sobota, 15 maja 2021

Aktualizacja: Konfirmacja księcia Christiana

 Dzisiaj o godzinie 11 rano odbyła się konfirmacja księcia Christiana w kościele Pałacu Fredensborg.


Embed from Getty Images
Prywatną ceremonię poprowadził biskup Henrik Wigh-Poulsen. Z uwagi na obowiązujące w Danii obostrzenia, na uroczystość zaproszono jedynie 25 gości, w tym najbliższą rodzinę księcia Christiana, jego kuzynów, księcia Nikolai'a i księcia Felixa, oraz dwóch kolegów z klasy. 
Niestety, nie mogli być obecni bliscy zza granicy, w tym rodzina księżnej Mary i większość rodziców chrzestnych: książę Joachim (mieszkający obecnie w Paryżu); Jane Stephens (ciocia ze strony mamy), księżniczka Victoria ze Szwecji, książę Haakon i księżna Mette-Marit z Norwegii, książę Pavlos z Grecji oraz Hamish Campbell (przyjaciel i współlokator księżnej Mary z Australii). Ostatni ojciec chrzestny, Jeppe Handwerk, bliski przyjaciel pary książęcej, jako jedyny z tego grona mieszka na co dzień w Danii i mógł pojawić się na uroczystości.
Księżniczka Victoria pogratulowała chrześniakowi i wyraziła nadzieję, że wkrótce będą mogli zobaczyć się ponownie.

Konfirmację, która w kościołach protestanckich jest odpowiednikiem jednocześnie pierwszej komunii i bierzmowania w Kościele katolickim, poprzedziły intensywne przygotowania w ramach których książę Christian uczestniczył w rozmowach z królewskim spowiednikiem, biskupem Henrikiem Wigh-Poulsenem, oraz kilku nabożeństwach. Pod koniec kwietnia razem z babcią, królową Margrethe, pojawił się na nabożeństwie w kościele Asminderød we Fredensborg.

Po godzinnej uroczystości książę Christian razem z rodzicami, rodzeństwem i babcią zapozował do kilku zdjęć przed Pałacem Fredensborg oraz odpowiedział na kilka pytań zgromadzonych dziennikarzy.. Jak mówiła księżna Mary: "To bardzo wzruszające, że ten mały mężczyzna stał się tym wielkim, młodym mężczyzną". Zapytana o samą uroczystość odparła, że o nią trzeba pytać samego księcia. Christian odpowiedział, że "było naprawdę miło", a organista i chór żeński poradzili sobie bardzo dobrze. Padło też pytanie o ograniczoną z powodu obowiązujących restrykcji liczbę gości, na które książę odpowiedział: "To oczywiście szkoda, że nie każdy z rodziny mógł dołączyć, ale tak jest. Nic nie możemy na to poradzić, ale oni są w naszych myślach i naszych sercach."

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Po krótkiej konferencji prasowej, książę Frederik i księżna Mary wrócili do środka Pałacu, a książę Christian został jeszcze przez chwilę - po raz pierwszy sam z dziennikarzami.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Dalsza część uroczystości odbyła się w Chancellory House (rezydencji pary książęcej na terenie Pałacu Fredensborg, w której mieszkają na stałe od jakiegoś czasu) z udziałem zaproszonych gości.Konfirmacja księcia była planowana w zeszłym roku, niestety z uwagi na pandemię musiała zostać odłożona. Odbyła się w kościele Pałacu Fredensborg, tym samym, w którym tradycyjnie odbywają się konfirmacje członków rodziny królewskiej. Po raz pierwszy konfirmowany został tutaj książę Frederik (późniejszy król Frederik IX, pradziadek księcia Christiana) w 1915. 40 lat temu w tym samym kościele konfirmowany był książę Frederik, a po raz ostatni, w 2017 - książę Felix.Późnym popołudniem Dwór Królewski wydał serię oficjalnych zdjęć księcia Christiana z rodziną autorstwa Franne Voigt.Wczoraj natomiast na oficjalnych kontach dworu w mediach społecznościowych pojawiły się archiwalne zdjęcia z konfirmacji: księcia Frederika (późniejszego króla Frederika IX), królowej Margrethe, księżniczki Benedikte, księżniczki Anne-Marie (późniejszej królowej Grecji), księcia Frederika, księcia Joachima, księcia Nikolai'a oraz księcia Felixa. Udostępniono również zdjęcia księcia Christiana z prywatnego albumu rodziny, począwszy od jego chrzcin w styczniu 2006.14 komentarzy:

 1. Cała rodzina wyglądała pięknie i elegancko :) Książę Christian jest już wyższy od swoich rodziców.

  OdpowiedzUsuń
 2. Isabella jest w tym ciekawym wieku eksperymentowania ze stylem, przez co czasem wygląda jak rówieśnica własnej mamy (albo i starsza).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez makijaż i te ciuchy wygląda na strasznie starą. W ogóle jej to nie pasuje.

   Usuń
  2. Mi się podoba wygląd Księżniczki Isabelli na Konfirmacji :) Plus za to, że łańcuszek i torebkę pożyczyła od Mamy.

   Usuń
 3. Zarówno księżna Mary jaki królowa Małgorzata włożyły swoje wyjątkowe broszki na tę uroczystość, wszyscy wyglądają na szczęśliwych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się :)
   Księżna Mary założyła The Connaught Sapphire Brooch, którą pierwszy raz nosiła na Chrzcie Księcia Christiana, a Królowa Małgorzata swoją Daisy Brooch.

   Usuń
 4. Christian świetnie sobie poradził przed kamerami sam na sam.
  Od Mary duma z syna aż bije.
  Piękny był ten moment, gdy królowa witała rodzinę w drzwiach kościoła z otwartymi ramionami i potem, gdy wnuk podał babci rękę przy schodzeniu ze schodów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cała książęca rodzina pięknie "dobrała" się kolorami.
  Bardzo podoba mi się to co powiedział Książę Christian, że chociaż nie wszyscy goście mogli przybyć na Konfirmację, to są w Ich myślach i sercach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książę Christian świetnie sobie poradził, księżniczka Isabella w tym garniturze wygląda bardzo dojrzale i ładnie, bliźniaki bardzo urośli. Królowa Małgorzata pięknie wygląda w czerwieni. Widać, że księżna Mary i książę Frederik są bardzo dumni z syna. Oficjalne zdjęcia są bardzo piękne :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cała rodzina bardzo dobrze wypadła. Podoba mi się, że np. krawat księcia Christiana jest taki sam jak sukienka księżnej Mary.
  Dobrze, że książę Nikolai i książę Felix przybyli na ceremonię oraz że księżniczka Victoria złożyła życzenia, choć nie mogła przybyć.
  Piękny moment gdy książę pomaga Babci zejść ze schodów. Christian świetnie poradził sobie z dziennikarzami.

  OdpowiedzUsuń
 8. Josephine ładnie wyglądała, strój Isabelli nie podoba mi się.

  Szkoda, że chrzestni z zagranicy nie mogli przybyć, chociaż to oczywiście zrozumiałe.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ładna rodzina, Josephine wygląda ślicznie.
  Urocze jak jamnik "pozował" z rodziną przed zamkiem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Christian świetnie wypadł, Isabella wygląda dojrzale i ładnie, a Vincent i Josephine są uroczy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Księżna Mary wygląda pięknie i elegancko, a Królowa wygląda cudownie w czerwieni.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.