niedziela, 4 grudnia 2022

Świąteczne zdjęcia ostatnich lat

W drugą Niedzielę Adwentu przygotowałam dla Was zestawienie świąteczno-noworocznych zdjęć opublikowanych w ciągu ostatnich trzech lat przez europejskie (i jordańską ;) ) rodziny królewskie. Długoletni Czytelnicy tego bloga z pewnością kojarzą podobną notkę, którą opublikowałam w 2016 (link).Luksemburg

Publikowanie świątecznych sesji zdjęciowych jest dla Guillaume'a i Stephanie nową tradycją, zapoczątkowaną dopiero przed pierwszym Bożym Narodzeniem ich synka Charlesa dwa lata temu.


W zeszłym roku rodzina pozowała do zdjęć przed kominkiem ich domu w Fischbach. Fotografie ponownie wykonała zaufana fotograf rodziny wielkoksiążęcej, Sophie Margue.

Belgia

Król Philippe i królowa Mathilde już od wielu lat nigdy nas nie zawodzą, jeśli chodzi o publikację świątecznych zdjęć. Udostępniane wraz z życzeniami fotografie są zazwyczaj wykonywane latem i używane w kartkach wysyłanych w odpowiedzi na listy. Trzy lata temu wybrali jednak zdjęcie z października, kiedy pozowali do rodzinnej sesji po ceremonii zorganizowanej w Pałacu Królewskim z okazji 18. urodzin księżniczki Elisabeth.

W 2020 opublikowano nowe zdjęcie. Wygląda na to, że cała rodzina ubrała się na biało-granatowo.


W 2021 sesja odbyła się prawdopodobnie w oranżerii na terenie Pałacu Laeken, a jej autorem jest Bas Bogaerts.Niderlandy

Rodzina królewska udostępnia zdjęcie ze świątecznej kartki tuż przed świętami, choć w przeciwieństwie do belgijskiej rodziny królewskiej, nie wysyła ich w odpowiedzi na listy od fanów. W 2019 wybrali wyjątkową fotografię wykonaną wiosną  na festiwalu Feria de Abril w Sewilli. To właśnie na nim Willem-Alexander i Maxima spotkali się po raz pierwszy dwadzieścia lat wcześniej.


W 2020 kartka zawierała zdjęcie z obchodów Dnia Króla, które, jak wiele wydarzeń dwa lata temu, miały inny niż zazwyczaj przebieg.


Ubiegłoroczne zdjęcie zostało wykonane w rezydencji pary królewskiej, Pałacu Huis ten Bosch, tuż przed koncertem z okazji 50. urodzin królowej Maximy.


Hiszpania

Hiszpańska rodzina królewska zawsze udostępnia dwie świąteczne kartki - od króla Felipe, królowej Letizii i ich córek oraz od króla Juana Carlosa i królowej Sofii. Obecna para królewska bardzo często wybiera zdjęcia z ceremonii wręczenia Nagród Księżniczki Asturii i tak było trzy lata temu. Fotografię wykonano w wiosce Asiegu, które zdobyło wtedy tytuł Wzorowego Miasta Asturii.

Embed from Getty Images

W 2020 król Felipe i królowa Letizia także wybrali zdjęcie księżniczki Leonor i Infantki Sofii z widokiem na Somao w gminie Pravia, które zdobyło tytuł Wzorowego Miasta Asturii.

Embed from Getty Images

Ubiegłoroczna kartka zawierała natomiast nowe zdjęcie rodziny.

Embed from Getty Images

Z kolei kartki króla Juana Carlosa i królowej Sofii są zazwyczaj pozbawione zdjęć nadawców. W 2019 jednak, dosyć nieoczekiwanie, zamieścili w niej swoje wspólne zdjęcie z lipca, kiedy to wraz z córką, Infantką Eleną, uczestniczyli w lunchu dla Hiszpańskiej Marynarki Wojennej w Królewskim Yacht Clubie w Sanxenxo.

Embed from Getty Images

W 2020 i 2021 kartki zawierały już motywy religijne. Dwa lata temu był to przedruk obrazu Juana Correa de Vivar z Muzeum Prado, natomiast w zeszłym roku zdjęcie szopki bożonarodzeniowej pod Pałacem Królewskim w Madrycie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dania

Książę Frederik i księżna Mary z dziećmi co roku publikują świąteczne nagranie i zdjęcie w innej scenerii. W 2019 wybrali się do Stajni Królewskich Pałacu Christiansborg, gdzie oprócz karmienia koni, które cała rodzina uwielbia, ubrali choinkę.

Dwa lata temu zaprosili nas do swojej rezydencji w Pałacu Frederika VIII w Kopenhadze, gdzie zapalili cztery świece na wieńcu adwentowym z okazji 4. Niedzieli Adwentu.Rok temu rodzina ubierała choinkę razem z królową Margrethe, z którą spędzili święta w Pałacu Marselisborg. Zdjęcia wykonała księżna Mary.

W czasie pandemii świąteczne sesje zorganizowali także książę Joachim i księżna Marie. W 2020 opublikowali filmik z wybierania choinki do swojej rezydencji, zamku Schackenborg, natomiast rok temu życzyli Wesołych Świąt ze swojego domu w Paryżu.


Norwegia

Para królewska wraz z rodziną księcia Haakona i księżnej Mette-Marit co roku wspólnie pozuje do świątecznych zdjęć, które zazwyczaj odbywają się w podobnej scenerii w Pałacu Królewskim w Oslo. Poniżej sesja z 2019.

W 2020 rodzina włączyła się w odliczanie do Świąt, zapalając kolejne świece z adwentowego wieńca. Pierwszą zapaliła królowa Sonja w Pałacu Królewskim...


...drugą pracownicy kawiarni =Kaffe w czasie wizyty księcia Haakona i księżnej Mette-Marit...


...trzecią książęca rodzina w swojej rezydencji Skaugum w czasie dekorowania pierniczków...


...natomiast czwartą książę Sverre-Magnus w czasie koncertu kolęd zorganizowanego w Kaplicy Pałacu Królewskiego w Oslo z udziałem całej rodziny.


W zeszłym roku tradycyjna sesja zdjęciowa odbyła się w rezydencji Bygdø kongsgård.


Szwecja

W Szwecji publikowane są świąteczne filmiki rodziny Następczyni Tronu, podobnie jak w Danii nagrywane co roku w innej scenerii. Trzy lata temu księżniczka Victoria i książę Daniel wraz z Estelle i Oscarem odwiedzili kościół Katarina w Sztokholmie, gdzie zobaczyli szopkę i usłyszeli opowieść o narodzinach Jezusa w Betlejem, którą opowiedział im proboszcz.Życzenia świąteczne złożyli także król Carl Gustaf i królowa Silvia, a także książę Carl Philip i księżna Sofia z synami.

W 2020 cała rodzina odliczała dni do świąt. W pierwszą Niedzielę Adwentu opublikowano filmik z życzeniami od księżniczki Victorii, księcia Daniela i ich dzieci...


...w drugą Niedzielę Adwentu swoje życzenia złożyła rodzina księżniczki Madeleine...

...tydzień później książę Carl Philip i księżna Sofia z księciem Alexandrem i księciem Gabrielem...


...natomiast tuż przed Bożym Narodzeniem para królewska.


Oprócz tego, Następczyni Tronu z rodziną kontynuowała swoją tradycję i tuż przed świętami udali się do Stockholm City Mission, której księżniczka jest patronką, gdzie pakowali prezenty świąteczne rozdane później potrzebującym rodzinom.

Raphael Stecksén/The Royal Court of Sweden


Natomiast w 2021 pojawiły się życzenia od księżniczki Estelle i księcia Oscara, którzy odwiedzili Kaplicę Pałacu Królewskiego i zapalili czwartą świecę adwentową.

Sara Friberg/The Royal Court of SwedenWielka Brytania

Obecna para królewska, król Charles i królowa Camilla, bardzo często do swoich kartek świątecznych wybiera zdjęcia z zagranicznych podróży. W 2019 była to ich fotografia wykonana w marcu w Hawanie na Kubie, którą odwiedzili jako pierwsi członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej w historii.


Dwa lata temu opublikowali fotografię wykonaną w ogrodach ich szkockiej rezydencji Birkhall.

Natomiast przed nowym, 2021 rokiem opublikowali kolejne zdjęcie z Birkhall wraz z życzeniami noworocznymi.


Ubiegłoroczna kartka zawierała fotografię z wyścigów Royal Ascot w czerwcu, która idealnie podsumowywała ostatnie dwa lata, choć nie wszystkim przypadła wtedy do gustu.

Z kolei obecna para książęca Walii co roku decyduje się na zdjęcie całej rodziny. W 2019 ich świąteczna kartka wyciekła do Internetu wcześniej niż zamierzali ją opublikować, dlatego razem z życzeniami świątecznymi zamieścili inną fotografię wykonaną przez księżną Kate w Norfolk.W 2020 opublikowali fotografię autorstwa Matta Porteousa.


Natomiast w ubiegłym roku ich kartka wysyłana do rodziny i przyjaciół zawierała zdjęcie wykonane w czasie rodzinnych wakacji w Jordanii.

Część z Was pewnie ma w swojej kolekcji jednak inną kartkę, z fotografią pary książęcej w drodze na premierę nowego filmu z serii o Jamesie Bondzie, opublikowaną wraz z życzeniami noworocznymi.Monako

Podobnie jak książę Guillaume i księżna Stephanie, książę Albert i księżna Charlene swoją tradycję świątecznych sesji zdjęciowych zapoczątkowali dopiero po narodzinach bliźniąt w 2014. W 2019 w kartce wysyłanej w odpowiedzi na życzenia świąteczno-noworoczne znalazły się dwa zdjęcia z dwóch różnych sesji - na okładce samych bliźniąt, a wewnątrz niej całej rodziny, wykonane podczas sesji świątecznej w 2018.
W 2020 opublikowano tylko jedno, za to przepiękne, zdjęcie.

Księżna Charlene podzieliła się z nami także kilkoma "zakulisowymi" fotografiami z rodzinnych świąt.

Z kolei w zeszłym roku para książęca zdecydowała się na dość nietypową kartkę.Jordania

Pozaeuropejskie rodziny królewskie nie wyznają religii chrześcijańskich, więc nie świętują także Bożego Narodzenia. Niemniej królowa Jordanii co roku w tym okresie publikuje nowe zdjęcie rodziny wraz z życzeniami na Nowy Rok. Oto fotografia z 2019:

W 2020 noworoczne zdjęcie było bardziej "różnorodne" pod względem strojów.

Rok temu królowa wraz z życzeniami noworocznymi opublikowała poniższą fotografię. W tym roku przypuszczalnie do zdjęć zapozują dwie nowe osoby - narzeczona księcia Husseina i narzeczony księżniczki Iman.


Albania

Po krótkiej wycieczce na Bliski Wschód wracamy do Europy, do dwóch ostatnich w tym poście rodzin królewskich. Książę Leka i księżna Elia od lat publikują świąteczne zdjęcia, choć tylko księżna jako wyznawczyni prawosławia obchodzi Boże Narodzenia. Książę jest muzułmaninem, podobnie jak większość Albańczyków. Poniżej ich ostatnie świąteczne i noworoczne sesje we dwójkę.

Święta 2020 roku były dla nich z pewnością wyjątkowe, bo po raz pierwszy spędzili je we trójkę. Dwa miesiące wcześniej na świat przyszła ich córka, księżniczka Geraldine.


Ich ubiegłoroczne świąteczne zdjęcia były bardzo podobne, ale za to z sesji noworocznej opublikowali także nagranie, na którym Geraldine stawiała swoje pierwsze samodzielne kroki.


Rumunia

Ostatnie świąteczne kartki w tym zestawieniu są od rumuńskiej rodziny królewskiej. Księżniczka Margareta i książę Radu co roku publikują wspólne zdjęcie wraz z życzeniami świątecznymi bądź noworocznymi. W 2019 pozowali przed choinką razem ze swoim pupilem.


Dwa lata temu w ich świąteczno-noworocznej kartce znalazła się fotografia wykonana w czerwcu z okazji 60. urodzin księcia Radu.

Natomiast w ubiegłorocznej kartce zamieścili zdjęcie z przyjęcia w ogrodzie Pałacu Elisabeta zorganizowanego we wrześniu z okazji ich srebrnej rocznicy ślubu.


Nicolae i Alina Medforth-Mills również co roku publikują swoje nowe zdjęcia - przed świętami oraz Nowym Rokiem. Poniżej świąteczne i noworoczne sesje sprzed trzech lat.

W 2020 do świątecznych zdjęć po raz pierwszy pozowali we trójkę, z urodzoną miesiąc wcześniej Marią-Alexandrą.

Natomiast wraz z życzeniami noworocznymi Alina opublikowała poniższe zdjęcie.

W zeszłym roku do świątecznych zdjęć pozowali na początku grudnia. Pierwsze zdjęcie z tej sesji zostało opublikowane wraz z ogłoszeniem drugiej ciąży Aliny.

Pod koniec roku opublikowali także fotografię z imprezy sylwestrowej.
Tegoroczne święta spędzą po raz pierwszy we czwórkę - ich synek Mihai przyszedł na świat w kwietniu.

3 komentarze:

 1. Świetny post miło było sobie przypomnieć te wszystkie śliczne zdjęcia
  Osobiście uwielbiam świąteczne kartki z Monako 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię ten czas, kiedy pojawiają się kartki świąteczne. Nie ukrywam, że najbardziej podobają mi się te, które mają świąteczny charakter, choćby w maleńkim detalu. I tutaj przepadam za nastrojowymi kartkami z Monako.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też wolę kartki ze świątecznymi motywami, ale rodzinne zdjęcia też zawsze są ładne.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.