poniedziałek, 2 stycznia 2023

Pozdrowienie Japończyków z balkonu, 18. urodziny Marii Chiary, noworoczne zdjęcia + więcej

Zgodnie z tradycją, w pierwszym poście w Nowym Roku nadrobimy zaległości ze zdetronizowanych i pozaeuropejskich monarchii.

Włochy

Pojawiła się świąteczna kartka od księcia Emanuele'a Filiberto, księżnej Clotilde i ich córek, księżniczki Vittorii i księżniczki Luisy.
Japonia

22 grudnia książę Fumihito i księżna Kiko byli obecni na rozdaniu nagród Fukuoka Prize 2022 w prefekturze Fukuoka.23 grudnia Emerytowany Cesarz Akihito skończył 89 lat. Z tej okazji opublikowano serię jego nowych oficjalnych zdjęć z Emerytowaną Cesarzową Michiko.
Po południu w odwiedziny przyjechał Cesarz Naruhito z Cesarzową Masako oraz książę Fumihito i księżna Kiko.
28 grudnia obecna Para Cesarska i księżniczka Aiko obejrzeli film "Dr. Coto's Clinic" w kinie Toho w Tokio. Dochód z pokazu filmu został przeznaczony na wsparcie lokalnej służby zdrowia.
29 grudnia księżniczka Kako świętowała swoje 28. urodziny. Agencja Dworu Imperialnego tradycyjnie opublikowała serię jej nowych oficjalnych zdjęć wykonanych na początku grudnia w ogrodach rezydencji Akishino na terenie kompleksu Akasaka, w której mieszka z rodziną.
Rankiem w dniu urodzin księżniczka odwiedziła Parę Cesarską i księżniczkę Aiko oraz Emerytowaną Parę Cesarską.
Tradycyjnie pod koniec roku opublikowano sesję zdjęciową całej rodziny wraz z życzeniami noworocznymi. Z powodu pandemii rodzina cesarska ponownie pozowała osobno - Para Cesarska z księżniczką Aiko, Emerytowany Cesarz Akihito i Emerytowana Cesarzowa Michiko oraz książę Fumihito i księżna Kiko z dziećmi w swoich rezydencjach. Obecna Para Cesarska postawiła na stoliku figurkę królika, jako że 2023 to Rok Królika według chińskiego kalendarza.

1 stycznia rodzina cesarska w komplecie - Para Cesarska, księżniczka Aiko, książę Fumihito, księżna Kiko, księżniczka Kako, księżna Nobuko z córkami, księżna Takamado i księżniczka Tsuguko - uczestniczyła w tradycyjnym przyjęciu noworocznym w Pałacu Cesarskim, w czasie którego odebrała życzenia noworoczne od pracowników, przedstawicieli rządu, służb bezpieczeństwa czy ambasadorów. Przyjęcie już trzeci rok z rzędu miało ograniczoną formę, a panie ponownie nie założyły tiar.

2 stycznia, po trzech latach przerwy, wróciła tradycja noworocznego pozdrowienia Japończyków z balkonu Pałacu Cesarskiego. Zwyczajowo była to jedna z dwóch okazji w ciągu roku dla Japończyków, by wejść na tereny Pałacu Cesarskiego, choć tym razem ich liczbę ograniczono do 9600 osób wyłonionych w loterii (dla porównania, w rekordowym pod tym względem 2018 roku rodzina cesarska pozdrowiła ponad 126 tysięcy osób). Dla księżniczki Aiko był to debiut na tym wydarzeniu. Cesarz Naruhito zabrał głos i życzył zebranym spokojnego i dobrego 2023 roku.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Bhutan / Tajlandia

Tak jak wspominałam w poście z podsumowaniem roku, stan księżniczki Bajrakitiyabhy, córki króla Mahy Vajiralongkorna, przebywającej w szpitalu w Bangkoku, pozostaje "stabilny", zgodnie z komunikatem Dworu, który w dalszym ciągu nie potwierdził jej śmierci. 23 grudnia księżniczkę w szpitalu odwiedziła królowa Bhutanu Jetsun Pema i wpisała się do księgi z życzeniami powrotu do zdrowia.
Rumunia

Maria-Alexandra Medforth-Mills przed świętami wzięła udział w jasełkach w przedszkolu Die Biene Maja w Bukareszcie, do którego uczęszcza. Dumni rodzice opublikowali zdjęcia z pierwszego występu córeczki na scenie.

Alina i Nicolae opublikowali także nowe świąteczne zdjęcia rodziny wraz z życzeniami.

Rumuńska rodzina królewska jak zwykle Boże Narodzenie spędziła na zamku Săvârșin w okręgu Arad.  23 grudnia księżniczka Margareta i księżniczka Elena wręczyły najbardziej potrzebującym osobom z okolicy prezenty świąteczne, kontynuując tradycję zapoczątkowaną jeszcze w latach 40. ubiegłego wieku przez ich babcię, królową Helenę.

Później księżniczka Margareta z mężem spotkała się z grupą uzdolnionych uczniów z Sinaia na zamku Săvârșin.

Wieczorem razem z resztą sióstr - księżniczką Eleną, księżniczką Sofią i księżniczką Marią wręczyła prezenty świąteczne pracownikom.

24 grudnia cała rodzina przyjęła na zamku kolędników z Kluż-Napoki i Reghin.

Później księżniczka Margareta i książę Radu byli obecni przy przekazaniu sprzętu medycznego do lokalnego szpitala.

25 grudnia cała rodzina wzięła udział w nabożeństwie bożonarodzeniowym w Cerkwi Trójcy Świętej w Aradzie.


Grecja

Książę Pavlos i księżna Marie-Chantal opublikowali nowe zdjęcie rodziny wraz z życzeniami świątecznymi.


Książę Nikolaos i księżna Tatiana zdecydowali się tym razem na kolaż zdjęć z ubiegłego roku, który opublikowali wraz z życzeniami.

Pojawiła się także kartka świąteczna księcia Philipposa i księżnej Niny. Ze zdjęć zamieszczonych przez księżną na Instagramie wynika, że para powitała Nowy Rok w Indiach.
Francja

Hrabia Paryża Jean i hrabina Philomena z dziećmi opublikowali nowe zdjęcie rodziny razem z wiadomością świąteczną.


Albania

Książę Leka i księżna Elia tradycyjnie do życzeń świąteczno-noworocznych dołączyli nowe fotografie z córką, księżniczką Geraldine.
Egipt

Pojawiły się życzenia noworoczne od księcia Muhammada Alego i księżnej Noal Zaher z dziećmi oraz księżniczki Fawzii Latify z rodziną razem z ich nowymi zdjęciami.


Jordania

31 grudnia królowa Rania opublikowała noworoczne zdjęcie rodziny wraz z życzeniami na Nowy Rok.Królestwo Obojga Sycylii

1 stycznia księżniczka Maria Chiara, młodsza z dwóch córek księcia i księżnej Castro, skończyła 18 lat. Z tej okazji udzieliła wywiadu hiszpańskiemu Vanitatis, w którym powiedziała, że nie może się doczekać aż zda egzamin na prawo jazdy, który czeka ją na początku stycznia, ale chciałaby też nauczyć się latać helikopterem. Zdradziła też, że z okazji urodzin rodzice podarowali jej bilet na lot paraboliczny - jak powiedziała to dla niej spełnienie marzenia. Powiedziała, że aktualnie studiuje biznes i ekonomię na Uniwersytecie Harvarda (szkołę skończyła w trybie przyspieszonym w 2020). Jest poliglotką - biegle posługuje się językiem angielskim, włoski, francuskim, hiszpańskim, portugalskim i rosyjskim, a do jej pasji, poza astronomią, należą też sport, malarstwo, moda, gotowanie czy gra na fortepianie.


Dzień wcześniej pojawiły się noworoczne zdjęcia rodziny.


Serbia

Księżna Danica opublikowała dwa nowe zdjęcia z księciem Philipem i księciem Stefanem, składając życzenia noworoczne.

7 komentarzy:

 1. Czy można liczyć na post o najważniejszych wydarzeniach które czekają nas w 2023?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej, być może pojawi się jeszcze w tym tygodniu (a jak nie to w przyszłym)

   Usuń
 2. Zdjęcia osób z działu "Królestwo Obojga Sycylii" bardziej przypominają mi jakieś amerykańskie celebrytki...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe, dlaczego w Tajlandii nie potwierdzają śmierci księżniczki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładne zdjęcia z Albanii, Serbii i Egiptu :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.