wtorek, 24 maja 2022

Platynowy maj: diamentowy jubileusz w 2012

 W 2012 przypadał jubileusz 60-lecia panowania królowej. Elizabeth II stała się tym samym drugim w historii brytyjskim monarchą – i zarazem drugą kobietą – świętującym swój diamentowy jubileusz. Poprzednim była królowa Victoria, która 60. rocznicę swojego wstąpienia na tron obchodziła w 1897 roku.
Tym razem, ze względu na podeszły wiek, królowa i książę Edynburga zrezygnowali z podróży po krajach Wspólnoty Narodów, przekazując pałeczkę młodszemu pokoleniu. Książę Walii i księżna Kornwalii w maju odwiedzili więc Kanadę, a w listopadzie wyruszyli do Papui-Nowej Gwinei, Australii i Nowej Zelandii…

Embed from Getty Images

…książę i księżna Cambridge odbyli podróż po Azji Południowo-Wschodniej, w trakcie której zatrzymali się w Malezji, Singapurze, na wyspach Salomona i Tuvalu…

Embed from Getty Images

…a książę Harry udał się na Karaiby, gdzie odwiedził Bahamy, Belize i Jamajkę. W podobnym kierunku nieco wcześniej od niego wyruszyli hrabia i hrabina Wessex. Ich podróż obejmowała: Barbados, Grenadę, Saint Lucię, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Trynidad i Tobago oraz Antiguę i Barbudę.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Księżniczka Anne z kolei odwiedziła Zambię i Mozambik, a książę Yorku Indie.

Królowa z mężem natomiast skupiła się na objazdach po Zjednoczonym Królestwie, odwiedzając każdy region w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.

Embed from Getty Images

Inaczej niż w poprzednich latach, dzień swojego wstąpienia na tron 6 lutego monarchini nie spędziła prywatnie - tego dnia odwiedziła Ratusz i szkołę w King's Lynn w hrabstwie Norfolk. Pałac Buckingham wydał również jej dwa nowe oficjalne zdjęcia.

Embed from Getty Images

Obchody diamentowego jubileuszu panowania rozpoczęły się tradycyjnie wiosną. Pierwszym większym wydarzeniem z tej okazji była kawalkada Diamond Jubilee Pageant zatytułowana „The World Comes to Windsor”  na zamku Windsor. Zorganizowano ją w czasie corocznego Royal Windsor Horse Show w dniach 10-13 maja i w jej ramach przedstawiono jednocześnie prywatny i publiczny wizerunek królowej – jej pasję do koni z jednej strony, a z drugiej wizyty państwowe w ponad 250 państwach na całym świecie. W ciągu dnia odbywały się pokazy konne Royal Windsor Horse Show, natomiast wieczorem parady z udziałem 550 koni oraz 1100 osób (m.in.: Abigail Washburn, piosenkarki z Nashville; tancerzy z wysp Cooka, kowbojów z Oklahomy, Rolfa Harrisa, muzyka, komika i aktora z Australii; Inuitów z Kanady, Aborygenów, meksykańskich tancerzy i śpiewaków, Raghu Dixita, piosenkarza folkloru z Indii; Susan Boyle, szkockiej piosenkarki; czy chóru dziecięcego Watoto Children's Choir z Ugandy). Królowa pojawiła się na finałowej paradzie 13 maja.

Embed from Getty Images

18 maja królowa wydała lunch dla koronowanych głów z całego świata na zamku Windsor. Lista gości obejmowała nie tylko obecnie panujących monarchów (lub, w niektórych przypadkach, ich przedstawicieli), ale również zdetronizowanych. Pojawili się więc: król Bahrajnu Hamad bin Isa z pierwszą żoną, Sabiką bint Ibrahim (co wywołało falę krytyki jako że rok wcześniej miał brutalnie stłumić antyrządowe powstanie w Bahrajnie); ówczesna para królewska Belgów Albert i Paola, Sułtan Brunei Hassanal Bolkiah z żoną, królową Salehą, ostatni car Bułgarii Simeon II z żoną Margaritą, królowa Danii Margrethe i książę Henrik...

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

...ostatni król Grecji Konstantinos i królowa Anne-Marie, ówczesny Cesarz Japonii Akihito i ówczesna Cesarzowa Michiko, król Jordanii Abdullah i królowa Rania, Szejk Nasser Al-Mohammed z Kuwejtu, para królewska Lesotho Letsie III i jego żona 'Masenate Mohato Seeiso..

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

...książę Liechtensteinu Hans-Adam, wielki książę Luksemburga Henri razem z wielką księżną Marią Teresą, ówczesna para królewska Malezji Abdul Halim i Haminah, książę Monako Albert i księżna Charlene, księżniczka Lalla Meryem z Maroka (jako przedstawicielka króla Maroka Mohammeda VI), ówczesna holenderska królowa Beatrix...

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

...para królewska Norwegii Harald i Sonja, ówczesny Emir Kataru Hamad bin Khalifa z żoną, Szejką Mozą bint Nasser; ostatni król Rumunii Mihai z córką, księżniczką Margaretą, książę Mohammed bin Nawwaf z Arabii Saudyjskiej (jako przedstawiciel ówczesnego króla Arabii Saudyjskiej Abdullaha bin Abdulaziza i jednocześnie Ambasador Arabii Saudyjskiej w Wielkiej Brytanii), król Suazi (obecnie Eswatini) Mswati III z ósmą żoną Inkhosikati LaMasango (jego zaproszenie również wywołało protesty Brytyjczyków z raczej wiadomych powodów); para królewska Szwecji Carl Gustaf i Silvia...

Embed from Getty Images

...ówczesny Następca Tronu Tajlandii Maha Vajiralongkorn z ówczesną żoną, księżną Srirasmi Suwadee, nowa para królewska Tonga Tupou VI i królowa Nanasipauʻu Tukuʻaho (wstąpili na tron dwa miesiące wcześniej), Następca Tronu Abu Zabi, Szejk Mohammed bin Zayed, a także pretendent do tronu Serbii, książę Alexander, z żoną Katherine. Wielką nieobecną była hiszpańska rodzina królewska – miała pojawić się królowa Sofia, ale w ostatniej chwili pod naciskiem hiszpańskiego rządu odwołała wyjazd do Londynu z powodu zaostrzonego hiszpańsko-brytyjskiego sporu o Gibraltar.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Wieczorem natomiast większość gości pojawiła się na kolacji wydanej przez księcia Walii i księżną Kornwalii, w której jednak sama królowa nie wzięła udziału.


Kulminacyjne obchody jubileuszu rozpoczęły się w sobotę, 2 czerwca, od wyścigów konnych Epsom Derby, które królowa obejrzała w towarzystwie reszty rodziny.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

3 czerwca w wielu brytyjskich miastach zainicjowano Big Jubilee Lunches – lunche dla lokalnych społeczności, przyjaciół i sąsiadów, którzy zbierali się razem, by świętować 60-lecie panowania królowej.

Embed from Getty Images

W Londynie wczesnym popołudniem miała miejsce jubileuszowa parada na Tamizie – River Thames Diamond Jubilee Pageant – z udziałem 1000 łodzi (z których około 250 było napędzanych siłą mięśni) z krajów Wspólnoty Narodów i całego świata. Była to największa flotylla na Tamizie od 350 lat. Królowa, z księciem Edynburga, księciem Walii, księżną Kornwalii, księciem i księżną Cambridge oraz księciem Harry’m wzięła w niej udział na pokładzie królewskiej barki Spirit of Chartwell. Księżniczka Anne z mężem płynęła łodzią Trinity House No 1 Boat, a książę Yorku, księżniczki Beatrice i Eugenie oraz hrabia i hrabina Wessex – statkiem Havengore. Niestety, pogoda, w przeciwieństwie do humorów zebranych, nie dopisała – zaczął padać ulewny deszcz i odwołano przelot Królewskich Sił Powietrznych, który miał zwieńczyć paradę.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesŚwiętowanie jubileuszu zakłóciło przyjęcie księcia Philipa do szpitala King Edward VII Hospital w Londynie następnego dnia. Rozwinęła się u niego infekcja układu moczowego, która uniemożliwiła mu uczestniczenie w pozostałej części obchodów. Podczas wieczornego koncertu pod Pałacem Buckingham książę Walii w wygłoszonym przemówieniu poprosił zebranych o głośne wiwatowanie, tak, aby jego ojciec mógł ich usłyszeć w szpitalu. Przemówienie z pewnością kojarzycie – to w nim zwrócił się do królowej „Mamusiu” :)

Embed from Getty ImagesUdostępniono dziesięć tysięcy bezpłatnych biletów wstępu na koncert, a osoby, które je zdobyły, mogły też wziąć udział w popołudniowym pikniku w ogrodach Pałacu Buckingham wcześniej tego dnia. Ci, którzy nie otrzymali biletów, mieli możliwość oglądania koncertu na ekranach ustawionych wzdłuż The Mall i londyńskich parkach. Szacuje się, że w sumie wieczorny koncert zgromadził na ulicach Londynu od 250 000 do nawet 500 000 osób.

Embed from Getty Images

W koncercie wzięli udział artyści reprezentujący każdą dekadę z 60 lat panowania królowej, m.in.: Paul McCartney, Stevie Wonder, Kylie Minogue, Elton John, Grace Jones, Cheryl Cole, Ed Sheeran czy Robbie Williams. Królowa pojawiła się dopiero na drugiej połowie koncertu, ale reszta rodziny oglądała go od początku. Monarchini na koniec zapaliła jedną z wielu jubileuszowych latarni, które zapalono tego dnia w wielu krajach Wspólnoty Narodów. Miało być ich 2012 – jako symbol roku 2012 – ale oszacowano, że ostatecznie zapalono ich dwa razy więcej. Wieczór zakończył się pokazem fajerwerków.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

5 czerwca, ostatniego dnia obchodów, odbyło się nabożeństwo dziękczynne, tradycyjnie w Katedrze św. Pawła w Londynie, na którym zgromadziła się cała rodzina królewska i 2000 innych gości. Wystąpił na nim „Diamentowy Chór”, składający się z 40 dzieci ze Zjednoczonego Królestwa, który wykonał m.in. hymn Willa Todda The Call of Wisdom, skomponowany specjalnie z okazji diamentowego jubileuszu panowania królowej.

Embed from Getty Images

Po nabożeństwie miał miejsce lunch w Westminster Hall oraz przyjęcie w Guildhall, po którym królowa wraz z resztą rodziny królewskiej wróciła powozem w procesji po ulicach Londynu do Pałacu Buckingham na kolejne przyjęcie dla gubernatorów generalnych. Na koniec pojawiła się na balkonie razem z księciem Walii, księżną Kornwalii, księciem i księżną Cambridge oraz księciem Harry’m, aby pozdrowić zgromadzone tłumy i obejrzeć przelot samolotów RAF-u, który zwieńczył obchody.

Embed from Getty Images

60-lecie panowania królowej uczczono na wiele różnych sposobów nie tylko w Zjednoczonym Królestwie i krajach Wspólnoty Narodów, ale i na całym świecie. Jubileuszowe lunche Big Jubilee Lunch zorganizowano m.in. w Hongkongu czy Taszkencie w Uzbekistanie, w São Paulo i Brasílii odbył się jubileuszowy tydzień, w Nowym Jorku około 700 osób wzięło udział w jubileuszowym biegu na sześć kilometrów, na którym zbierano fundusze na cele charytatywne, a Ambasada Wielkiej Brytanii w Tokio zorganizowała pokaz wiosenno-letniej kolekcji angielskiej projektantki Vivienne Westwood. Założono też fundację charytatywną Queen Elizabeth Diamond Jubilee Trust, aby osoby, które chciały przekazać królowej prezent z okazji jej jubileuszu, mogły przekazać darowiznę na cele charytatywne. Jej misją było „wzbogacenie życia ludzi ze wszystkich środowisk we wszystkich krajach Wspólnoty Narodów, aby uczcić wieloletnią służbę Jej Królewskiej Mości Królowej”, jak czytamy na oficjalnej stronie (link). Zebrane fundusze zostały przekazane na inicjatywy społeczne, m.in. Queen's Young Leaders, która wspierała młodych ludzi ze Wspólnoty Narodów w przekształcaniu własnego życia i życia osób ze swojego otoczenia. Wszystkie programy fundacji zostały pomyślnie zrealizowane i w 2022 fundacja zakończyła swoją działalność.

Embed from Getty Images1 komentarz:

  1. Pamiętam te uroczystości. Były bardzo ładne, tylko szkoda, że na paradzie na rzece nie dopisała pogoda.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.