sobota, 25 września 2021

Aktualizacja: Ślub księżniczki Marie-Astrid i Ralpha Worthingtona

Po ślubie księcia Jaime i Lady Charlotte Lindesay-Bethune miał miejsce kolejny królewski ślub, również we Włoszech. Późnym popołudniem w Toskanii księżniczka Marie-Astrid młodsza z dwóch córek księżniczki Margarethy (z Luksemburga) i księcia Nikolausa z Liechtensteinu, wyszła za mąż za Ralpha Worthingtona (V).
Zacznijmy jednak od przedślubnego przyjęcia, które miało miejsce wczoraj we Capalbio w Toskanii. Księżniczka Marie-Astrid wybrała na tę okazję zielonkawą suknię odsłaniającą dekolt i ramiona z falbanką przy dekolcie i delikatnym kwiatowym nadrukiem. 


Choć początkowe doniesienia mówiły, że para pobierze się w Rzymie w trzeci weekend września, ślub ostatecznie odbył się w Kościele Santa Maria Assunta w niewielkiej miejscowości Orbetello w Toskanii, w rejonie nadmorskich kurortów na półwyspie Argentario. Powody, dla których zdecydowano się na organizację uroczystości w tym właśnie regionie we Włoszech, są nieznane. Być może księżniczka i jej wybranek byli  po prostu urzeczeni tym miejscem, podobnie jak swego czasu królowa Niderlandów Juliana i jej mąż Bernhard, którzy w okolicy mieli swoją letnią willę (dokładnie w Porto Ercole niedaleko Orbetello).

Księżniczka Marie-Astrid przybyła na miejsce w towarzystwie ojca, księcia Nikolausa z Liechtensteinu. Towarzyszyło jej dwóch paziów i cztery druhenki, wśród których znalazła się także Anna Astrid (córka księcia Amedeo i księżnej Lili) - w tej roli wystąpiła już drugi raz w tym miesiącu, wcześniej będąc druhenką na ślubie starszej siostry Marie-Astrid. Do pomocy przy długim trenie panna młoda miała też trzy druhny, w tym księżniczkę Marię Laurę z Belgii, młodszą siostrę księcia Amedeo.

Suknię w kolorze kości słoniowej z francuskimi rękawami i dekoltem w kształcie litery V z przodu i na plecach, wykonaną z dość ciężkiego materiału, zaprojektowała włoska projektantka Marta Ferri, szwagierka Beatrice Borromeo.  Suknia została ozdobiona haftem i na ceremonii kościelnej miała długie rękawy, które przypuszczalnie ściągnięto na przyjęcie weselne.

Podobnie jak starsza siostra, księżniczka Marie-Astrid sięgnęła po tiarę do skarbca rodziny książęcej Liechtensteinu i wybrała Kinsky Honeysuckle Tiara, który odczytano jako ukłon w stronę zmarłej cioci, księżnej Liechtensteinu Marie, gdyż tiara początkowo należała właśnie do jej rodziny. Pod koniec ubiegłego wieku kupił ją książę Hans-Adam i podarował księżnej Marie. Do tej pory tiarę dwukrotnie miały na sobie panny młode z liechtensteińskiej rodziny książęcej - najpierw córka księcia Hansa-Adama i księżnej Marie, księżniczka Tatjana, w 1999, a rok później ich synowa, księżna Angela. Całości dopełniły perłowe kolczyki, stanowiące najwidoczniej ślubną tradycję w rodzinie. Na swoim ślubie z księciem Nikolausem nosiła je księżniczka Margaretha, a trzy tygodnie temu jej starsza córka, księżniczka Maria Anunciata.

Lista zaproszonych gości obejmowała podobno około 200 osób. Obecna była oczywiście liechtensteińska rodzina książęca i luksemburska rodzina wielkoksiążęca, choć w nieco innym składzie niż trzy tygodnie temu: książę Hans-Adam, książę Alois i księżna Sophie (których zabrakło na poprzednim ślubie z uwagi na żałobę po księżnej Marie); książę Philipp z żoną i księżniczka Nora; dziedziczny książę Guillaume i dziedziczna księżna Stephanie; książę Felix, książę Louis i Scarlett-Lauren Sirgue, księżniczka Alexandra; arcyksiężna Marie-Astrid i arcyksiążę Carl Christian oraz ich córka, arcyksiężniczka Gabriella z mężem, księciem Henri'm, i młodszą córeczką, Anastasią; książę Jean i hrabina Diane Nassau oraz księżniczka Marie-Gabrielle. Tym razem zabrakło nie tylko Wielkiej Księżnej Marii-Teresy, ale też z nieznanych powodów Wielkiego Księcia Henri'ego i księżnej Claire.Poza nimi pojawili się również: arcyksiążę Lorenz, książę Amedeo i jego żoną Lili, księżniczka Maria Laura, książę Joachim, księżniczka Luisa i księżniczka Laetitia z Belgii; arcyksiężniczka Sophie z mężem, księciem Marianem Hugo Windisch-Graetz (ich syn uczestniczył w tym czasie w ślubie księcia Jaime na Sycylii); książę Jean-Christophe i księżna Olympia oraz starsza siostra Olympii, hrabianka Anna Theresa; książę Ernst August jr i księżna Ekaterina, książę Christian i księżna Alessandra z Hanoweru oraz matka książąt, Chantal Hochuli.Po ślubie i zapozowaniu do zdjęć pod kościołem nowożeńcy odjechali czerwonym kabrioletem prowadzonym przez pana młodego na przyjęcie weselne, którą zorganizowano w prywatnej rezydencji położonej w regionie Maremma, około 25 minut jazdy od Orbetello. Pojawiło się z niego tylko jedno zdjęcie, w dodatku niezbyt wyraźne. Jak widzimy, Marie-Astrid zdjęła tiarę, rozpuściła włosy i wpięła w nie ozdobę.
Księżniczka Marie-Astrid Nora Margarita Veronica przyszła na świat 26 czerwca 1987 w Uccle w Brukseli jako trzecie dziecko i młodsza córka księżniczki Margarethy (z Luksemburga; młodszej siostry Wielkiego Księcia Henri'ego) i księcia Nikolausa z Liechtensteinu (młodszego brata księcia Hansa-Adama. Ukończyła prywatną szkołę biznesu London School of Business and Finance i pracuje w Londynie jako organizatorka wydarzeń. Uzyskała też dyplom prestiżowej szkoły kucharskiej Le Cordon Bleu, gdzie uczyła się podstaw gotowania i cukiernictwa.


Ralph "Rafe" Worthington (V) jest amerykańskim biznesmenem. Urodził się 1 kwietnia 1985 jako syn Ralpha Worthingtona (IV) i jego byłej już żony Lucindy Earle Morrisey. Jest prawnukiem Williama Georga Morrisey'a, założyciela Metropolitan Oil. Rafe ukończył Trinity College w Dublinie i początkowo pracował we Włoszech i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W 2012 ze swoją ówczesną partnerką otworzył restaurację "Station" w Nowym Jorku, jednak trzy lata później restauracja została zamknięta. Obecnie jest jednym z czterech komplementariuszy spółki Agawam Hospitality Group.

Para zaręczyła się prawdopodobnie wiosną 2019 - pierwsze pogłoski o zbliżającym się ślubie pojawiły się, gdy Ralph towarzyszył księżniczce na pogrzebie jej dziadka, Wielkiego Księcia Jeana. Kilka miesięcy później był obecny także na obchodach Święta Narodowego w Liechtensteinie. Prywatny ślub cywilny wzięli wiosną tego roku.

To już drugi ślub w rodzinie księżniczki Margarethy i księcia Nikolausa w tym roku. Jak pamiętacie, na początku września w Wiedniu za mąż wyszła starsza siostra Marie-Astrid, Maria Anunciata (link). W niezbyt odległej przyszłości czeka nas także ślub młodszego brata księżniczek, księcia Josefa Emanuela, który zaręczył się latem tego roku.

Galerię zdjęć z uroczystości znajdziecie tutaj. Odsyłam Was też do zaktualizowanego już postu ze ślubu na Sycylii tutaj oraz postu ze ślubu cywilnego w Moskwie tutaj.

4 komentarze:

 1. Kolejna piękna ceremonia gratulacje dla Młodej Pary

  OdpowiedzUsuń
 2. Liczę na lepsze zdjęcia.
  Suknia ma bardzo prosty krój, wyróżnia się haftami. Wybór tej tiary trochę mnie zaskoczył, bo pochodzi ona z rodziny księżnej Marii a nie z samego Lichtensteinu. Sama myślałam albo o powtórce Habsburg Fringe, albo o jednej z licznych tiar z Luksemburga. Piękny, choć nieoczekiwany sposób na uhonorowanie zmarłej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna sukienka

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładna suknia, podoba mi się. W przeciwieństwie do sukni Marii Annunziaty.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.