niedziela, 11 września 2022

Złoty jubileusz: gala, nabożeństwo i lunch

 W Wielkiej Brytanii żałoba, a tymczasem w Danii świętowanie 50-lecia panowania królowej Margrethe. Na wyraz szacunku wobec zmarłej monarchini, program obchodów jubileuszu już po raz drugi w tym roku musiał ulec zmianie.
10 września o godzinie 20.00 duńska rodzina królewska oraz zaproszeni goście zgromadzili się na gali w Teatrze Królewskim - jedynym wydarzeniu, które odbyło się wczoraj pomimo śmierci królowej Elizabeth. Pozostałe z programu obchodów albo zupełnie odwołano (jak uroczysta zmiana warty na dziedzińcu Amalienborg), albo przesunięto na późniejszy, nieznany na razie termin (przyjęcie w Ratuszu).

Jednak z uwagi na śmierć brytyjskiej monarchini, zmieniono nieco sam przebieg gali. Królowa Margrethe zdecydowała się uczcić zmarłą przyjaciółkę minutą ciszy na samym początku uroczystości. Dalsza część gali obejmowała: spektakl teatralny, operę, balet oraz musicale.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dekoracje Teatru Królewskiego zostały utrzymane w kolorach jubileuszowego logo, a wśród kwiatów znalazły się m.in.: różowe i pomarańczowe mieczyki, gloriozy, lwie paszcze, róże, hortensje, limonkowe kaliny, pomarańczowe dalie, liście dębu i bluszczu oraz niebieskie ostróżeczki ogrodowe.Poza królową Margrethe, na gali obecni byli także członkowie jej najbliższej rodziny: Następca Tronu, książę Frederik z żoną, księżną Mary, oraz dwójką starszych dzieci, księciem Christianem i księżniczką Isabellą, a także książę Joachim i księżna Marie z księciem Nikolai'em i księciem Felixem. Pojawiła się także oczywiście księżniczka Benedikte z córkami, księżniczką Alexandrą i jej mężem, hrabią Michaelem, oraz księżniczka Nathalie.
Lista gości, podobnie jak w przypadku wcześniejszych jubileuszy panowania królowej Danii, obejmowała przedstawicieli greckiej rodziny królewskiej oraz państw nordyckich. Wśród 1200 zaproszonych osób znaleźli się: królowa Anne-Marie, księżniczka Alexia z mężem, Carlosem Quintaną, Następca Tronu książę Pavlos z żoną Marie-Chantal, księżniczka Theodora z narzeczonym, Matthew Kumarem oraz książę Philippos i księżna Nina z Grecji; król Szwecji Carl Gustaf i królowa Silvia, król Norwegii Harald i królowa Sonja, a także Prezydenci Finlandii i Islandii wraz z małżonkami.

Wbrew moim obawom, że z powodu smutnych okoliczności, które ponownie towarzyszą obchodom jubileuszu królowej Danii, panie zrezygnują z tiar, nic takiego nie miało miejsca. Królowa Margrethe wybrała Danish Floral Aigrette, a księżna Mary powtórzyła stylizację z bankietu z okazji 50. urodzin księcia Frederika, zakładając tę samą suknię oraz Diamond Necklace Tiarę. Z kolei księżna Marie miała na sobie granatową suknię, którą jej mama nosiła na bankiecie w 2015 oraz Nuits Claires Tiarę.

Natomiast dzisiaj, 11 września, o godzinie 10.00 duńska rodzina królewska wraz z gośćmi zgromadziła się na nabożeństwie w Katedrze Marii Panny w Kopenhadze. Oprawę muzyczną zapewnili chórzyści: Kopenhaski Chór Chłopięcy, Chór Katedralny oraz grenlandzki chór Aavaat.

W zabytkowej Katedrze Marii Panny odbywało się wiele uroczystości duńskiej rodziny królewskiej. W 1937 miały tu miejsce obchody jubileuszu 25-lecia panowania dziadka obecnej królowej, króla Christiana X. Katedra zajmuje szczególne miejsce zwłaszcza w sercach księcia Frederika i księżnej Mary, którzy pobrali się w niej w 2004 (post na temat ich ślubu jest już w przygotowaniu).

Lista zaproszonych osób przedstawiała się niemal tak samo jak wczorajszego wieczoru - jedyną różnicą była obecność wszystkich wnuków królowej Margrethe, również księcia Vincenta i księżniczki Josephine oraz księcia Henrika i księżniczki Atheny. Poniżej przybycie księżniczek Alexandry i Nathalie oraz greckiej rodziny królewskiej (królowa Anne-Marie przyjechała do Katedry razem z siostrą, księżniczką Benedikte).W trakcie nabożeństwa księżniczka Isabella i książę Vincent rozmawiali ze sobą, ale księżna Mary upomniała ich spojrzeniem :)Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Po nabożeństwie królowa Margrethe zaprosiła gości na lunch na swój jacht Dannebrog. Zabrakło jedynie księżniczki Isabelli, która w tym samym czasie wyruszyła na szkolną wycieczkę ze swoją nową klasą w Gymnasieskole Ingrid Jespersen.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Książę Joachim z rodziną oraz grecka rodzina królewska:

Królowa z parami królewskimi Szwecji i Norwegii:

W trakcie lunchu Dannebrog wyruszył w krótki rejs po cieśninie Sund, którą królowa chciała pokazać gościom.

Obchody złotego jubileuszu w ten weekend zwieńczy bankiet w Pałacu Christiansborg, który rozpocznie się o godzinie 20.00. Relację z tego wydarzenia znajdziecie na blogu jutro.

4 komentarze:

 1. Małgorzata wyglądała znakomicie, jednak to Mary wygrała tym nagraniem :D Księżna mogłaby prowadzić szkolenia dla rodziców, jak budować autorytet rodzica i jak wychowywać dzieci. Szczególnie w dzisiejszych czasach to bardzo się ceni, że zareagowała, a nie udawała, że nic się nie dzieje i można przeszkadzać innym.

  OdpowiedzUsuń
 2. Smutne, że swój złoty jubileusz Małgorzata musi obchodzić w cieniu śmierci drugiej królowej i że nie możemy tak się cieszyć tymi pięknymi uroczystościami. Małgorzata pozostaje teraz jedyną panującą królową na świecie.
  Spodziewałam się właśnie tych tiar. Najbardziej ucieszyła mnie Nuits Clares Marie, wreszcie coś innego niż jej ślubna tiara.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne uroczystości a tiary to zawsze radość dla oka księżna Mary jak zwykle piękna niewiarygodne jak wyrosła księżniczka Izabela

  OdpowiedzUsuń
 4. Mary i Marie miały bardzo ładne stylizacje

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.