niedziela, 12 kwietnia 2015

Potomkowie Królowej Victorii: Wprowadzenie


Victoria Hanowerska- Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii w latach 1837-1901 i Cesarzowa Indii w latach 1876-1901.

Alexander Bassano, domena publicznaTak naprawdę miała na imię Alexandrina Victoria i była córką Księcia Kentu, Edwarda Augustusa (syna Króla George'a III) i niemieckiej księżniczki, Viktorii Sachsen-Coburg-Saalfeld. Imiona otrzymała na cześć Cara Aleksandra I i matki, choć początkowo miała mieć na imię Elizabeth.
Drina (jak pieszczotliwie była nazywana) miała dwójkę przyrodniego rodzeństwa z pierwszego małżeństwa matki, Karla i Feodorę.

Embed from Getty Images

Gdy miała 8 miesięcy zmarł jej ojciec i może właśnie dlatego, choć była wychowywana w Wielkiej Brytanii, do 3. roku życia mówiła wyłącznie po niemiecku.

Niecały miesiąc po 18-tych urodzinach, 20 czerwca 1837r. Victoria została obudzona przez matkę, która zakomunikowała jej, że o godz. 2:12 na niewydolność serca zmarł wuj Księżniczki, William IV. Miał 72 lata. Nie wiedziałam, że jestem tak blisko tronu, miała wtedy powiedzieć młoda Królowa.

Koronacja Victorii miała miejsce 28 czerwca 1838r. Z tej okazji Thomas Carlyle napisał: Biedna mała Królowa! Jest w wieku, w którym dziewczynka potrafi zaledwie wybrać kapelusz, a oto stawia jej się zadania, przed którymi cofnąłby się archanioł...

Embed from Getty Images

W wieku 16 lat poznała Alberta Sachsen-Coburg-Gotha, którego poślubiła 10 lutego 1840r. w Kaplicy Królewskiej w St. James' Palace.
Albert i Victoria tworzyli szczęśliwe, zgodne i kochające się małżeństwo. Książę-małżonek był nie tylko towarzyszem życia Królowej, ale wywierał także wielki wpływ na życie polityczne Wielkiej Brytanii.

Embed from Getty Images

Para miała aż dziewięcioro dzieci: Victorię, Edwarda VII, Alice, Alfreda, Helenę, Louise, Arthura, Leopolda i Beatrice.

Królowa Victoria była pierwszym nowoczesnym brytyjskim monarchą. Poprzedni władcy byli aktywnymi uczestnikami życia politycznego, jednak seria reform politycznych umocniła stanowisko Izby Gmin kosztem Izby Lordów i monarchy.
Wraz ze spadkiem znaczenia monarchii w życiu politycznym, a wzrostem jej symbolicznego znaczenia, stała się ona kwintesencją moralności i wartości rodzinnych. W odróżnieniu od obfitujących w skandale rządów poprzedników, panowanie Victorii zakorzeniło w brytyjskiej świadomości wizerunek Królestwa jako "rodzinnej monarchii"
Dzięki dobrze przeprowadzonej polityce dynastycznej potomkowie Victorii Hanowerskiej zasiadają obecnie na tronach Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii i Danii oraz zasiadali na tronach Grecji, Jugosławii, Rosji, Rumunii i Niemiec. Małżeństwa jej dzieci nadały jej przydomek babki Europy.
W 1914r. pokrewieństwo doprowadziło do tego, że w I wojnie światowej przeciwko sobie stanęły monarchie rządzone przez wnuków i mężów wnuczek Victorii.


Nie zapominajmy też o "chorobie królów", czyli hemofilii, którą odziedziczyły dzieci Victorii, a która obecnie zagraża podobno tylko Hiszpańskiej Rodzinie Królewskiej.
Nie jest jasne w jaki sposób Królowa stała się nosicielką tej choroby polegającej na niedoborach czynników krzepnięcia krwi, w której kobiety są nosicielkami (z pewnymi drobnymi objawami), a mężczyźni chorują.
Możliwe, że winę za to ponosi wiek ojca Victorii, który miał 52 lata, gdy ta się urodziła. Możliwe też, że liczne małżeństwa między bliższymi lub dalszymi kuzynami spowodowały kumulację wadliwych genów wynikających z kazirodztwa w osobie brytyjskiej monarchini.

Franz Xaver Winterhalter, domena publiczna

Jest również pewna kwestia, o której wie niewiele osób. Victoria pochodziła z dynastii Hanowerskiej, która zastąpiła dynastię Stuartów na tronie brytyjskim. Obie dynastie były ze sobą bezpośrednio spokrewnione. Pierwszy władca z dynastii Hanowerskiej, Jerzy I, był prawnukiem Króla Anglii i Szkocji, Jakuba I Stuarta.

Stuartowie zawsze byli dumni ze swojego dziedzictwa, które obejmuje również bezpośrednie pokrewieństwo z władcą znanym wszystkim chrześcijanom- Dawidem, Król Izraela.
Drina zapewniła zatem wszystkim swoim licznym, żyjącym do dziś potomkom bezpośrednie pokrewieństwo z biblijnym władcą. Za udowodnienie swojego niezwykłego pochodzenia oraz sporządzenie drzewa genealogicznego zapłaciła podobno milion funtów.

Gerard van Honthorst, domena publiczna

To, że Dawid jest protoplastą europejskich monarchii jest pewne. Cała reszta jest już kwestią wiary, wszakże Biblia wskazuje, że był on bezpośrednim potomkiem Adama i Ewy oraz przodkiem samego Jezusa (choć to kwestia sporna), co wskazywałoby na pośrednie pokrewieństwo Victorii i jej potomków z Synem Bożym. Z trochę podobną sytuacją mamy do czynienia w monarchiach arabskich, gdzie Jordańska i Marokańska Rodzina Królewska są spokrewnione (Jordańska pośrednio, Marokańska bezpośrednio) z prorokiem Mahometem.

Całe drzewo genealogiczne Brytyjskiej Rodziny Królewskiej z włączeniem biblijnych postaci można znaleźć tutaj.


 ***


A już jutro post Potomkowie Królowej Victorii: Linia Victorii Adelaide :)6 komentarzy:

 1. Hej, tutaj wkradł się błąd: "Koronacja Victorii miała miejsce 28 czerwca 1983r.", a powinien być chyba rok 1837. Pozdrawiam Ala.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie 1838, bo koronacja była dopiero rok później, ale dziękuję za zwrócenie mi uwagi. Błąd już poprawiłam :)

   Usuń
 2. Na początku chciałabym ci powiedzieć, że nie chcę cię urazić.
  Wszystko fajne, ale muszę zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
  Imię matki królowej pisze się po niemiecku - Viktoria.
  Po drugie, najstarsza córka królowej, choć miała na drugie Adelaide, używa się tylko pierwszego imienia.
  Po trzecie, postacie historyczne po angielsku wyglądają głupio. Jak dobrze wiesz, w całym internecie cesarz Wilhelm II jest jednym z nielicznych którego imię nie jest tłumaczone na angielski.
  A i mogłaś wstawić inne zdjęcia, możesz skorzystać z mojej wiki: http://wiekdziewietnasty.wikia.com/wiki/Wiek_Dziewi%C4%99tnasty_Wiki:Wiek_Dziewi%C4%99tnasty_Wiki
  Mam na niej całe mnóstwo zdjęć z potomkami Victorii, głównie są to jej córki. A także wielu innych ''rojalsów'', jak to ładnie kiedyś określiłaś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Absolutnie mnie nie uraziłaś :) Imię matki zaraz poprawię (dużo tych Wiktorii i potem człowiekowi zaczyna się mieszać czyje imię jak się pisze :P). Z najstarszą córką problem wynika z tego, że nie chciałam, żeby komuś się pomyliło czy chodzi o nią czy o jej matkę, dlatego tytuł dzisiejszego postu będzie uwzględniał jej drugie imię dla rozróżnienia, ale już dalej w notce używam tylko jej pierwszego imienia.

   Dziękuję za link, przyda się do oprawy graficznej dzisiejszego postu :)

   Usuń
 3. Victoria była doskonałym strategiem i swatką jak widać.;) Nota bene dożyła pięknego wieku, szczególnie jak na tamte lata.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie informacje są bardzo ciekawe, już czekam na kolejny post :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.