piątek, 10 marca 2023

Król Willem-Alexander i królowa Maxima na Słowacji, jubileuszowa wizyta w Västmanland + więcej

 Monako

Książę Albert i księżniczka Caroline otworzyli nowe studio taneczne Akademii Księżnej Grace.8 marca księżna Charlene wzięła udział w lunchu "Kobiety i sport" zorganizowanym przez ministra stanu Monako z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Wieczorem razem z księciem Albertem wręczyła nagrody Conseil National kobietom zaangażowanym w działania na rzecz równości płci.

9 marca para książęca razem z księciem Jacquesem i księżniczką Gabriellą odsłonili pracę artystyczną współtworzoną przez Mr One Teas, rodzinę książęcą i dzieci z księstwa.

Hiszpania

9 marca królowa Letizia wzięła udział w pokazie filmu dokumentalnego "El Camino Interior".

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Belgia

9 marca król Philippe i królowa Mathilde złożyli wizytę w prowincji Hainaut, gdzie odwiedzili największy w Europie kamieniołom wapienia w Soignies, który uczestniczy w projekcie mającym na celu zachowanie bioróżnorodności, centrum integracji społeczno-zawodowej Le Quinquet oraz Ratusz w La Louvière, gdzie spotkali się z mieszkańcami.10 marca królowa Mathilde odwiedziła centrum Zonnelied vzw w Tollembeek, oferujące wsparcie osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Niderlandy

Na koniec drugiego dnia wizyty państwowej króla Willema-Alexandra i królowej Maximy na Słowacji odbył się koncert zwrotny w Słowackim Teatrze Narodowym.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

9 marca, trzeciego i ostatniego dnia wizyty na Słowacji, para królewska wspólnie z Prezydent Słowacji udała się do regionu u podnóża Tatr. W Popradzie odwiedzili ośrodek dla uchodźców z Ukrainy i historyczną dzielnicę Spišská Sobota, a w Liptowskim Mikulaszu szkołę, w której rozmawiali z uczniami o demokracji i dezinformacji. Ostatnim punktem programu była wizyta w Tatrzańskim Parku Narodowym, gdzie dowiedzieli się więcej o ochronie lokalnej przyrody i bioróżnorodności.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Jordania

Jak donoszą media, księżniczka Iman bint Hussein (nie mylić z księżniczką Iman bint Abdullah, która już w najbliższą niedzielę wyjdzie za mąż - to jej ciocia ;) ) jakiś czas temu wyszła za mąż za Amerykanina o imieniu Joe i doczekała się z nim dwójki dzieci, w tym chłopca urodzonego kilka miesięcy temu. Dla księżniczki, przyrodniej siostry króla Abdullaha, córki króla Husseina i królowej Noor, jest to drugie małżeństwo. Pierwsze, z którego pochodzi syn o imieniu Omar (ur. 2014), zakończyło się po niespełna pięciu latach rozwodem w 2017.
Skoro jesteśmy już przy jordańskiej rodzinie królewskiej, zapraszam Was jutro na godzinę 18:00 na kolejny - na jakiś czas ostatni - post z cyklu "Śluby Jordanii". Mam nadzieję, że będzie dla Was równie ciekawy jak był dla mnie, bo przyjrzymy się w nim zwyczajom ślubnym na Bliskim Wschodzie :)


Norwegia

6 marca księżna Mette-Marit pojawiła się na pokazie kolekcji Petera Dundasa w ramach Tygodnia Mody w Paryżu.

9 marca księżna wzięła udział w Konferencji Zdrowia Psychicznego.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Wielka Brytania

9 marca książę i księżna Walii odwiedzili Centrum Muzułmańskie Hayes w Londynie, aby podziękować osobom zaangażowanym w pomoc i zbiórkę pieniędzy dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images9 marca hrabina Sophie otworzyła centrum klimatyczne w Countryside Education Trust w hrabstwie Hampshire.
Od dzisiaj Sophie przysługuje tytuł księżnej Edynburga, który król Charles przyznał księciu Edwardowi z okazji jego urodzin. Więcej o tym w poprzednim poście.

Dania

Księżna Mary spotkała się z Ambasadorem USA w Danii, kierownikiem Crown Princess Mary Center działającym na Uniwersytecie w Kopenhadze oraz przedstawicielami świata nauki, aby porozmawiać o możliwości współpracy między instytucjami w dziedzinie badań społecznych.

Szwecja

9 marca księżniczka Adrienne skończyła 5 lat.

9 marca król Carl Gustaf i królowa Silvia kontynuowali swoje podróże po Szwecji w ramach obchodów złotego jubileuszu panowania monarchy. Trzecią wizytę złożyli w prowincji Västmanland w środkowej Szwecji, gdzie najpierw udali się do Sali Koncertowej Västerås, w której król wygłosił przemówienie, a następnie przespacerowali się po parku Vasaparken, wzięli udział w lunchu wydanym przez gubernatora prowincji na zamku Västerås i odwiedzili muzeum historii Västmanland.

Następczyni Tronu tego dnia spotkała się z krajowym koordynatorem Agendy 2030.


10 marca para królewska, księżniczka Victoria, książę Carl Philip i księżna Sofia uczestniczyli w obiedzie dla rządu wydanym przez parę królewską.

Po południu cała piątka, razem z księżniczką Christiną i jej mężem, otworzyła wystawę "Od Wazów do Bernadotte" w Pałacu Królewskim.

4 komentarze:

 1. Cudownie, że Charlene coraz częściej się pojawia publicznie.
  Krajobraz za Adrienne na zdjęciu wygląda tak inaczej od europejskiego - plaża, a za chwilę wieżowce:) Trudno uwierzyć, że najmłodsza córka Maddie już tak wyrosła. Wciąż jestem zdziwiona tak pozytywnie, że jednak wrócą do Szwecji. Byłam raczej przekonana, że to się nie stanie, chyba, że na emeryturze Chrisa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie to było bardzo zaskakujące, ale to oczywiście fajnie.

   Usuń
 2. I dla mnie nowina o powrocie rodziny ks. Madeleine do jej rodzinnego kraju jest zdumiewająca i zastanawiam nad powodami tej decyzji. Nie wiem co mysleć a zgadywac nie wypada, mam nadzieje że do dobry pomysl dla wszystkich..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podejrzewam, że biznesy Chrisa tam go prowadzą, a to wygodnie dla Madeleine i dzieci

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.