niedziela, 5 marca 2023

Olej koronacyjny + data ślubu księżniczki Iman!

 3 marca w specjalnej ceremonii w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie poświęcono olej, który zostanie użyty do namaszczenia króla Charlesa III w czasie jego koronacji 6 maja.
Olej poświęcony został przez Patriarchę Jerozolimy Theophilosa III i Arcybiskupa Jerozolimy z Kościoła Anglikańskiego Hosama Naouma.

Embed from Getty Images

Olej wykonano z oliwek zebranych z dwóch gajów oliwnych rosnących na Górze Oliwnej, przy Klasztorze Marii Magdaleny, w którym pochowana jest babcia ze strony ojca króla, księżniczka Alice, i Klasztorze Wniebowstąpienia. Warto wspomnieć, że już od średniowiecza brytyjscy królowie byli namaszczani olejem pochodzącym z Ziemi Świętej.


Oliwki tłoczono pod Betlejem. Gotowy olej perfumowano kwiatem pomarańczy oraz olejkami eterycznymi - sezamowym, różanym, jaśminowym, cynamonowym, neroli, benzoesowym i bursztynowym.


Przygotowano go w oparciu o olej używany po raz ostatni 70 lat temu, w czasie koronacji królowej Elizabeth II, według receptury stosowanej od setek lat, ale teraz nieco unowocześnionej. Zrezygnowano m.in. z wydzieliny kaszalotów i cywety, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę zaangażowanie króla w ochronę środowiska naturalnego.

Zgodnie z tradycją, w czasie koronacji olej zostanie wylany na tzw. łyżkę koronacyjną - która jako jedyny w Wielkiej Brytanii klejnot koronny przetrwała do czasów współczesnych. Następnie Arcybiskup namaści nim dłonie, pierś i głowę monarchy.

Embed from Getty Images

Tym samym olejem namaszczona zostanie również królowa Camilla.


**** **** **** ****

Dzisiaj Dwór Królewski Jordanii podał wreszcie datę ślubu księżniczki Iman, córki pary królewskiej, i Jameela Thermiotisa. Ślub odbędzie się dokładnie za tydzień, 12 marca. Para zaręczyła się w lipcu zeszłego roku. Księżniczka będzie pierwszym z czwórki dzieci pary królewskiej, które wyjdzie za mąż. Z kolei 1 czerwca na ślubnym kobiercu stanie jej starszy brat, książę Hussein.


Królowa Rania, podekscytowana zbliżającą się uroczystością, opublikowała na swoim Instagramie filmik ze zdjęciami i nagraniami z życia córki, w tym kilka ujęć z przygotowań do samej ceremonii. "Kiedy po raz pierwszy trzymałam moją córeczkę, wiedziałam, że moje życie już nigdy nie będzie takie samo. Za tydzień zostanie panną młodą. Moja droga Iman, tak bardzo się cieszę z twojego szczęścia i jestem dumna ze wszystkiego, czym jesteś", napisała.
Na jednym ze zdjęć widzimy Iman w tiarze swojej mamy, Queen Rania's Diamond Tiara - czyżby to właśnie ją wybrała na swój wielki dzień? Przekonamy się już za tydzień.
Embed from Getty Images

6 komentarzy:

 1. Jestem zaskoczona, że dali nam tylko tydzień na przygotowanie się:)
  Wygląda na to, że welon będzie długi. W tej tiarze Iman prezentuje się ślicznie, prawdopodobnie ją wybierze na ślub.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze, zaczynałam się już zastanawiać, czy w ogóle podadzą nam wcześniej datę ślubu, czy może dowiemy się tego samego dnia :)

   Usuń
 2. Piękna butelka na olej na koronację, bardzo podobają mi się zdobiące ją wzory.

  Jeśli ktoś jeszcze chciałby skierować do mnie pytanie w QnA, to zapraszam. https://germanroyals.blogspot.com/2023/02/czas-na-qna.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczna tiara nie mogę doczekać się żeby zobaczyć suknię w pełnej okazałości

  OdpowiedzUsuń
 4. A czy po ślubie Iman traci tytuł księżniczki?

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.