środa, 21 grudnia 2022

Koncert świąteczny w Brukseli, Rok z rodziną królewską, Święto Narodowe Bhutanu + więcej

Liechtenstein

Jak co roku w okresie przedświątecznym dziedziczna księżna Sophie odwiedziła dom opieki dla osób starszych St Florin oraz szpital w Vaduz, a także domy opieki St Theodul w Triesenberg i Lebenshilfe w Balzers. W trakcie wizyt złożyła mieszkańcom i pacjentom życzenia oraz wręczyła prezenty świąteczne.Norwegia

19 grudnia król Harald trafił do szpitala Rikshospitalet z infekcją. Lekarze wdrożyli leczenie antybiotykami. Król leżał w szpitalu dwa dni, w tym czasie odwiedzili go królowa Sonja i książę Haakon, i wyszedł 21 grudnia. Zgodnie z wydanym komunikatem, "jest na dobrej drodze do wyzdrowienia, ale potrzebuje kilku dni odpoczynku".


20 grudnia królowa Sonja złożyła świąteczną wizytę w Szpitalu Uniwersyteckim Akershus na oddziale dziecięcym. Jak powiedziała dziennikarzom, leczenie króla przebiega bardzo, bardzo dobrze i wszyscy nie mogą się doczekać aż wyjdzie ze szpitala w ciągu najbliższych dni.Japonia

16 grudnia Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako zobaczyli wystawę "The Resonance of the Art Treasures: The Seikado Collection" w muzeum sztuki Seikadō Bunko w Tokio.Jak poinformowano w tym tygodniu, 23 lutego 2023 Cesarz Naruhito razem z rodziną po raz pierwszy pozdrowi Japończyków z balkonu Pałacu Cesarskiego w Tokio z okazji swoich urodzin. Tym samym wraca tradycja świętowania urodzin panującego Cesarza - ostatnia taka uroczystość miała miejsce w grudniu 2018, jeszcze za panowania Cesarza Akihito. Rok później, ponieważ zmiana władzy nastąpiła dopiero na przełomie kwietnia i maja, urodzin monarchy oficjalnie nie obchodzono, natomiast w latach 2020-2021 z dobrze znanych powodów Cesarz nie mógł pozdrowić Japończyków z balkonu Pałacu Cesarskiego.


Belgia

20 grudnia rodzina królewska - król Philippe, królowa Mathilde, księżna Brabancji Elisabeth, książę Emmanuel, księżniczka Eleonore, książę Laurent i księżna Claire - pojawiła się na tradycyjnym koncercie świątecznym w Sali Tronowej Pałacu Królewskiego w Brukseli, który zostanie wyemitowany w belgijskiej telewizji 25 grudnia. Po raz pierwszy od trzech lat zaproszono na niego publiczność. Zabrakło księcia Gabriela, który nie wrócił jeszcze na święta z Królewskiej Akademii Wojskowej, w której obecnie się uczy.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
21 grudnia księżniczka Elisabeth i książę Emmanuel wzięli udział w Warmathonie w Brukseli w ramach corocznej kampanii Warmste Week, z której dochód zostanie przekazany na 270 projektów walczących z ubóstwem. Rodzeństwo przebiegło 9 kilometrów.Wielka Brytania

14 grudnia księżna Catherine zasadziła wiśnię ku pamięci królowej Elizabeth II pod katedrą Westminster w ramach inicjatywy Queen's Green Canopy. Queen's Green Canopy to zainaugurowany w zeszłym roku projekt zachęcający do sadzenia drzew z okazji platynowego jubileuszu królowej.

Bank Anglii udostępnił projekty nowych banknotów z wizerunkiem króla Charlesa, które wejdą do obiegu około połowy 2024 roku. Król Charles jest dopiero drugim monarchą w historii Wielkiej Brytanii i pierwszym królem, którego wizerunek znalazł się na banknotach.


20 grudnia na zamku Windsor król Charles po raz pierwszy wydał tradycyjny przedświąteczny obiad dla całej rodziny królewskiej. Do tej pory obiady te wydawała królowa Elizabeth II, zwykle w Pałacu Buckingham, dla całej rodziny, aby na święta do Sandringham zaprosić już tylko najbliższych.
W drodze na obiad zauważono m.in.: księżniczkę Anne z mężem, hrabiego i hrabinę Wessex z Lady Louise czy Zarę i Mike'a Tindall z dziećmi, choć z pewnością obecnych było znacznie więcej gości, zwykle około 40-50 osób.

Pojawiło się nowe/stare zdjęcie z chrzcin Savannah Phillips autorstwa Marka Nicholsona.


Monako

17 grudnia książę Albert, księżna Charlene, książę Jacques, księżniczka Gabriella i Camille Gottlieb uczestniczyli w obchodach 40. rocznicy objęcia przez księcia Alberta funkcji przewodniczącego Czerwonego Krzyża. W trakcie wydarzenia książę otrzymał od swoich dzieci oprawione w ramkę zdjęcie z dedykacją "Brawo, tato".Opublikowano tegoroczną, jak zwykle zjawiskową, kartkę świąteczną od księcia Alberta i księżnej Charlene, która będzie również wysyłana w odpowiedzi na życzenia od fanów.

Dania

18 grudnia królowa Margrethe zapaliła cztery świece wieńca adwentowego z okazji 4. Niedzieli Adwentu. Nagranie udostępniono w ramach tegorocznego kalendarza adwentowego.
Wieńce adwentowe z czterema świecami na każdą niedzielę Adwentu pochodzą z Niemiec, a w Danii tradycję tę wprowadziła królowa Alexandrine, z pochodzenia księżniczka Mecklenburg-Schwerin, a później żona króla Christiana X i tym samym babka obecnej monarchini.

20 grudnia królowa udzieliła audiencji nowo mianowanym porucznikom Sił Powietrznych i kapitanom korpusu Narodowej Agencji Zarządzania Kryzysowego w Pałacu Christiana IX na terenie Amalienborg.

21 grudnia, w kolejnej "kartce" z kalendarza opublikowano nagranie królowej wyszywającej świąteczne serce w swojej rezydencji na terenie Amalienborg. Serce zaprojektowała w 2007, kiedy po raz pierwszy stworzyła "kalendarz" adwentowy dla księcia Christiana. Od tamtej pory królowa co roku na początku grudnia podarowuje kalendarze adwentowe z 24 kieszonkami, do których wkłada drobne upominki, wszystkim swoim wnukom. Dzieci co roku otrzymują inny, spersonalizowany i unikatowy dla siebie kalendarz.
Dwór Królewski udostępnił projekt serca, więc jeśli czyta to ktoś, kto potrafi i ma ochotę go wyhaftować to wzór znajdzie tutaj. Powodzenia!

Książę Frederik i księżna Mary z dziećmi są już w Australii, gdzie po raz pierwszy od kilku lat spędzą święta z rodziną księżnej. Mary z Isabellą, Vincentem i Josephine przyleciała do do Australii już 9 grudnia, a Frederik i Christian dołączyli do nich w miniony weekend. Rodzina wróci do Danii na Sylwestra. 1 stycznia parę książęcą czeka tradycyjny bankiet noworoczny.


Z kolei królowa Margrethe dzisiaj dotarła do Pałacu Marselisborg, gdzie spędzi nadchodzące święta z przyjaciółmi. Do stolicy wróci 30 grudnia.


Udostępniono świąteczną wiadomość księżnej Mary do MaryFonden wraz z jej nowymi zdjęciami, wykonanymi w trakcie tegorocznego przyjęcia świątecznego na początku grudnia. Księżna napisała w niej: 
"Święta Bożego Narodzenia są dla każdego z nas dobrą okazją do wpuszczenia innych do naszych społeczności. Ponieważ w tym czasie spotykamy się przy wielu okazjach i w różnych miejscach. Ale nawet jeśli się zbierzemy, nie jest pewne, czy wszyscy czują się włączeni. Bo można być z innymi i jednocześnie czuć się samotnym. Dlatego niekoniecznie walczymy z samotnością, zbierając się razem. Walczymy z samotnością, gdy gromadzimy się w bezpiecznych i otwartych społecznościach, które opierają się na zaufaniu i trosce, których wszyscy potrzebujemy. Społeczność jest warta więcej niż jakikolwiek prezent świąteczny, który można kupić za pieniądze. I jest to dar, który wszyscy mamy okazję dać. Dziękuję wszystkim z Was, którzy podchodzicie do Świąt z otwartością na otaczających Was ludzi. Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku."


Bhutan

17 grudnia rodzina królewska, na czele z królem Jigme Khesarem, królową Jetsun Pemą i ich synami, księciem Jigme Namgyelem i księciem Jigme Ugyenem, wzięła udział w obchodach Święta Narodowego na stadionie w Thimphu.

Luksemburg

Jeśli wysłaliście życzenia świąteczne księciu Guillaume i księżnej Stephanie to możecie spodziewać się pięknej odpowiedzi wraz z nowym zdjęciem rodziny. Fotografia pochodzi ze świątecznej sesji, której na ten moment jeszcze nie opublikowano.


Niderlandy

Opublikowano życzenia świąteczne od króla Willema-Alexandra, królowej Maximy i ich córek wraz z ich nowym noworocznym zdjęciem. Kartka tradycyjnie wysyłana jest tylko do rodziny i przyjaciół.

Hiszpania

19 grudnia królowa Letizia udała się do Grenady w Andaluzji na coroczne spotkanie dyrektorów Instytutu Cervantesa, które co roku odbywa się w innym mieście w Hiszpanii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images20 grudnia królowa wzięła udział i wygłosiła przemówienie na obchodach 15-lecia Fundacji Mikrofinansowania BBVA, której jest honorową przewodniczącą.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

21 grudnia odwiedziła Uniwersytecki Szpital Dziecięcy Niño Jesús w Madrycie, w którym dowiedziała się więcej o projekcie "‘Yo cuento" - warsztatach teatralnych organizowanych dla dzieci objętych opieką neurologiczną w szpitalu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Szwecja

19 grudnia Dwór Królewski opublikował tegoroczny filmik z życzeniami świąteczno-noworocznymi od księżniczki Victorii i jej rodziny. Co roku rodzina książęca udaje się w inne miejsce, skąd życzy Szwedom wesołych świąt - w tym roku ich wybór padł na Operę Królewską, gdzie obejrzeli balet Kopciuszek i mieli okazję przymierzyć kostiumy.Królowa Silvia wzięła udział w charytatywnej gali "Ein Herz für Kinder" w Berlinie, podczas której zbierano fundusze na pomoc potrzebującym dzieciom i rodzinom. W czasie pobytu w Niemczech królowa udzieliła też wywiadu gazecie BILD, w trakcie którego opowiadała, że uwielbia spędzać czas ze swoimi wnukami. Zdradziła, że księżniczka Estelle od czasu do czasu wysyła jej SMS-y w różnych językach, "co jest bardzo miłe". "Regularnie proszę ją o pomoc, jeśli chodzi o Internet i media społecznościowe. Jest bardzo utalentowana i zawsze chętnie mi pomaga", powiedziała. Zdradziła też plany rodziny królewskiej na tegoroczne święta. Jak się okazuje, księżniczka Victoria i książę Daniel z dziećmi spędzą święta z rodziną Daniela, z kolei książę Carl Philip i księżna Sofia z rodziną księżnej w Dalarna. Para królewska będzie świętować z rodziną księżniczki Madeleine, która przyleciała do Sztokholmu w ubiegłą niedzielę.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images20 grudnia król Carl Gustaf, królowa Silvia, księżniczka Victoria i książę Daniel wzięli udział w corocznym posiedzeniu Szwedzkiej Akademii. Dla pary książęcej to ostatnie wyjście w tym roku - Następczyni Tronu wróci do obowiązków dopiero 8 stycznia, z kolei parę królewską czeka jeszcze koncert w Pałacu Drottningholm w najbliższy piątek.

20 grudnia STV wyemitowała tradycyjny program "Året med kungafamiljen 2022" (Rok z rodziną królewską) podsumowujący pracę szwedzkiej rodziny królewskiej w tym roku. Program obejrzycie TUTAJ, a znalazły się w nim m.in.: krótka rozmowa księżniczki Estelle z dziennikarzami w czasie wizyty do Ostergotland w maju, pierwsza wizyta księcia Nicolasa w Ångermanland w czerwcu, wizyta księżniczki Victorii w Parku Narodowym Garphyttan czy Victoriadagen i popis umiejętności tanecznych króla Carla Gustafa ;)
4 komentarze:

 1. Księżniczka Eleonore jest bardzo podobna do mamy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale to biało-czarne zdjęcie króla Norwegii nie pasuje do kontekstu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak sądzę. Kiedy je zobaczyłam, to pomyślałam o najgorszym.

   Usuń
 3. Mam nadzieję że król Harald szybko wróci do zdrowia
  Piękne świąteczne zdjęcia zwłaszcza z Monako
  Wesołych Świąt wszystkim 🎄🎁🎅

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.