sobota, 23 października 2021

Królewski ślub w Atenach

Późnym popołudniem 23 października w Katedrze Metropolitarnej w Atenach odbył się ślub kościelny księcia Philipposa, najmłodszego z piątki dzieci ostatniego króla Grecji Kosntantinosa II, i Niny Flohr, jedynej córki Thomasa Flohr, założyciela prywatnej firmy czarterowej VistaJet.

Embed from Getty ImagesKatedra Zwiastowania Matki Bożej, nazywana inaczej Katedrą Metropolitarną, jest główną świątynią Greckiego Kościoła Prawosławnego. Jej budowę rozpoczęto w Boże Narodzenie 1842 z inicjatywy ówczesnego króla Grecji Ottona (syna króla Bawarii Ludwiga I) i jego żony Amalii. Niestety, nie doczekali jej ukończenia w 1863, kilka miesięcy wcześniej zostali bowiem zdetronizowani (dokładnie 23 października 1862 - jestem ciekawa, czy nowożeńcy o tym wiedzieli, wybierając datę ;)). Trójnawowa bazylika zwieńczona kopułą powstała z marmuru pozostałego ze zburzenia 72 świątyń bizantyjskich i mierzy 40 metrów długości, 20 metrów szerokości i 24 metry wysokości. To właśnie ze względu na pokaźne rozmiary, książę Philippos i księżna Nina zdecydowali się zorganizować w niej swój ślub kościelny. Katedra może pomieścić sporą liczbę gości, nawet z uwzględnieniem odpowiednich odległości.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Tym samym był to pierwszy królewski ślub w Katedrze Zwiastowania Matki Bożej w Atenach po prawie 60 latach - po raz ostatni, we wrześniu 1964 pobrali się tutaj rodzice Philipposa, król Grecji Konstantinos i duńska księżniczka Anne-Marie. Powrót do tej samej Katedry na ślub najmłodszego syna z pewnością był dla nich wzruszającym momentem.

Embed from Getty ImagesCeremonia miała rozpocząć się o godzinie 17:00 czasu lokalnego (16:00 czasu polskiego), jednak z bliżej nieznanych powodów nowożeńcy przyjechali spóźnieni, ku wyraźnemu niezadowoleniu czekających na nich pod Katedrą znudzonych druhenek i paziów. Najpierw pan młody w towarzystwie matki, królowej Anne-Marie, która miała na sobie granatową suknię od greckiej projektantki Celii Kritharioti oraz, co ciekawe, ten sam krzyż, który nosiła w dniu ślubu z Konstantinosem 57 lat temu. Król Konstantinos przyjechał tuż przed nimi jako jeden z ostatnich gości. Już od jakiegoś czasu porusza się na wózku inwalidzkim, który tym razem pchał jego najstarszy wnuk, książę Constantine-Alexios (najstarszy z synów księcia Pavlosa). Mimo że były król jest już za słaby, by poruszać się samodzielnie, wstał przy wejściu do Katedry, by pocałować ikonę.

Embed from Getty Images


Kilka minut po wejściu księcia Philipposa i królowej Anne-Marie do Katedry, przyjechał wreszcie samochód z panną młodą i jej ojcem, Thomasem Flohr.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesKsiężna Nina, tak jak na swój ślub cywilny w zeszłym roku, postawiła na kreację z domu mody Chanel. Satynowa suknia ślubna o kroju princeski z dekoltem w kształcie litery V i długim trenem ozdobionym delikatnym haftem, powstała we współpracy panny młodej z dyrektor artystyczną francuskiego domu mody, Virginie Viard. W talii suknię ozdobiono dużą kokardą. Oryginalnie projekt bynajmniej nie był suknią ślubną, a częścią zeszłorocznej jesiennej kolekcji z asymetryczną spódnicą w kolorze czarnym.

Embed from Getty ImagesZa fryzurę Niny - oryginalny niski kok - odpowiedzialny był znany stylista fryzur John Nollet, który wcześniej uczesał Charlotte Casiraghi na jej ślub z Dimitri'm Rassamem. Z biżuterii panna młoda wybrała Antique Corsage Tiara, tiarę podarowaną królowej Anne-Marie na jej 18. urodziny. Tym samym podtrzymała rodzinną tradycję - wszystkie synowe królowej nosiły ją na swoich ślubach (Marie-Chantal Miller na swoim ślubie z księciem Pavlosem w 1995, a Tatiana Blatnik na ślubie z księciem Nikolaosem w 2010).

Embed from Getty ImagesBukiet ślubny Niny składał się z białych piwonii.

Embed from Getty Images

Głównymi druhnami panny młodej zostały dwie najmłodsze siostrzenice księcia Philipposa, Ana Maria i Amelia Morales (dwie z trzech córek jego najstarszej siostry, księżniczki Alexii). Obie miały na sobie białe sukienki w stylu lat 60. z nadrukiem w złote kwiaty.

Wśród małych druhenek znalazła się oczywiście chrześnica Niny, Nancy Naylor-Leyland (córka jej wieloletniej przyjaciółki Alice, która zorganizowała przyjęcie weselne dla Niny i Philipposa w maju tego roku). Drugą druhenką była Gene, córka szwajcarsko-angielskiej projektantki biżuterii i redaktorki magazynu Tatler Sabine Getty i jej męża Josepha Getty (syna założyciela Getty Images). Paziami zostali natomiast dwaj synowie Victoire de Pourtalès i Benjamina Eymère, Théodore i Maximilian.

Embed from Getty Images

Uroczystość rozpoczęła się ostatecznie z półgodzinnym opóźnieniem o godzinie 17:30 czasu lokalnego. Ślubu parze udzielił Arcybiskup Aten i całej Grecji Hieronim, który poprowadził uroczystość w języku greckim. Jak poinformowano, na swoich świadków para wybrała rodzeństwo oraz bratanicę i bratanka pana młodego: księcia Pavlosa, księcia Nikolaosa, księżniczkę Theodorę, księżniczkę Marię-Olympię i księcia Odysseasa-Kimona. Sama ceremonia nie była transmitowana, na nagraniach mogliśmy zobaczyć jedynie przyjazd gości i młodej pary, a później opuszczanie przez nich Katedry.

Embed from Getty ImagesW Katedrze i na schodach do niej prowadzących wyłożono niebieski dywan, nawiązując tym samym do greckich barw narodowych - niebieskiego i białego - symbolizujących niebo i morza otaczające Grecję oraz czystość greckiej walki o niepodległość. Katedrę udekorowano także żywymi roślinami.

Ślub trwał około godziny. Kilka minut po godzinie 18:30 czasu lokalnego drzwi Katedry ponownie się otworzyły i ukazali się w nich nowożeńcy, obsypani wcześniej płatkami białych kwiatów. Od razu się pocałowali, szczęśliwy Philippos pocałował też Ninę w rękę i czoło, a później zapozowali do zdjęć i podziękowali czekającym pod Katedrą.

Embed from Getty Images


Na uroczystości w Katedrze obecnych było 100 osób, w tym rodzina i najbliżsi przyjaciele pary. Lista gości obejmowała więcej nazwisk, jednak z uwagi na obowiązujące obostrzenia reszta gości obejrzała ślub na żywo z sali w 5-gwiazdkowym hotelu King George w centrum Aten.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Z najbliższej rodziny obecni byli: rodzice państwa młodych, król Konstantinos i królowa Anne-Marie, Thomas Flohr i Katharina Konečný, a także: księżniczka Alexia i Carlos Morales z dziećmi (Ariettą, Aną-Marią, Carlosem i Amelią), książę Pavlos i księżna Marie-Chantal z dziećmi - Maria-Olympia pojawiła się ze swoim partnerem, Peregrinem Pearsonem (w trakcie pozowania do zdjęć po uroczystości, druhenki rozdawały im płatki kwiatów ;)); książę Nikolaos i księżna Tatiana i księżniczka Theodora (jednak bez narzeczonego, Matthew Kumara, który najwidoczniej nie mógł być obecny).

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Wśród zaproszonych gości znaleźli się również: była królowa Hiszpanii Sofia, księżniczka Irene i Infantka Elena (siostry króla Konstantinosa i matka chrzestna Philipposa), księżniczka Benedikte z Danii z córką, księżniczką Alexandrą, i zięciem, hrabią Michaelem Ahlefeldt-Laurvig-Bille; księżniczka Beatrice, Edoardo Mapelli Mozzi, księżniczka Eugenie i Jack Brooksbank, książę Michael z Grecji (kuzyn króla Konstantinosa i ojciec chrzestny Philipposa) z żoną, Mariną Karellą (podobno obecni byli także jego córka i zięć, książę i księżna Aosty, ale nie ma ich na zdjęciach), książę Kyrill z Bułgarii (drugi syn ostatniego cara Bułgarii Simeona i ojciec chrzestny Philipposa), Andrea Casiraghi i Tatiana Santo Domingo, a także książę Ernst August jr, księżna Ekaterina, książę Christian i księżna Alessandra z Hanoweru razem z matką książąt, Chantal Hochuli. Krążą plotki o obecności księcia Michaela i księżnej Marie-Christine z Kentu oraz ich córki Gabrielli z mężem Thomasem Kingstonem, ale nie pojawiły się ich zdjęcia. Wbrew wcześniejszym doniesieniom, zabrakło królowej Margrethe, księcia Frederika czy księżnej Mary. Nieobecny był również jeden z ojców chrzestnych Philipposa, król Juan Carlos (choć to akurat nie dziwi; nie pojawił się także na ślubie swojego innego chrześniaka, Wielkiego Księcia Jerzego Michajłowicza, na początku miesiąca).

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Wieczorem goście zostali zaproszeni na przyjęcie weselne w siedzibie National Gymnastics Association, na którym zaserwowano oczywiście sałatkę grecką z pomidorami z późnych zbiorów i kremowym serem feta, ręcznie robione ravioli z sezonomowymi grzybami oraz filet z granika z koprem włoskim. Nie zabrakło także tortu weselnego o dosyć nietypowym wyglądzie. (Nagranie poniżej pochodzi z przedślubnego przyjęcia, a nie z wesela.)
Kilka zdjęć z przybycia gości na wesele znajdziecie tutaj.

Gościom podarowano tradycyjne greckie bombonierki, które są nieodłączną częścią każdego większego wydarzenia w Grecji, jak śluby czy chrzciny dziecka (więcej na temat ich symboliki przeczytacie w poście Andreasa Megosa poniżej). Bombonierki zapakowano w niebiesko-białe pudełka (w barwach narodowych Grecji) z wygrawerowanym monogramem pary.


Książę Philippos urodził się 26 kwietnia 1988 w szpitalu St Mary's w Londynie jako piąte, najmłodsze dziecko i trzeci syn króla Konstantinosa i królowej Anne-Marie. ukończył Georgetown University i wkrótce później przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie pracuje jako analityk funduszy hedgingowych w firmie inwestycyjnej Ortelius Capital.

Nina Nastassja Flohr przyszła na świat 22 stycznia 1987 w St Moritz w Szwajcarii jako jedyna córka szwajcarskiego biznesmena, byłego miliardera i założyciela prywatnej firmy czarterowej VistaJet, Thomasa Flohr i dyrektor artystycznej słynnej firmy jubilerskiej Fabergé, redaktorki rosyjskiego i greckiego wydania Vogue Kathariny Konečný. Jej rodzice rozwiedli się, gdy była mała. Ze strony mamy ma przyrodnią siostrę Sophię. Edukację pobierała w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W 2017 założyła Kisawa Sanctuary, luksusowy hotel, oraz Centrum Badań Naukowych zajmujący się ochroną środowiska, na wyspie Benguerra w Mozambiku.

Para zaczęła się spotykać w 2018. Książę Philippos oświadczył się ukochanej latem 2020 na wyspie Itaka podczas wspólnych wakacji w Grecji. 12 grudnia 2020 w St. Moritz w Szwajcarii wzięli ślub cywilny, na którym obecni mogli być jedynie ich ojcowie, którzy występowali w roli świadków, z uwagi na obowiązujące obostrzenia.

Galerię zdjęć z wyraźniejszymi fotografiami wszystkich gości znajdziecie tutaj.

Post z wczorajszego błogosławieństwa oraz przyjęcia przedślubnego nad jeziorem Vouliagmeni przeczytacie tutaj. Nie zapomnijcie także zajrzeć do zaktualizowanego już postu z lunchu w Yacht Clubie kończącego trzydniowe uroczystości ślubne w Grecji KLIK.

13 komentarzy:

 1. Ślub ślub i po ślubie ;) mam nadzieję że udostępnią oficjalne zdjęcia
  Póki co z gości najbardziej podobała mi się księżna Tatiana
  Suknia Panny Młodej ciekawa chociaż ta kokardą mnie nie przekonuje rzeczywiście jakby miała coś zasłaniać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież ona jest w ciąży, widać jak na dłoni.

   Usuń
 2. Jaki jest sens zamawiać suknię u Chanel, skoro ten projekt nijak ma się do podstawowej wizji założycielki tej marki: prostoty, ponadczasowości i klasyki? Tylko po to, żeby móc powiedzieć/napisać "to suknia od Chanel"? :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo kasy, mało klasy. Nie pierwszy raz i zapewne nie ostatni...

   Usuń
  2. Do "ANONIMOWY23 PAŹDZIERNIKA 2021 19:23". Większość osób uważa, że Chanel to prostota, ponadczasowość i klasyka. I większość kojarzy ją z kostiumikami Chanel lub małą czarną. Ale jak się poczyta jej biografie, popatrzy na jej własne projekty, na to jak się sama ubierała, to nie zawsze była to prostota i klasyka. Miała słabość do biżuterii, często obwieszała się nią jak choinka, do tego jakaś biżuteria przy spódnicach, przy żakietach, co powodowało, że skromny zestaw stawał się wręcz kiczowaty. Stworzyła kilka tysięcy projektów i nie wszystkie były proste i ponadczasowe.

   Usuń
 3. Ja się zastanawiam czy panna młoda nie jest przypadkiem w ciąży, w tej sukni trochę tak to wygląda.

  A ślub księżniczki Teodory był? Nie widzę na zdjęciach jej narzeczonego/męża.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, Theodora nie wyszła jeszcze za mąż. Nie widziałam Matthew na zdjęciach, więc może nie mógł przylecieć ze Stanów.

   Usuń
 4. Przytłaczające te stroje,zwłaszcza ten z przyjęcia przedślubnego.
  Chanel nie byłaby zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
 5. Księżniczka Beatrice wygląda ślicznie. Podoba mi się zarówno jej strój, jak i dodatki jakie wybrała, oraz fryzura.
  Niestety, o pannie młodej tego samego powiedzieć nie mogę. Nie wiem kto czesał i malował Ninę, odnoszę jednak wrażenie że ta osoba jej nie lubi. Wygląda niezbyt atrakcyjnie, a suknia dodatkowo to podkreśla. Szczególnie ten koszmar, który ma na ramionach

  OdpowiedzUsuń
 6. Projekt na suknię dobry, ale wykonanie złe. Za dużo stłoczyło się materiału w górnej części - welon, tren, a do tego jeszcze kokarda. Osobno elementy są ładne, ale razem nie pasują do siebie.
  Znając jednak styl Niny, nie liczyłam na dużo i tak jestem pozytywnie zaskoczona.
  Cieszy mnie, że cała rodzina mogła się zebrać i uczestniczyć w radości małżonków.
  Show skradł orszak paziów i druhenek. Coś tu zostało niezorganizowane dobrze - dzieci nie powinne tyle czekać na pannę młodą przed kościołem. Oczywistym jest, że będą się nudzić i rozrabiać. Też nie za bardzo ktokolwiek kwapił się do opieki nad nimi. Rozbawiło mnie to - nawet ślub królewski nie jest wolny od wpadek i problemów;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Obie Tatiany ładnie wyglądąły.

  Suknia panny młodej nie zachwyca.

  OdpowiedzUsuń
 8. Albo rodzeństwo, albo bratankowie i bratanicę....

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.