środa, 1 marca 2023

Wizyta w Walii, książę Frederik i księżna Mary w Indiach - dzień III i IV + więcej

Norwegia

28 lutego książę Haakon i księżna Mette-Marit przylecieli do Londynu, gdzie dzisiaj rozpoczęli swoją oficjalną dwudniową wizytę. Dzisiaj Następca Tronu wziął udział w szczycie biznesowym w Royal Garden Hotel, a później razem z żoną uczestniczył w wydarzeniu promującym norweską literaturę w rezydencji Ambasadora Norwegii i odwiedził Stockwell Skatepark.

Embed from Getty Images


Wizyta ma na celu promowanie współpracy biznesowej w zakresie zielonych innowacji i energii oraz promowanie norweskiej literatury i muzyki. Jutro para książęca spotka się z księciem Williamem i księżną Catherine.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Wielka Brytania / Japonia

Pojawiły się nowe informacje na temat koronacji króla Charlesa i królowej Camilli. Para królewska postanowiła zaangażować w uroczystość swoje wnuki - jak donoszą brytyjskie media, wnuczęta królowej będą trzymać baldachim nad jej głową w trakcie namaszczenia. Z kolei król zamierza powierzyć jakąś rolę księciu George'owi. Rozmowy na ten temat mają się toczyć między parą królewską a księciem i księżną Walii.


Natomiast japońscy dziennikarze informują, że na koronacji pojawią się Następca Tronu książę Fumihito i księżna Kiko. Zaproszenia nie zostały jeszcze wprawdzie rozesłane, ale brytyjski rząd wraz z Agencją Dworu Imperialnego mają już planować wizytę pary książęcej w Wielkiej Brytanii w maju.


Spekuluje się także na temat możliwej trasy przejazdu pary królewskiej po koronacji. Rodzina królewska do Pałacu Buckingham wróci przez Whitehall i The Mall, ale zgodnie z doniesieniami trasa ich przejazdu może również objąć Piccadilly, Oxford Street i Regent Street, tak jak to miało miejsce w przypadku trasy koronacyjnej królowej Elizabeth II w 1953.


28 lutego książę i księżna Walii spędzili dzień na południu Walii. Najpierw odwiedzili centrum leczenia uzależnień Brynawel Rehabilitation Centre, które nawiązało współpracę z The Royal Foundation nad stworzeniem ogrodu terapeutycznego. Para książęca zasiała rośliny do ogrodu. Później udali się do Aberavon Leisure & Fitness Centre, gdzie wzięli udział w wyścigu na rowerach stacjonarnych - ku rozpaczy księcia, mimo spódnicy i butów na wysokim obcasie, wygrała Kate :) Książę zażartował później, że chyba podarł sobie spodnie. Na koniec para książęca spotkała się z ratownikami medycznymi z Wales Air Ambulance, którą książę objął swoim patronatem.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


1 marca para książęca odwiedziła 1. Batalion Gwardii Walijskiej, którego książę William jest pułkownikiem, i wzięła udział w paradzie z okazji Dnia św. Dawida, patrona Walii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Belgia

Księżniczka Elisabeth razem z przyjaciółmi ze studiów wzięła udział w regatach Torpids Boat Race w Oksfordzie.


Albania

Opublikowano kolejne zdjęcia z chrzcin księżniczki Geraldine, które odbyły się 28 stycznia w Kaplicy Zwiastowania Matki Bożej na terenie Pałacu Królewskiego w Tiranie. Budowę kaplicy rozpoczęto w latach 30. ubiegłego wieku z inicjatywy królowej Geraldine, która do końca życia pozostała katoliczką. Jak się okazuje, poza księżną Sibillą z Luksemburga, która została matką chrzestną, na ojca chrzestnego swojej córki książę Leka i księżna Elia wybrali przyjaciela, Thomasa Frashëri'ego. Księżnej Sibilli na chrzcinach towarzyszył mąż, książę Guillaume.
Po chrzcinach para książęca zaprosiła gości na przyjęcie.
Hiszpania

28 lutego król Felipe i królowa Letizia byli obecni na inauguracji portalu internetowego poświęconemu historii latynoskiej Królewskiej Akademii Historii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

1 marca para królewska wręczyła National Research Awards w Alicante w Walencji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Dania

Trzeci dzień wizyty w Indiach książę Frederik i księżna Mary rozpoczęli od otwarcia wydarzenia promującego duńsko-indyjską współpracę w zakresie zrównoważonego rozwoju "Partners for Green and Sustainable Progress", po którym rozdzielili się: Następca Tronu uczestniczył w sesji promującym współpracę biznesową, z kolei księżna jako patronka Maternity Foundation odwiedziła szpital All Indian Institute of Medical Sciences (AIIMS).
Po południu para książęca spotkała się z przedstawicielami duńskiej delegacji biznesowej, a następnie zostali przyjęci przez Prezydent Indii.

Czwartego i zarazem ostatniego dnia wizyty biznesowej w Indiach książę i księżna udali się do miasta Ćennaj położonego nad Zatoką Bengalską. Frederik odwiedził Indian Institute of Technology Madras (IIT Madras) Research Park i spotkał się z młodymi przedsiębiorcami, z którymi rozmawiał o możliwościach rozwoju duńskich firm w dziedzinie zielonej energii. Z kolei Mary w tym czasie odwiedziła firmę Larsen & Toubro założoną w 1938 przez duńskich inżynierów oraz uczestniczyła w seminarium na temat indyjsko-duńskiej współpracy w sektorze wodnym w siedzibie firmy Grundfos. Po południu para książęca spotkała się z gubernatorem stanu Tamilnadu.

Szwecja

Pojawiło się nowe/stare zdjęcie księcia Carla Philipa i księżnej Sofii z 2019, z oficjalnej sesji zdjęciowej autorstwa Lindy Broström.

Księżniczka Madeleine objęła patronat nad Millesgården, muzeum sztuki i ogród rzeźb przy domu szwedzkiego rzeźbiarza Carla Millesa i jego żony Olgi Milles w Lidingö pod Sztokholmem. "Millesgården to spokojne miejsce, które uwielbiam odwiedzać, kiedy jestem w domu w Szwecji", napisała księżniczka w swoich mediach społecznościowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.