środa, 8 marca 2023

Noc henny księżniczki Iman, Międzynarodowy Dzień Kobiet, wizyta na Słowacji + więcej

 Belgia

6 marca królowa Mathilde wzięła udział w gali "Time to Dance!" w Antwerpii.

Dzisiaj z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet para królewska wydała lunch dla wybitnych kobiet.


Szwecja / Rumunia

5 marca książę Carl Philip, księżna Sofia i książę Gabriel pojawili się na corocznym biegu narciarskim Vasaloppet.


6 marca księżniczka Victoria i książę Daniel wzięli udział w spotkaniu wysokiego szczebla na temat oporności drobnoustrojów na antybiotyki.

Dwór Królewski poinformował, że księżniczka Madeleine i Chris O'Neill wraz z dziećmi przeprowadzają się do Szwecji. W sierpniu mają przenieść się do Sztokholmu, gdzie zamieszkają w apartamencie w Royal Mews, w którym do tej pory zatrzymywali się w czasie swoich pobytów w Szwecji. "Księżniczka Madeleine i pan Christopher O'Neill postanowili, że rodzina na razie zamieszka w Szwecji. Księżniczka Leonore i książę Nicolas jesienią rozpoczną naukę w szkole podstawowej w Sztokholmie. Księżniczka Adrienne pójdzie do przedszkola", czytamy w komunikacie.
Rodzina od sierpnia 2018 mieszkała w Miami na Florydzie. Przeprowadzka do Szwecji oznacza, że dzieci pary będą mogły zachować swoje miejsca w linii sukcesji - zgodnie z obowiązującymi zasadami, muszą ukończyć szwedzką szkołę, aby je zachować. Do tej pory Leonore i Nicolas uczyli się w szwedzkiej szkole, ale na Florydzie. W 2019 rzecznik rodziny królewskiej potwierdził, że dano księżniczce i jej rodzinie trochę swobody w tej kwestii, jednak w tamtym momencie nie potrafił powiedzieć, czy dzieci będą mogły całą swoją edukację odbyć poza Szwecją i nadal znajdować się na liście sukcesji.


8 marca król Carl Gustaf, królowa Silvia, księżniczka Victoria i księżniczka Christina z mężem przyjęli w Pałacu Królewskim księżniczkę Margaretę i księcia Radu z Rumunii.


Japonia

3 marca Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako przyjęli w Pałacu Cesarskim przewodniczącego Parlamentu Mongolii wraz z małżonką.
Później spotkali się z laureatami Emperor's Cup of the Agriculture, Forestry & Fisheries Festival 2022.6 marca księżniczka Kako zobaczyła 54. Wystawę Pomysłów "Naruhodo-Ten", zorganizowaną przez Stowarzyszenie Kobiet-Wynalazców.


7 marca Para Cesarska przyjęła w swojej rezydencji Prezydenta i Pierwszą Damę Rumunii.Dania

7 marca księżna Mary wzięła udział w dyskusji przy okrągłym stole na temat śmiertelności matek na świecie z przedstawicielami Maternity Foundation, której jest patronką, i UNFPA. "Od 2008 roku zajmuję się śmiertelności matek i śledzę rozwój sytuacji na świecie. [...]To było smutne i frustrujące, kiedy dowiedziałam się, że liczby - pomimo pewnych pozytywnych postępów - nie są dalekie od liczb, które spotkałam w 2008. [...] Na całym świecie istnieje potrzeba większego skupienia i przyspieszenia działań w ramach szeroko zakrojonych partnerstw. Ponieważ żadna kobieta nie powinna ryzykować utraty życia, dając życie", napisała po spotkaniu księżna.

Dzisiaj z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet księżna wzięła udział w dyskusji przy okrągłym stole na temat zróżnicowania ze względu na płeć.Wielka Brytania

7 marca król Charles i królowa Camilla odwiedzili Colchester, które jesienią ubiegłego roku zyskało status miasta z okazji Platynowego Jubileuszu królowej Elizabeth II. Najpierw udali się do biblioteki, gdzie rozmawiali z wolontariuszami lokalnych organizacji charytatywnych i zainaugurowali obchody Essex Year of Reading. Królowa otrzymała nawet własną kartę biblioteczną - powiedziała, że będzie musiała wrócić do Colchester, by z niej skorzystać. Później odwiedzili Colchester Castle Museum, po którym zostali oprowadzeni i spotkali się z przedstawicielami lokalnych firm, organizacji artystycznych i mieszkańcami, a także ujawnili imię nowego mieszkańca lokalnego zoo, białego nosorożca - Dara, co w języku suahili znaczy "piękny".

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

8 marca królowa wydała przyjęcie w Pałacu Buckingham z okazji Dnia Kobiet.Księżna Walii dzisiaj wzięła udział w ćwiczeniach wojskowych z 1. Batalionem Gwardii Irlandzkiej, której jest honorowym pułkownikiem, na Salisbury Plain.Ogłoszono, że w miniony piątek, 3 marca, księżniczka Lili, córka księcia i księżnej Sussex, została ochrzczona w prywatnej ceremonii przez biskupa Los Angeles Johna Taylora. Biskup John Taylor jest członkiem Kościoła Episkopalnego Stanów Zjednoczonych, który jest częścią Wspólnoty Anglikańskiej, do której należy również Kościół Anglikański.


Tajlandia

7 marca król Maha Vajiralongkorn, królowa Suthida i księżniczka Sirivannari odwiedzili Świątynię Szmaragdowego Buddy w Bangkoku, gdzie król zmienił szatę Buddy z zimowej na letnią. Szmaragdowy Budda to narodowy skarb Tajlandii. Wbrew nazwie, figurka o wysokości 66 cm nie jest wykonana ze szmaragdów, a zielonego jadeitu, i posiada trzy szaty - deszczową, letnią i zimową, które są zmieniane przez monarchę w specjalnej ceremonii wraz z początkiem danej pory roku, określanej na podstawie faz księżyca.


Hiszpania

7 marca król Felipe i królowa Letizia wzięli udział w koncercie upamiętniającym ofiary terroryzmu w Narodowym Audytorium Muzycznym w Madrycie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Niderlandy

7 marca król Willem-Alexander i królowa Maxima wylądowali z trzydniową wizytą państwową w Słowacji. Na początek udali się do Pałacu Prezydenckiego w Bratysławie na oficjalną ceremonię powitalną z Prezydent Słowacji Zuzaną Čaputovą, a następnie złożyli wieniec pod Bramą Wolności, pomnikiem upamiętniającym osoby zabite w latach 1948-1989, które próbowały przedostać się na drugą stronę żelaznej kurtyny. Po południu para królewska razem z panią Prezydent i burmistrzem Bratysławy udała się na spacer po mieście, który zakończyli pod pomnikiem upamiętniającym dziennikarza śledczego Jána Kuciaka i jego narzeczoną Martinę Kušnírovą, którzy zostali zamordowani w 2018. Spotkali się także z przedstawicielami słowackiej prasy, policji i rządu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Pierwszy dzień wizyty państwowej zakończył się bankietem wydanym przez Prezydenta Słowacji na cześć gości.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Drugi dzień wizyty zbiegł się w czasie z Międzynarodowym Dniem Kobiet 8 marca. Rano para królewska spotkała się z młodymi Słowakami, z którymi rozmawiali o równouprawnieniu i wzmocnieniu pozycji kobiet. Następnie spotkali się z przewodniczącym Rady Narodowej (jednoizbowego Parlamentu Słowacji), wzięli udział w forum biznesowym "The Future is Now", na którym podpisano umowy o współpracy holendersko-słowackiej, odwiedzili punkt zbiórki butelek i puszek PET, które są następnie poddawane recyklingowi i uczestniczyli w obiedzie z Premierem. Po południu król i królowa odwiedzili bar LGBT+ Tepláreň, w którym kilka miesięcy temu, w październiku ubiegłego roku, doszło do ataku osoby nieheteronormatywne, i spotkali się z krewnymi i przyjaciółmi ofiar, a później wzięli udział w przyjęciu dla społeczności holenderskiej na Słowacji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Jordania

Na koniec zdjęcia i nagrania z wczorajszego przyjęcia z malowaniem henną księżniczki Iman. Takie przyjęcie jest jednym z tradycyjnych elementów przedślubnych uroczystości na Bliskim Wschodzie i ma miejsce kilka dni przed ślubem, zazwyczaj w środę. Na przyjęcie zapraszane są wyłącznie kobiety - krewne i przyjaciółki panny młodej - które nakładają hennę na jej dłonie, nadgarstki i stopy.
We wczorajszym przyjęciu, zorganizowanym przez królową Ranię, wzięły udział m.in.: księżna Muna (babcia księżniczki Iman), księżniczki Aisha bint Hussein i Zein bint Hussein (ciocie księżniczki) oraz Rajwa Al-Saif, kolejna panna młoda w rodzinie.
Księżniczka Iman na ten wieczór założyła białą suknię z jedwabnego szyfonu z wyhaftowanymi kwiatami i złotymi kryształkami projektu Reemy Dahbour, do której dobrała pasek z sukni ślubnej swojej mamy, królowej Ranii.6 komentarzy:

 1. Jestem zaskoczona wiadomością ze Szwecji. Chyba nikt się tego nie spodziewał.

  PS. Już nie mogę się doczekać ślubu Iman.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zdjęcia z Jordanii nie mogę doczekać się ślubu
  Maxima jak zawsze zachwyca ❤️
  Ciekawa decyzja księżniczki Madeleine mam nadzieję że będziemy teraz częściej widywać jej rodzinę
  A czy wiadomo jak w końcu wygląda sprawa z tytułami Lillibet i Archiego? W internecie krążą sprzeczne informacje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Archiemu i Lili od śmierci królowej Elizabeth II i wstąpieniu na tron króla Charlesa przysługują tytuły księcia i księżniczki z Sussex wraz z predykatem Jego/Jej Królewskiej Wysokości jako wnukom monarchy. Do tej pory nie byliśmy jednak pewni, czy książę i księżna Sussex będą chcieli z nich korzystać - mogli z tego zrezygnować, jak to zrobili hrabia i hrabina Wessex w imieniu swoich dzieci. Louise i Jamesowi również przysługiwały tytuły jako wnukom panującego monarchy, ale ich rodzice zdecydowali, że nie będą ich używać. Sprawa wyjaśniła się dopiero teraz, kiedy w komunikacie pary książęcej Sussex użyto tytułu Lili.

   Usuń
 3. Informacja ze Szwecji faktycznie zaskakuje, podobnie jak najnowsze wieści z Wielkiej Brytanii. Jednak całą uwagę przyciągają przygotowania do ślubu Iman. Uroczystość wyglądała magicznie, zastanawia mnie tylko, dlaczego na żadnym zdjęciu nie widać Salmy. Czy druga księżniczka brała udział w Nocy henny Iman?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdopodobnie nie była obecna, nie ma jej ani na zdjęciach, ani na żadnym z udostępnionych nagrań. Przypuszczalnie nie mogła być obecna ze względu na swoją służbę w siłach zbrojnych

   Usuń
 4. Ciekawe, na ile decyzja Chrisa i Madeleine jest podyktowana chęcią, by dzieci miały miejsce w sukcesji. Wydaje mi się to mało prawdopodobne.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.