środa, 14 czerwca 2017

Love story: Margareta & Radu

Dzisiejszą notkę przygotowała Iza z bloga o holenderskiej rodzinie królewskiej, która zaoferowała, że napisze dla Was kilka postów o rumuńskiej rodzinie królewskiej.

Daniel Angelescu, romaniaregala.roNajstarsza córka króla Mihaia i królowej Any (ich historię możecie zobaczyć TUTAJ) przyszła na świat 26 marca 1949 w Lozannie. Otrzymała imię na cześć babci od strony matki, księżnej Margrethe. W 2007 została ogłoszona następczynią tronu Rumunii, a od 2016 pełni obowiązki głowy rodziny królewskiej (król w marcu 2016 wycofał się z życia publicznego). Więcej o księżniczce możecie przeczytać TUTAJ.


Książę Radu urodził się 7 czerwca 1960 w Jassy, w mieście przy granicy rumuńsko-mołdawskiej w rodzinie lekarzy jako Radu Duda. Ojciec księcia, Rene Duda zmarł w 1999 po długiej chorobie. Radu ma młodszego brata, Dana, który również jest lekarzem. Mieszka w Stanach Zjednoczonych i pracuje na Uniwersytecie Harvarda. Przyszły książę studiował aktorstwo na Universitatea de Artă Teatrală şi Cinematografică w Bukareszcie. Ukończył je w 1984. Później zajmował się arteterapią. Jest także porucznikiem rumuńskiej armii.

Książę Radu jako dziecko
romaniaregala.ro

Podczas jednej z wizyt w bukaresztańskim sierocińcu, księżniczka Margareta poznała Radu.

"To było spotkanie, które miało dla nas bardzo duchowe znaczenie".

Miłość musiała jednak zaczekać. Oboje poszli osobnymi drogami, jednak przeznaczeniem było kolejne spotkanie na pogrzebie Eugène Ionesco (LINK) w kwietniu 1994. Radu, który właśnie wracał z Afryki po zakończeniu festiwalu teatralnego, postanowił zrobić sobie przerwę w Paryżu i pozostać kilka dni w mieście, aby uczestniczyć w pogrzebie. Na tym samym wydarzeniu była obecna księżniczka z rodzicami.

Daniel Angelescu, romaniaregala.ro

Następną okazją do spotkania była uroczysta Gala Uniter w 1995 (jest to ceremonia wręczenia nagród ludziom teatru w Rumunii). Jednak najważniejsze było spotkanie przy kolacji, która odbyła się po pogrzebie Corneliu Coposu (LINK) w listopadzie 1995. To był początek miłości, która trwa do dziś.

Poniżej filmik z pogrzebu Coposu - królową Anę i księżniczkę Margaretę można zobaczyć od 1:30.


Potem przez 50 dni odbywali co noc rozmowy telefoniczne, co było dość utrudnione, zważywszy na fakt, że w biednej Rumunii nie było telefonów komórkowych. Radu udawał się do metra, by kupować karty telefoniczne.

Po tych kilkunastu rozmowach para spotkała się w Londynie, 8 stycznia 1996 w słynnej restauracji Bertorelliego obok Royal Opera House. To wtedy Radu poprosił księżniczkę o rękę. 


Od tamtego czasu byli nierozłączni. 10 czerwca 1996, w dniu rocznicy ślubu króla i królowej, para otrzymała oficjalną zgodę króla na ślub.

Ślub cywilny odbył się 24 lipca tego samego roku, a ślub kościelny w obrządku prawosławnym, 21 września.


Ślub w Lozannie zgromadził wielu znanych "royalsów", chociażby królową Sofię z Hiszpanii, króla Constantina II z Grecji czy dziedzicznego wielkiego księcia Luksemburga, księcia Henriego.
Ceremonia nie mogła odbyć się w Rumunii, ponieważ odmawiano królowi prawa wizyty w kraju. Problemem były też kwestie finansowe, ponieważ Rumuńska Rodzina Królewska nie miała zbyt dużo pieniędzy. Część kosztów pokrył król Constantin II (ojciec chrzestny Margarety) oraz król Juan Carlos.
Król Mihai poprowadził najstarszą córkę do ołtarza. Księżniczka nosiła przerobioną suknię ślubną swojej matki. Tiara została wypożyczona od Cartiera. Druhenką została siostrzenica księżniczki, Elisabeta Karina Medforth-Mills (młodsza siostra Nicholasa, byłego księcia).Podczas swojej przemowy podczas przyjęcia weselnego, król Constantin odparł, że "ma nadzieję, że Radu będzie dbał o swoją żonę, bo jak nie to będzie miał z nim do czynienia".Embed from Getty Images

Nowożeńcy spędzili miesiąc miodowy w Jordanii, a konkretniej w Ammanie, w Akabie nad Morzem Czerwonym i Morzem Martwym oraz w Dżarasz.


Od 2001 para mieszka w Rumunii, a w 2005 Radu otrzymał tytuł księcia. Od tamtej pory Margareta i Radu aktywnie reprezentują swoją rodzinę w kraju i za granicą. 

Daniel Angelescu, ©Casa Majestatii Sale Regelui Mihai I

Para nie doczekała się wprawdzie dzieci, jednak ich miłość nie zmieniła się mimo upływu czasu, o czym najlepiej świadczy fakt, że we wrześniu ubiegłego roku odnowili swoją przysięgę małżeńską.  Ceremonia odbyła się w miejscowości Alba Iulia, spełnili więc swoje marzenie, by ich związek został pobłogosławiony w Rumunii.Filmik ze ślubu pary książęcej:**** **** **** **** ****

Bardzo dziękujemy Izie za inicjatywę i przygotowanie tego fantastycznego postu! :)

Jeśli chcielibyście poczytać więcej o rumuńskiej rodzinie królewskiej zapraszamy Was na jej drugiego bloga KLIK

5 komentarzy:

 1. Piękna historia to wspaniałe że przez tyle lat tworzą udane małżeństwo mimo że nie doczekali się potomstwa
  śliczna tiarę miała na ślubie Margareta szkoda że nie było zgody żeby pobrali się w Rumunii

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne,że odnowili przysięgę w Rumunii. Widać,że kraj wiele dla nich znaczy.
  To mógłby być materiał na film -zaręczyny po kilkunastu rozmowa telefonicznych , ślub dzięki hojności dobrych wujków .

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że nie mają dzieci, ale to zrozumiałe skoro księżniczka była już po 40-stce, gdy się pobrali.
  A Radu miał wcześniej jakieś narzeczone?

  OdpowiedzUsuń
 4. Długo czekali na swoją miłość, ale znaleźli <3

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.