czwartek, 30 grudnia 2021

Najważniejsze uroczystości 2021 - śluby, jubileusze, rocznice

 Rok 2021 zbliża się ku końcowi, pora więc go podsumować. Dzisiaj przypomnimy sobie wszystkie królewskie uroczystości mijającego roku - jubileusze, urodziny, rocznice ślubów i śluby. Tych ostatnich sporo było zwłaszcza w drugiej połowie roku.
17 stycznia, Norwegia


Król Harald świętował tego dnia 30-lecie panowania. Z tej okazji Dwór Królewski opublikował nowe zdjęcia króla i królowej Sonji oraz nagranie z podziękowaniami dla Norwegów za wspólne lata oraz za gościnność, z jaką byli przyjmowani podczas wizyt w całym kraju.
Kilka miesięcy później opublikowano kolejne zdjęcia pary królewskiej, tym razem bardziej "oficjalne".


Foto: Jørgen Gomnæs / Det kongelige hoff14 lutego, Maroko


Tego dnia odbył się ślub Lalli Nuhaili Bouchentouf z Maroka, córki księżniczki Lalli Asmy (młodszej siostry króla Mohammeda VI) z Alim El Hajjim. Jak podano w komunikacie, para uzyskała błogosławieństwo króla Mohammeda, a z uwagi na panującą pandemię obecna była jedynie najbliższa rodzina pary.14 lutego, Luksemburg


Pierwszą z wielu w tym roku okrągłych rocznic ślubów świętowali Wielki Książę Henri i Wielka Księżna Maria-Teresa, którzy pobrali się 4 lutego w ceremonii cywilnej i 14 lutego 1981 w ceremonii kościelnej. Z okazji 40. rocznicy ślubu opublikowano ich nowe oficjalne zdjęcia autorstwa Sophie Margue. Później w ciągu roku swoją premierę miała książka "Un Amour Souverain" autorstwa Stéphane Bern, która powstała we współpracy z Wielkim Księciem i Wielką Księżną i przedstawia ich Love Story. Zyski z jej sprzedaży trafią do stowarzyszenia Stan Speak Rise Up, które walczy z przemocą seksualną.

22 marca, Luksemburg


Wielka Księżna Maria Teresa skończyła 65 lat. Pojawiły się jej dwa nowe zdjęcia - jedno wykonane przez Jacquesa Schneidera, a drugie z najmłodszym wnukiem, księciem Charlesem, pochodzi z prywatnego albumu rodziny wielkoksiążęcej.6 kwietnia, Luksemburg


Ogłoszono zaręczyny księcia Louisa, trzeciego z pięciorga dzieci Wielkiego Księcia Henri'ego i Wielkiej Księżnej Marii Teresay, z francuską prawniczką Scarlett-Lauren Sirgue. Nie podano jeszcze daty ślubu. Jak książę zdradził w wywiadzie (link), oświadczył się ukochanej w małym kościele, gdzie zatrzymali się po drodze z Lourdes do Biarritz. Musiał zadać jej pytanie dwa razy, bo Scarlett-Lauren z emocji zapomniała mu odpowiedzieć :) Ich bliscy nie byli zaskoczeni radosną nowiną - Louis jeszcze przed oświadczynami poprosił o zgodę zarówno swojego ojca, jak i przyszłego teścia, a także synów z poprzedniego małżeństwa, Gabriela i Noaha.
Scarlett-Lauren Sirgue urodziła się 8 sierpnia 1991 w Bordeaux jako drugie z trójki dzieci Pierre'a i Scarlett Sirgue. Obecnie specjalizuje się w prawie ofiar w firmie prawniczej założonej przez rodziców, gdzie pracuje również książę Louis jako mediator.


13 kwietnia, Jordania


Tego dnia miał miejsce ślub księcia Nayefa bin Asema (wnuka króla Abdullaha I) i Szarify Farah Nasser Alluhaymaq. W kameralnej ceremonii wzięli udział tylko najbliżsi państwa młodych, zgodnie z obowiązującymi w Jordanii wytycznymi.
Książę Nayefa bin Asem urodził się 22 stycznia 1998 jako jedyny syn księcia Asema bin Nayefa  i jego drugiej żony, Sany Kalimat. Ma pięć starszych sióstr; dwie rodzone i trzy przyrodnie z poprzedniego małżeństwa ojca. Ukończył zarządzanie biznesem na Uniwersytecie Brighton. Obecnie jest dyrektorem naczelnym i współzałożycielem Data Analytica. Jego wybranka, Szarifa Farah Nasser Alluhaymaq, ma tytuł licencjata w dziedzinie komunikacji medialnej i socjologii na Uniwersytecie w Londynie.
Para ogłosiła zaręczyny w lipcu 2020.


21 kwietnia, Wielka Brytania


Królowa Elizabeth skończyła 95 lat. Inaczej niż pięć lat temu, tym razem nie zorganizowano żadnych hucznych obchodów jej urodzin z uwagi na trwającą żałobę po księciu Philipie.
29 kwietnia, Wielka Brytania


10. rocznicę ślubu świętowali książę William i księżna Catherine. Z tej okazji opublikowano dwa nowe oficjalne zdjęcia pary wykonane przez Chrisa Floyda oraz rodzinne nagranie z Anmer Hall.
Odsyłamy też do specjalnego postu opublikowanego na blogu tutaj.


30 kwietnia, Szwecja


Król Carl Gustaf obchodził swoje 75. urodziny. Z uwagi na pandemię uroczystości z tej okazji miały skromniejszy niż zazwyczaj przebieg. Program dnia obejmował: odebranie życzeń od Premiera, przedstawicieli szwedzkiego Parlamentu, przedstawiciela gubernatorów szwedzkich prowincji oraz królewskiego marszałka; spotkanie z przedstawicielami Szwedzkich Sił Zbrojnych, salwy armatnie, przelot członków Veteran Aviation Association (Veteranflygföreningen) nad Pałacem Królewskim oraz muzyczne życzenia złożone królowi przez Królewską Orkiestrę Filharmoniczną.
Dwór Królewski udostępnił także filmik zawierający zdjęcia monarchy z całego życia.
15 maja, Dania


W kościele Pałacu Fredensborg odbyła się konfirmacja księcia Christiana. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia, na uroczystość zaproszono jedynie 25 osób, w tym najbliższą rodzinę księcia Christiana, jego kuzynów, księcia Nikolai'a i księcia Felixa, oraz dwóch kolegów z klasy. Niestety spośród rodziców chrzestnych księcia mógł być obecny jedynie Jeppe Handwerk na co dzień mieszkający w Danii. Ceremonia odbyła się w tym samym kościele, w którym od 1915 tradycyjnie odbywają się konfirmacje członków duńskiej rodziny królewskiej. Szczegółowy post znajdziecie tutaj.


17 maja, Niderlandy


Królowa Maxima świętowała swoje 50. urodziny. Obchody zaczęły się jednak już wcześniej: organizacja Meer Muziek in de Klas, której królowa jest przewodniczącą, zorganizowała kampanię "50 dni edukacji muzycznej" (50dagenmuziek), a niderlandzka poczta wydała nowe znaczki. Królowa udzieliła także wywiadu niderlandzkiej telewizji, a 12 maja w towarzystwie rodziny wzięła udział w koncercie zorganizowanym przez Meer Muziek in de Klas w Teatrze Królewskim Carré w Amsterdamie. Wreszcie, opublikowano trzy nowe zdjęcia wykonane przez króla Willema-Alexandra.
Więcej na ten temat pisałam Wam tutaj.
28 maja, Hiszpania


W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Madrycie, tym samym, w którym sześć lat temu przyjęła I Komunię Świętą, księżniczka Leonor przystąpiła do bierzmowania (link). Jej świadkiem został tata, król Felipe. Tak jak konfirmacja księcia Christiana, uroczystość odbyła się z ograniczoną do minimum liczbą gości z powodu pandemii. Księżniczce Leonor, podobnie jak jej kolegom z klasy, towarzyszyły jedynie trzy osoby - rodzice i młodsza siostra.

Embed from Getty ImagesMaj, Niemcy


W przedostatni weekend maja (21-23 maja) na ślubnym kobiercu stanęli książę Friedrich (Fritzi) Nikolaus Stormont z Prus i jego długoletnia partnerka Mathilda "Tilly" Johnson. Na głowie panny młodej błyszczała Von Preussen Tiara, którą babcia księcia otrzymała prawdopodobnie w prezencie ślubnym. Z uroczystości pojawiło się tylko jedno zdjęcie.
Książę Fritzi urodził się 11 czerwca 1990 w Londynie jako najmłodsze z czwórki dzieci i jedyny syn księcia Friedricha Nikolausa i jego żony Victorii Lucindy Mancroft (córki 2. Barona Mancroft). Ze strony ojca jest praprawnukiem ostatniego Cesarza Niemiec Wilhelma II. Mathildę Johnson (ur. wrzesień 1989) poznał na Uniwersytecie w Leeds prawie dziesięć lat temu. Zaręczyny ogłoszono latem 2020.Maj, Grecja


Z kolei w ostatni weekend maja (28-30 maja) w Stibbington House w angielskim hrabstwie Cambridgeshire odbyło się przyjęcie weselne księcia Philipposa i księżnej Niny, którzy pobrali się w ceremonii cywilnej w St. Moritz w grudniu 2020. Przyjęcie zorganizowali dla nich przyjaciele, którzy z uwagi na panujące w Szwajcarii obostrzenia nie mogli być obecni na ich ślubie.
Więcej: link.5 czerwca, Włochy


Księżniczka Luisa, młodsza z dwóch córek księcia Emanuele'a Filiberto (syna jednego z obecnych pretendentów do tronu Włoch) i jego żony, księżnej Clotilde, przystąpiła do bierzmowania razem z golegami z klasy. Książę Emanuele Filiberto, który nie mógł być obecny na uroczystości, przekazał córce gratulacje: "To wyjątkowy dzień, zawsze miej go w sercu. Najlepsze życzenia z okazji Twojego bierzmowania, moja Luiso".


23 czerwca, Królestwo Obojga Sycylii


Księżniczka Maria Carolina, starsza z dwóch córek księcia Castro Carla (pretendenta do tronu Królestwa Obojga Sycylii), skończyła 18 lat. Z tej okazji pojawiły się jej dwa nowe zdjęcia w biżuterii włoskiej firmy jubilerskiej Generoso Gioielli.26 czerwca, Niemcy


Na ślubnym kobiercu w  kościele St Johann na zamku Sigmaringen w Badenii-Wirtembergii stanęli księżniczka Flaminia, córka tytularnego pretendenta do tronu Rumunii, Karla Friedricha z dynastii Hohenzollern-Sigmaringen, i baron Károly von Stipsicz de Ternova. Ich ślub cywilny odbył się w czerwcu 2020 i początkowo kościelny planowano również latem ubiegłego roku, ale z powodu pandemii musiał zostać przesunięty.


1-2 lipca, Monako


Tego dnia minęło dokładnie dziesięć lat od ślubu księcia Alberta i księżnej Charlene. Niestety, para ten dzień spędzała oddzielnie - jak pamiętacie, Charlene tuż po przybyciu do RPA wiosną zachorowała na ciężką infekcję gardła, nosa i ucha, która na wiele miesięcy uniemożliwiła jej latanie samolotami, a co za tym idzie - powrót do Monako. Z okazji rocznicy ślubu Dwór Książęcy przez całe lato publikował serię 10 krótkich odcinków z historią rodziny książęcej, życia Alberta i Charlene przed pierwszym spotkaniem, ich ślubu i ostatnich dziesięciu lat wspólnego życia.
Na temat uroczystości ślubnych znajdziecie specjalny post tutaj.
Poniżej filmik z połączonymi wszystkimi odcinkami serii.
3 lipca, Brazylia


W kościele Iglesia de Nuestra Señora de la Gloria de Outeiro w Rio de Janeiro odbył się ślub księcia Pedra Alberta Orléans-Braganza i Alessandry Fragoso Pires. Zaproszonych zostało jedynie 30 najbliższych parze osób. Nowożeńcy nie zorganizowali również przyjęcia weselnego; zamiast niego po ceremonii wzniesiono tylko toast na ich cześć w kościelnym atrium. Wszystko z uwagi na pandemię, która szczególnie tej parze dała się mocno we znaki.
Książę Pedro Albert (ur. 1988) jest synem księcia Alberta Orléans-Braganza i Maritzy Bulcão Ribas Bockel. Jego ojciec - dziesiąte z dwanaściorga dzieci księcia Pedra Henrique'a (tytularnego pretendenta do tronu Brazylii z linii Vassouras) i księżniczki Marii Elisabeth z Bawarii; i tym samym młodszy brat obecnego pretendenta, księcia Luiza - tuż przed swoim ślubem z Maritzą, zrzekł się praw do tronu w imieniu swoim i swoich potomków.
Więcej na temat ślubu pisałam tutaj.
15 lipca, Brunei


15 lipca Sułtan Brunei Hassanal Bolkiah obchodził swoje 75. urodziny. Uroczystości obejmowały: coroczną paradę połączoną z inspekcją wojsk, inwestyturę w pałacu Istana Nurul Iman, w trakcie której książę Abdul Mateen (najmłodszy syn Sułtana i jego drugiej żony, Hajah Mariam), został odznaczony Orderem Paduka Keberanian Laila Terbilang, oraz wręczono odznaczenia zasłużonym dowódcom marynarki wojennej, sił lądowych czy szefom biur antykorpcyjnych i antynarkotykowych; a także bankiet.
Sułtan Hassanal Bolkiah jest 29. Sułtanem Brunei panującym od 1967, co czyni go obecnie drugim najdłużej panującym monarchą na świecie.


25 sierpnia, Norwegia


Książę Haakon i księżna Mette-Marit świętowali 20. rocznicę ślubu. Dwór Królewski wprawdzie nie opublikował nowych zdjęć, ale księżna Mette-Marit - tak. Na swoim koncie na Instagramie zamieściła zdjęcie z mężem z podpisem "20 lat 💜", a na swoich InstaStories kolejne.

30 sierpnia, Grecja


Królowa Anne-Marie świętowała swoje 75. urodziny w Porto Heli w otoczeniu najbliższych: króla Konstantinosa, trójki z piątki dzieci (księcia Nikolaosa i księżnej Tatiany; księżniczki Theodory i Matthew Kumara, oraz księcia Philipposa i księżnej Niny), a także siostry, księżniczki Benedikte. Duński Dwór Królewski opublikował trzy nowe zdjęcia: jedno samej królowej (wykonane przez Heidi Lundsgaard) oraz dwa z obchodów urodzin wykonane przez księcia Nikolaosa i księżną Tatianę.


26 czerwca i 4 września, Luksemburg i Liechtenstein


Ten rok pod względem ślubów zdecydowanie należał do rodziny księżniczki Margarethy i księcia Nikolausa. Wszystkie ich żyjące dzieci założyły w tym roku swoje rodziny (albo są na dobrej drodze do tego). 26 czerwca w willi della Tenuta di Fassia niedaleko Perugii we Włoszech miał miejsce ślub cywilny księżniczki Marii-Anunciaty i jej wieloletniego partnera, Emanuele'a Musiniego. Sakramentalne "tak" para powiedziała sobie w kościele Schottenkirche w Wiedniu 4 września (więcej na temat ślubu kościelnego i wieczornego bankietu pisałam tutaj).
Księżniczka Maria-Anunciata jest starszą z dwóch córek i drugim z czwórki dzieci księżniczki Margarethy z Luksemburga (siostry Wielkiego Księcia Henri'ego) i księcia Nikolausa z Liechtensteinu (brata księcia Hansa-Adama). Jej zaręczyny z Emanuele'm Musinim, pochodzącym z Włoch współzałożycielem startupu Pilo Health, ogłoszono w 2019.


10 września, Wielka Brytania


W kościele St James's Church na londyńskim Piccadilly pobrali się Flora Ogilvy (wnuczka księżniczki Alexandry, kuzynki królowej) i Timothy Vesterberg. Ślub cywilny wzięli 26 września 2020.
Flora Ogilvy urodziła się 15 grudnia 1994 w Edynburgu jako pierwsze dziecko Jamesa Ogilvy (jedynego syna księżniczki Alexandry - córki księcia Kentu i greckiej księżniczki Mariny) i jego żony Julii. Zaręczyny z Timothy'm Vesterberg, pochodzącym ze Szwecji zawodowym hokeistą, ogłosiła w listopadzie 2019, publikując zdjęcie wykonane przez swojego ojca.

Embed from Getty Images21 września, Rumunia


Swoją 25. rocznicę ślubu świętowali księżniczka Margareta, obecna pretendentka do tronu Rumunii, i książę Radu. Z tej okazji Dwór Królewski opublikował galerię zdjęć pary z okresu przed ślubem, ślubu cywilnego i ślubu kościelnego. W ogrodzie Hidden Garden na zamku Săvârșin para została pobłogosławiona przez Arcybiskupa Arad Timotei'a - w uroczystości wzięli także udział księżniczka Sofia, siostra Margarety, i profesor Dan Duda, brat Radu, a po południu odbyło się nabożeństwo poświęcenia krzyża i położenia kamienia węgielnego pod budowę nowego prawosławnego kościółka na na wzgórzu nad stawem w Parku Królewskim Săvârșin.
Love Story pary napisała dla Was Iza jakiś czas temu: KLIK.
22 września, Norwegia


Księżniczka Martha Louise obchodziła swoje 50. urodziny. Dwór Królewski opublikował serię jej nowych oficjalnych zdjęć. Księżniczka udzieliła także wywiadu NRK i zapozowała do kolejnych zdjęć.25 września, Królestwo Obojga Sycylii


Dwa królewskie śluby kościelne w tym samym kraju tego samego dnia - dawno tego nie było. Pierwszy z nich, poranny, odbył się na Sycylii, w Katedrze Santa Maria Nuova w Monreale. Przed ołtarzem stanęli książę Noto Jaime, najstarszy z siedmiorga dzieci księcia Kalabrii Pedra (jednego z dwóch pretendentów do tronu Królestwa Obojga Sycylii), oraz Lady Charlotte Lindesay-Bethune, najmłodsza córka 16. hrabiego Lindsay. Zaręczyny pary ogłoszono w maju 2020. Więcej na temat ślubu w tym poście.25 września, Luksemburg i Liechtenstein


Natomiast, drugi popołudniowy, zorganizowano w kościele Santa Maria Assunto w niewielkiej miejscowości Orbetello w Toskanii. Księżniczka Marie-Astrid, młodsza z dwóch córek księżniczki Margarethy z Luksemburga i księcia Nikolausa z Liechtensteinu, zaledwie trzy tygodnie po ślubie starszej siostry, wspomnianej wcześniej Marii Anunciaty, wyszła za mąż za amerykańskiego biznesmena Ralpha Worthingtona V. Para zaręczyła się prawdopodobnie wiosną 2019, a ślub początkowo planowany był w 2020, jednak plany musiały zostać zmienione z uwagi na pandemię. Ślub cywilny wzięli wiosną 2021. Szczegółowy post na ten temat znajdziecie tutaj.


25-26 września, Brazylia


Książę Antônio Orléans-Braganza (młodszy brat obecnego pretendenta do tronu Brazylii, księcia Luiza) i jego żona, księżna Christine świętowali swoją 40. rocznicę ślubu. Z tej okazji bracia księcia zorganizowali parze sesję zdjęciową w ich domu w Rio de Janeiro.
Książę Antônio (syn zmarłego w 1981 pretendenta do tronu Brazylii, księcia Pedra Henrique) i księżniczka Christine de Ligne (córka 13. księcia de Ligne Antoine'a) pobrali się we wrześniu 1981 w belgijskim Belœil - 25 września w ceremonii cywilnej i 26 września w ceremonii kościelnej. Doczekali się czwórki dzieci: Pedra Luiza, Amelii, Rafaela i Marii Gabrieli.
24 września i 1 października, Rosja


Jeden z najhuczniejszych królewskich ślubów tego roku odbył się w Rosji, kiedy to przed ołtarzem stanęli Wielki Książę Jerzy Michajłowicz, tytularny carewicz Rosji, i Rebecca Bettarini, córka włoskiego dyplomaty, która po przejściu na prawosławie przyjęła imię Victorii Romanowny. Ceremonię zorganizowano w Soborze św. Izaaka w Petersburgu w piątek, 1 października. Trzydniowe uroczystości obejmowały również: przyjęcie koktajlowe w Pałacu Włodzimierza, bankiet weselny w Muzeum Etnograficznym i sobotni brunch w Pałacu Konstantinowskim.
Ślub cywilny para wzięła tydzień wcześniej, 24 września w Moskwie, gdzie mieszkają od kilku lat.
Więcej na ten temat tutaj i tutaj.

Embed from Getty Images
9 października, Niemcy


Z Petersburga przenosimy się na Dolną Saksonię, a dokładniej do kościoła Stadtkirche Bückeburg w Bückeburg, gdzie miał miejsce ślub księcia Schaumburg-Lippe Alexandra i irańskiej pianistki Mahkameh Navabi. Dla księcia to trzecie małżeństwo, a dla jego wybranki - drugie. Ślub cywilny wzięli 12 września 2020 na zamku Bückeburg. Ceremonia kościelna planowana była wkrótce później, jednak zdecydowano się ją przesunąć z uwagi na pandemię.9 października, Brazylia


Tego samego dnia odbył się kościelny ślub jednego z pretendentów do tronu Brazylii, Pedra V Carlosa Orleans-Bragança z linii Petrópolis (najstarszego z szóstki dzieci księcia Pedra Gastão i tym samym starszego brata księżniczki Mari da Glorii, byłej żony księcia Alexandra z Serbii i matki jego trzech synów) z Patrícią Alvim Rodrigues. Ślub cywilny para wzięła w 2018. Podobnie jak dla księcia Schaumburg-Lippe, dla księcia to trzecie małżeństwo: jego pierwsza żona, Rony Kuhn de Souza, zmarła dwa dni po narodzinach jedynego syna, księcia Pedra Tiago, a druga żona, z którą także miał jednego syna, zmarła w 2009.
13 października, Bhutan


W przerwie między kolejnymi ślubami mieliśmy kolejną rocznicę... ślubu. 13 października tego roku minęło dziesięć lat od ślubu króla Jigme Khesara i królowej Jetsun Pemy. Z tej okazji pojawiły się ich dwie nowe fotografie.
23 października, Grecja


W przedostatni weekend października w Grecji miały miejsce uroczystości ślubne księcia Philipposa, najmłodszego z piątki dzieci ostatniego króla Grecji Kosntantinosa II, i Niny Flohr, córki Thomasa Flohr, założyciela prywatnej firmy czarterowej VistaJet. Rozpoczęły się od błogosławieństwa pary i przyjęcia przedślubnego nad jeziorem Vouliagmeni. Ślub w obrządku greckiego prawosławia (link) odbył się późnym popołudniem następnego dnia Katedrze Zwiastowania Matki Bożej w Atenach - tej samej, w której 57 lat wcześniej pobrali się rodzice pana młodego, król Konstantinos i królowa Anne-Marie. Po nim goście zostali zaproszeni na przyjęcie weselne w siedzibie National Gymnastics Association. Ostatniego dnia para królewska wydała lunch na cześć nowożeńców w Yacht Clubie w Pireusie (link).
Ślub cywilny pary zorganizowano 12 grudnia 2020 w St Moritz w Szwajcarii.

Embed from Getty Images26 października, Japonia


W tym roku odbył się też długo wyczekiwany ślub księżniczki Mako i Kei Komuro. Zaręczyny pary ogłoszono cztery lata temu, jednak ślub był dwukrotnie przekładany - najpierw z powodu afery finansowej, w którą uwikłana jest rodzina Komuro, a następnie na skutek pandemii. Związek księżniczki, choć początkowo odbierany pozytywnie, wywołał w Japonii wiele kontrowersji. Dlatego też sama ceremonia wyglądała zupełnie inaczej niż poprzednie śluby w japońskiej rodzinie cesarskiej - po raz pierwszy w powojennej historii rodziny cesarskiej zabrakło tradycyjnych rytuałów, a Mako zrzekła się przysługującego jej "odszkodowania" wypłacanego jednorazowo każdej księżniczce, która po ślubie z mężczyzną "z ludu" traci swoje tytuły i staje się zwykłą Japonką. Uroczystość miała charakter cywilny - para wymieniła się obrączkami, a pracownicy Agencji Dworu Imperialnego wypełnili w ich imieniu wymagane dokumenty i oficjalnie zarejestrowali ślub księżniczki w urzędzie. Więcej na ten temat pisałam tutaj, a o samym związku więcej przeczytacie w tych postach.


11 listopada, Luksemburg


Dziedziczny książę Guillaume skończył 40 lat. Dwór Wielkoksiążęcy opublikował z tej okazji jego nowe oficjalne zdjęcia wykonane przez Sophie Margue oraz album ze zdjęciami z jego życia.
1 grudnia, Japonia


Księżniczka Aiko, jedyna córka Cesarza Naruhito i Cesarzowej Masako, skończyła 20 lat (link), stając się tym samym pełnoletnią członkinią japońskiej rodziny cesarskiej. Z tej okazji zorganizowano oficjalną sesję zdjęciową w ogrodach Pałacu Cesarskiego i opublikowano jej pierwsze oficjalne oświadczenie, w którym zapewniła, że od teraz będzie pomagać rodzicom w oficjalnych obowiązkach na tyle, na ile będzie w stanie. Oficjalne uroczystości przesunięto na 5 grudnia z uwagi na studia księżniczki. Aiko została odznaczona Orderem Drogocennej Korony i wzięła udział w swojej pierwszej oficjalnej audiencji u Pary Cesarskiej, pożyczając na tę okazję biżuterię od cioci, Sayako Kurody. Wzbudziło to wiele kontrowersji, jako że do tej pory księżniczki osiągające pełnoletniość otrzymywały własny komplet biżuterii.

Embed from Getty Images
7 grudnia, Niderlandy


Zaledwie kilka dni po urodzinach Aiko, 18. urodziny świętowała księżniczka Catharina-Amalia (klik), najstarsza z trzech córek króla Willema-Alexandra i królowej Maximy i tym samym Następczyni Tronu Niderlandów. Z tej okazji opublikowano serię jej nowych oficjalnych zdjęć autorstwa Franka Ruitera. Księżniczka została odznaczona Orderem Lwa Niderlandzkiego i Orderem Złotego Lwa Dynastii Nassau, a następnego dnia oficjalnie przedstawiona Radzie Stanie, podczas którego wygłosiła swoje pierwsze przemówienie. Niestety, nie obyło się bez kontrowersji - rodzina królewska została skrytykowana za zorganizowanie przyjęcia urodzinowego dla około 20 gości, mimo że obowiązujące obostrzenia zabraniały zgromadzeń powyżej 4 osób. Mimo że po osiągnięciu pełnoletniości księżniczce automatycznie przysługują apanaże, Amalia zdecydowała się z nich zrezygnować do czasu ukończenia studiów (link).

Embed from Getty Images
27 grudnia, Belgia


Kilka dni przed końcem roku ogłoszono zaręczyny księżniczki Marii Laury, drugiej z pięciorga dzieci i najstarszej z trzech córek księżniczki Astrid i arcyksięcia Lorenza, z Williamem Isvy'm. Podarował jej pierścionek zaręczynowy z białego złota z dużym szafirem otoczonym diamentami ułożonymi na kształt płatków kwiatu. Ślub odbędzie się w drugiej połowie 2022.
William Isvy urodził się 9 marca 1991 w Paryżu, jest więc niespełna trzy lata młodszy od księżniczki, ale większość życia spędził w Londynie, gdzie obecnie pracuje jako bankier inwestycyjny. Jego matka jest Angielką, a ojciec w połowie Francuzem, a w połowie Marokańczykiem. Księżniczkę Marię Laurę poznał w 2015 w Londynie. 

8 komentarzy:

 1. Witam. Potrzebuje się prowadzić. Rozważam zadzwonienie do agencji szwedzkiego dworu i i wyrażanie mojego oburzenia ich zachowaniem. Otóż dnia 23 listopada tego roku wysłałam list do księżnej Sofii z okazji urodzin, zaś widziałam, że inne osoby wysłały później a mają już odpowiedź a ja nie, mimo że wysłałam wcześniej ! Gdzie tu sprawiedliwość?! Jestem oburzona i zniesmaczona brakiem empatii w Szwecji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grudzień to zawsze pracowity czas dla osób odpowiedzialnych za korespondencję - przed świętami rodziny królewskie dostają mnóstwo listów, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. Niekiedy na odpowiedź trzeba czekać 3-4 miesiące i nie ma znaczenia, kiedy wysyłałaś list - pracownicy mają za dużo korespondencji, żeby odpowiadać w takiej kolejności, w jakiej listy przychodziły. Miesiąc czekania to w gruncie rzeczy bardzo krótko, zwłaszcza teraz, w takim okresie. Inna sprawa, że szwedzki dwór królewski nie ma zwyczaju odpowiadać na wszystkie otrzymane listy - przynajmniej te wysyłane do pary królewskiej czy Następczyni Tronu, nie wiem, jak to jest w przypadku Carla Philipa i Sofii. Tak jak w Norwegii, czytają wszystkie, ale odpisują tylko na niektóre.

   Usuń
 2. Ten rok był trochę jak rok rozczarowań royalsami. W moich oczach bardzo stracili np. holenderska/niderlandzka rodzina królewska, Margarita z Rumunii, książę Harry, Maria Władimirowna z synem i synową, a także ojciec księżniczki Mako.

  OdpowiedzUsuń
 3. W jakim programie robicie główne ilustracje? U Was na blogu są one zawsze bardzo ładne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak większość blogerek korzystam z Canvy. Cieszę się, że Wam się podobają, bo nad grafikami do postów z podsumowaniem roku spędziłam sporo czasu, a i tak nie wyszły dokładnie takie, jakie chciałam.

   Usuń
  2. Dzięki :) Na pocieszenie dodam, że chyba większość osób tak ma, że mnóstwo czasu spędza nad takimi grafikami, a i tak efekt odbiega od tego, co było w zamyśle.

   Usuń
 4. Znaczna poprawa w stosunku do ubiegłego roku co do ilości uroczystości, na szczęście. Żałuję wciąż, że nie mogły odbyć się huczne obchody urodzin Carla Gustava. Ślubów było dużo, rekordowym miesiącem okazał się wrzesień. Najładniejsze ceremonie miały siostry z Lichtensteinu, ale najbardziej ucieszył mnie najskromniejszy ślub Mako. Myślałam, że już się nie doczekam.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.