poniedziałek, 5 września 2022

Ślub księżnej Miriam i księcia Ghazi, księżniczka Amalia rozpoczęła studia + więcej

Belgia

W minioną sobotę 3 września odbyły się aż trzy "królewskie" śluby, pierwszy z nich we Francji. Młodszy brat królowej Mathilde, hrabia Charles-Henri d'Udekem d'Acoz poślubił Caroline Philippe w niewielkiej miejscowości Pont-L'Evêque w Normandii. Nie mogło zabraknąć oczywiście królowej Mathilde z mężem i dziećmi: królem Philippe'm, księżniczką Elisabeth, księciem Emmanuelem i księżniczką Eleonore. Nieobecny był jedynie książę Gabriel, który aktualnie bierze udział w szkoleniu inicjacyjnym w Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli.


Wielka Brytania

3 września książę Walii, księżna Kornwalii i księżniczka Anne obejrzeli zawody Braemar Gathering w Szkocji. Zazwyczaj pojawiała się na nich także królowa Elizabeth, jednak w tym roku jej obecność odwołano z powodu problemów z poruszaniem się. Z tego samego powodu z odchodzącym ze stanowiska Premiera Borisem Johsnonem i zastępującą go Liz Truss spotka się jutro nie w Londynie, a na zamku Balmoral.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesMonako

Księżna Charlene podzieliła się nowymi zdjęciami Gabrielli i Jacques'a. Jak napisała, jej córeczka znowu sięgnęła po nożyczki i postanowiła podciąć włosy - tym razem nie tylko sobie, ale też bratu ;)

Książę Albert i księżna Charlene z bliźniętami 3 września wzięli udział w corocznym pikniku dla Monakijczyków w Parku Księżniczki Antoinette.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dzisiaj bliźnięta wróciły do szkoły odprowadzone przez rodziców.

Niemcy

3 września w kościele parafialnym św. Mikołaja w Wolfpassing niedaleko Wiednia odbył się ślub księcia Augusta-Frederika Sayn-Wittgenstein-Berleburg. Jego wybranką jest Mia Rohla, austriacka modelka i podcasterka, praprawnuczka słynnego kompozytora Richarda Straussa. Po ceremonii goście (wśród których znaleźli się m.in. książę Schaumburg-Lippe Alexander, księżna Ursula z Bawarii oraz jej syn Konstantin) zostali zaproszeni na przyjęcie weselne w Bergmühle w Kronberg.
Książę August-Frederik Sayn-Wittgenstein-Berleburg urodził się 22 czerwca 1981 jako młodszy z dwóch synów i trzecie z czwórki dzieci księcia Ludwiga Ferdinanda (wnuka 4. księcia Sayn-Wittgenstein-Berleburg Richarda) i szwedzkiej hrabianki Yvonne Wachtmeister af Johannishus. Jest aktorem (zagrał m.in. w The Crown, gdzie wcielił się w rolę księcia George'a Donatusa z Hesji, szwagra księcia Edynburga), reżyserem, scenarzystą i producentem. Z Mią Rohlą, urodzoną w 1995 córką Martina Rohle i Madeleine Strauss, zaręczył się latem zeszłego roku.
Dania

3 września królowa Margrethe otworzyła wystawę plenerową "50 QUEENS" na placu Kongens Nytorv w Kopenhadze, na której uhonorowano 50 ważnych kobiet z duńskiej historii w ramach rozpoczynającego się Festiwalu Złotych Dni. Temat tegorocznego festiwalu jest powiązany z 50-leciem panowania królowej.

4 września królowa pojawiła się na święceniach biskupich biskup diecezji Roskilde, Ulli Thorbjørn Hansen w Katedrze Roskilde.

Dzisiaj, jak co roku 5 września, książę Frederik i księżna Mary wzięli udział w obchodach Dnia Flagi. Najpierw złożyli wieniec w twierdzy Kastellet, oddając hołd poległym na misjach duńskim żołnierzom, a następnie byli obecni na nabożeństwie w kościele Holmen.

Niderlandy

Dzisiaj księżniczka Catharina-Amalia rozpoczęła studia na Uniwersytecie w Amsterdamie na kierunku Polityka, Psychologia, Prawo i Ekonomia. Z tej okazji zorganizowano sesję zdjęciową.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Japonia

1 września książę Fumihito i księżna Kiko uczestniczyli w ceremonii upamiętniającej ofiary trzęsienia ziemi w regionie Kanto z 1923 oraz bombardowań Tokio w czasie II wojny światowej. Zazwyczaj odbywają się dwie ceremonie - jedna w marcu w rocznicę bombardowań Tokio, a druga w rocznicę trzęsienia ziemi przypadającą 1 września - ale z dobrze nam znanych powodów w tym roku zdecydowano się je połączyć i zaprosić mniejszą liczbę osób.


4 września para książęca wzięła udział w obchodach 50. rocznicy przywrócenia wyspy Okinawa Japonii. Po II wojnie światowej Okinawa podobnie jak reszta kraju znalazła się pod okupacją amerykańską, która jednak trwała tutaj znacznie dłużej, bo aż do roku 1972 (okupacja pozostałej części Japonii zakończyła się w 1952).


Szwecja

1 września królowa Silvia wręczyła Queen Silvia Nursing Award studentom pielęgniarstwa za innowacyjne pomysły w dziedzinie opieki nad osobami starszymi i osobami z demencją.

2 września Następczyni Tronu odwiedziła miejsce w pobliżu wyspy Utö w Archipelagu Sztokholmskim, w którym w 2017 odkryto wrak XVI-wiecznego statku Osmund.Bułgaria / Jordania

Na sam koniec zaskakujący ślub w Jordanii - księcia Ghazi bin Muhammada, kuzyna króla Jordanii Abdullaha i jego bliskiego doradcy, z księżną Turnovo Miriam, wdową po księciu Kardamie i synową ostatniego cara Bułgarii Simeona II. Para pobrała się 3 września w obecności króla Abdullaha i innych członków rodziny, w tym starszego brata pana młodego, księcia Talala bin Muhammada. Książę Ghazi, podobnie jak reszta jordańskiej rodziny królewskiej, jest muzułmaninem, ale na ten moment wydaje się, że księżna Miriam pozostała wyznawczynią prawosławia. Na prawosławie przeszła z katolicyzmu wkrótce po swoim pierwszym ślubie.


Księżna Miriam, urodzona 2 września 1963 w Madrycie jako Miriam Ungría y López, z wykształcenia jest hiszpańską historyczką, geografką i gemmolożką, a od 1991 projektantką biżuterii. Swoją markę MdeU zainaugurowała w 2014. 11 lipca 1996 poślubiła księcia Turnovo Kardama, najstarszego syna cara Bułgarii Simeona II i carycy Margarity, z którym doczekała się dwóch synów, księcia Borisa (ur. 1997, od 2015 pierwszego w linii sukcesji do bułgarskiego tronu) i księcia Beltrána (ur. 1999). W sierpniu 2008 razem z mężem uczestniczyła w wypadku samochodowym, w wyniku którego książę Kardam doznał poważnego uszkodzenia mózgu i przez jakiś czas był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej. Po krótkiej poprawie, na początku 2010 jego stan gwałtownie się pogorszył i ponownie wprowadzono go w śpiączkę. Zmarł 7 kwietnia 2015 w Madrycie.

Embed from Getty Images

Książę Ghazi bin Muhammad (ur. 15 października 1966) jest młodszym z dwóch synów zmarłego w zeszłym roku księcia Muhammada bin Talala, syna króla Jordanii Talala, i jego pierwszej żony, księżnej Firyal. Jest profesorem filozofii (pracuje/pracował nawet na pół etatu na Uniwersytecie) i pasjonatem historii religii (brał udział w odkryciu Al-Maghtas, uznawanego obecnie za miejsce chrztu Jezusa, napisał też kilkanaście książek). 4 maja 1997 ożenił się z Areej Zawawi, z którą ma czwórkę dzieci: księżniczkę Tasneem (ur. 1999), księcia Abdullaha (ur. 2001), księżniczkę Jennah (ur. 2003) i księżniczkę Salsabeel (ur. 2014). Para rozwiodła się w 2021.

Embed from Getty ImagesDzień przed ślubem księżna Miriam z synami odwiedziła pomnik postawiony na cześć księcia Kardama nad rzeką Jordan.


6 komentarzy:

 1. 1. Dlaczego rocznica bombardowań Tokio obchodzone są akurat 1 września? 2. Ślub Miriam faktycznie jest zaskakującym newsem. Nieczęsta sytuacja :) btw to byłby dobry temat na post tematyczny - żony royalsów z różnych rodzin królewskich. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Rocznica bombardowań Tokio przypada 10 marca i zazwyczaj właśnie wtedy organizowana jest ceremonia upamiętniająca ofiary, ale w tym roku z uwagi na pandemię zdecydowano się ją połączyć ze skromniejszą niż zazwyczaj ceremonią ku czci ofiar trzęsienia ziemi, którą tradycyjnie zorganizowano 1 września.
   2. Szczerze przyznam, że nie kojarzę żadnego innego przypadku, w którym rozwiedziona/owdowiała księżna wyszłaby ponownie za mąż za jakiegoś księcia. Znacznie częściej (choć nie tak często jak kiedyś) mamy do czynienia z sytuacją, by księżniczki wychodziły za członków innych rodzin królewskich :)

   Usuń
 2. Takiego ślubu królewskiego to się nie spodziewałam. Ciekawe, a jaki sposób jordański książę i bułgarska księżna się spotkali.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że znali się od lat. Obie rodziny - bułgarska i jordańska są z sobą zaprzyjaźnione, a książę Ghazi studiował razem z księciem Kirylem (bratem Kardama), chyba nawet mieszkali razem w akademiku.

   Usuń
 3. Leonore jest bardzo podobna do mamy

  OdpowiedzUsuń
 4. Patrzę sobie na suknie ślubne Mii i Caroliny, i suknia Caroliny podoba mi się bardziej. Swoją drogą, nigdy bym nie wpadła na to, że arystokrata ożeni się z potomkinią kompozytorskiego rodu Straussów.
  Tak jak wszystkich, mnie też zaskoczył niezapowiedziany ślub w Jordanii.

  Na zakończenie przypominam o moim blogu: https://germanroyals.blogspot.com/Patrzę sobie na suknie ślubne Mii i Caroliny, i suknia Caroliny podoba mi się bardziej. Swoją drogą, nigdy bym nie wpadła na to, że arystokrata ożeni się z potomkinią kompozytorskiego rodu Straussów.
  Tak jak wszystkich, mnie też zaskoczył niezapowiedziany ślub w Jordanii.

  Na zakończenie przypominam o moim blogu: https://germanroyals.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.