niedziela, 5 grudnia 2021

20. urodziny księżniczki Aiko + radosne wieści z Rumunii

 1 grudnia księżniczka Aiko skończyła 20 lat i zgodnie z obowiązującymi przepisami stała się pełnoprawną członkinią rodziny cesarskiej. Oficjalne uroczystości z tej okazji zostały jednak przesunięte na 5 grudnia z uwagi na studia księżniczki.
W dniu urodzin wydano oświadczenie księżniczki, w którym stwierdziła, że teraz, gdy osiągnęła pełnoletniość, będzie pomagać swoim rodzicom, Cesarzowi Naruhito i Cesarzowej Masako, w ich oficjalnych obowiązkach na tyle, na ile będzie mogła. "Chciałabym się doskonalić i iść do przodu krok po kroku, abym mogła wyrosnąć na dorosłą osobę, która może służyć innym", napisała. Podziękowała też rodzicom za ich "staranne i pełne miłości wychowanie".


Tradycyjna konferencja prasowa, pierwsza z jej udziałem, została przesunięta na marzec, kiedy księżniczka będzie miała wiosenną przerwę na uczelni. Aiko od zeszłego roku studiuje literaturę japońską na Uniwersytecie Gakushuin. Jak poinformowano, uczestniczy też w kursach z języka angielskiego i hiszpańskiego oraz w zajęciach z historii Japonii i japońskiej sztuki tradycyjnej.

Dzień urodzin spędziła na zajęciach, ale po południu odebrała życzenia od pracowników Pałacu i zjadła z rodzicami posiłek.

Opublikowano też nagrania i zdjęcia z sesji zdjęciowej, do której pozowała w ogrodach Pałacu Cesarskiego w połowie listopada razem ze swoim wiernym towarzyszem, Yuri. Jak napisała w wydanym oświadczeniu, nadal sumiennie zajmuje się zarówno nim, jak i dwoma kotami należącymi do rodziny, Mii i Seven. 22 listopada odwiedziła natomiast Muzeum Kolekcji Imperialnych Sannomaru-Shōzōkan, w którym wystawione są cesarskie dzieła sztuki.
5 grudnia miały miejsce oficjalne uroczystości z okazji osiągnięcia przez księżniczkę pełnoletniości. Rano Aiko modliła się w Sanktuariach Trzech Pałaców na terenie Pałacu Cesarskiego, a później otrzymała z rąk Cesarza Naruhito Order Drogocennej Korony (Order of the Precious Crown) - japoński order kobiecy przyznawany wszystkim członkiniom rodziny cesarskiej w dniu osiągnięcia pełnoletniości lub ślubu (jeśli wchodzą do rodziny przez małżeństwo). Może być również przyznawany kobietom spoza Japonii - odznaczone zostały nim m.in. królowa Sonja, królowa Mathilde czy księżniczka Alexandra z Luksemburga.

Embed from Getty Images

Później odbyła się tradycyjna pierwsza audiencja u Pary Cesarskiej, na której księżniczka po raz pierwszy publicznie miała na sobie tiarę. Jak poinformowała Agencja Dworu Imperialnego już jakiś czas temu, Aiko nie otrzymała nowego kompletu biżuterii, tak jak to było do tej pory w zwyczaju. Zamiast tego pożyczyła biżuterię cioci, byłej księżniczki Sayako, która po raz ostatni nosiła ją publicznie podczas pożegnalnej audiencji u ówczesnej Pary Cesarskiej przed swoim ślubem w 2005. Tiara została kupiona przez Emerytowanego Cesarza Akihito z prywatnych funduszy i dlatego wciąż jest własnością Sayako, mimo że formalnie nie należy już ona do rodziny cesarskiej.


Decyzja o wypożyczeniu biżuterii zamiast podarowaniu Aiko nowej wywołała falę krytyki w japońskiej prasie. Argumentowano, że zamawianie nowej biżuterii dla innych księżniczek jest marnowaniem publicznych pieniędzy, skoro zamiast tego można im podarować inne, nieużywane aktualnie tiary ze skarbca rodziny cesarskiej (a jest ich sporo - biżuteria księżniczek, które umierają lub wychodzą za mąż, opuszczając rodzinę cesarską, wraca do Agencji i mogłaby być ponownie wykorzystywana). W odpowiedzi na to IHA stwierdziła, że tiary są potrzebne i rozważy zamówienie nowej biżuterii dla Aiko w przyszłości.


Po audiencji księżniczka wyszła z Pałacu i zapozowała do zdjęć zgromadzonych dziennikarzom. Podziękowała im też za życzenia urodzinowe.

Embed from Getty Images

Po południu odwiedziła dziadków, Emerytowanego Cesarza Akihito i Emerytowaną Cesarzową Michiko w ich rezydencji Takanawa Imperial Residence. 


Później wróciła do Pałacu, gdzie razem z Parą Cesarską odebrała gratulacje od Premiera Japonii, przedstawicieli rządu i parlamentu oraz pozostałych członków rodziny.Z okazji 20. urodzin księżniczki opublikowano galerię zdjęć z jej życia tutaj, a także stworzone z nich nagranie - do obejrzenia poniżej. Nieco więcej na temat księżniczki przeczytacie w mini-biografii autorstwa Larissy tutaj.**** **** **** ****

Dzisiaj Nicolae i Alina Medforth-Mills poinformowali, że spodziewają się drugiego dziecka! "W Wigilię św. Mikołaja, świętego Patrona dzieci, jesteśmy zachwyceni, że nasza rodzina zostanie ponownie pobłogosławiona. Moja żona i ja z przyjemnością ogłaszamy, że spodziewamy się dziecka wiosną 2022" - napisano w komunikacie, który para opublikowała w swoich mediach społecznościowych razem z nowym zdjęciem. Nicolae i Alina są już rodzicami córeczki, urodzonej w listopadzie ubiegłego roku Marii-Alexandry; Nicolae ma też nieślubną córkę Iris Annę z poprzedniego związku.

10 komentarzy:

 1. Wow, to już 20 lat! Do dziś pamiętam te dyskusje, żeby Aiko mogła zostać cesarzową (panującą) Japonii. Trochę szkoda, że nie wyszło. Dla monarchii japońskiej byłoby to coś, ale tak przynajmniej Aiko ma więcej wolności (o ile można tak to ująć).

  Czy wiadomo coś więcej o Yurim? Co to za rasa, odkąd jest w rodzinie itp.? Zdjęcia są piękne!

  Super news z Rumunii! Chyba dawno post z nowymi informacjami na blogu nie był tak bardzo radosny. Dziękuję Ci Gabrielo! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Yuri jest rasy Shiba, został adoptowany przez rodzinę ze schroniska w 2009 w wieku dwóch miesięcy. Często pozuje z nimi do zdjęć. O nim i pozostałych królewskich pupilach pisałam nieco więcej w tym poście https://blueblood-royals.blogspot.com/2021/08/za-kulisami-krolewskiego-zycia.html
   Mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach będzie więcej takich radosnych nowin :)

   Usuń
 2. Gratulacje dla Aiko z okazji urodzin 😊 tiara śliczna ale jestem trochę zdziwiona że nie dostała nowego kompletu biżuterii

  OdpowiedzUsuń
 3. Księżniczka Aiko naprawdę wydoroślała oraz wyładniała, wydaje się być bardzo sympatyczną i nieśmiałą dziewczyną. Niestety Agencja dyktuje księżniczkom takie stroje, że na tle rówieśników wyglądają niemal archaicznie i nieatrakcyjnie. Oby, po odejściu Mako z dworu, nie zaczęli od niej wymagać od razu zbyt wiele i nie wywierali zbyt wielkiej presji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Stroje rodem z lat 60. (i to dla starszych pań) wręcz je oszpecają. Już jakoś zaadaptowane do naszych czasów stroje narodowe byłyby chyba lepsze - połączenie tradycji z nowoczesnością. Ciekawe czy kiedyś się to zmieni. To przecież młode dziewczyny. Trudno uwierzyć, że nie ma kroju, który spełniłby wymogi skromności czy powagi, a jednocześnie pozwolił księżniczkom wyglądać na swój wiek.

   Usuń
 4. Mi też od razu rzuciło się w oczy, że Aiko wyładniała. Ogólnie wygląda bardzo sympatycznie.

  Myślę, że jej rodzice nie pozwolą, żeby Agencja zniszczyła Aiko. Mam przynajmniej taką nadzieję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Japonia to specyficzny kraj, Aiko wydoroślała, młoda ładna kobietka, pięknie się zaprezentowała, myślę, że bużka jeszcze troszkę nabierze swoich rysów i jako cesarzowa byłaby bardzo dostojna, no cóż może nadejdą zmiany albo ona nie chce - życzę jej radości z życia, ma przyjazny i ciepły wyraz twarzy, wygląda na dziewczynę o dobrym radosnym sercu, wszystkiego najwspanialszego dla Aiko

  OdpowiedzUsuń
 6. Aiko wyglądała pięknie, uroczo i dorośle. Ciekawa jestem, w jaki sposób zacznie się publicznie udzielać, ale teraz na pewno skupi się bardziej na studiach.
  Cudowna wieść z Rumunii, że Maria Alexandra będzie mieć wkrótce towarzysza do zabaw.

  OdpowiedzUsuń
 7. Aiko jest naprawdę ładna, ale nie rozumiem, dlaczego ubierają ją w rzeczy, jakie nosi moja babcia. Dziwne, mają szansę zbliżyć nieco monarchię do ludzi młodych, a z niej nie korzystają. Swoją drogą kwestia tego, dlaczego ona sama nie może wybierać sobie ubrań to temat na osobną dyskusję. Japonia to bardzo specyficzny kraj. Świetna wiadomość z Rumunii.

  OdpowiedzUsuń
 8. Trochę smutne, że Aiko nie dostała nowej biżuterii. Skoro to tradycja, to co za problem dać jej nową tiarę albo oddać którąs ze skarbca, a nie pożyczać od ciotki.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.