czwartek, 16 grudnia 2021

Inauguracja Instytutu Cervantesa w Senegalu, ubieranie choinki w Clarence House, król Konstantinos w szpitalu + więcej

Jordania

W tym roku, nieco wcześniej niż zazwyczaj, pojawiło się nowe zdjęcie rodziny królewskiej wraz z życzeniami noworocznymi.


Monako

10 grudnia książę Jacques i księżniczka Gabriella obchodzili swoje 7. urodziny.

Księżniczka Caroline wzięła udział w kolacji i późniejszej aukcji przedmiotów należących do Karla Langerfelda w Centrum Konferencyjnym One Monte-Carlo.

14 grudnia książę Albert z dziećmi pojawił się na premierze filmu "Naïs au pays des loups".

15 grudnia członkowie rodziny książęcej: książę Jacques, księżniczka Gabriella, księżniczka Stephanie, Louis Ducruet i Camille Gottlieb, jak co roku wręczyli prezenty świąteczne najmłodszym mieszkańcom Monako w czasie przyjęcia w Pałacu Książęcym.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Włochy

W niedzielę, 12 grudnia, w Katedrze Saint-Louis des Invalides w Paryżu odbyły się chrzciny księcia Joachima Georgesa Laurenta Napoléona Murat, pierwszego dziecka księcia Pontecorvo Joachima Murat (syna i spadkobiercy 8. księcia Murat Joachima) i jego żony Yasmine. Wśród jego rodziców chrzestnych znaleźli się księżna Noal Zaher z Egiptu i Wielki Książę Jerzy Michajłowicz. Chłopiec urodził się 3 sierpnia.
Książę Joachim jest potomkiem 1. księcia Murat, Wielkiego Księcia Bergu i Króla Neapolu, po którym otrzymał imiona, i Caroline Bonaparte, jednej z sióstr Cesarza Napoleona.


 


Dania

A teraz niestety przykre wieści. Jak wczoraj poinformowano, księżna Mary zaraziła się koronawirusem. Aktualnie przebywa w izolacji w Pałacu Amalienborg. U reszty rodziny stwierdzono wyniki negatywne.


Norwegia

Z uwagi na kolejną falę pandemii zdecydowano się przełożyć uroczystości planowane z okazji 18. urodzin księżniczki Ingrid Alexandry w styczniu.


16 grudnia księżna Mette-Marit odwiedziła centrum szczepień w dzielnicy Grünerløkka w Oslo, aby osobiście podziękować ich pracownikom. "Niezwykle ważne jest, aby ludzie przyjmowali szczepionkę nie tylko dla siebie, ale także dla społeczności, aby nie zarażało się tak wiele osób, szczególnie tych, które nie mają możliwości zaszczepienia się [...]", powiedziała księżna i zachęcała do szczepień przeciwko COVID-19.
W wizycie miał wziąć udział także książę Haakon, ale poddał się izolacji po kontakcie z osobą zarażoną koronawirusem. Jak podał Dwór Królewski, nie występują u niego objawy.


Grecja

Jak dowiedzieliśmy się dzisiaj rano, wczoraj po południu król Konstantinos trafił do szpitala w Atenach. Udzielono mu niezbędnej pomocy medycznej, a kiedy jego stan się ustabilizował, przewieziono go do prywatnego szpitala Hygeia. U jego boku czuwają królowa Anne-Marie i książę Nikolaos. Król nie doznał epizodu niedokrwiennego, jak głosiły pierwsze informacje, ale jest leczony z powodu zapalenia płuc i obrzęku płuc. Według najnowszych doniesień, nie wymaga intubacji.


Wielka Brytania

14 grudnia książę Walii i księżna Kornwalii odwiedzili Bank Żywności Wandsworth, który został założony przez członków kongregacji Kościoła św. Marka. W trakcie wizyty para książęca podziękowała wolontariuszom i pracownikom za ich pracę w czasie pandemii.15 grudnia księżna Kornwalii zaprosiła poważnie chore dzieci wspierane przez Helen & Douglas House i Roald Dahl Charity na dekorowanie choinki w Clarence House. Księżna jest patronką obu tych organizacji i zgodnie ze swoją tradycją, co roku przed świętami wspólnie z dziećmi ubiera choinkę w Clarence House.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Królowa spotkała się z Sułtanem Omanu i jego żoną na zamku w Windsorze.


Coroczny lunch przedświąteczny wydawany przez królową dla całej rodziny, w tym roku ponownie został odwołany.Niderlandy

15 grudnia królowa Maxima odwiedziła restaurację "Koken aan de Markt", kawiarnię "Huis ten Bos" i Fort Sint Gertrudis, gdzie organizowane są imprezy masowe w Geertruidenber, aby porozmawiać z przedsiębiorcami o kryzysie wywołanym pandemią.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Rodzina królewska wyraziła skruchę po zorganizowaniu przyjęcia urodzinowego księżniczki Amalii, na którym według doniesień prasowych miało być obecnych 21 gości, mimo że obowiązujące restrykcje zabraniają zapraszania więcej niż 4 osób. Przyjęcie odbyło się w sobotę w parku otaczającym Huis ten Bosch, a goście zachowywali dystans i byli zaszczepieni lub mieli negatywny wynik testu. Po skandalu, który wybuchł, Premier Mark Rutte wystosował list do Parlamentu, w którym napisał: "Rodzina starała się traktować zasady koronawirusa w sposób odpowiedzialny podczas tego spotkania na świeżym powietrzu i stosując środki ostrożności." Dodał też, że król wyraził ubolewanie z powodu tej sytuacji i po namyśle stwierdził, że nie był to dobry pomysł.
To już drugi skandal związany z nieprzestrzeganiem obostrzeń pandemicznych przez rodzinę królewską.


Luksemburg

16 grudnia książę Guillaume i księżna Stephanie byli obecni na wręczeniu Nagrody Jury Fundacji Leir oraz Nagrody Publiczności RTL, które zwieńczyło 3. Biennale "De Mains De Maîtres".


Bhutan

Wczoraj królowa Jetsun Pema z synami, Jigme Namgyelem i Jigme Ugyenem, wrócili do Thimphu po kilkudniowej wizycie w Trongsa i Bumthang, którą odbywali od 9 grudnia. W podróży towarzyszyli im członkowie rodziny, starszy brat królowej Thinley Norbu z żoną, księżniczką Euphelmą Choden. Dla młodszego z książąt to pierwsze wizyty w tych dystryktach.
W Trongsa rodzina odwiedziła Tangsibji, dom rodziny królowej ze strony ojca. Pomodlili się również w świątyniach i wzięli udział w corocznym święcie Tshechu, które odbywają się dziesiątego dnia każdego miesiąca kalendarza księżycowego. 

W Bumthang odwiedzili świątynie: Jambay Lhakhang, klasztor Könchogsum Lhakhang, klasztor Kurje, gdzie spoczywają szczątki trzech pierwszych królów Bhutanu i klasztor Tamzhing, będący najważniejszym w Bhutanie ośrodkiem Ningma.


Królowa w trakcie podróży po obu dystryktach spotkała się również z uczestnikami programu De-Suung Skilling Programme (DSP).


Hiszpania

12 grudnia królowa Letizia przyleciała do Senegalu na inaugurację pierwszego w Afryce Subsaharyjskiego Instytutu Cervantesa. Na lotnisku została powitana przez Pierwszą Damę.


13 grudnia była obecna na uroczystej inauguracji nowej siedziby Instytutu Cervantesa. Uroczystości rozpoczęły się od występów artystycznych, a następnie odbyła się dyskusja na temat obecności i rosnącego zainteresowania językiem hiszpańskim w Senegalu. Królowa zwiedziła później Instytut, zobaczyła wystawę "Ilustradas", wpisała się do Księgi Honorowej, odsłoniła pamiątkową tablicę i spotkała się z ambasadorami kultury latynoamerykańskiej i przedstawicielami kolonii hiszpańskiej. Na zakończenie wizyty udała się do Pałacu Prezydenckiej na obiad wydany przez Parę Prezydencką na jej cześć.15 grudnia król Felipe i królowa Letizia wzięli udział w corocznej gali Hiszpańskiego Komitetu Olimpijskiego, organizowanej po raz szesnasty. W jej trakcie wręczyli wyróżnienia tegorocznym medalistom olimpijskim.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Na sam koniec - opublikowano tegoroczną kartkę świąteczną pary królewskiej, która zawiera nowe zdjęcie. Sądząc po ich ubraniach, zostało wykonane w ostatnim czasie w ogrodzie Pałacu Zarzuela. Jak Wam się podoba?6 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcie z Jordanii. Letycja jak zwykle wygląda perfekcyjnie, i jakie to budujące zobaczyć krótkie sukienki w taką pogodę jak u nas w Polsce :D Camilla świetnie sprawdza się w swojej roli, te dzieci na pewno są przeszczęśliwe, że mogły przyjść do Clarence House. Holenderska rodzina chyba idzie na rekord, jak na wakacje pojechali to też okazywali skruchę po powrocie. Pokazują, że mają całkowicie gdzieś swoich poddanych. Żenada. Myślę, że zwłaszcza dla Amalii to bardzo niekorzystna sytuacja - ledwie ją wszyscy chwalili, kiedy skończyła 18 lat, a tu taka wtopa. No ale za głupotę się płaci.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie dziwię się Amalii, ale czy naprawdę nikt z doradców nie mógł doradzić tego, co oczywiste rodzinie? A tak znowu muszą przepraszać...
  I znowu odwołują uroczystości. Mam nadzieję, że obchody urodzin Ingrid Alexandry i 50-lecie panowania Małgorzaty uda się później świętować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze, powinni na to wpaść nawet bez pomocy doradcó...

   Usuń
 3. Dziwi mnie fakt, że Noal Zaher może być chrzestną przecież wyznaje Islam. Mój proboszcz by zawału dostał.
  Możesz mi napisać kilka słów skąd pochodzi Yasmine Murat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niewiele wiemy na temat Yasmine. Pochodzi z Algierii, podobno z Annaby i tam też dorastała. Jej rodzina wywodzi się z dynastii Al Breiiki, założycieli dawnego Księstwa Al Breik na terenie obecnego Jemenu.

   Usuń
  2. Wydaje mi się, że tylko jeden z chrzestnych musi być katolikiem, drugi nie musi. Przynajmniej tak było w Downton Abey :D

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.