piątek, 24 września 2021

Cywilny ślub w Moskwie

 Dzisiaj o godzinie 14.00 w moskiewskim Urzędzie Stanu Cywilnego odbył się ślub cywilny Wielkiego Księcia Jerzego Michajłowicza (tytularnego carewicza, jedynego syna Wielkiej Księżnej Marii Władimirowny, pretendentki do tronu Rosji) i Rebeki Bettarini, od zeszłego roku znanej jako Victoria Romanowna. 
Ślub odbył się w Moskwie, gdzie para mieszka od dwóch lat. Z okazji ślubu Wielka Księżna Maria Władimirowna przyznała swojej synowej tytuł Księżnej z predykatem Jej Najjaśniejszej Wysokości.


Wśród zaproszonych gości znalazła się najbliższa rodzina, w tym rodzice panny młodej, którzy przylecieli z Włoch (na pierwszym zdjęciu z Instagrama), oraz przyjaciele. Po ceremonii odbyło się przyjęcie wydane przez parę w ich moskiewskim domu. Nie zabrakło tortu, który pokroili wspólnie z Zhongiem, psem Rebeki Bettarini.


Rebecca Bettarini czy też Victoria Romanowna na ceremonię wybrała sukienkę włoskiej projektantki Chiary Boni w kolorze lodowego błękitu. Kolor wybrany nieprzypadkowo - jak projektantka zdradzała w wywiadzie, nawiązała do Orderu św. Andrzeja, najwyższego odznaczenia Imperium Rosyjskiego ustanowionego w 1698 przez Piotra Wielkiego, którego szarfa jest właśnie w tym kolorze. Do tego suknia została ozdobiona złotym haftem inspirowanym ludowymi wzorami w stylu chochłomskim - tradycyjnie styl ten był wykorzystywany przy zdobieniu drewna. Zdjęcie, na którym wyraźniej widać haft znajdziecie tutaj.

Jak już wiemy z wywiadów udzielonych przez pannę młodą, wszystkie jej suknie, które założy na zbliżające się uroczystości ślubne, będą nawiązywały do rosyjskiej tradycji, łącząc ją z włoską i światową modą. Koktajlowa sukienka na przedślubne przyjęcie to projekt libańskiego domu mody Gatti Nolli, natomiast suknia ślubna i suknia na bankiet weselny zostały zaprojektowane wspólnie przez renomowaną libańską projektantkę Reem Acrę i założycielkę marki Sergio Marcone w Moskwie Elinę Samarinę.

Rebecca Bettarini urodziła się 18 maja 1982 w Rzymie jako jedyna córka włoskiego Ambasadora w Belgii Roberta Bettariniego i jego żony Carli Virginii Bettarini (z domu Cacciatore). Studiowała nauki polityczne na Uniwersytecie Luiss Guido Carli w Rzymie, gdzie uzyskała tytuł magistra prawa europejskiego, prawa międzynarodowego ze specjalizacją w prawie konfliktów zbrojnych; oraz prawa regulującego Światową Organizację Handlu i międzynarodowych sporów handlowych w Światowej Organizacji Handlu DBS. Pracowała we włoskiej firmie zbrojeniowej Finmeccanica - początkowo organizowała imprezy i przyjmowała delegacje w czasie międzynarodowych pokazów lotniczych w Anglii; później zajmowała się analizą sporów w sektorze lotniczym przedstawianych Światowej Organizacji Handlu, a w 2010 przeniosła się do biura firmy w Brukseli, gdzie została lobbystką w instytucjach Unii Europejskiej.


Wielkiego Księcia Jerzego Michajłowicza, jedynego syna pretendentki do tronu Rosji Wielkiej Księżnej Marii Władimirowny (praprawnuczka cara Aleksandra II) i księcia Franza Wilhelma z Prus, poznała wiele lat temu jeszcze jako nastolatka, kiedy towarzyszyła ojcu na oficjalnych przyjęciach. Później spotkali się ponownie na przyjęciu we francuskiej Ambasadzie w Brukseli, gdzie oboje pracowali w instytucjach UE. Zaręczyli się latem ubiegłego roku; w międzyczasie Rebecca przeszła na rosyjskie prawosławie i przyjęła imię Victorii Romanowny (o czym pisałam tutaj).


Więcej zdjęć z uroczystości znajdziecie tutaj. Ślub kościelny odbędzie się 1 października w Soborze św. Izaaka w Petersburgu.

Z kolei już jutro czekają nas dwa inne królewskie śluby - księżniczki Marie-Astrid z Luksemburga i Ralpha Worthingtona oraz księcia Noto Jaime z Królestwa Obojga Sycylii i Lady Charlotte Lindesay-Bethune.

5 komentarzy:

 1. Bardzo ładna sukienka.
  Czy matka wielkiego księcia pojawi się na ślubie kościelnym? Jestem zdziwiona, że na cywilnym nie była obecna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mnie to zaskoczyło. Na kościelnym powinna się pojawić - gdyby jej zabrakło byłoby to bardzo dziwne.

   Usuń
 2. Suknia Rebeki nie zachwyca moim zdaniem poszerza jej sylwetkę no i ten kolor nieciekawy zobaczymy co zaprezentuje na ceremonii kościelnej

  OdpowiedzUsuń
 3. pan młody jest koszmarny

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.