piątek, 2 września 2022

Rejs króla Haralda i królowej Sonji po Møre og Romsdal, wizyta na Grenlandii, narodziny dzieci + więcej

Szwecja

 Pora nadrobić zaległości z ostatnich dni wakacji. 23 sierpnia księżniczka Victoria wróciła do pracy po urlopie, odwiedzając farmę Gårdsjö w Heby w prowincji Uppsala, której właścicielka zdobyła nagrodę WWF Swedish Baltic Farmer of the Year.
24 sierpnia królowa Silvia wzięła udział w obchodach Dnia Osób Starszych w Ekerö, organizowanych od 1998 z jej inicjatywy.

25 sierpnia król Carl Gustaf i królowa Silvia odwiedzili Szwedzki Czerwony Krzyż, gdzie dowiedzieli się więcej o oferowanej Ukrainie pomocy.

Wieczorem Następczyni Tronu pojawiła się na Festiwalu Morza Bałtyckiego 2022.

30 sierpnia księżniczka wzięła udział w panelu wysokiego szczebla na temat polityki międzynarodowej dotyczącej wody w ramach Światowego Tygodnia Wody.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Wieczorem wręczyła Stockholm Junior Water Prize.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images31 sierpnia Victoria otworzyła nową śluzę nazwaną na jej cześć Victoriaslussen w Sztokholmie. Śluzy w dzielnicy Slussenområdet działają jako bramy oddzielające jezioro Melar od Morza Bałtyckiego, odgrywając kluczową rolę w dostarczaniu czystej wody i umożliwiając tranzyt łodzi z jeziora nad Morze.

1 września księżniczka w towarzystwie królowej Silvii była obecna na seminarium Nordic Archival Days, którego celem jest promowanie zarządzania informacjami i operacjami archiwalnych w regionie nordyckim.

29 sierpnia księżna Sofia wręczyła nagrody Funkisfestivalen - największego konkursu muzycznego w Szwecji dla osób z niepełnosprawnością.
Jej wzorzysta spódnica z ciekawym nadrukiem została zaprojektowana przez Maxjenny Forslund, która zainspirowała się dachem kościoła w wiosce na Sycylii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images31 sierpnia książę Carl Philip i księżna Sofia podzielili się nowym zdjęciem księcia Gabriela z okazji jego 5. urodzin.


Japonia

1 września o godzinie 3:14 nad ranem w szpitalu Aiiku w Tokio Ayako Moriya (najmłodsza z trzech córek księżnej Takamado) urodziła drugie dziecko i zarazem drugiego synka. Jej ślub z Kei Moriyą, po którym straciła swój tytuł, odbył się w październiku 2018. W listopadzie kolejnego roku para została rodzicami chłopca.


Serbia

Książę Philip i księżna Danica udzielili wywiadu Point de Vue i zapozowali do nowych zdjęć z synkiem Stefanem.Dania

23 sierpnia księżna Mary rozpoczęła swoją trzydniową wizytę na Grenlandii razem ze swoją fundacją. Po wylądowaniu w Nuuk razem z dziećmi z lokalnej świetlicy Aqqaluk wzięła udział w zbieraniu śmieci zorganizowanym przez WWF, a następnie odwiedziła Centrum Dandelion, które oferuje wsparcie zagrożonym zaniedbaniem dzieciom i młodzieży, zapobiegając samobójstwom, nadużyciom czy przestępczości.

Drugiego dnia wizyty księżna jako patronka Children, Youth & Grief uczestniczyła w konferencji "Razem w żalu", na której wygłosiła przemówienie. 
Po południu natomiast zabrała głos podczas UNLEASH Regional Innovation Lab Greenland 2022 - globalnego wydarzenia angażującego młodych ludzi w rozwiązywanie współczesnych problemów i realizację Zrównoważonych Celów ONZ - oraz odwiedziła siedzibę UNICEF-u.

Na koniec wizyty księżna opublikowała nagranie z podziękowaniami za "cudowne spotkania ze wspaniałą przyrodą i serdecznymi Grenlandczykami".


26 sierpnia księżna Marie otworzyła Tønder Festival jako jego patronka, który odbywa się po raz pierwszy po trzyletniej przerwie.

Królowa Margrethe otworzyła natomiast festiwal w Aarhus - Aarhus Festuge, który otwiera niemalże co roku od 1965.

29 sierpnia królowa pojawiła się na paradzie wojskowej z okazji 50-lecia swojego panowania przypadającego wcześniej w tym roku. Nieoczekiwanie na paradzie pojawili się również książę Frederik i książę Joachim, którzy postanowili sprawić mamie niespodziankę :)Po południu monarchini rozpoczęła swój kolejny w tym roku rejs - tym razem po gminie Slagelse, gdzie spotkała się z muzykami zespołu Sunshine Band, odwiedziła szkołę zawodową Absalon i obejrzała przedstawienie teatralne Sjællands Teater.

Program drugiego dnia rejsu obejmował wizytę w mieście Kirke Stillinge, największym warsztacie ceramicznym w Europie Północnej Guldagergaard, Duńskim Muzeum Autobusów, obiad w największym duńskim browarze Harboes Bryggeri, gdzie królowej pokazano nową atrakcję - rzeźbę księcia Henrika - a także spotkania z uczniami i nauczycielami ze szkół Storebæltskolen, Szkoły Muzycznej Slagelse i FGU-skolen.

31 sierpnia monarchini kontynuowała swój rejs na wyspie Fejø, gdzie odwiedziła hurtownię owoców Vesterled Frugtplantage oraz świetlicę Children's and Culture House dla dzieci w wieku przedszkolnym, a później wzięła udział w obiedzie wydanym z okazji jej wizyty przez władze gminy Lolland na wyspie o tej samej nazwie. Kolejnym przystankiem na jej trasie była wyspa Askø, gdzie odwiedziła muzeum lokalnej historii i sklep spożywczy prowadzony przez wolontariuszy, a następnie przez most przeszła na wyspę Lilleø, na której mieszka na stałe tylko sześć osób. Tutaj odwiedziła lokalną winnicę i sklep rolniczy.

Następnego dnia udała się do Frederiksbergu, ostatniej gminy, której złożyła wizytę w trakcie tego rejsu. Królowa została przyjęta w miejskim Ratuszu przez burmistrza, dowiedziała się więcej o szkolnym projekcie "Haver til Maver", została zaproszona na obiad na zamku Frederiksberg, odwiedziła teatr młodzieżowy i plac miejski, który ma zostać przekształcony w kreatywne centrum lokalnego życia kulturalnego i społecznego.

29 sierpnia księżna Mary wręczyła Teaching Awards 2022.

31 sierpnia jak co roku wręczyła Nagrody Badawcze Fundacji Carlsberg. 
Kreacja księżnej to skrócona koronkowa suknia, którą miała na sobie na ślubie księżniczki Madeleine ze Szwecji.

1 września Mary była obecna na konferencji Ruchu Ludowego przeciwko Samotności, stworzonego w 2015 przy udziale jej fundacji, której jednym z celów jest przeciwdziałanie samotności i wykluczeniu.
Po południu natomiast księżna otworzyła wystawę plenerową 2030 NOW poświęconą Globalnym Celom Zrównoważonego Rozwoju.

28 sierpnia opublikowano nowe zdjęcia księcia Nikolai'a z okazji jego 23. urodzin.


Niemcy

Ślub kościelny dziedzicznego księcia Meklemburgii Alexandra i dziedzicznej księżnej Hande odbędzie się 17 września o godzinie 11 w kościele w Neustrelitz, a po nim przyjęcie weselne na wyspie Helgoland.
Para wzięła ślub cywilny 17 czerwca tego roku w Pałacu w Mirowie.Niderlandy

24 sierpnia królowa Maxima wróciła do swoich obowiązków po wakacyjnej przerwie. Jako honorowa przewodnicząca MIND Us spotkała się ze studentami pierwszego roku Uniwersytetu Technicznego w Delft, którzy biorą udział w przygotowanym dla nich programie w pierwszym tygodniu po rozpoczęciu zajęć. Rozmowa dotyczyła stresu, samotności i zdrowia psychicznego.
 
29 sierpnia królowa przyleciała do Indii z dwudniową wizytą w swojej roli Specjalnej Wysłanniczki Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Inkluzywnego oraz honorowej przewodniczącej G20 Globalnego Partnerstwa na rzecz Finansowania Inkluzywnego (GPFI). W trakcie wizyty spotkała się m.in. z ministrem finansów, gubernatorem Banku Rezerw Indii i innymi przedstawicielami prezydencji Indii na szczycie G20 w przyszłym roku.


Ogłoszono, że na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku księżniczka Catharina-Amalia odbędzie swoją pierwszą zagraniczną podróż - w towarzystwie rodziców odwiedzi Antyle Holenderskie na Morzu Karaibskim.Jordania

29 sierpnia królowa Rania odwiedziła fundację Shabab42 w muhafazie Madaba, która promuje spójność społeczną, odpowiedzialność i zaangażowanie młodych ludzi w życie społeczne.
W trakcie spotkania z założycielami i członkami fundacji, a później także na swoim Instagramie królowa zdradziła, że ślub księcia Husseina i Rajwy odbędzie się latem 2023.30 sierpnia królowa spotkała się z syryjską działaczką i uchodźczynią Muzoon Almellehan, która w 2017 została najmłodszą Ambasadorką Dobrej Woli UNICEF ds. Uchodźców. Walka o prawa i godne życie dla uchodźców jest jedną z kwestii szczególnie bliskich sercu Ranii, której rodzina dwukrotnie musiała opuścić swój dom, uciekając przed wojną.


Po południu wzięła udział w spotkaniu zarządu swojej fundacji, na której jej zespół zaskoczył ją urodzinowym tortem z okazji jej 52. urodzin następnego dnia.
Z okazji urodzin tradycyjnie opublikowano kilka nowych zdjęć.Rania świętowała swoje urodziny w sposób, jaki lubi najbardziej - w otoczeniu całej swojej rodziny. "Nie mogłam prosić o lepszy sposób na świętowanie niż ze wszystkimi moimi bliskimi wokół mnie", napisała później. Do zdjęcia, poza jej dziećmi, zapozowali także narzeczony księżniczki Iman Jameel oraz narzeczona księcia Husseina Rajwa. Uwadze fanów nie umknęło, że ta ostatnia ponownie pożyczyła kolczyki od przyszłej teściowej.
Grecja


Książę Pavlos i księżna Marie-Chantal odwiedzili grecką wyspę Spetses, gdzie wzięli udział w chrzcinach 7-miesięcznego synka przyjaciół, Mary Katrantzos i Mariosa Politisa, Michaela, którego zostali rodzicami chrzestnymi.Norwegia

31 sierpnia księżna Mette-Marit wzięła udział w seminarium literackim "Nie jestem Twoim...!" w Bibliotece Lillestrøm. Seminarium dotyczyło uprzedzeń i oczekiwań związanych z wypowiadaniem się w imieniu innych i roli reprezentacji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

1 września księżna była obecna na odsłonięciu Kamieni Pamięci upamiętniających ofiary Holokaustu przy ulicy Akershusstranda w Oslo. Każdy z trzech odsłoniętych kamieni reprezentuje jedną osobę - Ernsta Josefa Adlera, Fritza Gustava Löwy i Mety Hirschberg. "Pomnik" został zaprojektowany w formie kostki brukowej pokrytej mosiężną tabliczką, na której wyryto nazwisko, rok urodzenia, rok deportacji do obozu koncentracyjnego oraz datę i miejsce śmierci. Kamienie Pamięci są pomysłem niemieckiego artysty Guntera Demniga, który w 1994 położył pierwszy taki kamień w Kolonii, upamiętniając ofiary nazizmu.

Tydzień wcześniej od księżnej do obowiązków wróciła królowa Sonja. 23 sierpnia otworzyła targi Nor Fishing, największego i najważniejszego wydarzenia dla wędkarzy w Norwegii, którego motywem przewodnim jest zrównoważony rozwój. Królowa miała m.in. okazję skosztować potraw z wodorostów.

30 sierpnia para królewska rozpoczęła swoją coroczną wycieczkę po norweskich regionach, które - jak zdradziła w swoim przemówieniu królowa - są jedną z rzeczy, które oboje uwielbiają robić. W tym roku odwiedzili pięć gmin w okręgu Møre og Romsdal położonym przy południowo-zachodnim wybrzeżu Norwegii. Pierwszego dnia przybyli do Fjord, gdzie czekał na nich występ dzieci z lokalnych szkół przy dźwiękach muzyki ludowej, lokalne truskawki (najsłodsze w Norwegii zdaniem królowej) oraz spotkanie z zasłużonymi ludźmi z gminy.

Po południu tego samego przypłynęli swoim jachtem do gminy Sykkylven, gdzie zobaczyli osady z epoki żelaza i brązu odkryte w Auremarka, spotkali się z przedstawicielami branży meblarskiej (w tym regionie działa ok. 120 przedsiębiorstw eksportujących meble za granicę), przedstawicielami fabryki dronów Griff Aviation oraz obejrzeli występy, m.in. lokalnego komika Bertrama.

Drugiego dnia rejsu udali się do gminy Vanylven, którą odwiedzili po raz pierwszy 43 lata wcześniej jako para książęca, słynącej z oliwinów, z których produkowana jest biżuteria. Król i królowa spotkali się też ponownie z ofiarami huraganu z 1992, odwiedzili XII-wieczny kościół Sankt Jedmund. W gminie Sande natomiast, którą odwiedzili po raz pierwszy, obejrzeli część artystyczną, w tym sztukę "Gra o Króla Artura", która jest wystawiana w tych okolicach co roku, bazująca na legendzie o królu Arturze. W wygłoszonym przemówieniu król Harald zażartował, że podróżowanie po okręgu Møre og Romsdal grozi wykręceniem szyi, bo wszędzie jest tak pięknie, a oni ciągle odwracają głowy i podziwiają widoki :)

Trzeciego i ostatniego dnia odwiedzili gminę Hareid, gdzie wzięli udział w festynie ludowym, złożyli wizytę w Muzeum Arktycznym w wiosce Brandal, poświęconym historii polowań na foki i wyprawom polarnym i weszli na pokład liniowca arktycznego "Aarvak". Cały rejs zakończył się przyjęciem wydanym przez parę królewską na pokładzie jachtu Norge, na które zaproszono przedstawicieli wszystkich gmin, które odwiedzili w trakcie wycieczki.

Wnuczka pary królewskiej, Leah Isadora Behn (średnia z córek księżniczki Marthy Louise) wystąpi w reality show "Power Women Norge", który będzie śledził codzienne życie pięciu silnych, przedsiębiorczych kobiet.


Belgia

1 września królowa Mathilde spotkała się z belgijskim dziennikarzem, z którym rozmawiała na temat jego raportu o tajnych szkołach dla nastolatek w Afganistanie, gdzie uniemożliwiono dziewczętom i kobietom kontynuowanie edukacji w szkołach średnich i wyższych.Kończymy radosnymi nowinami. Dzisiaj księżniczka Astrid i arcyksiążę Lorenz zorganizowali konferencję prasową z okazji zbliżającego się ślubu ich córki, księżniczki Marii Laury, który odbędzie się 10 września o godzinie 14.30. Ceremonia w obrządku katolickim potrwa 75 minut i będzie obejmowała również błogosławieństwo żydowskie jako że William Isvy, narzeczony księżniczki, jest Żydem. Jak powiedziała wzruszona Astrid, oboje są podekscytowani ślubem córki, "to wielkie wydarzenie dla nas, podobnie jak ślub Amedeo". Swojego przyszłego zięcia opisała jako "silnego, wysportowanego, zabawnego" i przyznała, że jest dla niej jak syn. "Dostrzegam wiele podobieństw między nim a jej ojcem [Marii Laury, księciem Lorenzem - przyp. Blue Blood]. A Laura podziwia swojego ojca". Z kolei książę Lorenz wspominał pierwsze spotkanie z Williamem w zeszłym roku. Poznali się na targach sztuki współczesnej w Bazylei, gdzie arcyksiążę pracuje jako prywatny bankier. "Od razu byłem mile zaskoczony. I pracuje w świecie finansów, jak ja", przyznał. O powodach, dla których Laura wybrała Brukselę na miejsce ślubu, księżniczka Astrid powiedziała: "Bo urodziła się i dorastała ttuaj. Kocha to miasto". Wśród 500 zaproszonych na uroczystość gości znalazła się oczywiście belgijska rodzina królewska , w tym przyrodnia siostra Astrid, księżniczka Delphine.
Liechtenstein / Luksemburg

Ostatnio poinformowano, że 1 lipca księżniczka Marie-Astrid i jej mąż Ralph Worthington powitali na świecie swoje pierwsze dziecko - córeczkę! Dziewczynka otrzymała imiona Althaea Georgina (drugie imię na cześć prababci ze strony mamy, księżnej Liechtensteinu Georginy, matki obecnego księcia Hansa-Adama). Althaea jest pierwszą wnuczką księżniczki Margarethy (siostry wielkiego księcia Henri'ego) i księcia Nikolausa (brata księcia Hansa-Adama). Ślub księżniczki Marie-Astrid i Ralpha Worthingtona odbył się we wrześniu 2021 (link).


5 komentarzy:

 1. Czy księżna Mary już pojawiała się w tym wisiorku z literą M?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wielokrotnie. Co ciekawe, Isabella i Josephine mają podobne, tylko z literkami B i J

   Usuń
 2. W Japonii bardzo znamienne jest to, że panie wykluczone z rodziny cesarskiej rodzą chłopców :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Marie Astrid i Ralph wybrali ładne imię dla córki. Altea. To było imię księżniczki z greckiej mitologii.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.