wtorek, 14 grudnia 2021

Wizyta księżniczki Victorii w Paryżu, rozdanie Nagród Nobla 2021, koncert kolęd + więcej

Belgia 

4 grudnia król Philippe i królowa Mathilde obchodzili 22. rocznicę ślubu. Z tej okazji Dwór Królewski udostępnił ich nowe oficjalne zdjęcie.
6 grudnia królowa Mathilde jako honorowa przewodnicząca belgijskiego oddziału UNICEF-u wzięła udział w dyskusji na temat ubóstwa dzieci.

8 grudnia odwiedziła farmę Koeweidehof w Merchtem.

Szwecja

5 grudnia księżniczka Victoria rozpoczęła trzydniową wizytę w Paryżu, odwiedzając siedzibę Szwedzkiego Instytutu, które obchodzi w tym roku swoje 50-lecie. Księżniczka obejrzała też operę "Ma Vie Heureuse", opartą na książce Rose Lagercrantz i muzyce skomponowanej przez Stefana Klaverdala, a wieczorem uczestniczyła w prezentacji jubileuszowej książki "Amitié".

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDrugiego dnia wizyty odwiedziła La Fabrique du Métro na przedmieściach Paryża i Ambasadę Szwecji. Uczestniczyła też w konferencji biznesowej z przedstawicielami francuskiego i szwedzkiego biznesu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dzień zakończył się inauguracją wystawy "Pioneer the possible" Szwedzkiego Instytutu w Pavillon Vendôme.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Trzeciego i ostatniego dnia wizyty odwiedziła Katedrę Notre-Dame, gdzie zobaczyła prace przy jej odbudowie po pożarze sprzed dwóch lat, oraz Szwedzki Dom Studencki, w którym spotkała się ze studentami.
Embed from Getty Images


Opublikowano nowe zdjęcie księżnej Sofii z okazji jej 37. urodzin.


Wieczorem 10 grudnia król Carl Gustaf, królowa Silvia, Następczyni Tronu i książę Daniel wzięli udział w ceremonii z okazji wręczenia Nagród Nobla, która ponownie w tym roku została zorganizowana w ograniczonej formie. Odbyła się w Błękitnej Sali w Ratuszu w Sztokholmie. Laureaci otrzymali swoje Nagrody w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Włoszech z rąk Ambasadorów Szwecji. W tym roku nagrodzeni zostali:
- w dziedzinie Fizyki: Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi;
- w dziedzinie Chemii: Benjamin List i David MacMillan;
- w dziedzinie Fizjologii lub Medycyny: David Julius i Ardem Patapoutian;
- w dziedzinie Literatury: Abdulrazak Gurnah.
Nagroda Szwedzkiego Riksbanku w dziedzinie nauk ekonomicznych trafiła natomiast do Davida Carda, Joshuy Angristy i Guida Imbensa.
Co ciekawe, księżniczka Victoria założyła kreację projektanta swojej sukni ślubnej, Pära Engshedena, wzorowaną na jednej z sukni Diora z lat 50. Czarny kolor wybrała z uwagi na wciąż panującą pandemię.

Embed from Getty ImagesWczoraj tradycyjnie opublikowano nowe zdjęcie Estelle i Oscara z okazji Dnia św. Łucji, razem z archiwalnymi zdjęciami rodziny królewskiej z 1984.

Luksemburg


Pod koniec listopada dziedziczna księżna Stephanie przewodniczyła swojemu ostatniemu posiedzeniu Rady Dyrektorów Muzeum MUDAM, którego była dotychczas przewodniczącą. Jej 6-letnia 'kadencja' w tej roli dobiegnie końca 1 stycznia 2022.

6 grudnia książę Charles z rodzicami odebrał prezenty od Świętego Mikołaja razem z innymi dziećmi w Schoos, jednej z wiosek w gminie Fischbach. Wygląda na to, że mały książę był nieco zawstydzony tym spotkaniem ;)
9 grudnia książę Guillaume i księżna Stephanie odwiedzili największy luksemburski browar Brasserie Nationale.

Dzisiaj księżna zobaczyła wystawę "Immersion" w galerii Am Tunnel.


Wielka Brytania


7 grudnia księżna Kornwalii wydała przyjęcie z okazji 70-lecia programu "The Archers" BBC Radio 4. Dziesięć lat temu, z okazji 60-lecia, księżna wystąpiła nawet gościnnie w specjalnym odcinku.

8 grudnia księżna jako patronka Royal Trinity Hospice odwiedziła hospicjum, gdzie wzięła udział w obchodach jego 130-lecia i zapaleniu świateł bożonarodzeniowych.

Królowa udzieliła audiencji organiście Thomasowi Trotterowi, w trakcie którego wręczyła mu medal Queen's Medal for Music.


8 grudnia odbył się koncert kolęd świątecznych "Together At Christmas" w Westminster Abbey zorganizowany przez księżną Cambridge, na którym pojawili się również książę Cambridge, hrabina Wessex, księżniczka Eugenie, księżniczka Beatrice z mężem oraz Zara i Mike Tindall.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Opublikowano już tegoroczne kartki świąteczne księcia Walii i księżnej Kornwalii oraz księcia i księżnej Cambridge. Kartka księcia Charlesa i księżnej Camilli zawiera ich zdjęcie z tegorocznego Royal Ascot, natomiast do kartki Kate i Williama użyto ich nowego zdjęcia wykonanego prawdopodobnie jesienią w trakcie wakacji rodziny w Jordanii.
Jordania


Pod koniec listopada królowa Rania wzięła udział w spotkaniu z grupą lokalnych przedsiębiorców w Antwork.

7 grudnia królowa odwiedziła Queen Rania Teacher Academy, aby pogratulować zdobycia międzynarodowej akredytacji Council for the Accreditation of Educator Preparation.


Hiszpania


9 grudnia królowa Letizia wzięła udział w obchodach 75-lecia UNICEF-u.

Embed from Getty Images10 grudnia wspólnie z królem Felipem uczestniczyła w obchodach 70-lecia Stowarzyszenia Akademii Języka Hiszpańskiego (ASALE).

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Wizyta Letizii w Senegalu zostanie opisana w innym poście wkrótce.

Dania


8 grudnia księżna Mary zgodnie ze swoją coroczną świąteczną tradycją odwiedziła Towarzystwo Onkologiczne Rigshospitalet.

W związku z sytuacją epidemiczną noworoczny bankiet i przyjęcia zostały odwołane. Przypuszcza się, że odwołane zostaną również obchody 50-lecia panowania królowej Margrethe zaplanowane w połowie stycznia.Niderlandy


9 grudnia królowa Maxima była obecna na corocznej świątecznej gali muzycznej w Apeldoorn.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


W miniony piątek zakończył się pierwszy semestr w UWC Atlantic College w Walii. Księżniczki Leonor i Alexia wróciły już do domów na święta. Holenderska rodzina królewska opublikowała z tej okazji nowe zdjęcie.


Norwegia

10 grudnia rodzina królewska wzięła udział we wręczeniu Pokojowej Nagrody Nobla w Ratuszu w Oslo. Nieobecna była jedynie księżna Mette-Marit, która, jak podał Dwór Królewski, przeziębiła się, ale uzyskała negatywny wynik testu. W trakcie ceremonii swoje wykłady wygłosili: dyrektor wykonawczy Światowego Programu Żywnościowego (nagrodę w imieniu organizacji odebrał w zeszłym roku, ale z uwagi na pandemię nie mógł wygłosić wówczas wykładu) oraz tegoroczni laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, Maria Ressa z Filipin i Dmitrij Muratow z Rosji za "wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem wstępnym demokracji i trwałego pokoju."

Embed from Getty Images


Księżniczka Ingrid Alexandra 11 grudnia odwiedziła bazę Sił Powietrznych w Bodø. Podczas wizyty Księżniczka miała okazję zobaczyć północną Norwegię z lotu ptaka, lecąc jednym z myśliwców F-16 należących do Sił Powietrznych. To druga wizyta księżniczka w Siłach Zbrojnych w tym roku; w listopadzie odwiedziła Oddział Myśliwski w mieście Rena (link).


Japonia


9 grudnia Cesarza Masako skończyła 58 lat. Z tej okazji tradycyjnie wydano jej nowe oficjalne zdjęcia oraz oświadczenie, w którym napisała, że ciężko jej uwierzyć, że "mała Aiko jest już dorosła". "20 lat od narodzin Aiko wydaje się być zarówno długie, jak i ulotne, ale jestem głęboko poruszona wieloma wspomnieniami, które przychodzą mi do głowy". Podziękowała również wszystkim, którzy "czuwali nad jej rozwojem". Przekazała również wyrazy współczucia wszystkim dotkniętym przez pandemię i pogłębiający się kryzys oraz gratulacje tegorocznym Olimpijczykom i Paraolimpijczykom.
Po południu razem z Cesarzem Naruhito odwiedzili Emerytowaną Parę Cesarską.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.