środa, 23 sierpnia 2017

Rodzina Królewska z Bhutanu - kto jest kim?


Każdy fan rodzin królewskich musiał choć raz natknąć się na zdjęcie bądź informację o królowej Jetsun Pemie, okrzykniętej mianem najpiękniejszej królowej świata. Przynajmniej część z Was z pewnością będzie także kojarzyło obecnego króla Jigme Khesara Namgyela, a także następcę tronu, księcia Jigme Namgyela. Jednakże rozpoznanie dalszych członków dynastii Wangchuck, rządzącej Bhutanem od 1907, może sprawiać wiele trudności, dlatego dziś zgodnie z Waszą prośbą przygotowałyśmy post, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

HM King Jigme Khesar Namgyel Facebook
Król Jigme Khesar Namgyel, królowa Jetsun Pema i książę Jigme Namgyel


© HM King Jigme Khesar

Tej trójki nie trzeba przedstawiać. Obecny władca Bhutanu, król Jigme Khesar (ur. 21 lutego 1980) nazywany także "Smoczym Królem", panuje od abdykacji swojego ojca, czyli od grudnia 2006. W przeciwieństwie do swojego ojca, jest monogamistą, z Jetsun Pemą (ur. 4 czerwca 1990) ożenił się 13 października 2011. Są obecnie rodzicami dwóch synów, Jigme Namgyela, Następcy Tronu (ur. 6 lutego 2016) i Jigme Ugyena (ur. 19 marca 2020).


Królowa Kesang ChodenW Bhutanie jest nazywana "Królewską Babcią". Jest jedyną na świecie Królową - Babką. Urodziła się w maju 1930 w mieście Kalimpong w Indiach. Naukę pobierała w Kalimpong oraz Londynie. Króla Jigme Dorji poślubiła w 1951 i rok później została królową - małżonką. Miała z nim pięcioro dzieci, w tym późniejszego króla Jigme Singye. Nadal angażuje się w wiele inicjatyw społecznych. Zapewnia zasiłek na utrzymanie około 200 mnichów w różnych klasztorach. Interesuje się także zachowaniem unikalnej sztuki, architektury i dziedzictwa kulturowego Bhutanu oraz promuje badania i funduje stypendia w królestwie, odwiedza także miejsca religijne w Bhutanie oraz Indiach. W tym roku w maju wydano książkę z okazji 87. urodzin "Królewskiej Babci" - "The Heart of a Sacred Kingdom, Her Majesty the Royal Grandmother Ashi Kesang Choden Wangchuck: A Lifetime of Service to the People and Kingdom of Bhutn".


Król Jigme Singye


thefamouspeople.com

Urodził się w 1955 jako syn króla Jigme Dorji i królowej Kesang Choden. "Smoczym Królem" został w 1972 po śmierci ojca w wieku niespełna 17 lat, stając się tym samym najmłodszym królem w historii Bhutanu. Na swoją koronację zaprosił zagranicznych gości, co było ewenementem, ponieważ do tamtego czasu nikt, kto nie pochodził z Bhutanu, nie miał prawa przekroczyć granic kraju. Dopiero król Jigme Singye zniósł ten zakaz. Poza tym, szerzył kulturę bhutańską. W 1988 wprowadził prawo nakazujące obywatelom nosić w miejscach publicznych tradycyjne stroje. Wprowadził do szkół nauczanie języka dzongkha i uczynił go językiem urzędowym. W 1998 utworzył parlament, zmieniając ustrój państwa z monarchii absolutnej na konstytucyjną. W czasie jego panowania polepszyła się także jakość życia zwykłych obywateli, m.in. zwiększyła się liczba zakładów opieki zdrowotnej, spadła śmiertelność noworodków czy matek, zwiększono także liczbę systemów dostarczających wodę pitną. Do gospodarstw domowych dotarł prąd, a w 1999 internet. W grudniu 2005 król Jigme Singye ogłosił, że w 2008 odbędą się pierwsze w historii Bhutanu demokratyczne wybory parlamentarne. Abdykował w 2006.

Według wielu źródeł król prowadził prosty tryb życia – urzędował w niewielkiej, typowo bhutańskiej drewnianej chacie poza stolicą. Dotychczasowa siedziba trzech wcześniejszych królów, Thimphu Dzong, została udostępniona żonom króla oraz zgromadzeniu narodowemu Czongdu. Były król ma cztery żony, co ciekawe, wszystkie z nich są siostrami. W sumie ma dziesięcioro dzieci: pięciu synów i pięć córek.


Królowa Dorji Wangmo


pinterest

Pierwsza żona króla Jigme Singye urodziła się w 1955 jako druga córka Ugyena Dorji i Thuiji Zam. Uczyła się w Indiach. Król Jigme Singye poślubił ją i jej trzy młodsze siostry w ceremonii prywatnej w 1979. Publiczna uroczystość miała miejsce 31 października 1988. Z królem ma dwoje dzieci, córkę i syna, doczekała się także dwójki wnucząt.

Królowa zainicjowała wiele programów, aby polepszyć jakość życia mieszkańców Bhutanu, zwłaszcza w wiejskich regionach, w tym celu założyła Fundację Tarayana, która stara się pomóc osobom w trudnej sytuacji finansowej. Angażuje się w ochronę środowiska. Założyła Muzeum Dziedzictwa Ludowego. Interesuje się także literaturą i wspiera młodych pisarzy. Jest patronką festiwalu literackiego, "Mountain Echoes: a Literary Festival". Pisze także własne dzieła - m.in. "Skarby Królestwa Grzmiącego Smoka. Tajemnice Bhutanu". Co ciekawe, aby promować swoją książkę, w maju 2011 przybyła z trzydniową wizytą do Polski! Zbiegło się to w czasie z inauguracją Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Bhutanańskiej. Więcej o jej wizycie w naszym kraju przeczytacie TUTAJ


Księżniczka Sonam DechanPrzyrodnia siostra króla Jigme Khesara, córka królowej Dorji Wangmo, przyszła na świat 5 sierpnia 1981. Studiowała stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Stanforda, a także ukończyła Harvard Law School z tytułem magistra prawa. Obecnie pracuje w sądownictwie na stanowisku Prezesa Narodowego Instytutu Prawnego w Bhutanie. W 2009 wyszła za mąż za Phub W. Dorji, który pracuje w Ministerstwie Finansów oraz jest dyrektorem banku Bhutanu. Mają razem dwóch synów: Jigje Singye (ur. 2009) i Truelku Varotsana Jigtena (ur. 2013).


Książę Jigyel UgyenMłodszy brat księżniczki Sonam Dechan urodził się 16 lipca 1984 i był następcą tronu od objęcia władzy przez starszego przyrodniego brata Jigme Khesara do narodzin jego syna, Jigme Nagmgyela.  W 2003 ukończył Choate Rosemary Hall w Wallingford w stanie Connecticut. W latach 2003-2007 studiował historię i politykę w St Peter's College w Oksfordzie. Reprezentuje swojego brata - króla - w Bhutanie i za granicą. W 2009 jako jego przedstawiciel w Komitecie Olimpijskim Bhutanu odwiedził Kopenhagę, gdzie uczestniczył w XIII Kongresie Olimpijskim. Podobnie jak król Jigme Khesar uwielbia sport: koszykówkę, jazdę na rowerze czy oczywiście łucznictwo, narodowy sport Bhutanu. Razem ze starszą siostrą, księżniczką Sonam Dechan są członkami zarządu Fundacji Tarayana założonej przez ich matkę. Prawdopodobnie nie jest żonaty.


Królowa Tshering Pem


Z królową Beatrix w maju 2010 - pinterest

Trzecia córka Ugyena Dorji i Thuiji Zam urodziła się w grudniu 1957 w Bhutanie. Naukę pobierała w Kalimpong oraz, podobnie jak starsza siostra, w Kurseong w Indiach. Z królem Jigme Singye ma trójkę dzieci, dwie córki i jednego syna, a także co najmniej czterech wnuków. Jest patronką Bhutan Foundation oraz Bhutan Youth Development Foundation.


Księżniczka Chimi YangzomNajstarsza z trójki dzieci królowej Tshering Pem i króla Jigme Singye przyszła na świat 10 stycznia 1980. Studiowała stosunki miedzynarodowe i ekonomię na Wellesley College w Massachusetts, uzyskując stopień licencjata, a także tytuł magistra na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku na kierunku administracja publiczna. W 2005 wyszła za mąż za Sangaya Wangchucka (ur. 1978), którego rodzina należy do pierwszego pokolenia przemysłowców Bhutanu. Podobnie jak żona, studiował na Uniwersytecie Columbia, na którym uzyskał stopień magistra na kierunkach administracja publiczna oraz sprawy globalne. Mają razem dwóch synów: Jigme Ugyena (ur. 2006) i Jamyanga Singye (ur. 2009). Księżniczka jest wiceprzewodniczącą Bhutan Youth Development Foundation.


Księżniczka Kesang ChodenMłodsza córka królowej Tshering Pem, urodzona 23 stycznia 1982, została nazwana na cześć babki ze strony ojca, królowej Kesang Choden. Studiowała psychologię na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. W listopadzie 2008 poślubiła Paldena Yoesera Thinley'a, syna byłego premiera Bhutanu Jigme Yoesera Thinley'a. Mają razem synów, Ugyena Junaya i Jamgyela Singye, w styczniu 2019 zostali także rodzicami córeczki o nieznanym imieniu.


Książę Ugyen Jigme


Z Sonam Dechan i Euphelmą Choden - HM King Jigme Khesar Facebook

Jedyny syn król Jigme Singye i królowej Tshering Pem urodził się 11 listopada 1994. Wczesną edukację pobierał w Bhutanie zanim w 2008 wyjechał do Szwajcarii, gdzie ukończył ekskluzywną szkołę z internatem, Institut Le Rosey. Niedawno ukończył szkołę średnią i obecnie uczy się w Central Saint Martins w Londynie.


Królowa Tshering YangdonCzwarta córka Ugyena Dorji i Thuiji Zam przyszła na swiat 21 czerwca 1959 w Bhutanie. Podobnie jak siostry, uczyła się w Kalimpong oraz Kurseong w Indiach. Z królem Jigme Singye ma trójkę dzieci, w tym obecnego króla Jigme Khesara, i jak na razie jednego wnuka, księcia koronnego Jigme Namgyela, oraz dwie wnuczki. W marcu 2009 założyła fundację Bhutan Nun's Foundation, której celem jest pomaganie dziewczętom i kobietom przez edukację i zapewnienie ekonomicznej samowystarczalności. Jest także patronką Royal Society for the Protection and Care of Animals oraz Royal Bhutan Flower Exhibition.


Księżniczka Dechen YangzomNa temat młodszej rodzonej siostry króla Jigme Khesara wiadomo niewiele. Urodziła się 2 grudnia 1981, a 29 października 2009 wyszła za mąż za Tandina Namgyela. Wiadomo jedynie o jednej córce pary, Dechen Yuiden.


Książę Jigme DorjiTrzecie i najmłodsze dziecko oraz drugi syn królowej Tshering Yangdon i króla Jigme Singye urodził się 14 kwietnia 1986. Nie wiadomo dokładnie, gdzie się uczył. W 2009 miał ponoć studiować na Menlo College w Dolinie Krzemowej w USA. Został mianowany przez starszego brata "Gyaltshab", czyli królewskim przedstawicielem / regentem w sześciu wschodnich dystryktach Bhutanu. 17 października 2013 poślubił starszą siostrę królowej Jetsun Pemy, Yeatso Lhamo (na poniższym zdjęciu trzecia od lewej, obok księżniczki Dechen Yangzom i królowej Jetsun Pemy). Na pewno mają razem jedną córkę, Decho Pemę, nie znalazłam informacji o innych dzieciach.

HM King Jigme Khesar Namgyel Facebook

HM King Jigme Khesar Namgyel Facebook

Na powyższym zdjęciu, od lewej: młodsza siostra królowej Jetsun Pemy, Serchen Doma z Decho Pemą na kolanach, Yeatso Lhamo i Jigme Dorji, z tyłu matka Jetsun Pemy, Sonam Chuki.


Królowa Sangay ChodenCzwarta żona króla Jigme Singye, urodzona 11 maja 1963, jest piątą córką Ugyena Dorji i Thuiji Zam. Podobnie jak starsze siostry naukę pobierała w Indiach. Z byłym królem Bhutanu ma dwoje dzieci i, jako jedyna z sióstr, nie została jeszcze babcią. Angażuje się w promowanie sztuki w Bhutanie. Jest patronką Bhutan Textile Museum, prezesem Royal Textile Academy of Bhutan (RTAB), a od 2004 przewodniczącą RENEW (Szacunek, Edukacja, Wychowanie i Umacnianie Pozycji Kobiet). W 1999 została mianowana ambsadorem dobrej woli United Nations Population Fund’s (UNFPA).


Książę Khamsum Singye


flickr.com

Niewiele wiadomo na temat dzieci królowej Sangay Choden i króla Jigme Singye. Syn przyszedł na świat 6 października 1985 i jeszcze się nie ożenił.


Księżniczka Euphelma ChodenMłodsza siostra Khamsuma Singye przyszła na świat 6 czerwca 1993 jako najmłodsza z córek króla Jigme Singye. W 2016 ukończyła socjologię na Uniwersytecie Georgetown w USA. 29 października 2020 w Pałacu Dechencholing w Thimphu odbył się jej ślub z młodszym bratem królowej Jetsun Pemy, Thinlay'em Norbu.

7 komentarzy:

 1. Księżniczki z Buthanu są naprawdę piękne dzięki za post na pewno wymagał dużo pracy ☺

  OdpowiedzUsuń
 2. Bhutanskie kobiety, ksiezniczki i królowe sa przepiekne! Chyba faktycznie najpiękniejsze!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow, duża rodzina i możliwe, że nie o wszystkich członkach wiemy.
  Wszystkie panie są piękne-Bhutan to ojczyzna piękności ;) Dodatkowo ładnie się starzeją-nie pomyślałabym że królowa babcia zbliża się do dziewięćdziesiątki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Od razu pomyślałam tylko to -jakie one są piękne.A myślałam,że tylko Jetsun tak zachwyca! A to w Bhutanie norma. Niezwykły kraj.
  Szkoda tylko,że nie potrafię wymowić ich imion,a co dopiero zapamiętać.Ta notatka jednak bardzo mi pomogła w zapoznaniu się z rodziną. Oprócz pary królewskiej z rodziną przy okazji wizyty Kate i Williama w Bhutanie widziałam tylko siostrę króla z mężem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czyli obecny król został władca, mimo że miał starszych braci?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, Jigme Khesar nie ma starszych braci, ma tylko starszą przyrodnią siostrę. Urodził się w 1980, więc reszta rodzeństwa, zarówno ta przyrodnia, jak i rodzona, jest od niego młodsza

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.