wtorek, 28 marca 2023

Bal Róży 2023, królowa Rania na Biennale Sztuki Islamskiej, wizyta w RPA + więcej

Luksemburg

Z okazji narodzin księcia Francoisa, drugiego syna księcia Guillaume'a i księżnej Stephanie, wystrzelono 21 salw armatnich.
Późnym popołudniem w szpitalu Grand Duchess Charlotte Maternity Hospital w Luksemburgu została zauważona wielka księżna Maria Teresa, która przyjechała odwiedzić synową i poznać swojego nowonarodzonego wnuka.Francja

Książę Charles-Philippe (starszy z dwóch synów księcia Évreux i tym samym wnuk hrabiego Paryża Henri'ego VI) zaręczył się z Naomi Kern, modelką i mistrzynią strzelectwa z Monako, wdową po przedsiębiorcy Otto Kernie. Dla księcia będzie to drugie małżeństwo - poprzednie z Portugalką Dianą Álvares Pereirą de Melo, księżną Cadaval, zakończyło się rozwodem sfinalizowanym pod koniec zeszłego roku. Ze związku pochodzi córka, księżniczka Isabella (ur. 2012).


Niemcy

Jak już wspominała Albina na swoim blogu, podano datę ślubu księcia Ludwiga z Bawarii (najstarszego z trzech synów księcia Luitpolda) i Sophie-Alexandry Evekink - 20 maja, godzina 10:00 w Kościele Teatynów w Monachium. Para zaręczyła się latem zeszłego roku. Po ceremonii goście zostaną zaproszeni do Pałacu Nymphenburg na przyjęcie weselne.

Szwecja

24 marca Następczyni Tronu uczestniczyła w spotkaniu dla uczestników programu dyplomatycznego, który przygotowuje do pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych lub szwedzkich Ambasadach i Konsulatach za granicą. Co ciekawe księżniczka w latach 2006-2007 sama brała udział w tym programie.


26 marca książę Julian skończył 2 latka. Oficjalne zdjęcie udostępnione z tej okazji przez DwAnna-Lena Ahlström.

27 marca król Carl Gustaf i królowa Silvia przyjęli na audiencji odchodzącą ze stanowiska Ambasador Brazylii, a później wręczyli medale Szwedzkiego Stowarzyszenia Rolników (LRF) oraz nagrody Mleczarskiego Przedsiębiorcy Roku 2023.


Monako

24 marca książę Albert i księżna Charlene wręczyli nagrody Monaco Women Forum, przyznawane kobietom działającym w świecie cyfryzacji i technologii.

25 marca już po raz 67. odbył się charytatywny Bal Róży, zorganizowany po raz pierwszy w 1954 z inicjatywy księżnej Grace. Obecnie odbywa się on pod przewodnictwem księżniczki Caroline, a zebrane fundusze trafiają tradycyjnie do Fundacji Księżnej Grace. W tym roku, poza księżniczką Caroline, w balu wzięli udział: książę Albert, Andrea Casiraghi, Tatiana Santo Domingo, Pierre Casiraghi, Beatrice Borromeo, Charlotte Casiraghi i księżniczka Alexandra z Benem Sylvestrem Strautmannem.

Embed from Getty ImagesWielka Brytania

W ramach promocji biznesowego aspektu kampanii ShapingUs opublikowano rozmowę księżnej Catherine z Richardem Walkerem, prezesem brytyjskiej sieci supermarketów Iceland. Kilka dni wcześniej księżna powołała biznesową grupę zadaniową, która ma pracować nad zaangażowaniem sektora biznesowego do tworzenia wspierającego środowiska sprzyjającego zdrowemu rozwojowi dzieci.Belgia

Drugi dzień wizyty państwowej w RPA król Philippe i królowa Mathilde zakończyli tradycyjnie koncertem zwrotnym na cześć Prezydenta, który jednak z powodu napięć politycznych zrezygnował z udziału.
Rankiem trzeciego dnia wizyty para królewska wylądowała w Kapsztadzie, ostatnim przystanku ich podróży.Po przylocie spotkali się z premierem prowincji i odwiedzili firmę biotechnologiczną Afrigen Biologics produkującą szczepionki, która otrzymała wsparcie finansowe z Belgii i współpracuje z belgijskimi firmami Univercells i eTheRNA. Później udali się na uniwersytet University of the Western Cape współpracujący z belgijskimi uczelniami w Brukseli i Gandawie w dziedzinie integracji cyfrowej, a na koniec zobaczyli wystawę "When We See Us : A Century of Black Figuration in Painting" w Muzeum Sztuki Współczesnej Zeitz.

Czwarty i zarazem ostatni dzień wizyty państwowej król Philippe i królowa Mathilde spędzili w Kapsztadzie. Odwiedzili centrum Philippi Village, gdzie spotkali się z przedstawicielami belgijskiego przedsiębiorstwa Close the Gap, które oferuje wysokiej jakości używane urządzenia IT, obejrzeli występy artystyczne przygotowane przez belgijsko-południowoafrykańskie Międzynarodowe Stowarzyszenie Teatru dla Dzieci i Młodzieży, otworzyli nowe boisko piłki nożnej, a na koniec król domalował belgijską flagę na graffiti.
Po obiedzie, który zjedli w belgijskiej restauracji Den Anker, para królewska udała się do Ogrodu Botanicznego Kirstenbosch wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


W trakcie podróży po Afryce zmarł stryj królowej, Raoul d'Udekem d'Acoz. Według belgijskich dziennikarzy, królowa wiedziała o jego pogarszającym się stanie zdrowia i pożegnała się z nim jeszcze przed wylotem z Belgii. Jego pogrzeb odbędzie się 30 marca o godzinie 10:00 w kościele św. Mikołaja w Enghien. Mathilde ma tego dnia zaplanowane dwa spotkania, ale belgijska prasa spekuluje, że mimo wszystko pojawi się na pogrzebie.


Jordania / Arabia Saudyjska

26 marca królowa Rania wydała iftar w Pałacu Al Husseniya dla młodzieży z całego kraju.

28 marca udała się do Dżuddy w Arabii Saudyjskiej na Biennale Sztuki Islamskiej oraz otwarcie corocznej wystawy "Basat Al-Reeh" na zaproszenie księżniczki Adili bint Abdullah Al Saud, córki zmarłego w 2015 króla Arabii Saudyjskiej Abdullaha.


Niderlandy

Królowa Maxima 27 marca otworzyła Tydzień Pieniądza w Utrechcie, w ramach którego przedsiębiorcy odbędą spotkania w szkołach podstawowych i zawodowych w całym królestwie na temat właściwego gospodarowania pieniędzmi.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dania

Księżna Mary uczestniczyła w spotkaniu WHO na temat wysiłków podejmowanych przez organizację w Turcji i Syrii po niedawnym trzęsieniu ziemi, a także w Ukrainie, a następnie w spotkaniu zarządu WWF. Księżna jest patronką Europejskiego Biura WHO oraz przewodniczącą duńskiego oddziału WWF.

Dwór Królewski odwołał część letniego rejsu jachtem Dannebrog królowej w związku z jej rehabilitacją po operacji kręgosłupa, którą przeszła w lutym. Rejs po wyspie Bornholm, archipelagu wysp Ertholmene i w gminie Halsnæs, który miał się odbyć w czerwcu, został przesunięty na przyszły rok. Z kolei zaplanowana na maj wizyta w gminie Allerød została przesunięta na jesień. Królowa odbędzie jednak zgodnie z planem późnym latem rejs do gmin Vordingborg, Randers i Fredericia. Monarchini nadal ma zamiar zainaugurować letni sezon 2 maja w Holmen, po którym uda się w krótki rejs z Kopenhagi do Helsingør i z powrotem. Jak napisał Dwór Królewski w oświadczeniu, rehabilitacja królowej przebiega dobrze, ale zajmie jeszcze trochę czasu, tak więc oficjalny program królowej będzie ulegał zmianom, a spotkań będzie mniej niż zwykle.


Hiszpania

27 marca król Felipe i królowa Letizia udali się do Kadyksu w Andaluzji na otwarcie 9. Międzynarodowego Kongresu Języka Hiszpańskiego (CILE), który odbywa się co trzy lata w innym hiszpańskojęzycznym kraju. Para królewska zobaczyła szereg wystaw i uczestniczyła w obiedzie oraz sesji poświęconej różnorodności języka hiszpańskiego i wyzwaniom w kontekście sztucznej inteligencji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesWieczorem para królewska była obecna na koncercie inauguracyjnym w teatrze Gran Teatro Falla.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
2 komentarze:

 1. Wspaniała wiadomość z Luksemburga, chociaż tym razem obstawiałam dziewczynkę. Trudno uwierzyć, że książę Julian ma już dwa latka, pamiętam Gabi Twoje posty o ciąży Sofii :) Kuriozalna jest ta sytuacja w RPA, a to już drugi raz w tym czasie jak protesty przeszkadzają w wizycie zagranicznej. Ciekawie zobaczyć królową Ranię w Arabii Saudyjskiej, jak i w ogóle tamtejsze kobiety, tak mało wiemy o tym kraju, a moja wiedza w zasadzie dotyczy tylko ograniczeń jakie są tam narzucane kobietom. Ciekawe, czy ze względu na ślub Husseina i Rajwy współpraca między ich krajami będzie w jakiś sposób zacieśniana. Przypuszczam, że królowa Małgorzata nie pojedzie do UK na koronację, jeśli zostałaby zaproszona? Letycja wygląda pięknie, bardzo ciekawi mnie ta wystawa na temat języka hiszpańskiego, bo chyba oprócz hiszpańskiego to jeszcze kilka języków ma tam status oficjalny, np. kataloński czy baskijski w Kraju Basków. To chyba dość delikatna kwestia - język hiszpański - biorąc pod uwagę zapędy niepodległościowe Katalonii czy Basków. No i na koniec oczywiście wisienka na torcie, bo przecież nie może być inaczej: Beatrycze dla mnie jest po prostu bezkonkurencyjna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, bardzo szybko zleciały te dwa lata :)
   Myślę, że królowa nie pojedzie, wyśle raczej księcia Frederika i księżną Mary.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.