piątek, 2 grudnia 2022

Przyjęcie świąteczne Mary Fonden, król Felipe i królowa Letizia na Teneryfie, kalendarz adwentowy + więcej

Wielka Brytania / Grecja

1 grudnia hrabia i hrabina Wessex po raz pierwszy pojawili się na corocznym Royal Variety Performance 2022, w którym do tej pory wymiennie brali udział obecna para królewska i książę i księżna Walii, a wcześniej królowa i książę Edynburga.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Księżniczka Beatrice i księżna Nina pojawiły się na Mrs. Alice Christmas Coctails organizowanych przez ich przyjaciółkę, Alice Naylor-Leyland.

Wizytę księcia i księżnej Walii w Bostonie opiszę w osobnym poście.


Japonia

1 grudnia księżniczka Aiko skończyła 21 lat. Z tej okazji wydano jej nowe oficjalne zdjęcia wykonane w nietypowej jak na rodzinę cesarskiej scenerii - w stajniach na terenie Pałacu Cesarskiego. Nie od dziś wiadomo, że księżniczka jest wielką miłośniczką zwierząt. Para Cesarska ma psa i dwa koty.


Po południu księżniczka została zauważona z wizytą u dziadków, Emerytowanej Pary Cesarskiej.


Belgia

1 grudnia królowa Mathilde odwiedziła zamek Karreveld w Molenbeek-Saint-Jean, gdzie spotkała się z młodzieżą zaangażowaną w projekt "Youth Guided Tour", nagrodzony przez jej Queen Mathilde Fund. Projekt oferuje turystom wycieczki z przewodnikiem po okolicy, według trasy wytyczonej przez młodzież.


2 grudnia królowa Mathilde odwiedziła Federalną Radę ds. Zrównoważonego Rozwoju (CFDD), której jest honorową przewodniczącą.

Hiszpania

1 grudnia król Felipe i królowa Letizia udali się do Santa Cruz de Tenerife na Wyspach Kanaryjskich, gdzie wręczyli Złote Medale za Zasługi dla Sztuk Pięknych i spotkali się z przedstawicielami Stowarzyszenia Activoz.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDania

1 grudnia, jak co roku już od siedmiu lat, duński Dwór Królewski udostępnił pierwszą "kartkę" z kalendarza adwentowego. Kalendarz adwentowy w tym roku jest wyjątkowy, bo współtworzony przez całą rodzinę królewską i jej pracowników, dając nam wgląd w przygotowania do pałacowych świąt. Kartki z kalendarza adwentowego są publikowane codziennie o godzinie 7.00 w mediach społecznościowych i na oficjalnej stronie duńskiej rodziny królewskiej (link), a w pierwszej z nich mogliśmy zobaczyć, jak książę Vincent i księżniczka Josephine wspólnie dekorują świecę w Pałacu Frederika VIII, którą postanawiają podarować babci, królowej Margrethe. Poniżej wersja duńska, a tutaj obejrzycie filmik z angielskimi napisami.

W drugim filmiku zajrzeliśmy do pałacowej kuchni, w której szef kuchni usmażył "Nonneprutter" (Pets de nonne w języku francuskim), deser sprowadzony z Francji przez księcia Henrika, bez którego obecnie monarchini nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia.

1 grudnia księżna Marie z okazji Światowego Dnia AIDS odwiedziła Oddział Medycyny Zakaźnej w szpitalu Hvidovre w Kopenhadze, gdzie usłyszała o nowych badaniach w leczeniu HIV, i zapaliła świece  na placu Kultorvet ku pamięci osób, które zmarły z powodu HIV / AIDS. Księżna jest patronką Fundacji AIDS.

Wieczorem była obecna na gali w Ambasadzie Francji w Kopenhadze, na której uhonorowano ją Francuskim Orderem Sztuki za promowanie duńsko-francuskiej współpracy w zakresie kultury.

Księżna Mary tego dnia wydała coroczne przyjęcie świąteczne dla pracowników i osób wspierających jej fundację Mary Fonden w Pałacu Fryderyka VIII na terenie Amalienborg.2 grudnia księżna zaprezentowała raport "Community survey II", który powstał we współpracy Mary Fonden z TrygFonden i Narodowym Centrum Badań i Analiz Opieki Społecznej. Przeprowadzone badania wskazują, że wzrosła liczba Duńczyków zmagających się z samotnością, niezadowoleniem i niskim poziomem satysfakcji z życia. Oprócz prezentacji wniosków raportu, uczestnicy zastanowili się nad możliwymi rozwiązaniami problemu.

Niderlandy

30 listopada królowa Maxima odwiedziła Muzeum Włókiennictwa w Tillburgu, na którym otworzyła wystawę "Królewskie hafty, historie i rzemiosło". Na wystawie znalazły się ręcznie haftowane zasłony do Chińskiego Pokoju w Pałacu Huis ten Bosch z wizerunkiem znanych holenderskich budowli, które królowa pomagała wyhaftować.


Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Dwór Królewski poinformował, że w ciągu ostatniego roku księżniczka Catharina-Amalia zapoznała się z pracą wszystkich Holenderskich Sił Zbrojnych - Armii, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej, których jako przyszła głowa państwa będzie zwierzchnikiem. W kwietniu Następczyni Tronu udała się do bazy lotniczej Volkel, gdzie odbyła lot szkoleniowy na F-16 i spotkała się z oficerami i innymi pracownikami Królewskich Sił Powietrznych. W czerwcu odwiedziła 43. Brygadę Zmechanizowaną Darpof, w której przejechała się czołgiem Leopard i spotkała się z niemiecko-holenderskimi żołnierzami Pułku Kawalerii, który nosi jej imię - "Pułk Huzarów Księżniczki Cathariny-Amalii". Natomiast w sierpniu w czasie wizyty w Marynarce Wojennej w Den Helder przepłynęła łodzią podwodną Zr.Ms. Zeeleeuw, którą przez chwilę sterowała i zapoznała się z podwodną służbą, a w czasie przerwy zjadła z załogą indyjski ryż.


Norwegia

Księżna Mette-Marit była obecna na wręczeniu Nagrody Literackiej Biblioteki Publicznej Bærum, którą otrzymała książka "En frivillig død" Steffena Kvernelanda.

1 grudnia księżna wzięła udział w nabożeństwie w Trinity Church w Oslo z okazji Światowego Dnia AIDS.Szwecja

1 grudnia król Carl Gustaf, królowa Silvia, księżniczka Victoria i księżna Sofia uczestniczyli w Global Child Forum.2 grudnia Następczyni Tronu z mężem odwiedzili Zarząd Regionalny w Sztokholmie.2 komentarze:

  1. Aiko wygląda ładnie, ale szkoda, że musi nosić takie "babcine" stroje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sophie wyglądała wspaniale w sukni. Miło, że to oni zostali wysłani na Royal Variety Performance. Brk ich potrzebuje.
    Grudzień, a Letizia w sukience bez rękawów. Zazdroszczę

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.