piątek, 24 marca 2023

Król Philippe i królowa Mathilde w RPA - dzień 1 i 2, wizyta państwowa we Francji odwołana + więcej

Norwegia

23 marca książę Haakon i księżna Mette-Marit odwiedzili jezioro Øvresetertjern i spotkali się ze Skautami, którzy po raz 20. organizują zbiórkę pieniędzy znaną jako Speideraksjonen.

Embed from Getty ImagesW tym roku zebrane fundusze trafią do Norweskiej Rady ds. Uchodźców, której Następca Tronu jest patronem. Księżna obejmuje natomiast patronatem Norweski Związek Skautów.
Parze książęcej towarzyszył jeden z ich pupili.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Wielka Brytania 

22 marca królowa Camilla jako honorowa pułkownik The Riffles przyjęła w Clarence House odchodzącego ze stanowiska dowódcę pułku generała Sir Patricka Sandersa oraz nowego dowódcę, generała porucznika Toma Copingera-Symesa.


Wizyta państwowa króla Charlesa i królowej Camilli we Francji, która miała się rozpocząć w ten weekend, została przesunięta z uwagi na trwające protesty Francuzów sprzeciwiających się planowanemu podniesieniu wieku emerytalnego. Decyzja została podjęta przez obie strony. Najnowsze doniesienia sugerują, że Prezydent Francji zasugerował, by wizytę przenieść na początek lata. Wizyta państwowa w Niemczech w dniach 29-31 marca pozostaje w kalendarzu bez zmian.


Drugiego dnia niezapowiedzianej wizyty w Polsce książę William, już w Warszawie, złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza, spotkał się z Prezydentem Andrzejem Dudą, a na koniec odwiedził Halę Koszyki, w której spotkał się z uchodźcami z Ukrainy.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Jordania

23 marca król Abdullah i królowa Rania wydali iftar - tradycyjny posiłek spożywany po zachodzie słońca w czasie Ramadanu, świętego miesiąca w islamie.

Hiszpania

24 marca królowa Letizia przyjęła na audiencji przedstawicieli organizacji Code, której celem jest zapewnienie wszystkim uczniom możliwości nauki informatyki, oraz redaktorów "MagasIN".

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Dania

Dwór Królewski podał plany obchodów 83. urodzin królowej Margrethe 16 kwietnia. Królowa w południe tego dnia razem z resztą rodziny pojawi się na balkonie swojej rezydencji, Pałacu Christiana IX w Kopenhadze, skąd pozdrowi zgromadzonych Duńczyków. Tego dnia królowa wróci do swoich obowiązków po udanej operacji kręgosłupa, którą przeszła w lutym. "Rehabilitacja królowej przebiega dobrze, ale nadal będzie wiele ważnych zadań, których królowa nie będzie mogła wykonać zgodnie z planem w nadchodzących miesiącach", napisano w komunikacie.

Belgia

23 marca król Philippe i królowa Mathilde oficjalnie rozpoczęli swoją 4-dniową wizytę państwową w RPA. W Pretorii wylądowali wieczorem poprzedniego dnia.23 marca zostali powitani przez Prezydenta RPA. Para królewska spotkała się także z przedstawicielami rządu, a później udali się do Parku Wolności w Pretorii, gdzie król złożył wieniec ku pamięci poległym w walkach o zakończenie apartheidu i wolność.Pierwszy dzień wizyty państwowej zakończył się tradycyjnie bankietem w rezydencji Prezydenta RPA w Pretorii, który w ostatniej chwili został zmniejszony z uwagi na niestabilną sytuację polityczną w kraju. Południowoafrykańczycy domagają się dymisji Prezydenta w związku z podejrzeniami o korupcję.
Król Philippe, zabierając głos, powiedział, że przygotował długą mowę liczącą 5 stron, a kiedy Prezydent odparł, że mają czas, zażartował, że później mu ją da do przeczytania, a sam zaczął improwizować :)
Drugi dzień wizyty państwowej król Philippe i królowa Mathilde spędzili w Johannesburgu. Królowa odwiedziła Centrum Opieki Dziennej Emuseni dla dzieci, a później, już wspólnie z królem, odwiedziła muzeum Hectora Pietersona, powstałe obok miejsca, w którym w 1976 12-letni Hector Pieterson został zastrzelony przez policję apartheidu. Następnie para królewska udała się do Skateistan Skate School, gdzie król spróbował swoich sił w jeździe na deskorolce.

2 komentarze:

 1. Bankiet w RPA wyglądał trochę dziwnie, jak skromne przyjęcie, a kreacja Matyldy wydawała się zbyt błyszcząca w takich warunkach.
  Filip rzadko sobie pozwala na takie żarty. Zdaje się być taki poważny, a tu proszę, jeździ na deskorolce:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście wygląda to skromnie. Szkoda, że nie ma więcej zdjęć.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.