czwartek, 16 marca 2023

Wizyta w Egipcie śladami królowej Elisabeth, 65. urodziny księcia Alberta + więcej

 Wielka Brytania

14 marca Zara i Mike Tindall pojawili się na pierwszym dniu festiwalu w Cheltenham.

Embed from Getty ImagesNa drugim dniu festiwalu Cheltenham oprócz Zary i Mike'a Tindall'ów obecna była także królowa Camilla.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDzisiaj Zara i Mike Tindall pojawili się na kolejnym dniu festiwalu.


Liechtenstein

Książę Johann-Wenzel z Liechtensteinu (trzecie dziecko księcia Gundakara z Liechtensteinu, kuzyna trzeciego stopnia księcia Hansa-Adama) i jego narzeczona, hrabianka Felicitas von Hartig, wybrali datę ślubu - 10 czerwca w Wiedniu, gdzie obecnie mieszkają. Para zaręczyła się we wrześniu ubiegłego roku.


Szwecja

14 marca Następczyni Tronu uczestniczyła w posiedzeniu Komitetu Spraw Zagranicznych. Księżniczka pełni obecnie obowiązki głowy państwa w zastępstwie ojca, który razem z królową udał się na dwutygodniowy wypoczynek na Seszele. Do Szwecji wrócą 23 marca.


Monako

14 marca książę Albert skończył 65 lat. W południe razem z księciem Jacquesem i księżniczką Gabriellą obejrzał zmianę warty pod Pałacem Książęcym i wysłuchał urodzinowej piosenki w wykonaniu orkiestry.Resztę dnia spędził z rodziną. Wieczorem z księżną Charlene i bliźniętami obejrzał przedstawienie teatralne pt. "Czarownica w schowku na miotły" zorganizowane specjalnie na jego urodziny.


Hiszpania

15 marca król Felipe i królowa Letizia wręczyli akredytacje nowym Honorowym Ambasadorom Hiszpanii. Wyróżnienie to jest inicjatywą Forum Renomowanych Marek Hiszpańskich (FMRE) i jest przyznawane osobom zyskującym międzynarodowe uznanie i promującym pozytywny wizerunek Hiszpanii na całym świecie.


Embed from Getty Images

Embed from Getty Images16 marca królowa wręczyła nagrody organizacji FEDER 2023, której jest honorową przewodniczącą, projektom i inicjatywom zwiększającym dostęp do profesjonalnej opieki dla osób zmagających się z chorobami rzadkimi.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Belgia

Drugi dzień wizyty w Egipcie śladami królowej Belgów Elisabeth, praprababci księżniczki Elisabeth, królowa Mathilde i księżna Brabancji rozpoczęły od sesji zdjęciowej w Winter Palace Hotel w Luxor, w którym się zatrzymały - tym samym, w którym w czasie swoich pobytów w Egipcie zatrzymywała się królowa Elisabeth.

Później odwiedziły stanowisko archeologiczne Elkab, jedno z najstarszych w Egipcie, i wspięły się na "Skałę Sępów" (Vulture Rock), podobnie jak król Albert i królowa Elisabeth w 1930.


Na koniec odwiedziły grobowiec faraona Tutanchamona, który królowa Elisabeth razem z synem, późniejszym królem Leopoldem III, otworzyła dokładnie 100 lat wcześniej, w lutym 1923. Po grobowcu oprowadził ich znany egipski archeolog Zahi Hawass, którego Mathilde i Elisabeth poznały już w 2019 w czasie prywatnych wakacji z resztą rodziny w Egipcie.


Trzeciego i zarazem ostatniego dnia wizyty królowa wraz z córką udały się na stanowisko archeologiczne w miejscowości Dayr al-Barsha i spotkały się ze studentami z Belgii, którzy prowadzą tam wykopaliska. Na koniec odbyła się konferencja prasowa, na której królowa powiedziała, że na pomysł zorganizowania takiej podróży wpadła razem z królem Philippe'm, a kiedy przedstawiła go Elisabeth, ta natychmiast się zgodziła. Jak dodała królowa, "wspaniale było zrobić to razem, to minęło zbyt szybko".
Księżna Brabancji także odpowiedziała na pytania dziennikarzy - po raz pierwszy sama. Powiedziała, że ta podróż była dla niej bardzo ekscytująca. "Z jednej strony dlatego, że mogę pójść w ślady mojej praprababci, ale też dlatego, że mogę iść w ślady mojej mamy i myślę, że to dwie inspirujące mnie osoby." I dodała: "Moja praprababcia [inspiruje mnie - przyp. Blue Blood] ze względu na jej poszukiwanie przygody i zamiłowanie do Egiptu, a moja mama ze względu na jej własną pasję, słuchanie innych ludzi i sprawiania, by zabłysnęli w swoim fachu". Na pytanie dziennikarzy, czy widzi w sobie coś z królowej Elisabeth, odparła: "Być może chciałabym być taka jak ona, kreatywna i żądna przygód w tym samym czasie". Księżniczka zdradziła też, że w szkole uczyła się trochę języka greckiego i łaciny. "Wtedy moją pasją była starożytność, a teraz bardziej skupiam się na historii nowożytnej, która jest równie ważna dla zrozumienia teraźniejszości i przyszłości."
Niderlandy

15 marca królowa Maxima odwiedziła Akademię ROSE w Hadze, która wspiera twórców o dwukulturowym pochodzeniu w rozwoju kariery w sektorze audiowizualnym.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

16 marca królowa odwiedziła cztery instytucje społecznych zaangażowane w walkę z samotnością w Vlaardingen, które korzystają ze wsparcia programu Przedsiębiorczość przeciwko Samotności utworzonego przez Oranje Fonds i KPN Mooiste Contact Fonds.


Jordania

I na koniec kolejna porcja zdjęć z niedzielnego ślubu księżniczki Iman i Jameela Thermiotisa :)


4 komentarze:

 1. Panie na ślubie Iman doskonale dopełniły się kolorami wiosennymi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zazdroszczę belgijskiej parze królewskiej i Elisabeth spotkania z Zahim.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może przydałby się jakiś artykuł poświęcony królowej Elisabeth? Ciągle pojawia się ona w kontekście Belgii, a ja nic o niej nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry pomysł, zapiszę sobie na przyszłość :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.