środa, 8 grudnia 2021

18. urodziny księżniczki Cathariny-Amalii

 7 grudnia księżniczka Catharina-Amalia, Następczyni Tronu Niderlandów, skończyła 18 lat. Z tej okazji opublikowano serię jej nowych oficjalnych zdjęć - niestety, ku rozczarowaniu fanów, zabrakło zdjęcia w tiarze.
Autorem fotografii jest Frank Ruiter.
Co ciekawe, księżniczka do fotografii ubrała rubinowo-diamentowy pierścionek mamy (widoczny na zdjęciach w czerwonej sukience), który Maxima otrzymała od Willema-Alexandra z okazji narodzin córki w 2003.

Poniżej mniej formalne selfie z pudlem Mambo, nowym członkiem rodziny, który dołączył do nich kilka miesięcy temu.Od teraz księżniczka może się posługiwać osobistym sztandarem nadanym jej przez króla Willema-Alexandra. Sztandar jest utrzymany w kolorze pomarańczowym (barwie narodowej Niderlandów utożsamianej z obecnie panującą rodziną Oranje-Nassau) i podzielony na cztery ćwiartki niebieskim krzyżem z niderlandzkim herbem pośrodku. W lewym górnym rogu znajduje się niebieski róg myśliwski z herbu rodziny królewskiej, a pod nim - czerwony zamek z herbu rodziny Zorreguieta. W przyszłości, po 18. urodzinach, sztandarem będą mogły posługiwać się także młodsze siostry Amalii, Alexia i Ariane.Z okazji 18. urodzin Amalia została odznaczona Orderem Lwa Niderlandzkiego w I klasie Kawalera Wielkiego Krzyża (poniżej po lewej). Jest to najwyższe cywilne odznaczenie Królestwa Niderlandów ustanowione w 1815 przez króla Willema I. Klasa pierwsza Orderu jest zarezerwowana dla członków rodziny królewskiej, głów państw i najwyższych urzędników państwowych. 
Król Willem-Alexander odznaczył córkę także Orderem Złotego Lwa Dynastii Nassau (zdjęcie po prawej) - wspólnym odznaczeniem dynastii Nassau panującej w Królestwie Niderlandów oraz Wielkim Księstwie Luksemburga. W Niderlandach jest orderem domowym przyznawanym przez monarchę według własnego uznania osobom zasłużonym dla rodziny królewskiej, natomiast w Luksemburgu to  najwyższy order państwowy przyznawany za zasługi na rzecz Luksemburga i Wielkiego Księcia. Zarówno w Luksemburgu, jak i w Niderlandach, książęta, którzy są synami lub braćmi aktualnych monarchów, zostają odznaczeni tym Orderem w dniu narodzin, natomiast córki otrzymują Order w dniu 18. urodzin.


8 grudnia księżniczka została oficjalnie przedstawiona Radzie Stanu przez króla Willema-Alexandra na specjalnym posiedzeniu w Pałacu Kneuterdijk w Hadze. Obecna była również królowa Maxima.
W trakcie posiedzenia Amalia wygłosiła swoje pierwsze przemówienie, które zaczęła od podziękowań dla ojca, "Pana Przewodniczącego, jeśli mogę Cię tak nazwać", za wygłoszone wcześniej ciepłe przemówienie. 

"Aby wypełnić swoje zadanie i pracować dla Królestwa, będę musiała się wiele nauczyć. Zdaję sobie sprawę, jak mało wiem o zadaniach rządu, ocenie prawa, funkcjonowaniu administracji i funkcji sędziego. Moja babcia i Pan również, Panie Przewodniczący, skorzystaliście już z jasnego wglądu, jaki oferuje w tym zakresie Rada. W tym sensie mam nadzieję, że po ukończeniu studiów będę regularnie uczęszczać na spotkania" - mówiła.

Powtórzyła też słowa babci z jej pierwszego posiedzenia Rady Stanu po osiągnięciu pełnoletniości w 1956: "Bardzo długo, członkowie Rady Stanu, będę uważała się za Państwa ucznia. Postaram się – świadoma swojej odpowiedzialności – być dobrym uczniem."
Później księżniczka zasadziła pamiątkowe drzewo w ogrodach Pałacu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Z okazji 18. urodzin księżniczki już w listopadzie swoją premierę miała biografia księżniczki autorstwa Claudii de Breij, która powstała w ścisłej współpracy z Amalią. Więcej pisałam tutaj.

7 komentarzy:

 1. Te ciemne zdjęcia wydają mi się zbyt poważne jak dla 18-latki. Już te w czerwonej sukience bardziej pasują jako oficjalne zdjęcia. Natomiast najbardziej przypadła mi do gustu naturalna fotografia z psem. Założenie przez Amalię pierścionka podarowanego z okazji jej urodzin to bardzo ładny gest łączący przeszłość z teraźniejszością (a także i przyszłością).

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo poważnie wygląda

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdjęcia mają mroczny klimat, ale może takie jej pasowały; te z czarną górą pokazują rysy babci Beatrix, jak na okazję 18 urodzin to dość smutno, poważnie i dostojnie, mało witalnie, to młoda osoba i zdjęcia nie oddają jej energii i życia, ale zaznaczam może lubi takie nastroje, pierścionek - podarunek od mamy i piękny gest samej Amalii, fotka z psem to zupełnie inna bajka - urocze, jasne, pozytywne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzeczywiście bardzo ciemne te zdjęcia mnie również najbardziej podoba się to z pieskiem ❤️ Ciekawe czy możemy liczyć że dwór będzie odsyłał jedno ze zdjęć w odpowiedzi urodzinowe

  OdpowiedzUsuń
 5. Amalia ładnie wygląda na zdjęciach, ale faktycznie strasznie ciemne. Wypadają przez to tak, jakby nie były zrobione z wesołej okazji, jaką przecież są urodziny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdjęcia bardzo formalne i aż się proszą o tiarę. Liczyłam na nią bardzo, skoro Amalia w biografii powiedziała, że uwielbia tiary.
  Amalia świetnie sobie poradziła z przemówieniem. Przed była troszkę zdenerwowana, ale mówiła pewnie i wyraźnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Maxima i Willem Alexander wyglądają na bardzo dumnych z córki :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.