6 lutego 2022 minęło 70 lat od wstąpienia królowej Elizabeth II na tron. Już za dwa dni, 2 czerwca, rozpoczną się główne obchody jej Platynowego Jubileuszu panowania, który świętuje jako pierwszy w historii brytyjski monarcha i pierwsza na świecie kobieta. W dzisiejszym, ostatnim już poście z serii spróbujemy podsumować 70 lat jej służby.
Królowa Elizabeth II była szóstą kobietą koronowaną w Westminster Abbey na panującą królową, a nie królową małżonkę. Samą ceremonię koronacji opisywała Wam Iza w jednym z postów z Serii Koronacyjnej tutaj.
Jak pewnie wiecie, suknia, którą królowa nosiła na swojej koronacji projektu Normana Hartnella, miała wyhaftowane złotymi i srebrnymi nićmi symbole Wielkiej Brytanii i krajów należących do Wspólnoty Narodów, ale ciekawe, czy wiedzieliście, że monarchini miała ją później na sobie jeszcze sześć razy, w tym na otwarciu Parlamentu w Australii i Nowej Zelandii w 1954?
(Suknię będzie można zobaczyć na specjalnej jubileuszowej wystawie na zamku Windsor od 7 lipca do 26 września, gdyby ktoś z Was wybierał się w tym czasie do Anglii.)
Kiedy królowa rozpoczęła swoje długie panowanie w 1952, w Wielkiej Brytanii wciąż obowiązywało racjonowanie żywności wprowadzone w czasie II wojny światowej.
W ciągu 70 lat panowania królowa odbyła ponad 21 000 wyjść i zatwierdziła ponad 4 000 ustaw uchwalonych przez Parlament.
Była gospodarzem 112 wizyt państwowych głów państw z całego świata. Gościła m.in.: ostatniego Cesarza Etiopii Haile Selassie w 1954, Cesarza Hirohito z Japonii w 1971, byłego Prezydenta Polski Lecha Wałęsę w 1991 czy byłego Prezydenta USA Baracka Obamę w 2011.
Pierwszym monarchą, który przybył z wizytą państwową do Wielkiej Brytanii za jej panowania, był król Szwecji Gustaf VI Adolf, dziadek obecnego króla Carla XVI Gustafa, w czerwcu 1954.
Jako monarchini odwiedziła ponad 100 państw na całym świecie. Najczęściej, bo aż 22 razy, podróżowała do Kanady, a biorąc pod uwagę tylko Europę, najczęściej odwiedzała Francję - 13 razy.
Swoją pierwszą wizytę państwową złożyła kilka miesięcy po koronacji w 1953 w Panamie, natomiast ostatnią - w czerwcu 2015 w Niemczech.
Ostatnią zagraniczną podróż odbyła jesienią 2015, uczestnicząc w spotkaniu głów państw należących do Wspólnoty Narodów na Malcie.
Żaden wcześniejszy brytyjski monarcha nie odbył tylu podróży po świecie co ona - złożyła ponad 150 wizyt w samej tylko Wspólnocie Narodów.
W swoją najdłuższą podróż w życiu - zarówno pod względem czasu trwania, jak i liczby przebytych kilometrów - udała się jesienią 1953. W ciągu sześciu miesięcy przemierzyła ponad 44 000 mil, czyli około 70 840 kilometrów, odwiedzając 13 państw.
Odwiedziła też więcej miejsc w Wielkiej Brytanii niż którykolwiek z jej poprzedników.
W 1986 stała się pierwszym brytyjskim monarchą, który odwiedził Chiny.
Królowa jest obecnie patronką ponad 500 organizacji, z czego ponad 70 działa w obszarze edukacji, ponad 60 promuje sport i rekreację, ponad 30 to organizacje religijne, a ponad 40 skupia się na sztuce i kulturze.
Wysłała ponad 300 000 kartek z gratulacjami do osób świętujących swoje 100. urodziny i ponad 900 000 wiadomości z gratulacjami dla małżeństw świętujących diamentową rocznicę ślubu.
Co najmniej 35 krajów wydało monety z jej wizerunkiem.
Pozowała do ponad 200 oficjalnych portretów - do pierwszego z nich jeszcze zanim wstąpiła na tron, w wieku 7 lat w 1933, pędzla słynnego anglo-węgierskiego malarza Philipa de László. Co ciekawe, dzieła de László znajdują się już w domenie publicznej, od jego śmierci minęło bowiem ponad 70 lat.
Philip de László, domena publiczna, via Wikimedia Commons |
W ciągu swojego życia otrzymała ponad 50 stopni i nominacji wojskowych, zarówno w brytyjskich Siłach Zbrojnych, jak i Siłach Zbrojnych różnych krajów należących do Wspólnoty Narodów.
Za panowania Elizabeth II tylko w ogrodach Pałacu Buckingham wydano ponad 180 Garden Parties, na które zaproszono ponad 1,5 miliona osób.
Od 1952 Amerykanie mieli w sumie 14 Prezydentów, z których królowa spotkała prawie wszystkich - z wyjątkiem Lyndona B. Johnsona.
Boris Johnson jest 14. Premierem Wielkiej Brytanii za jej panowania.
Za panowania królowej Wielka Brytania doczekała się pierwszej kobiety na stanowisku Premiera - została nią Margaret Thatcher w 1979.
Królowa sześć razy w swoim życiu odwiedziła londyńskie metro - po raz pierwszy w maju 1939 razem z guwernantką Marion Crawford i młodszą siostrą Margaret, a po raz ostatni w maju tego roku, kiedy to otworzyła Elizabeth Line nazwaną na swoją cześć.
W 1973 otworzyła słynną Operę w Sydney.
W trakcie swojego panowania spotkała czterech Papieży: Jana XXIII w 1961, Jana Pawła II (trzykrotnie), Benedykta XVI w 2010 i Franciszka I w 2014.
W ciągu 70 lat panowania poprowadziła ponad 650 inwestytur.
W swój pierwszy rejs królewskim jachtem Britannia udała się 1 maja 1954, płynąc z Tobruku w Libii z powrotem do Londynu po swojej pierwszej podróży po krajach Wspólnoty Narodów jako królowa. Do 1997, kiedy to jacht został wycofany z użycia, Britannia przepłynęła ponad milion mil morskich.
Wśród wielu prezentów, jakie otrzymała w trakcie swojego panowania, znalazły się żywe zwierzęta, w tym: jaguary i leniwce z Brazylii, słoń z Kamerunu i dwa czarne bobry z Kanady. Królowa otrzymała także krowy, krokodyle, hipopotamy, a nawet kakadu. Wszystkie te egzotyczne zwierzęta trafiły do ogrodów zoologicznych.
W 2013 została pierwszym brytyjskim monarchą, który otrzymał Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA. Nagrodę przyznano w uznaniu jej długoletniego wsparcia brytyjskiej branży filmowej i telewizyjnej.
Każdego roku w trakcie jej panowania odbywało się Trooping the Colour (oficjalna parada z okazji urodzin brytyjskiego monarchy), za wyjątkiem roku 1955, kiedy to paradę odwołano z powodu strajku kolejowego.
Jak wiadomo królowa przybywa jako ostatni z zaproszonych gości. Jedno z najbardziej spektakularnych i pamiętnych wejść w swoim życiu zaliczyła w 2012, kiedy to na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie "skoczyła" ze spadochronem razem z Danielem Craigiem, swoim tajnym agentem Jamesem Bondem. Co ciekawe, to właśnie za jej panowania w 1953 Ian Fleming wydał swoją pierwszą powieść Casino Royale, powołując do życia książkowego Jamesa Bonda, a w 1962 na ekrany trafił pierwszy film z serii, Doktor No (w rolę agenta 007 wcielił się wówczas po raz pierwszy Sean Connery).
9 września 2015 królowa pobiła rekord swojej praprababki, królowej Victorii, stając się najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii. Wówczas panowała dokładnie 23 227 dni, o jeden dzień dłużej niż królowa Victoria, a od tamtej pory upłynęło już prawie siedem lat. W wygłoszonym tego dnia przemówieniu podczas otwarcia nowej kolei w Tweedbank, powiedziała:
„Książę Philip i ja jesteśmy bardzo wdzięczni za serdeczne powitanie z tej okazji. Wielu, w tym ty, Pani Minister [zwróciła się do Pierwszej Minister Szkocji, Nicoli Sturgeon] uprzejmie zauważyło również inne znaczenie, jakie wiąże się z dzisiejszym dniem, chociaż nie jest ono czymś, do czego kiedykolwiek aspirowałam. Nieuchronnie w trakcie długiego życia można osiągnąć wiele kamieni milowych; moje własne nie jest tu wyjątkiem. Ale dziękuję Wam wszystkim i wielu innym za granicą za Wasze wzruszające wiadomości pełne życzliwości.”
Same liczby są przytłaczające, ale pokazują tylko, jak wielką monarchinią była przez te 70 lat i nadal jest.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe :)
OdpowiedzUsuń