piątek, 9 grudnia 2022

Przyjęcie świąteczne w Clarence House, chrzciny księcia Aleksandra Georgiewicza + więcej

Niemcy 

Kilka dni temu w Niemczech doszło do udaremnienia planowanego zamachu stanu, który miał planować książę Heinrich XIII Reuss z rodziny książęcej Reuss. 7 grudnia policja aresztowała księcia i co najmniej 24 inne osoby zamieszane w spisek mający na celu przywrócenie monarchii w Niemczech. Grupa zamierzała zaatakować Parlament w Berlinie i ogłosić księcia Heinricha królem/cesarzem. Reszta rodziny książęcej Reuss, w tym obecna głowa rodziny, książę Heinrich XIV zdystansowała się od działań podjętych przez krewnego, które potępili. Książę Heinrich XIV w wydanym oświadczeniu napisał: "Obawiam się, że książę Heinrich XIII Reuss jest zdezorientowanym starszym człowiekiem, obecnie uwięzionym w błędnych teoriach spiskowych. Czternaście lat temu opuścił rodzinę na własne życzenie i od dawna nie mamy z nim kontaktu".
Książę Heinrich XIII urodził się 4 grudnia 1951 jako piąte dziecko księcia Heinricha I i księżnej Woizlawy-Feodory Mecklenburg-Schwerin. Jest kuzynem drugiego stopnia księżniczki Beatrix, byłej królowej Niderlandów. Od wielu lat nie ukrywa swoich zapędów monarchistycznych i uważa, że republika w Niemczech powinna zostać zniesiona na rzecz monarchii.


Niderlandy

6 grudnia królowa Maxima wzięła udział w posiedzeniu organizacji MIND Us w Pałacu Noordeinde.

7 grudnia rodzina królewska - król Willem-Alexander, królowa Maxima, księżniczka Beatrix, książę Constantijn i księżna Laurentien - była obecna na wręczeniu nagród Prince Claus Impact Award 2022 w Amsterdamie.

Embed from Getty ImagesEmbed from Getty Images

Embed from Getty Images

8 grudnia królowa Maxima odwiedziła szkołę OBS De Globe w Haarlem, której zespół muzyczny, największy szkolny zespół muzyczny w Niderlandach, bierze udział w tegorocznej Świątecznej Gali Muzycznej. Świąteczna Gala Muzyczna jest organizowana przed świętami przez organizację Meer Muziek in de Klas, której królowa jest honorową przewodniczącą.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Norwegia

7 grudnia książę Haakon i księżna Mette-Marit odwiedzili Church's City Mission, gdzie spotkali się z przedstawicielami organizacji charytatywnych - Norweskiego Czerwonego Krzyża, Blå Kors, Save the Children, Fattighuset czy Salvation Army. Później udali się do siedziby Salvation Army i pomogli przygotować paczki świąteczne dla potrzebujących rodzin.

Belgia

8 grudnia królowa Mathilde odwiedziła sklep ZEB w Merchtem, gdzie uczestniczyła w spotkaniu informacyjnym federacji handlowej Comeos, która wspólnie ze swoimi partnerami uruchomiła kampanię mającą na celu dostosowanie sklepów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Sklep ZEB, który bierze udział w kampanii, poszerzył ciągi komunikacyjne, obniżył wieszaki w przymierzalniach i ustawił kasy na dostosowanej do osób niepełnosprawnych wysokości.

Wieczorem razem z królem Philippe'm królowa wydała kolację dla młodych burmistrzów w Pałacu Laeken. Takie kolacje odbywają się kilka razy do roku, a para królewska za każdym razem zaprasza na nie inną grupę młodych Belgów, aby przedyskutować stojące przed nimi wyzwania.

Szwecja

8 grudnia księżniczka Victoria odwiedziła Total Defence Research Institute (FOI).

8 grudnia królowa Silvia wręczyła Childhood Prize. Laureata tegorocznej nagrody, Andreasa Carlsona ogłosiła księżniczka Madeleine, która "wirtualnie" wzięła udział w ceremonii.

Rosja

6 grudnia w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie odbyły się chrzciny księcia Aleksandra Georgiewicza, urodzonego w październiku syna wielkiego księcia Jerzego Michajłowicza i księżnej Victorii Romanowny. Chrztu udzielił metropolita Dionizy, a wśród ośmiorga rodziców chrzestnych znaleźli się przyjaciele pary, w tym m.in. księżna Aosty Olga, urodzona jako grecka księżniczka, czy książę Joachim Murat. Obecni byli oczywiście dziadkowie księcia - wielka księżna Maria Władimirowna, pretendentka do tronu Rosji, książę Franz Wilhelm razem z drugą żoną i rodzice Victorii Romanowny.


Wielka Brytania

6 grudnia, po trzech latach przerwy, wróciło przyjęcie dyplomatyczne - jedno z nielicznych wydarzeń white-tie na brytyjskim dworze królewskim, które wydawane jest co roku w grudniu dla członków korpusu dyplomatycznego. W tym roku po raz pierwszy gospodarzami przyjęcia w Pałacu Buckingham byli król Charles i królowa Camilla, a obecni byli również książę i księżna Walii. Nieoczekiwanie, jeszcze wieczorem tego samego dnia opublikowano zdjęcia, choć samo wydarzenie do ostatniej chwili ze względów bezpieczeństwa jest trzymane w tajemnicy - do niedawna przyjęcie było ściśle prywatne i dopiero kilka lat temu, podobno z inicjatywy obecnego monarchy, zaczęto udostępniać z niego fotografie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


7 grudnia królowa Camilla, jak co roku przed świętami, zaprosiła grupę chorych dzieci objętych pomocą organizacji Helen & Douglas Home oraz Roald Dahl Charity, których jest patronką, do Clarence House, aby pomogły jej ubrać choinkę. Później na dzieci czekał podwieczorek. Nie zabrakło oczywiście Świętego Mikołaja i jego reniferów, które dzieci mogły nakarmić w ogrodzie.
Helen & Douglas Home oraz Roald Dahl Charity obejmują swoją pomocą nieuleczalnie chore dzieci i młodzież oraz ich rodziny, oferując im niezbędne wsparcie. Przedświąteczna wizyta podopiecznych tych organizacji w Clarence House już od wielu lat jest na stałe wpisana do kalendarza obecnej królowej. Na koniec spotkania królowa podziękowała przedstawicielom organizacji i życzyła wszystkim wesołych świąt.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


9 grudnia król Charles i królowa Camilla odwiedzili Wrexham w północno-wschodniej Walii, które w tym roku z okazji Platynowego Jubileuszu królowej Elizabeth II zyskało status miasta.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Luksemburg

Księżna Stephanie 7 grudnia wzięła udział w oficjalnym ogłoszeniu daty 4. Europejskiego Biennale Artystycznego "De Mains De Maîtres", które odbędzie się w dniach 23-26 listopada 2023. Biennale Sztuki i Rzemiosła odbywa się co dwa lata od 2016 (w 2020 zostało przesunięte o rok z dobrze nam znanych powodów) z inicjatywy księcia Guillaume'a i księżnej Stephanie.

Luksemburskie media donoszą, że na Dworze Wielkoksiążęcym doszło do kłótni między wielką księżną Marią Teresą a jedną z jej pracownic, co potwierdza Ministerstwo Stanu. Pracownica została podobno przeniesiona na inne stanowisko "dla własnego bezpieczeństwa". Sprawą zajął się Jacques Flies, Sekretarz Generalny Rady Rządu.
Od kilku lat wielka księżna Maria Teresa jest podejrzewana o mobbing pracowników. W 2019 zostało nawet wszczęte dochodzenie na Dworze po dużej liczbie zwolnień pracowników, a następnie przedstawiono z niego raport, znany od nazwiska jego twórcy jako raport Waringo. Zgodnie z jego zaleceniami, przeorganizowano Dwór i przyznano jego pracownikom taką samą ochronę jak pracownikom państwowym. Choć w raporcie nigdy nie oskarżono o nic wielkiej księżnej, to stwierdzono, że jej "uczestnictwo w istotnych decyzjach pracowniczych jest problematyczne. Musimy zreformować funkcjonowanie naszej Monarchii w tej istotnej kwestii. Moim zdaniem nie ma innego rozwiązania".


Japonia

9 grudnia opublikowano nowe oficjalne zdjęcia Cesarzowej Masako z okazji jej 59. urodzin, które zostały wykonane kilka dni wcześniej w Pałacu Cesarskim. Wydano również oświadczenie Cesarzowej, w którym podziękowała swojemu mężowi i wszystkim osobom, które ją wspierały przez te wszystkie lata. Wspominając wydarzenia mijającego roku Cesarzowa wyraziła smutek z powodu międzynarodowych konfliktów, klęsk żywiołowych i śmierci królowej Elizabeth II. Zespół lekarzy opiekujący się Cesarzową napisał, że pozostaje ona na drodze do wyzdrowienia, a w ostatnim roku zwiększyła liczbę swoich obowiązków. Nadal jednak odczuwa zmęczenie po serii wyjść lub szczególnie męczącej wizycie.


10 komentarzy:

 1. Ciekawostką, o której niewiele osób pamięta jest powinowactwo rodziny Reuss von Plauen i Fridy z ABBy. Formalnie ona wciąż jest HSH księżną-wdową i hrabiną. A obecnie również związaną z arystokratą, wicehrabią Hambleden. Podobno też przyjaźni się z królową Silvią, która była jej świadkinią na ślubie z księciem Heinrichem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zachowanie Heinricha jest karygodne - przynosi wstyd rodzinie. Dobrze, że nie utrzymują z nim kontaktu.
  Jakbyście chcieli poczytać dłuższy wpis o zamachu stanu, zapraszam do mnie. https://germanroyals.blogspot.com/2022/12/ksiaze-heinrich-xiii-chce-byc-krolem.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Księżna Catherine wyglądała zjawiskowo w tej czerwonej sukni i tiarze 😍 Zdecydowanie lepiej wygląda w takich „lżejszych” i skromniejszych tiarach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Co za akcja w Niemczech prawie jak z filmu serio książę myślał że coś takiego się uda? Zresztą nie wydaje mi się żeby Niemcy byli zainteresowani powrotem monarchii
  Kolejna świetna stylizacja Kate white tie to rzadkość więc trzeba się cieszyć z ładnych zdjęć
  Już nie mogę doczekać się dzisiejszego wręczenia nagród Nobla ciekawe czym zaskoczą nas panie w Szwecji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile dobrze pamiętam, sami niemieccy rojalsi nie są zainteresowani powrotem dawnego ustroju. Ale Heinrich chyba jest optymistą, albo ma jakąś chorobę otępienną.

   Usuń
  2. No właśnie, cały ten zamach stanu jakoś kompletnie operetkowo wygląda! Ciekawe kogo jeszcze zapuszkowali 🙃

   Usuń
  3. Czy mi się wydaje, czy dwór japoński jakoś poluzował i panie z rodziny cesarskiej lepiej wyglądają?

   Usuń
  4. Z tego co wiem to wśród aresztowanych osób są głównie członkowie organizacji Reichsbürger i ruchu QAnon, którzy uważają, że Niemcy nie są niepodległym krajem tylko czymś w rodzaju "korporacji" stworzonej przez aliantów po II wojnie światowej i zarządzanej przez tajne siły. Członkowie Reichsbürger już od jakiegoś czasu byli "na celowniku" policji z powodu rasistowskich i antysemickich teorii spiskowych, które propagują.
   ANONIMOWY10 GRUDNIA 2022 17:20 - tak, rzeczywiście coś się w tej kwestii zmieniło i widać to już od jakiegoś czasu, ale nadal nie wiem z czego to wynika, bo nie słyszałam o żadnych zmianach pracowników. Czyżby to były zmiany wprowadzone przez obecnego Cesarza?

   Usuń
  5. Nb poglądy księcia Heinricha XIII są o tyle oryginalne, że światem nie rządzą Żydzi i masoni, tylko wyłącznie Rotschildowie z masonami 😉

   Usuń
 5. W życiu bym nie powiedziała, że Masako ma 59 lat! Mimo choroby wygląda na znacznie młodszą. Życzę jej szczęścia.

  Ola

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.