sobota, 30 kwietnia 2022

Aktualizacja 2: Konfirmacja księżniczki Isabelli

Dzisiaj o godzinie 12.00 w Kaplicy Pałacu Fredensborg odbyła się konfirmacja księżniczki Isabelli, starszej córki księcia Frederika i księżnej Mary.

Embed from Getty ImagesW duńskiej rodzinie królewskiej konfirmacje tradycyjnie mają miejsce w kaplicy Pałacu Fredensborg – w zeszłym roku odbyła się tutaj konfirmacja starszego brata Isabelli, Christiana. W tej samej kaplicy w lipcu 2007 odbył się też chrzest księżniczki.

Embed from Getty Images


Księżniczka Isabella z rodziną przyszła do kaplicy pieszo z pobliskiej rezydencji The Chancellor House, w której Mary i Frederik z dziećmi zatrzymują się w czasie pobytu we Fredensborg. W drzwiach Pałacu czekała już na nich królowa Margrethe, która ciepło przywitała najstarszą wnuczkę.

Prywatnej ceremonii przewodniczył spowiednik rodziny królewskiej, biskup Henrik Wigh-Poulsen. Do dekoracji kaplicy wykorzystano wiosenne kwiaty w pastelowych kolorach: hortensje (w tym odmianę „Princess of Passion”, którą księżna Mary ochrzciła na Festiwalu Kwiatów w Odense w 2019), piwonie, jaskry azjatyckie, groszek czy falenopsis.

Konfirmacja w Kościele protestanckim jest obrzędem wyznania wiary i ślubowania wierności Bogu i Kościołowi przez młodzież w wieku 14-15 lat. W przeciwieństwie jednak do I Komunii Świętej czy bierzmowania w Kościele katolickim, nie jest uznawany za sakrament. W trakcie uroczystości konfirmowany otrzymuje błogosławieństwo i zostaje przyjęty do zboru (wspólnoty wiernych).

W uroczystości wzięli udział: książę Joachim i księżna Marie z księciem Nikolai’em, księciem Felixem, księciem Henrikiem i księżniczką Atheną, a także rodzice chrzestni księżniczki - królowa Belgów Mathilde, księżniczka Alexia z Grecji (kuzynka księcia Frederika), Nadine Johnston (przyjaciółka Mary z Australii), Marie Louise Skeel, Christian von Buchwald i Peter Heering (przyjaciele pary książęcej). Nieobecny był niestety dziadek księżniczki ze strony mamy, John Donaldson. Jak powiedziała księżna kilka dni wcześniej w rozmowie z prasą, ze względu na wiek nie był w stanie odbyć tak długiej podróży do Danii, ale był z nimi w ich myślach i sercach.

Embed from Getty Images


Po ceremonii rodzina zapozowała do zdjęć zgromadzonym przed Pałacem Fredensborg dziennikarzom. Podobnie jak rok temu po konfirmacji księcia Christiana, księżniczka Isabella zapozowała do zdjęć również sama i odpowiedziała na kilka pytań. Długo czekała na ten dzień, a sama ceremonia była "wspaniała", mówiła, co potwierdzili również jej rodzice. Księżna Mary dodała, że była "poruszająca". Na pytanie, czy zaplanowali jakąś niespodziankę dla córki, książę Frederik odparł, że "to nie byłaby niespodzianka, gdybyśmy o tym powiedzieli". Wspominając nieobecnych krewnych Mary z Australii powiedzieli, że bardzo za nimi tęsknią i "żałujemy, że nie mogą tu być. Dużo o nich myślimy".
Na pytanie, jak to jest mieć więcej gości niż Christian na swojej konfirmacji rok wcześniej Isabella odparła: "To był inny czas. Ale to bardzo miłe mieć przyjaciół i rodzinę, aby świętować". Padło też pytanie, jak się czuje jako (prawie) dorosła osoba, co odpowiedziała: "Cóż, nie zauważyłam jeszcze tego. Jeszcze nie wiem. Ale teraz zobaczymy". Kiedy została sama z dziennikarzami powiedziała, że "nie próbowała tego wcześniej" i "to coś nowego i ekscytującego".

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesW Pałacu zorganizowano także rodzinną sesję zdjęciową autorstwa Franne Voigt. Po niej królowa Margrethe wydała lunch dla zaproszonych gości, a po południu rodzina została zauważona na przejażdżce po ogrodach Fredensborg.Dzień zakończył się przyjęciem w Pałacu z udziałem przyjaciół księżniczki.


Jasnofioletowy, różowy i kremowy były kolorami przewodnimi uroczystości i większość pań wybrała kreacje właśnie w tych kolorach. Isabella sięgnęła do garderoby mamy i na swój wielki dzień wybrała biały kostium i marynarkę z MaxMary. Miała też przypiętą broszkę z różową perłą, która niegdyś należała do królowej Alexandrine. Księżniczka dostała ją w prezencie od babci, królowej Margrethe, z okazji swojego chrztu w 2007.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Księżna Mary założyła różową sukienkę projektu Andrew Gn i do tego turkusowe kolczyki – prezent od królowej Margrethe z okazji swoich 50. urodzin. Księżniczka Josephine natomiast nosiła sukienkę należącą wcześniej do starszej siostry.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

6 komentarzy:

 1. Piękna, wiosenna uroczystość. Cudownie, że po skromnej konfirmacji Christiana Isabella mogła mieć swoich chrzestnych na uroczystości.
  Wszystkie panie pięknie się prezentowały w wiosennych kolorach. Zaskoczył mnie garnitur Isabelle, ale taki styl ewidentnie preferuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Isabella wygląda przepięknie. Tak wydoroślała. Mam wrażenie, że dzieci nagle stają się dorosłymi i pięknieją. Najładniejszy biały garnitur jaki widziałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomysłowe nagranie z powitania króliwej z rodziną. Królowa taka ciepła, kochana.

  OdpowiedzUsuń
 4. Królowa Małgorzata jest super babcią. M&K

  OdpowiedzUsuń
 5. Moim zdaniem kremowa stylizacja Isabelli trochę ją postarza i ten makijaż też trochę nietrafiony. Za to w zielonej sukience w groszki wygląda bardzo ładnie. M&K

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna rodzina i wspaniała uroczystość :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.