niedziela, 23 stycznia 2022

18. urodziny księżniczki Ingrid Alexandry

 21 stycznia kolejna europejska księżniczka wkroczyła w dorosłość - księżniczka Ingrid Alexandra, przyszła królowa Norwegii, skończyła 18 lat.

Ida Bjørvik, Det kongelige hoffDwór Królewski niemal przez cały tydzień przygotowywał nas na to święto - we wtorek zostały opublikowane nowe zdjęcia księżniczki z jej biura w Pałacu Królewskim w Oslo, w środę filmik z wypadu rodziny książęcej na narty (wszystko w poprzednim poście tutaj), a wczoraj księżniczka spotkała się z przedstawicielami wszystkich władz państwowych w Norwegii: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Rano odwiedziła więc norweski Parlament Storting, siedzibę Sądu Najwyższego oraz spotkała się z Premierem. Podczas spotkań dowiedziała się więcej o pracy poszczególnych organów. Podobne wizyty 30 lat temu w związku z osiągnięciem pełnoletniości złożył również Haakon.

Embed from Getty Images


Podczas wizyty w Parlamencie wpisała się do księgi gości, a w Sądzie Najwyższym usiadła na XVIII-wiecznym krześle, na którym w czasie analogicznej wizyty w 1991 siedział jej ojciec, książę Haakon.
21 stycznia Dwór Królewski opublikował kolejne oficjalne zdjęcia księżniczki. Później w ciągu dnia wydano także dwa nowe zdjęcia - trzech pokoleń rodziny królewskiej, króla Haralda z jego dwoma następcami, oraz jedno całej rodziny księżniczki: z parą królewską, rodzicami, braćmi i babcią ze strony mamy.

Kimm Saatvedt, Det kongelige hoff

Kimm Saatvedt, Det kongelige hoff

Rano w dniu 18. urodzin księżniczka uczestniczyła w swoim pierwszym posiedzeniu Rady Stanu - i jednocześnie pierwszym w historii Norwegii posiedzeniem Rady Stanu z udziałem przyszłego monarchy, który nie jest bezpośrednim Następcą Tronu. Do tej pory brali w nim udział tylko król Harald i książę Haakon.
Później w ciągu dnia w trakcie przyjęcia w Pałacu Królewskim Ingrid odebrała gratulacje od przedstawicieli norweskiego i saamskiego Parlamentu, Sądu Najwyższego, Sił Zbrojnych, Kościoła Protestanckiego, władz Oslo oraz gubernatorów norweskich okręgów. Wśród prezentów podarowanych księżniczce  znalazła się deska surfingowa. Obecni byli również księżna Mette-Marit i książę Haakon.

Z okazji urodzin księżniczka została odznaczona Orderem św. Olava - najwyższym i najstarszym norweskim odznaczeniem - w klasie Wielkiego Krzyża, a także Orderem Rodziny Królewskiej z podobizną króla Haralda.


Wieczorem został wyemitowany pierwszy telewizyjny wywiad księżniczki dla norweskiej stacji NRK. Generalnie był on bardzo obszerny, ale że nie mam aktualnie czasu, przytoczę tylko kilka najważniejszych fragmentów - całość będziecie mogli przeczytać w linkach, które Wam zostawiam.
Ingrid przyznała, że zdarza jej się marzyć o innym życiu niż to, które teraz prowadzi, ale jednocześnie trudno jest jej sobie wyobrazić pełnienie innej roli. Mówiła, że jej dziadek, król Harald nigdy nie udzielał jej wskazówek ani nie uczył jej przyszłej roli. "Ale wiele się od niego uczę poprzez wszystko, co robi i rzeczy, o których mówi. A potem myślę, że w naszej roli najważniejsze jest nie to, by mówić, co robić, ale raczej, by robić to po swojemu", dodała. Na pytanie jak to jest być pełnoletnią, odparła, że niewiele to zmienia. "Może to trochę większa odpowiedzialność, ale oznacza też jeszcze więcej wolności, więc nie mogę się doczekać. Może mogę podróżować samotnie, prowadzić samochód i tak dalej." Czuje też, że teraz ludzie mają wobec niej większe oczekiwania, zwiększy się też zainteresowanie mediów jej osobą - ale co do tego, jak powiedziała, ma nadzieję, że nie będzie tak dużej różnicy w stosunku do tego, co było kiedyś. Teraz jej priorytetem jest edukacja. Na pytanie, co zamierza robić po skończeniu szkoły w przyszłym roku, odpowiedziała: "Oczywiście, mam plan, ale dość często się on zmienia, więc nie chcę się jeszcze tym dzielić z opinią publiczną, bo to może się zmienić". Jak zdradziła ze śmiechem, jej mama, księżna Mette-Marit, chciałaby, żeby poszła na medycynę, "ale zobaczymy". Chciałaby podróżować, zdradziła, że jednym z miejsc, które chciałaby odwiedzić jest Japonia, bo mają dobre warunki do jazdy na nartach. Na pytanie, czy ma w planach edukację wojskową (tak jak księżniczka Elizabeth z Belgii) powiedziała tylko: "Mam służbę wojskową na równi ze wszystkimi innymi, ale Konstytucja nie mówi, że potrzebuję wykształcenia wojskowego".Księżniczka powiedziała też, że cieszy się, że ma wiele rówieśników w europejskich rodzinach królewskich tak, że mogą się wspierać czy wymieniać doświadczeniem. "Mamy bliski kontakt, szczególnie ze Szwecją i Danią [szwedzką i duńską rodziną królewską - przyp. mój]. Odwiedziliśmy Victorię, Daniela, Estelle i Oscara latem, to było bardzo miłe." Ale na pytanie, czy komunikują się ze sobą za pośrednictwem mediów społecznościowych odparła, że na razie nie, może w przyszłości. "Minęło dużo czasu odkąd widzieliśmy się wszyscy z powodu pandemii".Księżniczka udzieliła też wywiadu magazynowi VG.
Gratulacje księżniczce złożyli  jej rodzice chrzestni, m.in. księżniczka Victoria ze Szwecji i książę Frederik z Danii, którzy mieli być obecni na planowanych z tej okazji większych uroczystościach, ale zostały one przesunięte z uwagi na obecną sytuację. Z gratulacji wystosowanych przez duński Dwór Królewski dowiedzieliśmy się, że to królowa Margrethe zaprojektowała monogram Ingrid. Z kolei druga matka chrzestna, księżniczka Martha Louise, razem z gratulacjami zamieściła nowe/stare zdjęcia bratanicy.

To nie koniec serii "nowych" zdjęć księżniczki. Dwór Królewski podzielił się także nowymi/starymi zdjęciami z prywatnego albumu rodziny. Wszystkie możecie zobaczyć tutaj.


Zgodnie z wynikami przeprowadzonego w ostatnim czasie sondażu, poparcie Norwegów dla monarchii wynosi obecnie 76%. Nie jest to bynajmniej zaskakujący wynik - od wielu lat wyniki sondaży są w tym względzie stabilne i dość wysokie, a popularność rodziny królewskiej znacząco wzrosła po narodzinach księżniczki. Najwyższe jak do tej pory wskaźniki odnotowano w 2016, przy okazji srebrnego jubileuszu panowania króla Haralda - wówczas poparcie dla monarchii deklarowało 84% społeczeństwa. Z ostatniego sondażu wynika także, że 81% młodych Norwegów (w wieku 16-20 lat) uważa, że w przyszłości kraj pozostanie monarchią i księżniczka Ingrid Alexandra będzie ich królową.


10 komentarzy:

 1. Fajna naturalna dziewczyna :) Na niektórych zdjęciach przypomina mi trochę Kate - ale chodzi nie tyle o rysy, co o styl i fryzurę. Nawet sposób trzymania torebek jest ten sam. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna księżniczka,mądra i bardzo ekologiczna bo z tego co zaobserwowałam to wykorzystuje ponownie ubrania swojej mamy a kupuje nowe.pięknie się prezentuje w każdej stylizacji.pozdrawiam DW

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna dziewczyna. Widać, że jeszcze nie do końca wie co zrobić ze swoim życiem zanim zostanie królową, jednak chce zrobić coś, co sama wybierze zamiast podążać za oczekiwaniami innych.
  Podobają mi się oficjalne zdjęcia. Miło widzieć na nich całą rodzinę Ingrid w komplecie. Zwłaszcza Mariusa, który dość rzadko jest się pokazuje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Suuper :) Nawiasem mówiąc ,niedługo norweską rodzinę królewską czeka kolejna piękna,rodzinna uroczystość ,12 lutego młodsza siostra króla Haralda, księżniczka Astrid kończy 90 lat ! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale zrobiłem byka , starsza siostra oczywiście a nie młodsza.

   Usuń
  2. Każdemu się może zdarzyć drobna pomyłka :)

   Usuń
 5. Bardzo ciekawe wypowiedzi księżniczki i piękne zdjęcia na pewno będzie wspaniałą królową
  Nie mogę się doczekać żeby zobaczyć ją na wspólnych uroczystościach z księżniczką Elżbietą z Belgii i księżniczką Amalia z Niderlandów

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajnie widzieć całą rodzinę i nawet Marius jest

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna i naturalna Księżniczka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękna młoda kobieta bardzo podobna do matki. Wszystkiego dobrego dla Ingrid. Niech jej się układa w życiu jak najlepiej.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.