piątek, 3 marca 2023

Książę Haakon i księżna Mette-Marit w Londynie, urodziny księcia Oscara, zbliżająca się podróż + więcej

 Dania

Wieczorem 1 marca odbyło się przyjęcie biznesowe "Denmark and Tamil Nadu – Partners for Sustainable Growth", które zakończyło wizytę księcia Frederika i księżnej Mary w Indiach.

2 marca królowa Margrethe wyszła ze szpitala Rigshospitalet, w którym w zeszłym tygodniu przeszła udaną operację kręgosłupa. Królowa będzie teraz kontynuowała długą rehabilitację w domu, w swojej rezydencji na terenie Pałacu Amalienborg. Jak poinformował Dwór Królewski, może ona potrwać kilka miesięcy. Na razie obowiązki matki, po powrocie z Indii, przejął Następca Tronu.Monako

1 marca książę Albert i księżna Charlene otworzyli nowy żłobek Testimonio II w Monako.


Szwecja

2 marca książę Oscar skończył 7 lat. Poniżej jego dwa nowe zdjęcia autorstwa Lindy Broström udostępnione przez Dwór Królewski.

Linda Broström/The Royal Court of Sweden

Linda Broström/The Royal Court of Sweden

Jak potwierdził dzisiaj Dwór Królewski, król Carl Gustaf ma się dobrze po operacji serca, którą przeszedł w ubiegłym tygodniu i wróci do swoich obowiązków zgodnie z planem już w najbliższy poniedziałek, 6 marca.
Podano też daty przełożonych z powodu operacji wizyt regionalnych pary królewskiej w Gävle w prowincji Gävleborg oraz Härnösand w prowincji Västernorrland. Wizytę w tym pierwszym mieście para złoży 21 sierpnia, natomiast druga wizyta planowana jest już 8 maja.Japonia

Jak informują japońskie media, Kei Komuro rozpoczął pracę jako adwokat w kancelarii adwokackiej w Nowym Jorku, do którego przeprowadzili się razem z Mako (bratanicą Cesarza Naruhito) po ślubie. Egzamin końcowy zdał w październiku zeszłego roku, a w miniony poniedziałek został oficjalnie zarejestrowany jako prawnik. Informację mediom przekazał jego były przełożony, u którego Kei pracował w Tokio jeszcze przed przeprowadzką do USA.


1 marca książę Hitachi, stryj Cesarza Naruhito, trafił do szpitala Japońskiego Czerwonego Krzyża w Tokio z gorączką. Następnego dnia przeszedł operację usunięcia kamieni z moczowodu. Jak poinformowała Agencja Dworu Imperialnego, książę po zabiegu ma się dobrze, a gorączka spadła. Na razie pozostanie w szpitalu, gdzie odwiedziła go żona, księżna Hanako.


28 lutego księżna Kiko wzięła udział w 27. Seminarium na temat Zapobiegania Gruźlicy.


2 marca razem z mężem, księciem Fumihito, pojawiła się na ceremonii rozdania nagród naukowych Ikushi Prize Japońskiego Stowarzyszenia Promocji Nauki JSPS.Luksemburg

2 marca wielka księżna Maria Teresa odwiedziła liceum im. Huberta Clément w Esch-sur-Alzette.

Księżna Stephanie odwiedziła Centre Hospitalier du Nord w Ettelbruck, gdzie wzięła udział w dyskusji przy okrągłym stole z przedstawicielami stowarzyszenia Association Luxembourgeoise des Sages-Femmes (ALSF), którego jest patronką.

3 marca wielka księżna przyjęła na audiencji przedstawicielki organizacji Pour une Parenthèse.Hiszpania

3 marca królowa Letizia uczestniczyła w posiedzeniu Rady Powierniczej UNICEF-u dotyczącym pracy organizacji po ostatnim trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii.


Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Jordania

2 marca król Abdullah i królowa Rania położyli kamień węgielny pod budowę King Hussein Cancer Centre w Akabie, które zapewni opiekę onkologiczną na południu Jordanii.


Norwegia / Wielka Brytania

Wieczorem 1 marca, na koniec pierwszego dnia wizyty w Londynie, książę Haakon i księżna Mette-Marit wzięli udział w przyjęciu "Norway Night Networking" w Lindley Hall.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

2 marca para książęca została przyjęta przez księcia Williama i księżną Catherine na zamku Windsor. Cała czwórka uczestniczyła następnie w dyskusji na temat zielonej energii z przedstawicielami norweskiego sektora biznesowego.
Po raz ostatni obie pary spotkały się w listopadzie 2018 na przyjęciu w Clarence House z okazji 70. urodzin jeszcze wówczas księcia Charlesa. Obecny król i Następca Tronu Norwegii są kuzynami trzeciego stopnia.

Embed from Getty ImagesW ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o tym, że książę i księżna Sussex zostali poproszeni o wyprowadzenie się z Frogmore Cottage, ich brytyjskiej rezydencji na terenie Windsoru. Informację potwierdził wkrótce później rzecznik pary. Zgodnie z doniesieniami, mają wyprowadzić się do wczesnego lata, więc będą mogli się w niej jeszcze zatrzymać, jeśli przylecą do Wielkiej Brytanii na koronację. Do Frogmore Cottage ma przenieść się książę Andrew, który obecnie mieszka w Royal Lodge. Jeśli wierzyć dziennikarzom, nie jest on tym pomysłem zachwycony, ale decyzję uzasadnia się tym, że koszty jego utrzymania i ochrony stały się zbyt wysokie.
Książę Harry i księżna Meghan wprowadzili się do Frogmore Cottage po remoncie, który kosztował podatników 2,4 miliona funtów, na początku 2019. Po tym, jak zdecydowali się zrezygnować z pełnienia publicznych obowiązków, zobowiązali się do spłacenia tego długu. Jak informuje Emily Andrews, trzy lata po tej decyzji, spłacili ok. 630 000 funtów.Z okazji Światowego Dnia Książki królowa Camilla spotkała się z brytyjskim poetą i autorem książek dla dzieci Josephem Coelho, z którym rozmawiała o wspólnej miłości do książek, znaczeniu czytania w dzieciństwie i radości z dzielenia się historiami z najbliższymi. Rozmowa została nagrana w lutym w Clarence House.


Embed from Getty ImagesPałac Buckingham oficjalnie potwierdził, że król Charles i królowa Camilla pod koniec marca złożą swoje pierwsze wizyty zagraniczne po wstąpieniu na tron. Udadzą się z wizytami państwowymi do Francji i Niemiec. Najpierw, w dniach 26-29 marca odwiedzą Francję, gdzie m.in. król wygłosi przemówienie do parlamentarzystów w Senacie, a królowa otworzy wystawę dzieł francuskich malarzy Édouarda Manet i Edgara Degas w Muzeum d'Orsay w Paryżu, a w Bordeaux 28 marca otworzą brytyjski konsulat. Dla króla będzie to 35. oficjalna wizyta we Francji.
Prosto z Paryża przylecą do Berlina 29 marca z trzydniową wizytą państwową w Niemczech, w trakcie której odwiedzą także Brandenburgię (30 marca) i Hamburg (31 marca). Król wygłosi przemówienie w Bundestagu, a królowa ma odwiedzić operę.
Zarówno Para Prezydencka Francji, jak i Para Prezydencka Niemiec, mają wydać bankiety na cześć pary królewskiej.
Król Charles będzie tym samym pierwszym w historii brytyjskim monarchą, który przemówi zarówno do francuskieg Senatu, jak i niemieckiego Bundestagu, a także pierwszą zagraniczną głową państwa, która zostanie oficjalnie powitana przez Parę Prezydencką Niemiec przed Bramą Brandenburską.5 komentarzy:

 1. Jak zawsze dzięki za podsumowanie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mako to bratanica Cesarza, a nie siostrzenica 😉

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam nadzieję, że na tak historyczne wizyty państwowe Camilla wyciągnie jakąś wspaniałą, królewską biżuterię.
  Cudownie, że Kate i William przyjęli w Windsorze Mette-Marit i Haakona, tak jak powinni następcy tronu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam nadzieję, że Kei i Mako są cudownie szczęsliwi w Ameryce.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.