wtorek, 13 lipca 2021

Ślub w Brazylii, tydzień w Walii, bierzmowanie księżniczki Luizy, księżniczka Elisabeth na obozie wojskowym + więcej

Włochy


Nadeszła pora nadrobić choć w niewielkim stopniu zaległości dotyczące rodziny księcia Emanuele'a Filiberto (syna jednego z obecnych pretendentów do tronu Włoch). Jak pochwaliła się ostatnio na swoim Instagramie księżna Clotilde, jej córki, księżniczki Vittoria i Luisa zdały swoje egzaminy. Księżniczka Vittoria otrzymała tytuł Baccalauréat po egzaminie kończącym francuskie liceum (odpowiednik naszej matury), natomiast jej młodsza siostra uzyskała dyplom ukończenia college'u (odpowiednika gimnazjum we Francji), który umożliwi jej kontynuowanie nauki w liceum.
Co ciekawe, Vittoria kilka tygodni wcześniej razem ze znajomymi wzięła udział w demonstracjach uczniów francuskich prywatnych liceów domagających się zdawania egzaminów na tych samych zasadach co ich rówieśnicy ze szkół publicznych. Francuskie Ministerstwo Oświaty z powodu pandemii zdecydowało bowiem, że dla uczniów szkół publicznych część egzaminów odbędzie się zdalnie - nie dotyczyło to jednak szkół prywatnych, których uczniowie mieli podejść do egzaminów  stacjonarnie. Sama księżniczka wystosowała nawet apel w imieniu swoim i swoich rówieśników skierowany do Prezydenta Emmanuela Macrona.


5 czerwca księżniczka Luisa, wspólnie z koleżankami i kolegami z klasy przystąpiła do bierzmowania. Zdjęciami z uroczystości podzieliła się Clotilde. Książę Emanuele Filiberto, który nie mógł być obecny na uroczystości, przekazał młodszej córce gratulacje: "To wyjątkowy dzień, zawsze miej go w sercu. Najlepsze życzenia z okazji Twojego bierzmowania, moja Luiso".

W ostatnim czasie książę wraz z księżniczką Vittorią, która w styczniu ubiegłego roku została jego następczynią po "obaleniu" prawa salickiego (o czym pisałam tutaj), udzielili sporo wywiadów dotyczących tej kwestii. W wywiadzie dla New York Times, księżniczka powiedziała, że decyzja dziadka, tytularnego pretendenta do tronu Włoch, o tym, by "znieść" prawo salickie, to "najlepszy prezent, jaki mógł mi dać". Ale zapytana, czy chciałaby zostać w przyszłości królową Włoch odparła, że na razie próbuje odkryć, co chciałaby w życiu robić i że chce być po prostu sobą.
Z kolei w wywiadzie dla ABC News (link) księżniczka powiedziała, że to "bardzo ważny akt, zwłaszcza teraz, w 2021 roku, kiedy kobiety tak bardzo bronią swoich praw" i dodała: "Czuję i wiem, że mam sporo obowiązków, i przygotowuję się do tego." Jej tata stwierdził, że to krok w stronę zmodernizowania rodziny królewskiej, i zauważył, że w przyszłości większością monarchii w Europie będą rządziły kobiety. W trakcie wywiadu zdradził też, że niedawno księżniczka odbyła staż w hotelu Alfred Sommier w Paryżu, gdzie podawała obiady i sprzątała pokoje, do czego sam ją namówił, podkreślając, jak ważna jest praca. "Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że zdobywanie pieniędzy jest trudne i musisz okazywać szacunek", mówił.
Wreszcie, w wywiadzie dla Insider, książę zdradził, że w przyszłym roku Vittoria zacznie studiować ekonomię i nauki polityczne w Londynie i dzięki temu stanie się "bardziej otwarta na inne kultury". Został też zapytany o życie na wygnaniu: "Zawsze marzyłem o Włoszech. Zawsze chciałem wrócić, ponieważ czułem się Włochem." Kiedy wreszcie w 2002 mógł po raz pierwszy zobaczyć Ojczyznę, podróżował po całym kraju, "aby spotkać się z Włochami i spróbować nadrobić czas, który straciłem poza Włochami". Mówił też, że wszystko, co robił w życiu - od udziału we włoskiej edycji "Tańca z gwiazdami" i reality show "Il Principiante", aż otwarcie włoskiej restauracji "Prince of Venice" w Los Angeles - wiązał z "promocją mojej kultury i kraju".


9 lipca Clotilde Courau przybyła do Cannes na coroczny Festiwal Filmowy. Najpierw została zauważona na lotnisku w Nicei, a wieczorem pojawiła się na pokazie filmu "Benedetta", w którym zagrała.
Następnego dnia pojawiła się z resztą ekipy na sesji zdjęciowej.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


11 lipca pojawiła się na wręczeniu nagrody Women in Motion Award.

Embed from Getty Images


12 lipca natomiast była obecna na pokazie filmu "Kurier Francuski z Liberty".

Embed from Getty Images


Wielka Brytania / Dania

Dzisiaj księżna Kornwalii odwiedziła Helen & Douglas House w Oksfordzie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


11 lipca królowa pojawiła się na finałowym meczu polo Royal Windsor Cup w Guards Polo Club.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


8 lipca odwiedziła plan Coronation Street, najdłużej działającej opery mydlanej na świecie, która w ubiegłym roku świętowała swoje 60-lecie, a także katedrę w Manchesterze.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images5 lipca książę Walii rozpoczął swoją coroczną wizytę w Walii. Pierwszego dnia odwiedził Iceland Foods, fabrykę szczepionek w Wockhardt oraz świątynię St Winefride’s Well we Flintshire. 

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Drugiego dnia spotkał się z poetą Simonem Armitage w swojej posiadłości Llwynywermod w Walii, a następnie udał się do walijskiego producenta samochodów na wodór Riversimple.
Tego dnia dołączyła do niego księżna Kornwalii, która odwiedziła miasteczko Hay-on-Wye, gdzie w lokalnej księgarni spotkała się z osobami zaangażowanymi w Hay Festival.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Trzeci dzień para książęca rozpoczęła wspólnie od wizyty w odnowionym niedawno Llantrisant Guildhall Heritage and Visitors’ Centre w Llantrisant oraz Royal Welsh College of Music & Drama, którego przewodniczącym jest książę. Później rozdzielili się: księżna udała się do winnicy Llanerch Vineyard jako patronka Wines of Great Britain, a książę odwiedził oddział opieki paliatywnej Y Bwthyn NGS Macmillan Specialist Palliative Care Unit.Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Dwa ostatnie dni wizyty w Walii książę ponownie spędził sam. 8 lipca uczestniczył w nabożeństwie w katedrze St Davids Cathedral w Haverfordwest z okazji 100-lecia Kościoła Walii. Następnie odwiedził Ratusz miasta, Pembrokeshire Blind Society oraz kościół St Martin of Tours Church, a później kościół St Brynach’s Church w Nevern.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images9 lipca, piątego i ostatniego dnia wizyty w Walii, odwiedził Glamorgan Cricket Club oraz spotkał się z pracownikami i młodymi osobami zaangażowanymi w program "Launched in Lockdown" uruchomiony w trakcie pandemii przez oddział jego organizacji Prince's Trust w Walii. Na sam koniec udał się do Ponthir House Inn niedaleko Newport.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images7 lipca zmagania tenisistów na Wimbledonie oglądali książę Kentu, jego córka, Lady Helen Taylor, i wnuk, a także Zara i Mike Tindall'owie.

Embed from Getty Images


8 lipca w Loży Królewskiej na Korcie Centralnym pojawili się hrabina Wessex oraz księżniczka Beatrice z mężem.

Embed from Getty Images


13 lipca książę Kentu, a także książę i księżna Cambridge pojawili się na finale Wimbledonu pań pomiędzy Karoliną Plíškovą i Ashley Barty. Trzysetowy mecz wygrała Australijka. Księżna Kate wręczyła finalistkom trofea.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Jak poinformowano, książę Kentu ustępuje ze stanowiska przewodniczącego All England Lawn Tennis and Croquet Club. W wywiadzie dla BBC dotyczącym ostatnich 50 lat pełnienia tej funkcji książę potwierdził, że jego obowiązki od przyszłego roku w całości przejmie księżna Cambridge jako patronka.
Na finałowym meczu panów 14 lipca, który rozegrał się pomiędzy Novakiem Djokoviciem i Matteo Berrettinim, książę po raz ostatni wręczył trofea. Finałowy mecz z Loży Królewskiej oglądali także m.in. księżna Kate z ojcem, Michaelem Middletonem (z którym wcześniej obejrzała również finał gry pojedynczej na wózkach inwalidzkich).

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
7 lipca na półfinałowym meczu Euro 2020 Dania-Anglia na stadionie Wembley pojawili się: książę Frederik, księżna Mary i książę Christian z Danii, a także książę William.
Również królowa Margrethe i księżniczka Benedikte śledziły zmagania piłkarzy z zamku Gråsten - później opublikowano ich zdjęcie w duńskich barwach narodowych.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images11 lipca na finałowym meczu pomiędzy Anglią a Włochami pojawił się książę William, księżna Kate i książę George. Uwadze nie umknęła niezwykle entuzjastyczna reakcja Williama na pierwszy w meczu gol Anglików :)
Przed finałem opublikowano wiadomość od królowej i księcia Cambridge, którzy życzyli Anglikom powodzenia.

Embed from Getty Images
6 lipca królowa Margrethe i księżniczka Benedikte wydały przyjęcie w Pałacu Gråsten dla osób z najbliższej okolicy. Zgodnie z tradycją, przyjęcia dla mieszkańców odbywają się naprzemiennie w Pałacu Fredensborg (gdzie została zapoczątkowana), Pałacu Marselisborg i Gråsten. W tym roku królowa powitała zaproszonych w kościele zamkowym na koncercie Chóru Dziewczęcego Sønderjysk.


Belgia

Księżniczka Elisabeth przebywa na letnim obozie Aarlen, gdzie razem z innymi studentami bierze udział w szkoleniu teoretycznym i praktycznym, w czasie którego szkoli swoje umiejętności i techniki wojskowe. To ostatnia część jej rocznego pobytu w Królewskiej Akademii Wojskowej, w związku z czym zaproszono kilku dziennikarzy, by towarzyszyli księżniczce w ciągu jednego dnia. Jak powiedziała w rozmowie z nimi, przyzwyczaiła się do wstawania o szóstej rano. Wprawdzie do wielu rzeczy w trakcie rocznego pobytu w Akademii musiała przywyknąć, ale bardzo jej się podobało. "Poznałam fantastycznych ludzi, zdobyłam wiele nowych doświadczeń. Mam nadzieję, że zobaczymy się ponownie 21 lipca", dodała na koniec (21 lipca przypada Święto Narodowe w Belgii).

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Skoro już przy Święcie Narodowym jesteśmy, jak informują media, w tym roku swój debiut na nim zaliczy księżniczka Delphine. Razem z resztą przyrodniego rodzeństwa obejrzy tradycyjną paradę wojskową.Królowa Mathilde ma kolejną córkę chrzestną. W afgańskiej rodzinie mieszkającej w Gandawie urodziła się siódma z kolei dziewczynka, Madinah - zgodnie z tradycją panującą w Belgii, jej matką chrzestną zostaje królowa Belgów (analogicznie, jeśli w rodzinie rodzi się siódmy chłopiec z rzędu, jego ojcem chrzestnym zostaje król).Monako

7 lipca Charlotte Casiraghi z mężem pojawiła się na Festiwalu Filmowym w Cannes.


Księżna Charlene opublikowała na swoim Instagramie zdjęcia z wideorozmowy z "Jacqui i Bellą".


9 lipca książę Albert z bliźniętami pojawił się na Meeting Herculis EBS.

Embed from Getty Images


Brazylia


3 lipca w kościele Iglesia de Nuestra Señora de la Gloria de Outeiro w Rio de Janeiro odbył się ślub księcia Pedra Alberta Orléans-Braganza i Alessandry Fragoso Pires. Co ciekawe, ślubu udzielił książę Alexander z Królestwa Obojga Sycylii, syn księcia Casimira i księżniczki Marii-Cristiny, córki 3. księcia Aosty Amedeo; który przyjął święcenia kapłańskie w 2007. Pannę młodą do ołtarza poprowadził dziadek (jej tata, brazylijski biznesmen i sportowiec Rafael Fragoso, zmarł rok temu, zarażony koronawirusem).Parze zresztą od początku pandemia przynosi problemy. Najpierw na ich przyjęciu zaręczynowym w marcu ubiegłego roku ich najbliżsi zarazili się koronawirusem - poza ojcem Alessandry, także dwaj stryjowie Pedra Alberta, książę Antonio i książę Francisco, oraz jego rodzice. Stan księcia Antonia był na tyle poważny, że trafił on do szpitala - na szczęście cała czwórka wyzdrowiała, w przeciwieństwie do ojca panny młodej, który walkę z koronawirusem przegrał w maju 2020. Pedro Alberto i Alessandra z powodu pandemii musieli też przełożyć swój ślub, pierwotnie planowany na październik zeszłego roku.Sobotni ślub książę i jego wybranka świętowali z udziałem jedynie swoich najbliższych, w sumie około 30 osób. Nie zorganizowano przyjęcia weselnego; zamiast niego po ceremonii wzniesiono tylko toast na cześć nowożeńców w kościelnym atrium.


Urodzony w 1988 książę Pedro Alberto jest synem księcia Alberta Orléans-Braganza i Maritzy Bulcão Ribas Bockel. Jego ojciec jest dziesiątym z dwanaściorga dzieci księcia Pedra Henrique'a, tytularnego pretendenta do tronu Brazylii z linii Vassouras, i księżniczki Marii Elisabeth z Bawarii; i tym samym młodszym bratem obecnego pretendenta, księcia Luiza. W 1982, tuż przed ślubem z Maritzą, zrzekł się praw do tronu w imieniu swoim i swoich potomków.

Hiszpania

6 lipca królowa Letizia wzięła udział w spotkaniu roboczym z członkami firmy Abertis i jej fundacji oraz UNICEF oraz zobaczyła wystawę zorganizowaną z okazji 75-lecia UNICEF-u. UNCEF oraz Fundacja Abertis nawiązała współpracę w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenia liczby wypadków.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
7 lipca opublikowano nagraną wiadomość od królowej na forum wysokiego szczebla ONZ w sprawie rzadkich chorób.

Embed from Getty Images
8 lipca król Felipe i królowa Letizia otworzyli 40. Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej ARCOmadrid, które odbywały się w dniach 7-11 lipca.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

12 lipca para królewska przewodniczyli ceremonii inauguracji Roku Jakubowego (Año Jacobeo) w Roncesvalles we wspólnocie autonomicznej Nawarra. Jubileuszowy Rok Jakubowy obchodzony jest, gdy święto św. Jakuba Apostoła 25 lipca wypada w niedzielę. Para królewska spotkała się z też z pielgrzymami, którzy wyruszyli stąd do Santiago de Compostela, by zdążyć dotrzeć na 25 lipca.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

13 lipca wspólnie z księżniczką Asturii i Infantką Sofią przyjęli na audiencji członków Rady Powierniczej UWC Spain, a także hiszpańskich uczniów, którzy podobnie jak Leonor w latach 2021-2023 będą uczyć się w szkołach UWC na całym świecie.

Embed from Getty Images

****

Ostatnie nowości ze Szwecji opisała Wam ostatnio Marlena na swoim blogu, więc nie będę się już tutaj powtarzać.

****

To ostatni na ten moment post z ostatnich wydarzeń. Tego lata chciałabym trochę odpocząć od aktualności i opisywania na bieżąco wszystkich wyjść, których na wakacjach i tak nie ma za wiele -  szczerze przyznam, że przez sześć lat prowadzenia tego bloga dosyć mnie wymęczyły. Zamiast nich chciałabym się skupić na przygotowaniu postów tematycznych, na co w ciągu roku nigdy nie mam czasu.

Oczywiście, nadal będę opisywała ważniejsze wydarzenia i nowości, jak np. śluby czy Święta Narodowe (śluby czy narodziny dzieci prawdopodobnie w zbiorczym poście co jakiś czas), ale nie bieżące wyjścia. Przerwa jest tymczasowa - na razie na resztę lata. Być może normalne posty z aktualnościami wrócą już pod koniec sierpnia, gdy skandynawskie rodziny królewskie wrócą z wakacji, a może dopiero od września - w każdym razie na pewno zauważycie :)

Udanego lata :)

15 komentarzy:

 1. Księżniczka Luisa została konfirmowana? Oni są przecież katolikami(?)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak się ten post ułożył, że po zdjęciach na czerwonym dywanie Clotilde w prześwitującym kombinezonie są zdjęcia Camilli z wizyty w hospicjum. Kontrast jest uderzający...
  Książę Kentu otrzymał bardzo ładne podziękowanie za 50 lat pracy dla Wimbledonu. Najlepszą możliwą dla niego następczynią jest księżna Kate. Na jej twarzy podczas rozgrywek tenisa zawsze widać czystą pasję, tak jak u Williama na meczu piłki nożnej. Szkoda mi, że George nie zobaczył wygranej swojej drużyny. Jego radość po pierwszym golu była nieoceniona.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miłych wakacji!

  Bardzo ciekawa tradycja w Belgii z 7 synem czy córką, nigdy o tym nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przedwojennej Polsce była podobna tradycja - ojcem chrzestnym 7. chłopca zostawał prezydent Polski.

   Usuń
 4. W pełni rozumiem Twoją decyzję dot. postów o bieżących wydarzeniach. To zajmuje dużo czasu i wręcz się dziwię, że po tylu latach wciąż masz siły, żeby takie notki tworzyć. Dobrze odetchnąć, żeby to zupełnie nie obrzydło. Zapowiedź wpisów tematycznych brzmi natomiaat ogromnie ciekawie :D Uchylisz nam rąbka tajemnicy, jakich tematów można się spodziewać? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomysłów na posty tematyczne (również Waszych) jak zwykle mam za dużo w stosunku do ilości czasu, jaki mogę na nie przeznaczyć ;) Myślałam przede wszystkim o postach z serii o Królewskim Stylu - kreacje królowej Mathilde na Święcie Narodowym i najpiękniejsze suknie królowej Letizii. Na pewno pojawi się post (może nawet kilka) z okazji 10. rocznicy ślubu księcia Georga Friedricha i księżnej Sophie z Prus w sierpniu. Mam też kilka postów, które zaczęłam tworzyć już rok temu, ale do tej pory nie udało mi się ich dokończyć - zobaczymy, czy w tym roku coś z nich przeczytacie :)

   Usuń
  2. Myślę, że lepiej nie robić nic o Georgu i Sophie. Nikt poza mną nie będzie chciał tego czytać.

   Usuń
  3. Albino, skąd opinia, że nikt poza Tobą nie będzie chciał tego czytać?

   Usuń
  4. Ta rodzina z wiadomych powodów jest w Polsce bardzo nielubiana.

   Usuń
 5. Swego czasu niektóre osoby broniły bardzo oficjalnego ubioru małego George'a, argumentując, że to przecież "royal", że protokół itp. Tymczasem na stadionie pojawia się nastoletni Christian, dowodząc, że można wyglądać ładnie, a jednocześnie stosownie do okazji. Duńska monarchia klasa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kate, William i George również klasa. Ludzie szanujmy się i nie czepiajmy się o wszystko. Brytyjska monarchia ma taki protokół i dlatego mają garnitury a nie przetarte dresy. Tyle w temacie.

   Maya

   Usuń
 6. Udanych wakacji czekam na posty tematyczne 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Miło zobaczyć jak rodziny królewskie kibicują swoim drużynom.
  Nie mogę się już doczekać Belgijskiego Święta Narodowego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Udanego wypoczynku, posty tematyczne są super ;))

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.