czwartek, 30 marca 2023

Pierwsza wizyta państwowa króla Charlesa, księżniczka Victoria w Gruzji, księżna Stephanie wyszła ze szpitala + więcej

Szwecja 

28 marca książę Carl Philip i księżna Sofia uczestniczyli w seminarium na temat dysleksji zorganizowanym przez ich fundację.
Królowa Silvia otworzyła Międzynarodową Konferencję na temat Chorób Alzheimera i Parkinsona w Göteborgu, a następnie odwiedziła szpital w Mölndal, w którym dowiedziała się więcej o aktualnie prowadzonych badaniach nad chorobą Alzheimera.

29 marca księżniczka Victoria przyleciała z dwudniową wizytą do Gruzji, gdzie została oprowadzona po Starym Mieście Tbilisi, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i spotkała się z przedstawicielami Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej, aby dowiedzieć się, jak UE utrzymuje pokój na tym obszarze. Wizyta ma związek z prezydencją Szwecji w Radzie UE, która potrwa do 30 czerwca.

Po południu została przyjęta przez Prezydent Gruzji.Drugiego dnia wizyty udała się do miasta Gori, które w 2008 znalazło się pod okupacją wojsk rosyjskich. Następczyni Tronu spotkała się z wartownikami patrolującymi granicę administracyjną, a później odwiedziła jedną ze szkół. Tuż przed powrotem do Tbilisi, skąd odleciała z powrotem do Szwecji, odwiedziła też zabytkową katedrę Sweti Cchoweli w Mccheta, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Egipt

Król Fouad II z rodziną - księciem Muhammedem Alim, księżną Noal Zaher i księżniczka Fawzia Latifa z mężem - od tygodnia przebywa z prywatną wizytą w Egipcie. Rodzina odwiedziła m.in. świątynię Horusa w Edfu i piramidy w Gizie, a wczoraj król zaprosił rodzinę i przyjaciół na iftar do hotelu Four Seasons w Kairze.

Norwegia

28 i 29 marca książę Haakon i księżna Mette-Marit odbyli drugą (pierwszą wspólną) z serii zaplanowanych wizyt po Norwegii przed swoimi zbliżającymi się 50. urodzinami. Wspólnie udali się do Raulandsakademiet w gminie Vinje w regionie Telemark, które pielęgnuje norweskie dziedzictwo kulturowe poprzez oferowane kursy tradycyjnego rzemiosła. Para książęca odwiedziła warsztaty jubilerski, stolarski, a także tkacki, w którym książę spróbował swoich sił na krośnie - z marnym skutkiem ;) Księżna sama przeszła kiedyś kurs tkacki w tej akademii.
Kolejna podróż czeka ich już w kwietniu - tym razem spotkają się ze społecznością Saamów w Finmark.

Następnego dnia para książęca była już w dolinie Setesdal w okręgu Agder na południu Norwegii, gdzie książę spotkał się z uczniami i nauczycielem ze szkoły narciarskiej w Hovden przy ognisku na szczycie góry, a wieczorem wspólnie z księżną wziął udział w koncercie muzyki tradycyjnej w starym kościele w Bykle, która została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Królowa Sonja tymczasem udała się do Paryża, gdzie wspólnie z Pierwszą Damą Francji otworzyła wystawę prac norweskiej malarki Anny-Evy Bergman "Voyage Vers l'intérieur" w Muzeum Sztuki Współczesnej.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Dania

28 marca księżna Mary uczestniczyła w posiedzeniu Rady Doradczej Centrum Księżnej Koronnej Mary (Crown Princess Mary Center) działającym przy Uniwersytecie Kopenhaskim.

29 marca księżna spotkała się z dyrektor generalną Programu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP).


Luksemburg

Dzisiaj w południe księżna Stephanie opuściła szpital Grand Duchess Charlotte Maternity Hospital z nowonarodzonym księciem Francoisem. Przyjechał po nich książę Guillaume z księciem Charlesem.Belgia

Dzisiaj królowa Mathilde jako honorowa przewodnicząca Child Focus wzięła udział w obchodach 25-lecia organizacji. Spotkała się z rodzicami zaginionych dzieci oraz dzieci, które padły ofiarą wykorzystania seksualnego, a także zagrała w grę profilaktyczną Max, która ma zachęcić dzieci do szukania pomocy u zaufanych osób z najbliższego otoczenia.

Po południu zobaczyła wystawę "Wyprawa do Egiptu" w  Królewskim Muzeum Sztuki i Historii, którą objęła swoim patronatem.
W międzyczasie, tak jak przypuszczano, wzięła udział w pogrzebie swojego stryja i zarazem ojca chrzestnego, hrabiego Raoulda d'Udekem d'Acoz.

Niderlandy

29 marca królowa Maxima jako przewodnicząca MIND Us otworzyła wiosenną konferencję Holenderskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w Maastricht. W wygłoszonym przemówieniu królowa zwracała uwagę na dużą potrzebę profesjonalnej opieki psychologicznej i znaczenie profilaktyki. 'Wiemy, że większość problemów psychicznych zaczyna się w młodym wieku. Trzy czwarte z nich pojawia się przed 25. rokiem życia. Połowa nawet przed 15. r.ż.! Wiemy też, że opłaca się działać szybko. Im szybciej sygnały zostaną rozpoznane, tym większa szansa, że ​​młodzi ludzie odzyskają odporność psychiczną, zanim problemy staną się zbyt poważne", powiedziała.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Później tego samego dnia królowa odwiedziła dwie organizacje wspierane przez Oranje Fonds - Centrum dla Kobiet Maximina oraz DB4ALL/Tigers dla młodzieży, oferującą m.in. warsztaty czy pomoc w odrabianiu zadań domowych.

Dzisiaj natomiast wzięła udział w szkoleniu przeciwpożarowym Dowództwa Śmigłowców Obronnych (DHC) w bazie lotniczej Gilze-Rijen. Po briefingu na temat działań przeciwpożarowych wojska królowa wsiadła na pokład helikoptera, z którego "ugasiła" fikcyjny pożar.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Wielka Brytania / Niemcy

29 marca król Charles i królowa Camilla wylądowali w Berlinie, rozpoczynając swoją pierwszą zagraniczną podróż od czasu wstąpienia na tron i zarazem pierwszą wizytę państwową w trakcie swojego panowania. Najpierw zostali powitani w historycznej ceremonii pod Bramą Brandenburską przez Prezydenta i Pierwszą Damę Niemiec. Tym samym król jest pierwszą w historii głową państwa, która została powitana pod Bramą Brandenburską, a nie w Pałacu Bellevue.
Po inspekcji wojsk para królewska przywitała się ze zgromadzonymi tłumami, a następnie razem z parą prezydencką udała się do Pałacu Bellevue, gdzie wpisała się do księgi gości. Król z Prezydentem uczestniczył także w przyjęciu dla młodych aktywistów klimatycznych oraz zasadził pamiątkowe drzewko.
Początkowo wizyta w Niemczech miała być drugim etapem zagranicznej podróży króla i królowej i zarazem drugą wizytą państwową, po wizycie we Francji, która została jednak odwołana ze względu na trwające protesty Francuzów przed planowanym podwyższeniem wieku emerytalnego. Podróż do Francji odbędzie się w innym terminie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Wieczorem odbył się bankiet na cześć pary królewskiej wydany przez gospodarzy w Pałacu Bellevue w Berlinie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. kuzyni króla Charlesa: margrabia i margrabina Badenii Bernhard (wnuk księżniczki Theodory, młodszej siostry księcia Edynburga Philipa) z żoną Stephanie, oraz książę Hohenlohe-Langenburg Philipp (wnuk księżniczki Margarity, siostry księcia Philipa) z żoną, księżną Saskią.
Królowa na tę okazję wybrała jedną ze swoich ulubionych tiar, Greville Tiara, a także naszyjnik City of London Fringe Necklace, będący prezentem ślubnym dla królowej Elizabeth II.
W swoim przemówieniu, które król częściowo wygłosił w języku niemieckim, podziękował za wyrazy wsparcia, jakie otrzymał po śmierci matki i wspomniał, że odwiedził Niemcy ponad 40 razy - i ma nadzieję na kolejną wizytę, by zobaczyć, jak rośnie posadzone po południu drzewo.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Drugi dzień wizyty król Charles rozpoczął od spotkania z kanclerzem Niemiec. Później razem z królową Camillą odwiedził targ przy Wittenbergplaztz, gdzie zostali poczęstowani serem, sokiem jabłkowym czy miodem - król zażartował, że wymieni swój miód z Pałacu Buckingham na niemiecki :) Kolejnym punktem programu była wizyta w Reichstagu, gdzie król jako pierwszy brytyjski monarcha w historii wygłosił przemówienie przed niemieckim Parlamentem Budestagiem. Następnie rozdzielili się. Król wraz z Prezydentem spotkał się z grupą uchodźców z Ukrainy oraz niemieckimi i brytyjskimi żołnierzami stacjonującymi w Niemczech, a później udał się na ekologiczną farmę w Brodowin, gdzie miał okazję zrobić niemiecki ser. Otrzymał też tort w kształcie korony z okazji swojej zbliżającej się koronacji. Królowa z kolei wspólnie z Pierwszą Damą odwiedziła dom kultury Refugio House oraz teatr operowy Komische Oper.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

11 komentarzy:

 1. Świetnie królowa Kamila wygląda w kolorze ciemnej czekolady, jak stworzony dla niej!

  OdpowiedzUsuń
 2. Książę trochę speszony ludźmi a może zaskoczony braciszkiem. Ale na pewno będą się kochać

  OdpowiedzUsuń
 3. Camilla wyglądała pięknie, podoba mi się zwłaszcza w tym ciemnobrązowym płaszczu. Bardzo fajny gest ze strony króla, że wygłosił przemówienie po niemiecku, a to zdjęcie jak się pochyla nad ziemniakami to mistrzostwo :D Gruzja jest krajem stowarzyszonym z UE od 2014 roku jeśli się nie mylę, ciekawe, czy kiedykolwiek wejdą do Unii. Sofia wygląda pięknie w takich włosach, mam nadzieję, że już na zawsze pożegnała prostą grzywkę :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy po poście o ostatniej królowej Jugosławii planujesz posty o innych królowych tego kraju? Chodzi mi szczególnie o Marię "Mignon", o której jeśli już piszą, to często niestety same suche fakty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie planowałam, miałam nadzieję najpierw dokończyć wreszcie inną historyczną biografię, którą zaczęłam pisać ładnych parę lat temu. Niemniej zapiszę sobie Twój pomysł. Na razie mogę Cię odesłać do postu na temat skandalu wokół narodzin Mignon, który już się na blogu pojawił: https://blueblood-royals.blogspot.com/2018/06/z-krolewskiego-dziennika-skandale-na.html

   Usuń
  2. O, zaintrygowałaś mnie! Zdradzisz, o czyjej biografii mowa, czy to na razie tajemnica? :)

   Usuń
  3. Mogę tylko napisać, że to bardzo barwna postać, która do tej pory mogłaby uchodzić za skandalistkę :) Bardzo chciałabym ją Wam przedstawić, ale niestety utknęłam nawet nie w połowie jej biografii. Mam nadzieję, że teraz, skoro aż tyle Wam zdradziłam i zaintrygowałam, to zmotywuje mnie to, by wrócić i dokończyć jej historię. Trzymajcie proszę kciuki :)

   Usuń
  4. Brzmi ciekawie! Zatem trzymam kciuki i z niecierprliwością czekam na zwieńczoną sukcesem pracę nad nową biografią :)

   Usuń
  5. Po takich zachętach na pewno się za to zabiorę, ale niestety nie w tym miesiącu. Najpierw zamierzam skupić się na koronacji w Wielkiej Brytanii i zbliżającym się ślubie w Jordanii

   Usuń
 5. Ujmujące zdjęcia z Luksemburga - książę Charles jest już starszym bratem, a książęca para wygląda szczęśliwie i promiennie. Wspaniale, że stanowią już czteroosobową rodzinę.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.