poniedziałek, 6 marca 2023

Śluby Jordanii. Gdzie odbywają się śluby jordańskiej rodziny królewskiej?

 Dzisiaj na blogu oficjalnie rozpoczynamy przygotowania do zbliżających się ślubów w jordańskiej rodzinie królewskiej - księżniczki Iman już w najbliższą niedzielę i księcia Husseina 1 czerwca. Pomysł na inauguracyjny post miałam nieco inny (zamierzałam zacząć ogólnie od przybliżenia zwyczajów ślubnych w Jordanii), ale ponieważ Dwór Królewski zaskoczył mnie tak bliską datą ślubu księżniczki Iman, zmieniłam nieco kolejność notek. W dzisiejszej zastanowimy się, gdzie ceremonia będzie miała miejsce.
Ostatni ślub w jordańskiej rodzinie królewskiej odbył się we wrześniu ubiegłego roku i był kameralną uroczystością. 3 września 2022 księżna Miriam z Bułgarii, wdowa po księciu Kardamie, poślubiła księcia Ghaziego bin Mohammeda (kuzyna króla Abdullaha). Niestety poza tym, że skromna ceremonia miała miejsce w Ammanie w obecności króla, nic więcej na jej temat nie wiemy.


Z kolei w lipcu 2020 za mąż wyszła księżniczka Raiyah bint Hussein, najmłodsza przyrodnia siostra obecnego monarchy i tym samym ciocia kolejnej panny młodej w tej rodzinie. Ona i Ned Donovan pobrali się w skromnej, dostosowanej do ówczesnych wymogów ceremonii w Anglii. Uroczystość zorganizowano w Buckhurst Park w Windsorze, posiadłości królowej Noor (matki księżniczki Raiyah).


Choć Dwór Królewski nie podał szczegółów ślubu księżniczki Iman i Jameela Thermiotisa, z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy obstawiać, że para pobierze się w Jordanii, przypuszczalnie w Ammanie. Śluby w jordańskiej rodzinie królewskiej najczęściej odbywają się właśnie w stolicy, a konkretniej w Pałacu Zahran, czwartym królewskim Pałacu w Ammanie, wybudowanym w 1957. 

Pałac Zahran był rezydencją królowej Zain Al Sharaf, babci króla Abdullaha, w której mieszkała aż do swojej śmierci w 1994. Od tamtej pory Pałac nie jest zamieszkany, ale nadal organizowane są w nim rozmaite uroczystości jordańskiej rodziny królewskiej, w tym śluby.


Jako pierwsi, 25 maja 1961, pobrali się w nim dziadkowie księżniczki Iman, król Hussein i Antoinette Gardiner, która po ślubie przeszła na islam, stając się księżną Muną Al-Hussein. W Pałacu Zahran odbył się również czwarty ślub króla, z Lisą Najeeb Halaby, czyli królową Noor, 15 czerwca 1978.


Księżniczka Iman może wybrać ten Pałac na miejsce swojego ślubu z jeszcze jednego powodu - to właśnie tutaj 10 czerwca 1993 pobrali się jej rodzice, jeszcze wówczas książę Abdullah i Rania Al-Yasin.


W samym Ammanie, na terenie kompleksu królewskich rezydencji znajduje się jeszcze pięć innych Pałaców: Nadwa, Mawa i Basman (na zdjęciu poniżej), w których mieszczą się biura członków rodziny królewskiej; Al Qasr Al Sagheer, nazywany inaczej "Małym Pałacem" - miejsce narodzin króla Husseina - oraz Raghadan. Ten ostatni, będący rezydencją jordańskiej pary królewskiej, również mógłby być miejscem ślubu księżniczki Iman. Przyjrzyjmy się mu bliżej.


Pałac Raghadan został wybudowany w 1926 z inicjatywy króla Abdullaha I (pradziadka obecnego monarchy) i był pierwszą królewską rezydencją w Ammanie. Nazwa Raghadan została nadana przez króla, który wybudował go jako dobrą wróżbę w poszukiwaniu raghad, czyli "przyzwoitego życia". Grawerowane kamienie do jego budowy przywieziono z Maan, gdzie król Abdullah mieszkał przed przeprowadzką do Ammanu.


Projekt Pałacu łączy w sobie islamskie style architektoniczne, a także styl orientalny, widoczny na fasadzie, i andaluzyjski, odzwierciedlony w zdobieniach sufitów oraz projekcie okien i wejść. Fasada Pałacu jest ozdobiona liliami i grotami włóczni, a wejście otaczają rzeźbione kolumny.


W Pałacu Raghadan odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe w Jordanii. Na jego dziedzińcu król Abdullah przyjmuje zagranicznych gości, przewodniczy oficjalnym obchodom świąt państwowych, takich jak Dzień Niepodległości, i dokonuje inspekcji straży honorowej. W Sali Tronowej przyjmuje listy uwierzytelniające od Ambasadorów oraz zaprzysięga członków rządu.

Embed from Getty Images

Do tej pory w Pałacu tylko raz odbył się królewski ślub - księcia Hamzaha bin Husseina (przyrodniego brata króla Abdullaha) i jego pierwszej żony, księżniczki Noor bint Asem 27 maja 2004. Para pobrała się w ceremonii religijnej w sierpniu 2003, ale oficjalną uroczystość z udziałem zagranicznych gości zorganizowano dopiero kilka miesięcy później.

Embed from Getty Images


Źródła: 
The Royal Hashemite Court: link 1, link 2, link 3
The Royal Watcher: link 1, link 2
Wikipedia: link 1, link 2, link 3

9 komentarzy:

 1. Wielkie dzięki Gabi za ten post. Mogłabyś może też przybliżyć nam nieco temat ślubów międzyreligijnych, bo z tego co rozumiem, to Jameel nie jest muzułmaninem i będzie musiał dokonać konwersji przed ślubem? Nie mogę się doczekać ślubu Salmy i Twoich postów. Myślę że fakt, że Dwór Haszymidzki tak nas zaskoczył z datą ślubu Salmy jest częściowo odpowiedzialny za moje (nasze) podekscytowanie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetny pomysł, w takim razie postów będzie o jeden więcej niż pierwotnie planowałam :) Mam nadzieję, że uda mi się go przygotować jeszcze przed niedzielą, ale nic nie obiecuję :) Co do religii Jameela to sprawa jest skomplikowana, bo nikt tak naprawdę nie jest pewien, czy już tej konwersji nie dokonał.
   P.S. Chodzi o Iman, Salma to jej młodsza siostra, swoją drogą bardzo są do siebie podobne :)

   Usuń
 2. Oooooo super pomysł na post. Myślę, że wszyscy chcieli o tym poczytać. Zawsze mnie nurtowało, gdzie członkowie JRK biorą śluby. Zdziwiło mnie, że nie w meczetach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że raczej na pewno ślub odbędzie się w Pałacu Zahran. Chyba, że nie tylko szybką datą ślubu zaskoczy nas Iman.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny post ślub a czy wiadomo coś o obecności gości z zagranicy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na ślubie księżniczki Iman raczej się ich nie spodziewam, za to na ślubie Husseina w czerwcu myślę, że powinni się pojawić, w końcu to Następca Tronu.

   Usuń
 5. Super, że powstał o tym artykuł. To jednak temat, w którym mało kto (nawet wśród królewskich fanów) jest dobrze zorientowany, więc pewnie dla większości była to nowość.

  OdpowiedzUsuń
 6. A jakie będą mieli tytuły po ślubie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W JRK nie ma zwyczaju nadawania osobnych tytułów po ślubie. Tytuł księżniczki Iman się nie zmieni, również Jameel będzie nadal znany jako Jameel Thermiotis. Jedynie Rajwa, narzeczona księcia Husseina, po ślubie uzyska tytuł księżnej.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.