poniedziałek, 5 września 2016

Grecka Rodzina Królewska, czyli kto jest kim?


Dynastią panującą w Grecji byli Glücksburgowie, rządzący także Norwegią, Danią, a kiedyś Islandią. Pierwszy przedstawiciel tej dynastii został królem Grecji w 1863, a ostatni, czyli Konstantinos II, panował do obalenia monarchii w 1973.

pinterestKonstantínos urodził się 2 czerwca 1940 w Psichiko na przedmieściach Aten jako drugie dziecko i jedyny syn Paula (brata ówcześnie panującego monarchy, George'a II) i jego żony, Friederiki. Jego starszą siostrą jest była królowa Hiszpanii Sofia. W marcu 1964, po śmierci ojca, został królem. 16 września tego samego roku poślubił duńską księżniczkę Anne-Marie. Więcej: KLIK

Embed from Getty Images

Królowa Anne-Marie przyszła na świat 30 sierpnia 1946 w Pałacu Amalienborg w Kopenhadze jako trzecia, najmłodsza córka Frederika IX (wtedy jeszcze następcy tronu) i szwedzkiej księżniczki Ingrid. Jej dwiema starszymi siostrami są królowa Małgorzata II i księżniczka Benedikte. Konstantinos jest jej kuzynem trzeciego stopnia, ich prapradziadkiem był Christian IX, a praprababką królowa Wiktoria. Ich Love Story przeczytacie TUTAJ i TUTAJ

W kwietniu 1967 w wyniku zamachu stanu władzę w Grecji przejął pułkownik Georgios Papadopoulosi i rozpoczęła się dyktatura. Kilka miesięcy później, w grudniu tego samego roku, król podjął próbę odzyskania władzy, ale nie powiodła się i musiał udać się na emigrację. Formalnie monarchia została obalona w czerwcu 1973 przez Papadopoulosa. W lipcu 1973 oraz grudniu 1974 (już po zniesieniu dyktatury) odbyły się referenda potwierdzające zniesienie monarchii. Sam Konstantinos w rozmowie z magazynem Time powieddział: "Jeśli Grecy decydują, że chcą republiki, mają do tego prawo i należy zostawić ich w spokoju, by mogli się nią cieszyć." Do Ojczyzny wrócił dopiero po 46 latach.

Embed from Getty Images

Książę Pavlos, najstarszy syn i drugie dziecko króla Konstantinosa i królowej Anne-Marie, urodził się 20 maja 1967 w Atenach jako następca tronu. Uczęszczał do Hellenic College w Londynie, ukończył także Sandhurst i Georgetown University w Waszyngtonie (pokój dzielił ze swoim kuzynem obecnym królem Hiszpanii). 1 lipca 1995 w Londynie odbył się jego ślub z Marie-Chantal Miller. Doczekali się pięciorga dzieci. Obecnie mieszkają w Nowym Jorku.

Embed from Getty Images

Marie-Chantal Miller przyszła na świat w Londynie 17 września 1968 jako druga z trzech córek Marie Chantal Pesantes i Roberta Warrena Millera. Dorastała w Hong Kongu, ale uczyła się w europejskich szkołach - w Szwajcarii i Paryżu, a później w Nowym Jorku. Zaczęła studiować historię sztuki na New York University w 1993, ale nigdy ich nie dokończyła, bo rok później zaręczyła się z księciem Pavlosem. Więcej o tym jak się poznali, zaręczynach i ślubie przeczytacie TUTAJ.

Embed from Getty Images

Maria-Olympia, najstarsze dziecko i jedyna córka księcia Pavlosa i Marie-Chantal, urodziła się 25 lipca 1996 w Nowym Jorku. Jej rodzicami chrzestnymi zostali:
 • księżniczka Alexia - ciotka ze strony ojca
 • Pia Getty - ciotka ze strony matki
 • książę Walii Charles
 • książę Michael, wnuk króla George'a I (król Konstantinos jest prawnukiem George'a I)
W 2019 ukończyła Parsons School of Design w Nowym Jorku na kierunku fotografia.

Embed from Getty Images

Constantine-Alexios urodził się 29 października 1998 w Nowym Jorku i, jak nietrudno się domyślić, otrzymał imię po swoim dziadku ze strony ojca. Jego rodzicami chrzestnymi zostali:

 • książę Nikolaos, stryj
 • Alexandra von Fürstenberg, ciotka ze strony matki
 • król Hiszpanii Felipe VI, kuzyn ojca
 • książę Frederik z Danii, kuzyn ojca
 • księżniczka Victoria ze Szwecji, kuzynka ojca
 • książę Cambridge William 
 • książę Dimitri z Jugosławii
 • Doris Robbs, przyjaciółka rodziny

Achileas-Andreas przyszedł na świat 12 sierpnia 2000, podobnie jak starsze rodzeństwo w Nowym Jorku. Rodzice chrzestni:

 • księżniczka Theodora, ciotka ze strony ojca
 • Infantka Elena, kuzynka ojca
 • książę Guillaume z Luksemburga
 • Alexander von Fürstenberg, szwagier Marie-Chantal
 • księżniczka Rosario z Bułgarii
 • książę Kardam z Bułgarii
 • Veronica Toub

Odysseas-Kimon urodził się 17 września 2004 w Londynie. Na jego rodziców chrzestnych wybrano:

 • księcia Philipposa, stryj
 • księżniczkę Olgę, kuzynkę dziadka drugiego stopnia
 • księżniczkę Alexandrę Sayn-Wittgenstein-Berleburg, kuzynkę ojca
 • księżną Mette-Marit
 • Nassosa Thanopoulosa
 • Arki'ego Bussona
 • Chrisa Tomsena

Aristidis-Stavros urodził się 29 czerwca 2008 w Los Angeles. Imiona otrzymał po dwóch chrzestnych - Aristide Faggionato i Stavrosie Livanos. Pozostali rodzice chrzestni:

 • Infantka Cristina, kuzynka ojca
 • książę Kyril z Bułgarii
 • hrabina Debbie von Bismarck
 • Don Francesco Moncada
 • Spyros Niarchos

Embed from Getty Images

Księżniczka Alexia urodziła się 10 czerwca 1965 jako następczyni tronu Grecji i pozostawała nią do narodzin swojego młodszego brata Pavlosa w 1967. Uczyła się w Hellenic College w Londynie. Studiowała historię na University of London w Sussex. Po ukończeniu kursu pracowała jako nauczycielka w szkole podstawowej w londyńskim East Endzie. Potem przeniosła się do Barcelony, gdzie również pracowała jako nauczycielka, ale dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Od 9 lipca 1999 jest żoną Carlosa Moralesa Quintany. Doczekali się czwórki dzieci:

 • Arietty (ur. 24 lutego 2002)
 • Any-Marie (ur. 15 maja 2003)
 • Carlosa (ur. 30 lipca 2005)
 • Amelii (26 października 2007)

Embed from Getty Images


Najbardziej aktualne zdjęcie rodziny. Od lewej: Arrietta i Carlos Morales za królem Konstantinosem, obok
królowa Anne-Marie, książę Nikolaos, Carlos jr, Amelia i Anne-Marie Morales, a za nimi 
księżniczka Alexia i księżniczka Theodora - gossip-tv.gr

Książę Nikolaos urodził się 1 października 1969 w Rzymie jako trzecie dziecko greckiej pary królewskiej. Podobnie jak starsze rodzeństwo ukończył Hellenic College w Londynie. Studiował stosunki międzynarodowe na Brown University w Rhode Island. Pracował w Fox Television Network w Nowym Jorku i NatWest Markets w Londynie, a od 1998 w prywatnym biurze ojca. 25 sierpnia 2010 w Grecji odbył się się jego ślub z Tatianą Blatnik.

Embed from Getty Images

Tatiana Ellinka Blatnik urodziła się 28 sierpnia 1980 w Caracas w Wenezueli jako córka Ladislawa Vladimira Blatnika, który zmarł, gdy miała 6 lat, i Marie Blanche. Podobnie jak szwagierka, Marie-Chantal, jest dzieckiem wielokulturowym - urodziła się w Wenezueli, po ojcu jest Słowenką, po matce Niemką, dorastała w Szwajcarii. Uczyła się w Aiglon College i studiowała socjologię na Georgetown University. Pracowała w dziale reklamy u znanej projektantki Diane von Fürstenberg. Od 25 sierpnia 2010 żona księcia Nikolaosa (ich Love Story znajdziecie tutaj ). Nie mają dzieci.

greekroyalfamily.org

Księżniczka Theodora - ur. 9 czerwca 1983 w Londynie - jest drugą córką i czwartym z pięciorga dzieci króla Konstantinosa i królowej Anne-Marie. Wśród jej rodziców chrzestnych znalazły się dwie królowe - Elżbieta II i Małgorzata II, a także rumuński król Mihai I i następca tronu Jugosławii Alexander. W przeciwieństwie do starszego rodzeństwa, uczyła się w żeńskiej Woldingham School w Surrey. Ukończyła studia artystyczne na Brown University i Northeastern University w Bostonie. Następnie studiowała na Central Saint Martins College of Art and Design. W kwietniu 2010 przeprowadziła się do Los Angeles, by rozpocząć karierę jako aktorka. 16 listopada 2018 ogłoszono jej zaręczyny z amerykańskim prawnikiem Matthew Kumarem, ślub został zaplanowany na maj 2020 roku, ale musiał zostać przesunięty z uwagi na pandemię.

Embed from Getty Images

Książę Philippos, najmłodsze dziecko króla Konstantinosa i królowej Anne-Marie, urodził się w Lodynie 26 kwietnia 1986. Jego rodzicami chrzestnymi zostali m.in: były król Hiszpanii Juan Carlos, książę Filip i księżna Diana. Studiował stosunku międzynardowe na Georgetown University. Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Latem 2020 na greckiej wyspie Itaka zaręczył się z Niną Flohr. Ślub cywilny wzięli 12 grudnia 2020 w St. Moritz w Szwajcarii, a kościelny 23 października 2021 w Katedrze Metropolitalnej w Atenach.


Nina Nastassja Flohr  - ur. 22 stycznia 1987 w St. Moritz w Szwajcarii - jest córką biznesmena i byłego miliardera Thomasa Flohra, założyciela VistaJet, firmy świadczącej usługi czarterowe, i jego byłej żony, Kathariny Konečný, dyrektor kreatywnej słynnej firmy jubilerskiej Fabergé. Jej rodzice rozwiedli się, gdy była mała. Uczyła się w Wielkiej Brytanii i USA. Do 2016 pracowała jako dyrektor kreatywna w firmie ojca. Rok później założyła Kisawa Sanctuary w Mozambiku, luksusowy hotel i jednocześnie centrum ochrony środowiska. 12 grudnia 2020 wyszła za mąż za księcia Philipposa.


Grecka rodzina królewska jest zapraszana na najważniejsze królewskie uroczystości, jak urodziny, śluby czy rocznice panowania. Ze względu na pokrewieństwo bliskie stosunki łączą ją z duńską, hiszpańską czy brytyjską rodziną królewską (książę Edynburga Filip jest potomkiem pierwszego króla Grecji George'a I).

Embed from Getty Images

Wiadomo, że w grudniu 2014 grecka rodzina królewska spędzała Boże Narodzenie z rodzinami sióstr królowej Anne-Marie, królowej Małgorzaty i księżniczki Benedikte.

Steen Brogaard

11 komentarzy:

 1. Część zdjęć się nie otwiera :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny post, GRK jest moją ulubioną zdetronizowaną Rodziną Królewską :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspólne Święta to pomysł Królowej MII, która chciała ponownie jak za życia matki Królowej Ingrid, zgromadzić u siebie całą rodzinę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Całe szczęście, że Maria-Olympia nie jest następczynią tronu, bo jest straszna. Taka celebrytka od najmłodszych lat, która lansuje się na wszelkich pokazach mody ze znanymi ludźmi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam pytanie. Dlaczego osoby które wchodzą do zdetronizowanej godziny królewskiej otrzymują tytuł przecież w Grecji nie uznają tych tych tytułów ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre pytanie. Niestety nie mam aż takiej wiedzy, aby na nie odpowiedzieć, ale wysnułam kilka hipotez. Zgodnie z pierwszą, używanie tytułów zarówno przez monarchę, jak i członków zdetronizowanej rodziny może wyrażać nadzieję na restaurację monarchii - Konstantinos zawsze wyrażał gotowość i chęć do ponownego objęcia tronu, pod warunkiem, że Grecy także będą tego chcieli. Z tego co wiem, król Grecji nie mógł (przynajmniej na początku) pogodzić się z decyzją o ustanowieniu kraju republiką, więc może też chodzić o wyrażanie sprzeciwu wobec takiej decyzji. Jednak sądzę, że najbardziej prawdidłowa jest trzecia możliwość, zgodnie z którą chodzi o to, że tytuły są nadawane na całe życie. Z tego, co czytałam na ten temat, kongres Wiedeński w latach 1814-1815 zlikwidował kilka królestw, jednocześnie jednak pozwolił zdetronizowanym monarchom na używanie swoich tytułów. Kiedyś uważano, że królowie są przedstawicielami Boga na ziemi, dlatego też pełnili swoją funkcję dożywotnio, nie było mowy o dobrowolnej abdykacji (co innego, gdy król został do niej zmuszony na skutek wojny domowej, rewolucji itp.). Część monarchów nadal uważa swoją funkcję za dożywotnią, co może wyjaśniać, dlaczego nadal używają tytułów i nadają je nowym członkom swojej rodziny mimo że monarchia została zniesiona.

   Tak jak pisałam, nie jestem pewna, dlaczego tak jest, ale mam nadzieję, że choć trochę pomogłam :)

   Usuń
  2. Pomogłaś.
   Dziękuje

   Usuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. Może to głupie pytanie, ale skoro grecka rodzina królewska nie jest rodziną panującą i nikt z jej członków nie pełni oficjalnych obowiązków, czym zatem zajmują się na życie i z czego żyją?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedź znajdziesz tutaj: http://blueblood-royals.blogspot.com/2018/09/finanse-zdetronizowanych.html

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.