wtorek, 6 grudnia 2022

Nagroda dla hrabiny Sophie, otwarcie Wioski Bożonarodzeniowej, koncert świąteczny + więcej

Dania

Królowa Margrethe, zgodnie ze swoją coroczną tradycją, na początku grudnia udała się do Londynu na ostatnie przedświąteczne zakupy. Wizyta jest prywatna, ale w niedzielę, 4 grudnia, monarchini pojawiła się na nabożeństwie w duńskim kościele St Katharine w Londynie, które odbyło się z okazji jej tegorocznego złotego jubileuszu panowania.2 grudnia księżna Marie wzięła udział w lunchu "Stop marnowaniu żywności" zorganizowanym przez Ambasadę Niemiec w Kopenhadze.

Po południu tego dnia księżna spotkała się z przedstawicielami duńskiego komitetu Le Souvenir Français, która dąży do oddania hołdu osobom poległym za Francję, w swojej rezydencji na terenie Amalienborg. Księżna jest patronką komitetu, a w czasie spotkania została odznaczona medalem "La Médaille de Vermeil avec bélière laurée".

3 grudnia księżna Mary, której nieoczekiwanie towarzyszył książę Christian, uczestniczyła w corocznym koncercie bożonarodzeniowym Chóru Dziecięcego Królewskiego Duńskiego Konserwatorium Muzycznego, którego księżna jest patronką.W piątym nagraniu adwentowego kalendarza zajrzeliśmy do skarpet wiszących nad kominkiem w rezydencji księcia Frederika i księżnej Mary. Księżna Mary wyciągnęła z nich smakołyki dla dwóch pupili książęcej rodziny, Grace i Coco. Coco dołączył/a do rodziny już jakiś czas temu - pod koniec listopada księżna podzieliła się z Nami zdjęciem obu czworonogów w zimowej aurze - ale do tej pory nie znaliśmy jej imienia.

Monako

Księżna Charlene, książę Jacques, księżniczka Gabriella i Charlotte Casiraghi 2 grudnia byli obecni na otwarciu corocznej tradycyjnej Wioski Bożonarodzeniowej z jarmarkiem świątecznym.
1 grudnia książę Albert, księżniczka Stephanie i Camille Gottlieb uczestniczyli w wydarzeniu zorganizowanym przez organizację Fight AIDS Monaco z okazji Światowego Dnia AIDS.

W ubiegły weekend książę Albert z siostrzenicą, Camille Gottlieb, pojawił się na targach Téléthon 2022, których celem była zbiórka funduszy na rzecz walki z chorobami mięśni i chorobą sierocą.


Szwecja

4 grudnia król Carl Gustaf i królowa Silvia uczestniczyli w mszy konsekracyjnej nowego arcybiskupa w Katedrze w Uppsali.

6 grudnia wydano nowe zdjęcie księżnej Sofii z okazji jej 38. urodzin, autorstwa Anny-Leny Ahlström.


Jordania

Król Abdullah i królowa Rania złożyli roboczą wizytę w Rzymie 5 grudnia, gdzie zostali przyjęci przez Prezydenta Włoch i jego córkę.


Niderlandy

5 grudnia królowa Maxima jako Specjalna Wysłanniczka Sekretarza generalnego ONZ ds. Finansowania Inkluzywnego wygłosiła przemówienie na otwarciu Cambridge Centre for Alternative Finance.
Jak dzisiaj poinformowano, król Willem-Alexander zlecił Uniwersytetowi w Lejdzie przeprowadzenie niezależnych badań nad rolą, jaka dynastia Oranje-Nassau odegrała w kolonializmie. Badania obejmą okres od końca XVI wieku do współczesności i potrwają do 2026. Swoją decyzję monarcha uzasadniał tak: "Dogłębna wiedza o przeszłości jest niezbędna, aby zrozumieć fakty i wydarzenia historyczne oraz skonfrontować ich wpływ na ludzi i społeczności tak jasno i uczciwie, jak to tylko możliwe. Myślę, że ważne jest, aby ta wiedza stała się dostępna również w odniesieniu do roli rodu Oranje-Nassau w historii kolonialnej".Wielka Brytania

Opublikowano zakulisowe zdjęcia i nagranie z wręczenia nagród Earthshot Prize w Bostonie. Ceremonia jest już dostępna do obejrzenia na YouTubie tutaj, jeśli ktoś jeszcze jej nie oglądał.

Pojawiło się nowe/stare zdjęcie z sesji ślubnej księcia Williama i księżnej Kate, które para wykorzystała w swojej świątecznej kartce w 2011.


Hrabina Wessex przybyła z kilkudniową wizytą do Waszyngtonu w ramach swojej pracy związanej z bezpieczeństwem kobiet. 5 grudnia odebrała nagrodę Hillary Rodham Clinton Award 2022 na Georgetown Institute for Women, Peace and Security za swoją działalność w zakresie walki z przemocą seksualną w trakcie konfliktów zbrojnych i zwracania uwagi na potrzeby osób, które doświadczyły tego typu przemocy.


Rumunia

5 grudnia odbyło się nabożeństwo w Katedrze Patriarchalnej w Bukareszcie z okazji przypadającej tego dnia 5. rocznicy śmierci króla Mihai'a. Obecni byli: księżniczka Margareta, książę Radu, księżniczka Sofia i księżniczka Maria. Cała czwórka otrzymała Order Matki Bożej, ustanowiony w tym roku przez Rumuński Kościół Prawosławny.

Opublikowano pierwszą w tym roku kartkę świąteczną - od rumuńskiej rodziny królewskiej.Luksemburg

Książę Guillaume i księżna Stephanie dzisiejsze Mikołajki spędziła z chorymi dziećmi  i personelem Szpitala Dziecięcego Kannerklinik w Strassen, których poczęstowała luksemburskimi świątecznymi ciasteczkami Boxemännchen.

8 komentarzy:

 1. Świetny pomysł z tymi filmikami od duńskiej rodziny królewskiej
  Piękne urodzinowe zdjęcie Sofii oraz ślubne Kate i Williama
  A co myślicie o "dokumencie" Netflixa o Harrym i Meghan?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O też chętnie zapoznam się z recenzjami (tylko takimi poważnymi recenzjami popartymi konkretnymi scenami, nie na zasadzie "program zły, bo ich nie lubię").

   Usuń
  2. To na blogu może być z tym ciężko, dlatego że ja nie zamierzałam i nie zamierzam oglądać tego reality show 😂 A z fragmentów, które mi mignęły widzę, że to słuszna decyzja, bo cały ten "program" jest dla mnie po prostu śmieszny - to, co w nim pokazują, zdjęcia, których użyli w zwiastunie (co jest zwykłą manipulacją, czyjkolwiek był to pomysł) czy zdjęcia, które H&M udostępnili w samym dokumencie i oczywiście tematy, które poruszają. Po raz kolejny wychodzą na jaw sprzeczności H&M - z jednej strony mówią, że królowa zawsze była dla nich cudowna, a z drugiej mamy tę bardzo przykrą dla mnie scenę, w której Meghan się z niej naśmiewa; odchodzą z monarchii / rodziny królewskiej, bo nie chcą mieć z nią nic wspólnego, a z drugiej cały czas mówią o swoim życiu w niej; chcą prywatnego, spokojnego życia dla swoich dzieci i nie życzą sobie paparazzi, a z drugiej strony udostępniają setki prywatnych zdjęć... Jeśli znajdę gdzieś taką rzetelną recenzję, to się z Wami podzielę - przypuszczam, że zrobią ją dziewczyny na Instagramie, więc zainteresowanych już teraz zachęcam do obserwowania ich :)

   Usuń
  3. Mam tak samo :) W ogóle muszę przyznać, że bardziej od programów i wywiadów M&H ciekawsze wydają mi się analizy ich programów robione przez innych ludzi. A można prosić o jakieś linki/nazwy wartych uwagi kanałów dziewczyn na IG (i w kontekście tego programu, ale też ogólnie królewskie polskojęzyczne, które są ciekawe i co ważne wciąż aktualizowane)?

   Usuń
  4. Jak najbardziej :) Polecam szczególnie kanał Marleny @krolewskiswiat, Agnieszki @w_palacu, która z tego co widzę już zaczęła recenzję dokumentu H&M na swoich stories :) oraz Ania @pokrolewsku która nagrywa też podcasty. Z tego co wiem Karolina @royalsipopolsku też planuje opowiedzieć co nieco o swoich wrażeniach, więc zachęcam do śledzenia :) Chyba tyle z kanałów, które znam i które mogę Wam spokojnie polecić, ale jeśli Wy macie jeszcze coś godnego polecenia to wrzucajcie :)

   Usuń
 2. Wspaniałe są te zdjęcia zakulisowe z Earthsoot.
  Stephanie promienieje w drugiej ciąży.

  OdpowiedzUsuń
 3. Napisałaś dwa razy księżniczka Sofia opisując rodzinę królewską z Rumunii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodziło o księżniczkę Marię już poprawione

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.