czwartek, 4 grudnia 2014

Jordańska Rodzina Królewska, czyli kto jest kim


Kwestia członków JRK jest dosyć zagmatwana przez to, że Król Hussein miał 4 żony i 12 dzieci, więc dzisiejszym postem chciałam rozwiać Wasze wszelkie pytania i wątpliwości, co do tego kto jest kim.
***
 • Król Hussein I 


Król Hussein I rządził Jordanią w latach 1952-1999 (do swojej śmierci). Urodził się 14 listopada 1933r. w Ammanie. W wieku niespełna 19 lat został Królem Jordanii, po tym jak jego ojciec, Król Talal abdykował.
Jest to władca znany ze swoich licznych małżeństw, ale także z modernizacji kraju i wielu inicjatyw, mających na celu poprawę bytu swoich poddanych.

 • Dina bint 'Abdu'l-Hamid

Autor nieznany, domena publiczna

Szarifa Dina bint 'Abdu'l-Hamid urodziła się w 1929r. w Kairze. Urodziła się jako egipska księżniczka z dynastii Haszymidów. W 1955r. poślubiła Króla Husseina, zostając jego pierwszą żoną.
Para poznała się jeszcze na studiach, w domu wspólnego krewnego z Iraku, jednak nie był to związek z miłości, a z obowiązku. Dina była po prostu świetną partią dla młodego Króla. Księżniczka (w dodatku haszymidzka), świetnie wykształcona, znająca etykietę.
Pobrali się 18 kwietnia 1955r.

Embed from Getty Images


W trakcie trwania małżeństwa, Hussein i Dina przechodzili wiele problemów. Nie pomogły nawet narodziny córki, Alii. W 1957r. małżeństwo zakończyło się rozwodem.
W 1970r. Dina wyszła ponownie za mąż, tym razem za Palestyńczyka, Asada Sulaymana Abd al-Qadir. Tym samym została jedyną żoną Husseina, która zdecydowała się na kolejne małżeństwo.

 • Księżniczka Alia


Księżniczka Alia przyszła na świat 13 lutego 1956r. Jest założycielką wielu organizacji charytatywnych, głównie przeciwdziałającym krzywdzeniu koni.
W 1977r. poślubiła Nassera Wasfi Mirzę, z którym rozwiodła się po 11 latach małżeństwa. Para ma syna, Księcia Husseina Mirzę (urodzonego 12 lutego 1981r.).
Obecnie Alia jest żoną Sayyida Mohammeda Al-Saleh, z którym ma dwóch synów: Talala (urodzonego 12 września 1989r.) i Abdula Hamida (urodzonego 15 listopada 1992r.).


 • Antoinette Avril "Toni" Gardiner (Muna al-Hussein)


Toni Gardiner urodziła się 25 kwietnia 1941r. Jest Brytyjką,ale naukę pobierała w Malezji. Jej ojciec był wysokiej rangi oficerem Armii Brytyjskiej.
Husseina poznała na planie filmu "Lawrence z Arabii", gdzie pracowała jako asystentka. Po ślubie, który odbył się 25 maja 1961r., przeszła na islam i zmieniła imię na "Muna al-Hussein". Para doczekała się czwórki dzieci: Abdullaha (obecnego Króla Jordanii, po jego narodzinach Muna otrzymała tytuł księżnej), Feisala oraz bliźniaczek Aishy i Zeiny.


Hussein i Toni rozwiedli się 21 grudnia 1972r. Kobiecie dalej przysługuje tytuł "Jej Królewskiej Wysokości". Ponadto dalej mieszka i pracuje w Jordanii.


Muna z wnukami. Rozpoznacie dzieci Abdullaha i Rani?

 • Książę Feisal
Staff Sgt. Brigitte Brantley, domena publiczna, via Wikimedia Commons

Książę urodził się 11 października 1963r. Służył w Jordańskich Siłach Powietrznych. Jest też Prezydentem Jordańskiej Komisji Olimpijskiej.
Feisal ma za sobą 2 nieudane małżeństwa: pierwsze z Alią Tabbą (córką prezesa Royal Jordanian Air Lines) i drugie z Sarą Bassam Kabbani. Z małżeństwa z Alią ma 4 dzieci: Ayah, Omara, oraz bliźniaczki Sarę i Aishę. Małżeństwo zakończyło się rozwodem po 21 latach. Z małżeństwa z Sarą, które przetrwało 3 lata, nie ma dzieci.
Obecnie żoną Księcia jest prezenterka radiowa, Zeina Lubbadeh, z którą ożenił się 4 stycznia 2014r. Para doczekała się dwóch synów: Abdullaha (ur. 2016) i Muhammada (ur. 2017).


 • Alia Tabbaa


Alia przyszła na świat 15 września 1964r. w Ammanie. Obecnie jest prezesem Multiple Sclerosis Foundation oraz Cerebral Palsy Foundation (wraz z macochą byłego męża, Królową Noor).


 • Księżniczka Ayah

Księżniczka przyszła na świat 11 lutego 1990r. 22 maja 2014r. poślubiła Mohammada Talala Halawani. Wśród gości byli m.in. Para Królewska Jordanii, Książę Hussein, Księżniczka Iman i Królowa Sofía. W maju 2016 urodziła pierwsze dziecko, córeczkę Raiyah. • Książę Omar, Księżniczka Sara i Księżniczka Aisha

 Książę Omar urodził się 22 października 1993r., z kolei jego młodsze siostry przyszły na świat 27 marca 1997r.


 • Sara Bassam Kabbani

Sara wyszła za Feisala 24 maja 2010r. 14 września 2013r. poinformowała na Facebooku, że się rozwiedli.


 • Zeina Lubbadeh


Zeina jest córką znanego biznesmena, dr Faresa Lubbadeha. • Księżniczka Aisha


Aisha urodziła się 23 kwietnia 1968r. Skończyła szkołę wojskową w Wielkiej Brytanii. W 1990r. wyszła za mąż za Zeida Saadedine'a Jumę, jednak małżeństwo zakończyło się rozwodem.
Mają dwójkę dzieci: Aouna (urodzonego 27 maja 1992r., obecnie studiuje w Londynie) i Munę.
W styczniu 2016 księżniczka wyszła ponownie za mąż za Edwarda Banayoti, który po konwersji na islam zmienił imię na Ashraf. Niestety, to małżeństwo również nie przetrwało próby czasu; para rozwiodła się jeszcze w tym samym roku. • Muna Juma

Od lewej: Muna, fotograf Zohrab Markarian i Iman

Muna urodziła się 18 lipca 1996r.


 • Księżniczka Zein
Zein z mężem

Bliźniaczka Aishy podobnie jak siostra przez wiele lat służyła w armii. Obecnie jest żoną Majdiego Al-Saleh, z którym wychowuje dwójkę własnych dzieci, Jaafara i Jumanę oraz adoptowaną córkę, Tahani.


 • Alia Baha Ad-Din Touqan


Urodziła się w Boże Narodzenie 1948r. Była córką byłego ambasadora jordańskiego. Większość dzieciństwa spędziła na podróżach.
24 grudnia 1972r. w prywatnej ceremonii poślubiła Husseina i została Królową Jordanii.Hussein i Alia mieli dwoje własnych dzieci: Hayę i Aliego. Później adoptowali 5-letnią Palestynkę, Abir, której matka zginęła, gdy samolot rozbił się w obozie dla uchodźców, w którym mieszkała.
To może zrządzenie losu, ale Alia również zginęła na skutek katastrofy lotniczej, gdy rozbił się helikopter, którym leciała. Miała wtedy 28 lat.


 • Księżniczka Haya

Embed from Getty Images

Haya urodziła się 3 kwietnia 1974r. Naukę pobierała głównie w Wielkiej Brytanii. Ponadto jest świetną pływaczką i dżokejką. 10 kwietnia 2004r. poślubiła Szejka Dubaju, Mohammeda bin Rashida Al Maktoum. Haya jest jego drugą żoną, tzw. "junior wife" (Mohammed żyje w związku poligamicznym). Wychodząc za mąż za dubajskiego władcę, została macochą jego 12 dzieci, które ma ze swoją pierwszą żoną.
Wspólnie mają córkę, Al Jalilę i syna, Zayeda. Jak się jednak okazało, ich życie dalekie jest od rodzinnej sielanki. W 2019 Szejk rozwiódł się z księżniczką zgodnie z prawem szariatu, a później usiłował ją uprowadzić i groził jej. Kiedy zaczął aranżować małżeństwo ich córki z Następcą Tronu Arabii Saudyjskiej Mohammedem bin Salmanem (starszym od niej o ponad 20 lat), księżniczka razem z dziećmi uciekła z Dubaju i schroniła się w Wielkiej Brytanii, gdzie złożyła wniosek o azyl. Rozwód pary oficjalnie sfinalizowano pod koniec 2021 roku, a księżniczka zyskała pełne prawo do opieki nad dziećmi.

Embed from Getty Images • Szejka Al Jalila i Szejk Zayed

Al Jalila urodziła się w Święto Narodowe Dubaju, 2 grudnia 2007r, a jej młodszy brat 7 stycznia 2012r.

Embed from Getty Images • Książę Ali

Ali urodził się 23 grudnia 1975r. Jest wiceprezesem FIFA, reprezentuje Azję. Mówi płynnie po arabsku, angielsku i kaukasku.
23 kwietnia 2004r. poślubił Algierkę Rym Brahimi, byłą dziennikarkę CNN. Oficjalnie ślub świętowano 7 września 2004r. Mają córkę, Jalilę i syna, Abdullaha. • Rym Brahimi

Rym urodziła się w 1969r. Jest córką Lakhdara Brahimi, byłego Ministra Spraw Zewnętrznych Algierii. Wychowywała się w Algierii i Wielkiej Brytanii, a naukę pobierała we Francji i USA.


 • Księżniczka Jalila i Książę Abdullah

Jalila przyszła na świat 16 września 2005r, a jej młodszy brat 19 marca 2007r.


 • Abir Muhaisen

Urodziła się w 1973r. Gdy miała 5 lat została adoptowana przez Husseina i jego trzecią żonę, Alię. Ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Virginia.


 • Elizabeth "Lisa" Najeeb-Halaby (Noor Al-Hussein)

Lisa Halaby urodziła się 23 sierpnia 1951r. w Waszyngtonie. Jest córką Najeeba Halaby, z pochodzenia Syryjczyka, urodzonego w Dallas, pracującego w przemyśle lotniczym, i jego pierwszej żony- Doris Carlquist. Wychowywała i kształciła się w USA. Uczęszczała do National Cathedral School, a potem do Concord Academy w Massachussetts. W 1974r. ukończyła architekturę i urbanistykę na Uniwersytecie Princeton.
Pracowała w Jordanii przy rozbudowie lotniska w Ammanie. Tam poznała Husseina, za którego wyszła 15 czerwca 1978r.. Przed ślubem przeszła na islam i przyjęła imię „Noor” (po arab. "światło"). Para miała 4 dzieci: Hamzah, Hashema, Iman i Raiyah.
Nazywa się ją często „Grace Kelly Bliskiego Wschodu”. Jest elegancka, zgrabna i wysoka (180 cm wzrostu).
Owdowiała w 1999r. Obecnie jest znana z działalności społecznej na rzecz wzajemnego zrozumienia świata islamu i Zachodu, propagowania pokoju, rozwoju gospodarki oraz ochrony środowiska.
Obecnie pełni funkcję przewodniczącej międzynarodowego zrzeszenia szkół wyższych- United World Colleges.


 • Książę Hamzah

Hamzah urodził się 29 marca 1980r. W latach 1999-2004 pełnił funkcję Następcy Tronu Jordanii. Służył w armii, a w 2006r. ukończył Harvard.
Był dwukrotnie żonaty. Pierwsza żona, Księżniczka Noor bint Asem bin Nayef, była jego kuzynką. Mają córkę, Hayę. Jego obecną żoną jest Basmah Bani Ahmad, z którą ma cztery córki, Zein (ur. 3 listopada 2012r.), Noor (ur. 5 lipca 2014r.), Badiyę (ur. 8 kwietnia 2016) i Nafisę (ur. 7 lutego 2018).


 • Księżniczka Noor bint Asem bint Nayef
Drugi ślub księżniczki

Urodziła się 6 października 1982r. Jest prawnuczką Króla Abdullaha I (dziadka Husseina). Skończyła Kings College w Madrycie.
29 sierpnia 2003r. poślubiła Księcia Hamzah. Oficjalna ceremonia ślubna odbyła się 27 maja 2004r. w Pałacu Zahran. Para rozwiodła się 5 lat później.
W czerwcu 2018 wyszła za mąż po raz drugi za arabskiego biznesmena Amra Zedana. W tym roku doczekali się syna, Talala.


Arabian Royal Agency

 • Księżniczka Haya
Arabian Royal Agency

Haya przyszła na świat 18 kwietnia 2007r. i jest jedynym wspólnym dzieckiem Hamzah i Noor. • Basmah Bani Ahmad


Basmah urodziła się w 1979r. Jej ojciec jest biznesmenem i obecnie pracuje w Kanadzie. Wyższe wykształcenie odebrała w USA.
12 stycznia 2012r. wyszła za Księcia Hamzah. Ceremonia odbyła się w domu jej dziadka.
 • Książę Hashem

Książę urodził się 10 czerwca 1981r. Jest absolwentem Uniwersytetu Georgetown, był również kapitanem Sił Powietrznych Jordanii.
15 kwietnia 2006r. poślubił Fahdah Mohammed Abunayyan, saudyjską księżniczkę. Para ma 3 córki i jednego syna: Haalah (ur. 6 kwietnia 2007r.), Rayet (ur. 4 lipca 2008r.), Fatimę (ur. 5 listopada 2011r.) i Husseina Haidara (ur. 15 czerwca 2015r.).


 •  Fahdah Mohammed Abunayyan

 Jest córką Szejka Arabii Saudyjskiej, Mohammada bin Ibrahima Abunayyana.

 •  Księżniczka Iman

Księżniczka przyszła na świat 24 kwietnia 1983r. Studiowała w Bostonie i Waszyngtonie (na kierunku weterynaria).
22 marca 2013r. poślubiła biznesmena, Zaida Azmi Mirzę, któremu 8 października 2014r. urodziła syna, Omara. • Księżniczka Raiyah 

Raiyah urodziła się 9 lutego 1986r. i jest najmłodszym dzieckiem Króla Husseina. Studiowała na Uniwersytecie Ritsumeikan w Japonii. Obecnie pracuje i mieszka w właśnie tam.

19 komentarzy:

 1. Ja dziękuje ale ich tam dużo :D /Lena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się - dużo i trudno się połapać.;) Ale dobrze poczytać taką notkę i choć troszkę więcej wiedzieć.:)

   Usuń
 2. Dziś mija 15 lat od ślubu króla Filipa i królowej Mathilde

  OdpowiedzUsuń
 3. Zamiast Iman - córki Królowej Noor dałaś zdjęcie młodszej Haya ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba masz rację :) Zawsze miałam problem z ich odróżnieniem :p

   Usuń
 4. P tak to prawda, dużo Ich :)
  Mnie urzekło zdjęcie te dziewczynki- tylko nie do końca zrozumiałam z opisu jak ma na imię- co czyta młodszej siostrze bajeczkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta w różowym szlafroczku, która czyta bajeczkę to Haya, a w łóżeczku leży jej młodsza siostra, Noor. Jest jeszcze średnia- Zein, ale nie znalazłam jej aktualnego zdjęcia :(

   Usuń
 5. Zmarła Królowa Fabiola z Belgii! Może post o niej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo smutna wiadomość :( Cóż, Pablo będzie dzisiaj musiał odstąpić post Fabioli ;)

   Usuń
 6. Tak rozjaśniłaś, że i tak dalej niewiele wiadomo...

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 8. Księciu Hashimowi i jego żonie 15 czerwca urodził się syn, Hussein Haidara:
  http://m.alrai.com/article_m/720042.html
  https://translate.google.nl/translate?sl=ar&tl=en&js=y&prev=_t&hl=nl&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.petra.gov.jo%2FPublic_News%2FNws_NewsDetails.aspx%3Flang%3D1%26site_id%3D2%26NewsID%3D200652%26CatID%3D14&edit-text=

  Szejk Mohamed bin Rashid al-Maktoum z pierwszą żoną, szejką Hind miał 12 dzieci:
  http://www.theroyalforums.com/forums/f170/sheikh-mohammeds-children-part-9-december-2014-a-37801.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Księciu Faisalowi i jego żonie Zeinie urodził się 17 lutego syn Abdullah!

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 11. Good response in return of this difficulty with real arguments and telling everything regarding that.

  OdpowiedzUsuń
 12. Thanks for the good writeup. It in truth used to be a entertainment account it.
  Look advanced to more introduced agreeable from you!
  By the way, how can we be in contact?

  OdpowiedzUsuń
 13. I'm impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that's both
  educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head.
  The problem is something that not enough people are speaking
  intelligently about. Now i'm very happy that I found this
  during my search for something concerning this.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.