sobota, 12 czerwca 2021

Księżniczka Catharina-Amalia zrzeka się apanaży

 Wczoraj poinformowano, że księżniczka Catharina-Amalia na czas swoich studiów zdecydowała się zrezygnować z przysługujących jej apanaży.

Embed from Getty Images7 grudnia tego roku księżniczka skończy 18 lat. Zgodnie z prawem od tego momentu będzie jej przysługiwać roczna "pensja" w wysokości około 1,6 miliona euro, z czego 1,3 miliona to kwota przeznaczona na pokrycie wydatków związanych z pełnieniem oficjalnych funkcji (w tym m.in. wynagrodzeniem dla pracowników), a pozostałe 300 tysięcy to jej osobisty 'dochód'. Tak wysokie apanaże już od dłuższego czasu wzbudzały w Niderlandach sporo kontrowersji.


Księżniczka napisała list do Premiera Marka Rutte i poinformowała, że zdecydowała się zrzec przysługujących jej apanaży, ponieważ ich otrzymywanie jest dla niej "niekomfortowe, dopóki niewiele mogę zaoferować w zamian, a innym studentom jest o wiele trudniej, zwłaszcza w tych niepewnych czasach koronawirusa."

Księżniczka do końca studiów będzie w całości zwracać wypłacane jej apanaże (zarówno część przeznaczoną na pokrycie wydatków związanych z pełnieniem funkcji księżniczki Oranii - o ile nie wzrosną one w tym czasie - jak i swój 'dochód').

W liście księżniczka potwierdziła również, że zdecydowała się na roczną przerwę (tzw. gap year) przed udaniem się na studia. Na ten moment nie wiadomo co będzie w jej trakcie robić ani dokąd się uda.

Embed from Getty Images


Premier w swojej odpowiedzi wyraził zrozumienie i uznanie dla podjętej przez księżniczkę decyzji. W rozmowie z prasą zaznaczył, że to był "jej list i jej decyzja".


Nigdy wcześniej takie "zrzekanie się" apanaży nie miało miejsca w niderlandzkiej rodzinie królewskiej. Warto jednak wspomnieć, że na podobny krok zdecydowano się w Belgii - kilka lat starsza od Amalii księżniczka Elisabeth także nie otrzymuje na razie apanaży, mimo że ma do nich prawo. W tym przypadku to jednak para królewska nie wystąpiła formalnie o przyznanie ich córce, dopóki nie skończy studiów.


32 komentarze:

 1. Brawo dla księżniczki bardzo dojrzała decyzja która na pewno ucieszy Holendrów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się - dojrzała i dobra decyzja.

   Usuń
 2. Według mnie to dobra decyzja i w przypadku księżniczki Cathariny-Amali i w przypadku księżniczki Elisabeth :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też uważam, że to dobre i odpowiedzialne decyzje

   Usuń
 3. A według mnie to dobra zagrywka PR po tym jak rodzina królewska przez swoje wybryki straciła w oczach poddanych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam dokładnie takie samo odczucie. I tak jej przecież niczego nie zabraknie, bo rodzice wszystko jej zapewnią, w przeciwieństwie do wielu rodzin w Holandii czy Europie. Zawsze bawi mnie to odnoszenie się royalsów do życia zwykłych ludzi, jakby naprawdę wiedzieli jak to jest być studentem i martwić się o pieniądze :D Niemniej zapewne ta zagrywka zadziała i w sumie dobrze, bo gdyby Amalia pieniądze przyjęła to głosy przeciwko monarchii w Holandii na bank by się wzmocniły.

   Usuń
 4. Bardzo dojrzałe decyzje obu Księżniczek, brawo!

  OdpowiedzUsuń
 5. Uczciwe podejście: korzyści dopiero za realny wkład. 18-latka ma więcej klasy i wyczucia chwili niż starsi od niej o pokolenia Andrzej, Harry czy Delphine.

  OdpowiedzUsuń
 6. Po ostatnich skandalach takie posunięcie jest dobre dla wizerunku monarchii, ale daje też więcej swobody Amalii w czasie studiowania. Nikt nie będzie od niej wymagała już pełnienia obowiązków królewskich w czasie studiowania z racji przyznawanych jej dochodów.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo dobra decyzja, tym bardziej, że w trakcie studiów to studia będą dla Amalii zapewne najważniejsze. Jeszcze będzie mieć dużo czasu i okazji do pełnienia królewskich obowiązków.

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja mam pytanie czego na blogu o hrabinie sofi z UK nic nie ma od 2 tygodni? :/ Lubię ten blog

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie, ona sama pewnie nie wie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawi mnie czy sposób podejmowania publicznych wystąpień i wiek jest jakoś określony? Np.Josephine z Danii, Estelle i Ingrid Alexandra już chrzciły statki czy prezentowały rzeźby - a nie są przecież bezpośrednio następczyniami i fajnie jakby jeszcze miały w miarę spokojne dzieciństwo. Za to księżniczka Asturii,podobnie jak Amalia jest córką króla, ale ma już za sobą pierwsze wyjścia. Czy wiadomo coś o aktywnościach Amalii poza zeszłorocznymi rozmowami online z Dnia Króla?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, musiałam zapomnieć o Twoim pytaniu :(
   Nie, wiek odbywania pierwszych wyjść nie jest określony, 'królewscy' rodzice sami podejmują decyzję, czy chcą od początku wdrażać dzieci w królewskie obowiązki, czy wolą dać im najpierw na tyle normalne dzieciństwo, na ile to możliwe. WA i Maxima zdecydowali się na tę drugą opcję i Amalia razem z siostrami tak naprawdę bierze udział tylko w obchodach Dnia Króla i od czasu do czasu towarzyszy rodzicom w jakimś mniej 'poważnym' wyjściu (np. w 2012 WA i Maxima zabrali córki na koncert zorganizowany przez Oranje Fonds); nie miała jeszcze ani jednego "prawdziwego" wyjścia. Podobnie zresztą postąpili Letizia i Felipe, bo Leonor tak naprawdę od niedawna odbywa oficjalne wyjścia - "zadebiutowała" w 2018, kiedy król odznaczył ją Orderem Złotego Runa. Ale faktem jest, że Leonor wcześnie odbyła swoje pierwsze samodzielne wyjście - nawet starsze od niej księżniczki Elisabeth czy Ingrid Alexandra mają taki debiut jeszcze przed sobą, bo dotychczas w wyjściach towarzyszył im zawsze inny członek rodziny.

   Usuń
  2. To Isabella ochrzciła statek, ale Josephine także ma za sobą pierwsze wyjścia, np. odwiedziła zoo z Mamą i Bratem Bliźniakiem. Para książęca z Danii także razem z dziećmi odwiedziła Grenlandię (w 2014 roku) i Wyspy Owcze (w 2018 roku).

   Ja pamiętam, że Amalia była na meczu ze swoim Tatą.

   Uważam, że wszyscy młodzi royalsi świetnie sobie radzą :)

   Usuń
  3. Książę Christian i Bliźniaki z Monako również już odbyli dużo "wyjść".
   Ja uważam, że młode pokolenie royalsów świetnie sobie radzi.
   Księżniczka Elisabeth i księżniczka Leonor wygłosiły już swoje przemówienia.

   Usuń
  4. Teraz mi się przypomniało, że Ingrid Alexandra też chyba miała jakieś "przemówienie"

   Usuń
  5. Do Anonimowego z 20 CZERWCA 2021 18:00 - Ingrid Alexandra też już ochrzciła statek (a nawet dwa - pierwszy w 2015, a drugi trzy lata później) :)
   I tak, też wygłosiła już swoje pierwsze przemówienie, właśnie w trakcie chrzcin statku w 2015 (tutaj nagranie -------> https://www.youtube.com/watch?v=421SRvNywd8)

   Usuń
  6. Bardzo dziękuję Gabrielo za odpowiedź, pamiętam, że Ingrid Alexandra także ochrzciła statek, ale chodziło mi o to, że to Isabella ochrzciła statek (w 2015 roku), a nie Jej siostra Josephine.
   Te nagranie, które mi podlinkowałaś jest piękne i widać, że Król Harald jest bardzo dumny ze swojej Wnuczki :)
   Jeśli dobrze pamiętam to swój statek ochrzciły Isabella, Ingrid-Alexandra, Elisabeth z Belgii i Leonor z Hiszpanii.
   W 2014 roku Elisabeth z Belgii wygłosiła własnoręcznie napisane przemówienie w trzech językach narodowych, a już wcześniej wygłosiła krótkie przemówienie na otwarciu szpitala. Podziwiam Elisabeth, Ingrid-Alexandre i Leonor za ich przemówienia, ja jestem starsza od nich, a bardzo bym się stresowała ;) Rośnie nam wspaniałe nowe pokolenie "władców".

   Usuń
  7. Dodam, że księżniczka Leonor także wygłosiła przemówienie w więcej niż jednym języku.
   Przepraszam, że piszę takie długie komentarze ;)

   Usuń
  8. Zgadzam się, to Następczynie Tronu na miarę XXI wieku ;)
   Co do długości - nie masz za co przepraszać, bywają dłuższe, a czasem nawet niestety mniej uprzejme :)

   Usuń
  9. Dziękuję, uwielbiam Twojego bloga :)
   Bardzo podobały mi się 18 urodziny księżniczki Elisabeth (przemówienie, wręczenie orderu) oraz wręczeniu orderu księżniczce Leonor w dniu 50 urodzin Jej Taty. Nie mogę się doczekać na takie uroczystości innych młodych royalsów oraz jak zobaczymy księżniczki w tiarach! :)

   Usuń
  10. Statek księżniczki Isabelli był budowany w gdańskiej stoczni :)

   Już mi się przypomniało - pierwszy statek księżniczka Ingrid Alexandra ochrzciła będąc ze swoim Dziadkiem i wtedy wygłosiła przemówienie, a trzy lata później Księżniczka ochrzciła statek ze swoim Tatą i wtedy Książę Haakon wygłosił przemówienie i dlatego nie byłam pewna ;) Fajnie, że w 2015 roku i Elisabeth i Ingrid i Isabella zostały matkami chrzestnymi statku. I Ingrid i Estelle mają swój park z rzeźbami. Pamiętam, że Park Ingrid odwiedzili Kate i William podczas wizyty w Norwegii. Księżniczka Ingrid Aleksandra jest mistrzynią Norwegii w surfingu.

   Księżniczka Elisabeth brała udział w misji humanitarnej w Kenii razem z Królową Matyldą. Oprócz statku księżniczka ma także stację polarną na Antarktydzie i szpital nazwany Jej imieniem.

   Usuń
  11. Pamiętam, że księżniczka Catherina-Amalia wyreżyserowała (?) szkolne przedstawienie i sama w nim grała.
   Amalia była widziana na spotkaniu parlamentu z dwójką swoich znajomych, więc też jak inne księżniczki przygotowuję się do przyszłej roli :)

   Usuń
 11. Już sam fakt rezygnacji jest wyrazem odwagi i pokory, powody są bez znaczenia, bo i tak pieniędzy nie będzie, w oświadczeniu pojawiło się stwierdzenie, że i tak na razie nie jest w stanie zaoferować nic w zamian, więc świadome podejście i jak dla mnie autentyczne, bo odsłania sposób myślenia: "no dobrze, dostanę pieniądze, ale co ja zrobię za te pieniądze - ale ja chcę studiować i na tym się skupić, więc nie będę jeszcze mogła działać dla społeczeństwa, więc nie mogę ich brać", podejście pokory bez względu na aktualną sytuację w kraju, bo powód dotyczy jej pracy , jej obecnego etapu życia, chce poświęcić się nauce, aby potem móc zająć się swoją rolą, najpierw chce się przygotować, aby potem działać, ma prawo i ją to tak odbieram

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem ciekawa jak zdecyduje córka Wessexów, bo ona chyba w tym roku 18 lat kończy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lady Louise skończy 18 lat w listopadzie. Hrabina Wessex powiedziała kiedyś w wywiadzie, że prawdopodobnie nie.

   Usuń
 13. mam do oddania troche numerów hello uk Hola wszystkie z tamtego i tego roku oraz przepiekne zdjecia Daiany Megan Kate Mary

  OdpowiedzUsuń
 14. dziewczyny szkoda zeby gazety sie zmarnowały inaczej wyrzuce nie mam gdzie trzymac.nie bojcie sie sama Gabrysu ci wysyłała

  OdpowiedzUsuń
 15. Dobra decyzja.
  Nie mogę się doczekać 18 urodzin księżniczki Cathariny-Amalii w grudniu oraz 18 urodzin księcia Gabriela z Belgii w sierpniu i Lady Louise w listopadzie. Potem w styczniu 2022 roku księżniczka Ingrid Alexandra z Norwegii będzie świętowała 18 urodziny.
  Ciekawie będzie również w październiku 2023 roku gdyż księżniczka Leonor z Hiszpanii, książę Christian z Danii i książę Emmanuel z Belgii będą mieli 18 urodziny.
  W tym roku już było kilka 18-nastek royalsów, np. księżniczka Laetitia Maria z Belgii czy książę Maulaj Hasan z Maroka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze w tym roku w październiku księżniczka Elisabeth z Belgii skończy 20 lat, a w grudniu księżniczka Aiko z Japonii również skończy 20 lat :)

   Usuń
  2. Ja dodam, że kilka dni temu 18 urodziny obchodziła księżniczka Maria Carolina i opublikowano nowe zdjęcia. A w sierpniu również 18 lat skończy Hrabina Ingrid Alexandra.
   W 2023 roku 18-nastkę jeszcze będą mieli m.in. księżniczka Alexia z Holandii, książę Hashem z Jordanii, księżniczka Maria Chiara i księżniczka Christine.
   Fajnie patrzeć jak royalsi dorastają. Nie mogę się doczekać nowych zdjęć i uroczystości :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.