embed from Getty ImagesKsiężniczkę po przybyciu powitał Premier Norwegii, Jonas Gahr Støre, który wygłosił przemówienie rozpoczynające uroczystość. Wspominał w nim narodziny księżniczki "zimnego dnia w styczniu 18 lat temu" i słowa księcia Haakona, który powiedział wkrótce później, że jego nowonarodzona córeczka jest "najpiękniejszą dziewczynką na świecie". "Ale w przeciwieństwie do wszystkich innych pięknych dzieci, które urodziły się 21 stycznia 2004, twoje narodziny były głównym tematem wiadomości", kontynuował Premier. "Urodziłaś się jako pierwsza w historii Królestwa Następczyni Tronu". Premier mówił także o ważnej roli pełnionej przez rodzinę królewską i dodał, że księżniczka "dołącza do grona wielu silnych kobiet, które ukształtowały Norwegię", ale "powinna to zrobić po swojemu".

W trakcie kolacji swoje przemówienie wygłosiła również Ingrid Alexandra, która na początek podziękowała wszystkim zaangażowanym w organizację uroczystości i gościom przybyłym z całego kraju i powiedziała, że cieszy się, że galę zorganizowano właśnie w bibliotece Deichman Bjørvika, którą odwiedzała kilkukrotnie. Podziękowała również Premierowi, przewodniczącemu norweskiego Parlamentu i Sędziemu Najwyższemu za wizyty, które mogła złożyć w styczniu po osiągnięciu pełnoletniości (pisałam o nich tutaj). Jak powiedziała, wizyty te uświadomiły jej, jak szczęśliwi są w Norwegii, mając demokrację i bezpieczny system zarządzania. 

"Czuję się bardzo szczęśliwa, że dorastałam w kraju, w którym sobie ufamy i wspólnie staramy się znaleźć dobre rozwiązania. Rozwiązania, które pozwalają jak największej liczbie osób mieć to, co najlepsze", mówiła. "Zaufania nie tworzą wyłącznie jednostki, politycy czy instytucje. Tworzymy je wszyscy – razem. Cieszę się, że mogę je dzielić z Wami i wszystkimi, którzy mieszkają w naszym kraju."
W menu znalazły się: pieczone pory z sałatką morską, kawiorem z pstrąga, orzechami laskowymi i wędzoną śmietaną na przystawkę, morszczuk z bulionem pomidorowym i estragonem, podawany z frytkami, boczniakami, koprem włoskim i szpinakiem, a na deser - czekolada deserowa i krem mascarpone z sorbetem malinowym, galaretką i świeżymi jagodami.

Wieczór obejmował nie tylko kolację, ale również występy muzyczne i kulturalne, które - zgodnie z komunikatem rządu wraz z planem uroczystości - miały przedstawić miejsce rodziny królewskiej we współczesnej i różnorodnej Norwegii. Wystąpili m.in. norweska piosenkarka Eva Weel Skram, raper Hkeem oraz Norweski Chór Dziewczęcy.


Jutro o godzinie 20.00 para królewska wyda bankiet z okazji 18. urodzin wnuczki z udziałem przedstawicieli niemal wszystkich europejskich rodzin panujących.

7 komentarzy:

 1. Ingrid pięknie wygląda już nie mogę doczekać się jej stylizacji z dzisiejszego bankietu! Jak myślicie jaką tiarę wybierze? Ja stawiam na Diamond Daisy Tiara

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, chciałabym ją w niej zobaczyć, ale raczej obstawiam, że wybierze ją Mette-Marit. Bardzo liczę na jakąś nową tiarę, np. od dziadków czy rodziców, ale po tym jak dostała już Boucheron Circlet Pearl Tiara niestety szanse na to są raczej niewielkie, więc obstawiam, że to właśnie tę tiarę założy.
   Jestem też ciekawa, jakie tiary wybiorą Catharina-Amalia i Elisabeth. O ile w przypadku tej pierwszej mam nadzieję na jakąś, którą już widzieliśmy (np. Antique Pearl Tiara w wersji bez pereł albo Dutch Sapphire Necklace Tiara), o tyle w przypadku drugiej księżniczki naprawdę mocno liczę na to, że dostała nową tiarę na swoje urodziny

   Usuń
 2. Wszystko rozumiem, ale żeby publikować menu?

  OdpowiedzUsuń
 3. Dwory zazwyczaj przy okazji przyjęć publikują menu, np. przy okazji przyjęć weselnych, przyjęcia dla laureatów Nagrody Nobla, uroczyście obchodzonych urodzin, itd.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ingrid pięknie wyglądała, bardzo podobała mi się również suknia królowej, lubię takie, które przechodzą z jednego koloru w drugi. Fajnie zobaczyć Marthę Louise z narzeczonym. Ciekawe, czy jej córki będą na bankiecie, w końcu to ich kuzynka, ale pewnie już wcześniej byłoby to ogłoszone, trochę szkoda, że ich również nie zobaczymy. Mam pytanie, czy ktoś może wie, czy bankiet będzie można obejrzeć online na żywo? Dam sobie rękę uciąć, że już Gabriela pisała o tym, ale oczywiście nie potrafię tej informacji znaleźć :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pisałam o tym ;) Tutaj jest link: https://www.tv2.no/v/1153546/
   Kuzynki Ingrid również mają być obecne

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.