piątek, 17 czerwca 2022

Nowe zdjęcia księżniczki Ingrid Alexandry!

 Dzisiaj z samego rana norweski Dwór Królewski zaskoczył Nas publikacją pierwszych zdjęć księżniczki Ingrid Alexandry w tiarze!

 Ida Bjørvik, Det kongelige hoff


Zdjęcia zostały wykonane przez Idę Bjørvik w Górnym Hallu (Upper Vestibule) Pałacu Królewskiego w Oslo przed wieczornym bankietem wydanym przez króla Haralda i królową Sonję z okazji 18. urodzin księżniczki. Księżniczka miała na nim zadebiutować w tiarze, ale Dwór Królewski zaskoczył i już rano wydał jej pierwsze zdjęcia w diademie!

 Ida Bjørvik, Det kongelige hoff

Księżniczka pozowała do zdjęć w Boucheron Circlet Pearl Tiara - wielu właśnie tą tiarę obstawiało na jej debiut. Już od dłuższego czasu krążyły pogłoski, że Ingrid Alexandra dostanie tę tiarę na swoje 18. urodziny - jak widać, potwierdziły się :) Miała też na sobie granatową suknię swojej mamy, księżnej Mette-Marit, którą księżna założyła na jeden ze swoich pierwszych królewskich bankietów w 2001, jeszcze jako narzeczona księcia Haakona.
Do tego - również po raz pierwszy - nosiła Order św. Olava i Order Rodzinny Króla Haralda (oba dostała w styczniu tego roku), Medal Stulecia Domu Królewskiego (który otrzymała w 2005) i Medal Jubileuszowy Króla Haralda (otrzymała z okazji 25-lecia panowania dziadka w 2016).

 Ida Bjørvik, Det kongelige hoff


Embed from Getty Images

Boucheron Circlet Pearl Tiara składa się z diamentowych okręgów osadzonych w platynie z perłami pośrodku. Powstała na początku XX wieku na zamówienie księcia Carla ze Szwecji dla jego żony, księżniczki Ingeborg z Danii. Księżna Ingeborg (babcia króla Haralda) uwielbiała diadem i nosiła go wielokrotnie podczas różnych okazji. Po jej śmierci w 1958, odziedziczyła go jedna z jej wnuczek, księżniczka Ragnhild z Norwegii, starsza siostra Haralda. Boucheron Circlet Pearl Tiara szybko stała się jedną z najczęściej zakładanych przez nią klejnotów, miała ją na sobie m.in. na ślubie brata z Sonją Haraldsen, a później jego dzieci, księcia Haakona i księżniczki Marthy Louise. Księżniczka zmarła w 2012, a tiarę odziedziczyły jej dzieci - Haakon, Ingeborg i Ragnhild - ale żadne z nich nie ma królewskiego tytułu i nigdy nie nosiło publicznie diademu, który "zniknął" na całe dziesięciolecia. Teraz postanowiły "zwrócić" tiarę rodzinie królewskiej i podarować córce kuzyna na jej 18. urodziny.

W oświadczeniu wydanym rano, siostra króla Haralda i księżniczki Ragnhild, księżniczka Astrid napisała, że jej siostra chciała, aby "Ingrid Alexandra miała tiarę swojej prababci". Od siebie dodała, że to "dla niej wiele znaczy", że Boucheron Circlet Pearl Tiara trafiła właśnie do Ingrid Alexandry.

Jak Wam się podoba tiara? Szczerze przyznam, że nie zrobiła na mnie dobrego pierwszego wrażenia, ale teraz, po tych zdjęciach, wygląda naprawdę ładnie i pasuje Ingrid Alexandrze :)

To nie koniec wrażeń na dzisiaj - czekają nas jeszcze dwa inne debiuty księżniczek w tiarach na wieczornym bankiecie :) W oczekiwaniu zajrzyjcie do poprzedniego postu z wczorajszej kolacji wydanej przez norweski rząd tutaj.

6 komentarzy:

 1. Mi tiara podoba się :) Bardzo pasuje do Ingrid

  OdpowiedzUsuń
 2. Też uważam, że na poduszce wygląda wręcz brzydko, nie podobają mi się zwłaszcza te duże perły. Dopiero na głowie Ingrid wygląda to świetnie. Nie mogę się doczekać bankietu, paradoksalnie średnio mnie interesuje w czym wystąpi Elisabeth czy Catharina Amalia (a przecież to również będą ich tiarowe debiuty), najbardziej chcę zobaczyć w czym wystąpi Victoria ze Szwecji. W sumie jeśli porównać "wielkość" obchodów 18. urodzin tych trzech księżniczek, to zdecydowanie to Norwegia pokazuje, że "go hard or go home" :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczna tiara i pasuje do księżniczki Ingrid

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładne zdjęcia bardzo ładnej księżniczki.

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja mam pytanie...jak to jest z tymi towarami? Czytałam że mogą je nosić tylko mężatki i dlatego jestem teraz zaskoczona że młode księżniczki je noszą. Czy Charlotte z Wielkiej Brytanii też na 18 będzie jakaś nosić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypuszczam, że chodzi Ci o tiary... Nigdy nie słyszałam, żeby noszenie tiar przysługiwało tylko mężatkom, mogą je nosić również księżniczki (zazwyczaj debiutują w nich, tak jak Ingrid Alexandra, po swoich 18. urodzinach), a nawet królewskie narzeczone jeszcze przed ślubem (np. Maxima miała na sobie tiarę na ślubie księcia Haakona i Mette-Marit na kilka miesięcy przed ślubem z Willemem-Alexandrem).
   Co do księżniczki Charlotte niestety nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Ostatnią księżniczką w brytyjskiej rodzinie królewskiej, która świętowała swoje 18. urodziny, była księżniczka Anne jeszcze w 1968 (później oczywiście jeszcze księżniczki Beatrice i Eugenie, ale one są niepracującymi członkami rodziny), ale niestety nie wiem, czy założyła jakąś tiarę. Na pewno nie był to jej debiut, bo co ciekawe tiary zakładała jeszcze przed swoimi 18. urodzinami, np. na otwarcie Parlamentu. Wiele się od tamtego czasu zmieniło i trudno powiedzieć, czy 18. urodziny księżniczki Charlotte będą tak hucznie obchodzone, by obejmowały jakieś uroczystości z tiarami (osobiście w to wątpię, bo nawet Elisabeth z Belgii czy Catharina-Amalia z Niderlandów nie założyły tiar na swoje 18. urodziny).

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.